Zwiedzanie Skansenu Paleos Panteleimonas w Grecji

Tagi , , , ,

Paleos Panteleimonas to malownicze miejsce położone na Masywie Olimpu, pozwalające na odkrycie tajemnic mitycznej góry. Wioska-skansen z zachowanymi wiekowymi budowlami i kamiennymi uliczkami. Jest w stanie przenieść zwiedzających w przeszłość swoim niezwykłym klimatem, a także pozwoli poznać nieznane oblicze Grecji. Podczas planowania podróży do tego kraju warto uwzględnić Paleos Panteleimonas w planach, a odwdzięczy się ono pięknymi wspomnieniami.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Paleos Panteleimonas – skansen na zboczu Olimpu

Paleos Panteleimonas to wioska-skansen, czyli muzeum na świeżym powietrzu. Miejscowość jest położona na wysokości 500 metrów n.p.m, na zboczu góry Olimp. Ze wzgórz porośniętych lasem roztacza się widok na Masyw Olimpu i Zatokę Termajską, oddaloną kilka kilometrów od wioski. Do miejscowości prowadzi kamienna droga, a w samym miasteczku ze względu na górzysty teren jest sporo podejść i spadków. 

Historia wioski

Wioskę Paleos Panteleimonas założono w XIV wieku przez pasterzy, którzy zajmowali się wypasem zwierząt hodowlanych, owiec i kóz, na zboczach gór. Ze względu na niewygodne położenie i utrudniony dostęp, które zapewniały bezpieczeństwo przed złupieniem, wioska nigdy nie stała się większym ośrodkiem miejskim. Jest to najważniejsza cecha tej atrakcji turystycznej, przez fakt, że do czasów dzisiejszych zachowała się oryginalna zabudowa z tamtego okresu. 

Renowacja tego zapomnianego miejsca rozpoczęła się w latach 70. Współcześnie Unia Europejska co roku przeznacza pewną sumę pieniędzy na zachowanie pierwotnej struktury tego miejsca. Zatrudniani są konserwatorzy, którzy nadzorują rozbudowę wioski. Ze względu na fakt, że wioska jest czynnie zamieszkana, a także można się w niej osiedlać, wszystkie nowe budowle muszą mieć tradycyjny wygląd, zbliżony do oryginalnych budynków znajdujących się w skansenie. Wioska nie jest licznie zaludniona, a jej stali mieszkańcy w większości zajmują się turystyką.

Jakie atrakcje czekają w wiosce?

W centrum wioski znajduje się biała cerkiew pod wezwaniem św. Pantaleimona, patrona lekarzy i opiekuna chorych. W kościele tym organizowane są liczne śluby i chrzty, a podczas uroczystości cały główny plac jest ozdabiany. Imię Panteleimon (lub Pantaleon) oznacza Pełen Miłosierdzia, od niego pochodzi również nazwa wioski. Przy budynku kościoła rośnie wiekowy, ponad 100-letni platan, którego gałęzie otaczają pobliską tawernę i kawiarnię. Przy kościółku jest też umieszczone małe źródełko z czystą wodą. Kamienne uliczki są dość wąskie, a w samej wiosce ciężko się zgubić, ponieważ gęsta sieć przejść zawsze prowadzi na główny plac.

Miejsce jest niezwykle malownicze. Budynki są zbudowane głównie z kamienia, posiadają jednak również elementy drewniane. W rejonie Bałkanów jest to powszechny sposób budowy domów, gdyż drewno w konstrukcji amortyzuje wstrząsy sejsmiczne. 

Lokalne specjały

W wiosce liczne są sklepiki z pamiątkami i rękodziełem, np. ręcznie robionymi glinianymi naczyniami czy biżuterią. Warto też wspomnieć o tradycyjnych produktach spożywczych, które można zakupić podczas zwiedzania. Na zboczach Masywu Olimpu rosną zioła (np. tymianek lub oregano), które są sprzedawane przez lokalnych wystawców. W Grecji rośnie także gojnik, znany jako herbata górska Sideritis scardica. Jest to roślina o właściwościach leczniczych, wzmacniająca odporność oraz mająca działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Godne polecenia są również lokalne miody i inne produkty pszczele.

W tawernach warto spróbować lokalnych alkoholi. Wioska Paleos Panteleimonas słynie z produkcji bimbru o nazwie tsipouro, które jest starszą wersją popularnego ouzo. Trunek ten powstaje z wyciśniętego moszczu, z soku z winogron. Mieszkańcy wioski wzbogacają oryginalny przepis o dodatki taki jak jagody lub zioła rosnące na Masywie Olimpu. Innym trunkiem wartym spróbowania jest alkohol produkowany z owoców drzewa truskawkowego, kumary.

W kawiarniach warto postawić na Freddo Capuccino, czyli mrożoną wersję kawy Capuccino ze spienionym mlekiem. Jest to bardzo popularna kawa w Grecji, szczególnie polecana na ochłodę w upalne dni. 

Malownicze okolice Paleos Panteleimonas

Choć Paleos Panteleimonas jest niezwykłym miejscem, warto również zwiedzić tereny sąsiadujące ze skansenem, które oferują wiele atrakcji.

Możliwości spokojnego wypoczynku

Tuż obok parkingu przy skansenie znajduje się popularny punkt widokowy. Widać z niego część domów położonych w niższych partiach wioski na tle Zatoki Termajskiej.

Skansen położony jest niedaleko Morza Egejskiego. Pobliska miejscowość nadmorska Neos Panteleimonas znajduje się w odległości około 6 kilometrów od niego. Można tam spędzić czas na plaży i skorzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych. W miasteczku znajduje się także XI-wieczny zamek krzyżowców Platamonas. Jest on dostępny dla zwiedzających do podziwiania, organizowane są tam również liczne wydarzenia kulturalne, takie jak Festiwal Olympus, czyli coroczny festiwal muzyki i teatru.

Zwiedzanie Paleos Panteleimonas dla aktywnych

Osoby lubiące spędzać czas aktywnie na pewno docenią położenie wioski. Wejście na górę i samo poruszanie się po wiosce zapewni aktywny wypoczynek, a osoby pragnące mocniejszego wysiłku mogą wybrać się na trekking po Masywie Olimpu.

Na terenie wioski spotkać można żółwie lądowe, a wrażeń dźwiękowych dodają odgłosy licznych cykad. Na Górze Olimp rośnie też 27 endemicznych gatunków roślin, które można spotkać tylko w tym miejscu. Spacer po okolicy na pewno zachwyci osoby o zamiłowaniach przyrodniczych.

Praktyczne informacje o zwiedzaniu Paleos Panteleimonas

Choć skansen jest magicznym miejscem, przed przyjazdem warto zaplanować z wyprzedzeniem ważne kwestie związane z pobytem.

Dojazd i poruszanie się po skansenie

Do wioski najlepiej dostać się samochodem. W przypadku braku auta najlepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy wypożyczającej samochody lub zamówienie taksówki. Warto również pomyśleć o wynajęciu busa transportowego dla większej grupy osób, co pozwoli obniżyć koszty. W samym miasteczku obowiązuje strefa ciszy i nie można poruszać się pojazdami, ale bezpośrednio przed wioską znajduje się bezpłatny parking. Do skansenu prowadzi kilka dróg. Jednak najrozsądniejszym wyjściem jest wybranie trasy od strony zatoki, gdyż jedyne miejsce do pozostawienia samochodu znajduje się w południowo-wschodniej części wioski. Wąska i kręta droga wiedzie pod górę, więc osoby chcące dostać się do skansenu pieszo muszą liczyć się ze sporym wysiłkiem. 

Osoby pragnące zwiedzać Paleos Panteleimonas z małymi dziećmi powinny pomyśleć o nosidełku, gdyż wózek na kamiennych drogach nie sprawdzi się zbyt dobrze. Również osoby starsze powinny uwzględnić częste zmiany wysokości i liczne podejścia pod górę.

Apartamenty i noclegi

Ze względu na trudności z dotarciem do tego miejsca, wioska Paleos Panteleimonas nie jest bardzo obleganym miejscem przez turystów. Jednak planowane noclegi warto rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a w gorących okresach nawet kilka lat do przodu. W przypadku problemów ze znalezieniem noclegu bezpośrednio w Paleos Panteleimonas można poszukać wolnych pokoi w oddalonym o 6 kilometrów miasteczku Neos Panteleimonas, nad Morzem Egejskim. Wzdłuż Riwiery Olimpijskiej ciągnie się szereg miejscowości nadmorskich, które także oferują usługi hotelowe.

Restauracje i kawiarnie

Na terenie Paleos Panteleimonas znajdują się liczne lokale gastronomiczne, w których serwowana jest głównie lokalna kuchnia grecka. Szczególnie popularna jest tawerna pod platanem w centrum wioski. Nie brakuje również kawiarni. 

Przyjeżdżając do Grecji, warto zaopatrzyć się w gotówkę, gdyż nie wszystkie miejsca oferują możliwość zapłacenia kartą.

Niecodzienna odsłona Grecji

Paleos Panteleimonas to piękne miejsce, które warto odwiedzić podczas planowania wizyty w Grecji. Pobieżne zwiedzanie powinno zająć kilka godzin, zaleca się jednak poświęcenie nieco większej ilości czasu na poznanie reszty jego tajemnic. Szczególną porą w wiosce jest zachód Słońca, kiedy miękkie światło złotej godziny otula zbocze góry i oświetla zatokę, zapewniając niezapomniane widoki. Przeznaczenie choćby jednego popołudnia na wypicie kawy w kamiennych uliczkach Paleos Panteleimonas będzie na pewno pięknym wspomnieniem z wakacji. 

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Dolina Tempi na Riwierze Olimpu, zwiedzanie i atrakcje

Starożytne miasto Dion – zwiedzanie, jak dojechać, praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz