Zamek Predjama w Słowenii – zwiedzanie, bilety, jak dojechać

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Słowenia bez wątpienia jest krajem wielu kontrastów i niebywałego uroku. To właśnie tam można doświadczyć pomieszania się tradycji z nowoczesnością, a także można poznać niezwykłą i wyjątkową kulturę. Wszystko to sprawia, że to właśnie Słowenia znacznie wyróżnia się na tle wszystkich innych europejskich krajów, a co najważniejsze, stała się prawdziwą turystyczną mekką. Bez wątpienia każdy z podróżujących znajdzie tam wiele ciekawych miejsc, zarówno pod względem architektonicznym, jak i przyrodniczym. Niemniej jednak największym zainteresowaniem od niedawna dość cieszy się zamek Predjama. Co warto o nim wiedzieć przed zaplanowaną podróżą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do zamku Predjama?

Dojazd do zamku Predjama z pewnością nie będzie należał do najłatwiejszych, z racji tego, że znajduje się on w południowej części kraju w pobliżu niewielkiej miejscowości Postojna. Turyści, których głównym celem jest zwiedzenie właśnie tego zamku, mogą skorzystać z lotów zarówno do Lubljany, jak i do Triestu. W obu przypadkach następnie można skorzystać z komunikacji miejskiej lub wypożyczyć samochód, co będzie o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. Z Triestu do zamku Predjama prowadzi droga E70, a do pokonania jest jedynie 51 kilometrów. W przypadku podróży pociągiem, ze względu na brak bezpośrednich połączeń, może to zająć nawet 10 godzin. Z kolei ze stolicy kraju – Lubljany – do zamku w Predjama są zaledwie 62 kilometry i prowadzi do niego droga E61. Podobnie jak w poprzednim przypadku, podróż pociągami i komunikacją miejską może zająć około 7 godzin ze względu na ogromną ilość przesiadek.

Historia zamku Predjama

Zamek Predjama został osadzony na ponad 123-metrowym klifie, około 700 lat temu. To właśnie dlatego miejsce to jest dość trudne do zdobycia przez podróżnych. Jego historia ma związek z Erazmem, któremu udało się uniknąć surowego wyroku sądu imperatorskiego. To właśnie zmusiło ówczesnego gubernatora Triestu to zorganizowania wyprawy i ścigania Erazma. W 1484 roku gubernator odnalazł rabusia i otoczył jego zamek, niemniej jednak ten zakpił sobie z niego i postanowił ewakuować się tajemniczymi korytarzami. Wówczas gubernator zdał sobie sprawę z tego, że twierdzę można zdobyć tylko i wyłącznie podstępem. Przekupił on więc służącego, by zdradził Erazma, który obserwując go, polecił gubernatorowi skierowanie armat w miejsce, w którym znajdowała się ubikacja. Kula przebiła cienką ścianę i zabiła rabusia. Cała legenda jest również świetnym uzupełnieniem historii zamku Predjama, a co najważniejsze pozwala sobie dokładnie zwizualizować tunele, którymi uciekał Erazm, by ochronić się przed gubernatorem.

Bilety i ich ceny w Zamku Predjama

Zamek Predjama jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zabytków, którymi może pochwalić się Słowenia. Wielu turystów zjeżdża tu chociażby po to, by na własne oczy ujrzeć tę majestatyczną twierdzę, która wieńczy ogromny i surowy klif. Niemniej jednak zanim wybierzecie się właśnie tam na wycieczkę, to warto wiedzieć, że wejście do zamku wcale nie jest darmowe. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ważniejszych zabytków w kraju, przed wejściem pobierana jest od turystów stosowna opłata. Ile więc wynoszą bilety, dzięki którym można zwiedzać zamek Predjama? Otóż ceny prezentują się następująco:

  • dorośli za wejściówkę będą musieli zapłacić 13 euro,
  • uczniowie i studenci w wieku od lat 16 do lat 25 posiadający ważny dokument tożsamości zapłacą 11 euro,
  • dzieci od lat 6 do lat 15 mogą cieszyć się z biletu w cenie 8,30 euro,
  • z kolei dzieci do lat 5 za wejście do zamku Predjama zapłacą jedynie symboliczną kwotę 1 euro.

Zamek Predjama – parking

Wspomniane już zostało, że do zamku Predjama najlepiej będzie się dostać samochodem. Z tego też względu powstał w jego bliskiej okolicy parking dla podróżnych. Niestety parking ten nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów i bardzo często wręcz nie można znaleźć na nim nawet jednego wolnego miejsca. Niemniej jednak znajduje się on praktycznie przed samym wejściem do zamku Predjama, a także jest on monitorowany. Dla tych, którzy zdecydują się na zwiedzanie zamku, parking ten jest całkowicie bezpłatny.

Czas zwiedzania zamku Predjama

Zamek Predjama jest przepiękną, monumentalną i z pewnością urokliwą twierdzą, która niejednego turystę wprawiła w osłupienie. Jednak z pewnością ci, którzy szykują się na jego zwiedzanie, zastanawiają się, ile czasu trzeba na to poświęcić. Okazuje się, że wystarczające będzie już poświęcenie jednej godziny. W tym czasie można zwiedzić wszystko to, co najważniejsze w samym zamku, a także i w jego pobliskiej okolicy. Zwiedzanie może odbywać się ze specjalnie wynajętym przewodnikiem, a także można wykorzystać darmowe audiobooki, które opowiadają o historii zamku.

Godziny otwarcia zamku Predjama

To, w jakich godzinach otwarty dla zwiedzających jest zamek Predjama, zależy przede wszystkim od sezonu. W związku z tym można powiedzieć, że:

  • w miesiącach takich jak styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień zamek można zwiedzać od 10:00 do 16:00,
  • od 10:00 do 17:00 zamek Predjama czeka na turystów natomiast w kwietniu i październiku
  • z kolei w maju, czerwcu i wrześniu do zamku można wejść od 9:00 do godziny 18:00.
  • w wakacje, czyli w lipcu i sierpniu jest on otwarty od 9:00 do 19:00.

Wycieczki po atrakcje-slowenii

Poprzedni

Sofia, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Wakacje na wyspie Rab – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz