Zamek Platamonas – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Tagi , , , ,

Zamek Platamonas to średniowieczna twierdza, usytuowana na wzgórzu z 360-stopniowym widokiem na region Pieria, a także Morze Egejskie. Zamek został zbudowany przez krzyżowców w XIII wieku, aby strzec Doliny Tempe – jedynego przejścia łączącego Macedonię z Tesalią i resztą Grecji. W całej swojej bogatej historii wielu przywódców walczyło o posiadanie i zabezpieczenie tego strategicznego zamku. Począwszy od krzyżowców, poprzez bizantyjską arystokrację, po Turków. Trzeba wiedzieć, że zamek ten odegrał kluczową rolę w historii regionu Pieria.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zamek Platamonas podstawowe informacje

Zwiedzający mogą wejść na teren zamku przez XIII-wieczny łuk, który prowadzi ich wprost do dziedzińca twierdzy. Imponujący zamek Platamon przechodził ostatnio konserwację i renowację. Rozpościera się z niego malowniczy widok na Morze Egejskie. Przez cały sezon letni na terenie zamku odbywają się przedstawienia teatralne, a także koncerty w ramach Olympus Festival.

Historia Zamku Platamonas

Miejsce w którym obecnie znajduje się zamek Platamonas pierwotnie należało w czasach przedchrześcijańskich do starożytnego miasta Heraklion. Po upadku Konstantynopola podczas IV krucjaty w 1204 roku, lombardzcy krzyżowcy przejęli tę ziemię, a następnie zbudowali zamek na szczycie, na pozostałościach starej twierdzy. Zamek przez wiele stuleci pełnił funkcję strategicznego punktu obserwacyjnego. Można z niego obserwować granice pomiędzy Macedonią a południową Grecją. W 1218 roku Komnenos – bizantyjska rodzina szlachecka, przejęła kontrolę nad zamkiem. 

Kilka wieków później, w XIV wieku Turcy zdobyli zamek, aby zabezpieczyć ten strategiczny punkt obserwacyjny między Macedonią i resztą Grecji. Wenecjanie świętowali krótkie zwierzchnictwo nad zamkiem w latach 1425-1427. Następnie Turcy, przejęli władzę nad zamkiem aż do początku XX wieku. Podczas II wojny światowej, grupa Nowozelandczyków wykorzystała zamek do powstrzymania przejścia nazistów do Tesalii. Żołnierze zostali ostatecznie zmuszeni do odwrotu z powodu bombardowania przez Niemców. Było to ostatnie historyczne wydarzenie, które odbyło się na terenie zamku.

Zamek Platamonas – znaczenie

Zamek Platamon odegrał tak ważną rolę w historii  regionu Pieria ze względu na swoje strategiczne położenie. Jest to obecnie doskonały punkt widokowy, który w historii był punktem odbserwacyjnym na Dolinę Tempe – główne przejście łączące Macedonię z Tesalią. Wysokie wieże strażnicze zamku pozwalały obserwować północne Morze Egejskie i bronić okolicę przed piratami i innymi niespodziewanymi atakami.

Platamon zwiedzanie

Plan zamku Platamon oczywiście przypomina większość średniowiecznych fortec pochodzących z tego samego okresu. Zewnętrzne mury twierdzy mają kształt wielokąta, z wieżami rozmieszczonymi w nieregularnych odstępach. Wieże służyły do ochrony terenu, ale także obserwacji okolicy. Wejście do zamku znajduje się po stronie południowo-wschodniej i można do niego dotrzeć pieszo ścieżką łączącą parking samochodowy z bramą zamku.

Wysokość murów zamkowych sięga 9,5 metra po prawej stronie oraz 7,5 metra po lewej stronie. Grubość murów waha się od 1,2 do 2 metrów. Z biegiem lat mury wciąż się podwyższano. Większość murów została dobrze zachowana do dziś i jest dostępna dla zwiedzających. Z zamku roztacza się malownicza panorama na okolicę, a także na Morze Egejskie. Centralna wieża znajduje się na północno-wschodniej stronie twierdzy. Ta ośmiokątna wieża ma 16 metrów wysokości i 2 metry grubości. Jej wejście zostało umieszczone na wysokości 3,45 metra od ziemi. Do wieży można dojść po drewnianych schodach.

Wewnątrz zamku Platamon znajdowało się kilka domów, świątynia, kuźnia, garncarnia i wiele innych budynków, których ruiny zachowały się do dziś. Odwiedzający mogą również podziwiać stosunkowo dobrze zachowane armaty, które pochodzą ze średniowiecza. Służyły one w średniowieczu do ochrony zamku i okolicy przed piratami. Ponadto twierdza posiada kilka cystern zapewniających wodę dla swoich dawnych mieszkańców. Początkowo twierdza otoczona była wtórnym, niższym murem, który służył jako dodatkowa obrona w razie nagłych ataków. Jedynym, w dość dobrym stanie budynkiem na terenie tej obronnej twierdzy jest niewielki kościółek Agia Paraskevi, który w środku może pomieścić do około 30 wiernych.

Godziny otwarcia

Harmonogram letni: W sezonie wakacyjnym od 08:30-15:30. Ostatnie wejście zwiedzających 15:10.

Harmonogram otwarcia zamku i muzeum podczas świąt:

 • 1 stycznia: zamknięte;
 • 6 stycznia: 08:00-15:00
 • Poniedziałek poprzedzający Ostatki: 08:00-15:00;
 • 25 marca: zamknięte;
 • Wielki Piątek: 12:00-17:00;
 • Wielka Sobota: 08:30-16:00;
 • Niedziela Wielkanocna: zamknięte;
 • Poniedziałek Wielkanocny: 08:00-15:00;
 • 1 maja: nieczynne;
 • 15 sierpnia: 08:00-15:00;
 • 28 października: 08:00-15:00;
 • 25 grudnia: zamknięte;
 • 26 grudnia: zamknięte.

Bilety wstępu do zamku

 • Osoba dorosła: 3€;
 • Bilety ulgowe: 2€;

Wstęp bezpłatny:

 • 6 marca (dla uczczenia pamięci Meliny Mercouri);
 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków);
 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów);
 • Ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa);
 • 28 października;
 • Każda pierwsza niedziela od 1 listopada do 31 marca. 

Zamek Platamonas dojazd

Zamek Platamonas znajduje się około 34,5 km na południe od Kateríni. Najtańszym sposobem dotarcia z Kateríni do zamku jest autobus, który kosztuje około 45 zł za osobę. Podróż autobusem trwa około 60 min. Natomiast najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do zamku Platamon jest podróż własnym lub wypożyczonym samochodem. Przed zamkiem znajduje się parking, gdzie można pozostawić samochód w bezpiecznym miejscu.

Zamek Platamonas – TOP 3 hotele i apartamenty w pobliżu

Hotel Kymata

Hotel Kymata usytuowany jest pośród zielonych wzgórz blisko zamku Platamonas. Z hotelu roztacza się malowniczy widok na Olimp, a także Morze Egejskie. Pokoje urządzono w klasycznym stylu, ale także bardzo komfortowo. W każdym pokoju znajduje się balkon z widokiem na morze oraz prywatna łazienka z suszarką do włosów. Dodatkowo apartamenty wyposażone są w wannę z hydromasażem. W hotelu znajduje się restauracja, która serwuje dania ze świeżych owoców morza i ryb.

Neos Panteleimonas Pierias VILA LAYLA

Neos Panteleimonas Pierias VILA LAYLA oferuje pokoje w domu wakacyjnym z bezpłatnym WiFi, klimatyzacją, telewizorem i balkonem. Ten wakacyjny dom wyposażony jest w trzy sypialnie, dwie łazienki, jadalnię, kuchnię, a także patio z widokiem na ogród. 

Chalet Castello

Chalet Castello to pensjonat położony w miejscowości Neos Panteleimonas. Wewnątrz budynku znajduje się bar z kominkiem, restauracja z widokiem na zamek Platamonas, a także Morze Egejskie. We wszystkich pokojach można oczywiście korzystać z bezpłatnego dostępu do bezprzewodowego Internetu. Na miejscu, do dyspozycji Gości jest dostępny także bezpłatny parking. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po platamonas-historia

Poprzedni

Jak wejść na Olimp? – praktyczny przewodnik

Wakacje na Riwierze Olimpu – przewodnik, atrakcje, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz