Zagrzeb, stolica Chorwacji, przede wszystkim ze względu na swoją historię, niezwykłą architekturę i bogactwo w zabytki, jest chętnie odwiedzany przez wczasowiczów z całego świata. Co warto wiedzieć o Zagrzebiu przed podróżą? Jakie są najlepsze hotele? Gdzie pójść na smaczny obiad? Jakie atrakcje warto zobaczyć?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Podstawowe informacje o stolicy Chorwacji
Zagrzeb, stolica Chorwacji i Żupanii zagrzebskiej, znajduje się na północnym brzegu rzeki Sawa, u podnóża pasma górskiego Medvednica. Z uwagi na położenie i kulturę, Zagrzeb zaliczany jest do miast Europy Środkowej. Warto również wspomnieć, iż Zagrzeb znajduje się na skrzyżowaniu szlaków wiodących z Europy Środkowej na Bałkany oraz Adriatyk.
Krótka historia miasta Zagrzeb
Pierwsze wzmianki o Zagrzebiu pochodzą z 1094 roku. Wówczas na tym terenie znajdowała się osada Kaptol, którą zamieszkiwali głównie duchowni, a także osada Graden, która była zamieszkiwana przez rzemieślników oraz kupców. Pomiędzy mieszkańcami osad często dochodziło do starć. Dopiero w 1851 roku Josip Jelačić zjednoczył ze sobą te dwie osady.
Podróż do Zagrzebia
Zagrzeb oddalony jest od Warszawy o około osiemset kilometrów w linii prostej. Bezpośredni lot z Lotniska Chopina trwa, w zależności od linii lotniczej, od dziewięćdziesięciu minut do trzech godzin. Trasa samochodem z Warszawy do Zagrzebia wynosi tysiąc pięćdziesiąt kilometrów. Jadąc samochodem, mija się Czechy, Austrię oraz Słowenię lub jedzie się przez Słowację i Węgry. Możliwy jest również dojazd do stolicy Chorwacji autokarem lub pociągiem.
Pogoda i klimat w Zagrzebiu
Zagrzeb znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego kontynentalnego. Roczna dobowa temperatura powietrza wynosi około 11 stopni Celsjusza. Co ciekawe, najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Zagrzebiu, wynosiła nieco ponad czterdzieści stopni Celsjusza. Było to w lipcu 1950 roku.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Wówczas temperatura powietrza za dnia wynosi prawie dwadzieścia siedem stopni Celsjusza, a w nocy nieco ponad czternaście. Natomiast najchłodniej jest w styczniu, kiedy termometry za dnia wskazują średnio nieco ponad trzy stopnie Celsjusza, a w nocy cztery stopnie Celsjusza poniżej zera.
Najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec. Wówczas spada w ciągu miesiąca około dziewięćdziesięciu dziewięciu milimetrów deszczu. Natomiast najbardziej sucho jest w lutym, kiedy w ciągu miesiąca spada prawie czterdzieści dwa milimetry deszczu.
Najkorzystniejszą porą na podróż do stolicy Chorwacji jest okres od maja do września.
Dzielnice stolicy Chorwacji
W celu sprawniejszego poruszania się po Zagrzebiu, warto zapoznać się z topografią miasta. Zagrzeb podzielony jest na siedemnaście dzielnic. Podziału dokonano w 1999 roku. Zagrzebskie dzielnice to:
- Donji Grad (najmniejsza dzielnica, centralna część miasta),
- Gornji Grad – Medveščak,
- Trnje,
- Maksimir,
- Peščenica – Žitnjak,
- Novi Zagreb – Istok,
- Novi Zagreb – Zapad,
- Trešnjevka – Sjever,
- Trešnjevka – Jug,
- Črnomerec,
- Gornja Dubrava,
- Donja Dubrava,
- Stenjevec,
- Podsused – Vrapče,
- Podsljeme (najrzadziej zaludniona dzielnica),
- Sesvete (największa i najgęściej zaludniona dzielnica, ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego)
- Brezovica
Chorwacka waluta
Oficjalną walutą, która obowiązuje na terenie Chorwacji, jest kuna chorwacka. Jedna kuna chorwacka to koszt od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu groszy.
Zagrzeb – komunikacja miejska
Komunikację w Zagrzebiu obsługuje spółka Zagrebački električni tramvaj, czyli ZET. W chorwackiej stolicy znajduje się piętnaście linii tramwajów dziennych oraz cztery nocnych. Po mieście kursują również autobusy.
Bilety jednorazowe są ważne przez trzydzieści lub dziewięćdziesiąt minut. Dostępne są również bilety jednodniowe, trzydniowe lub tygodniowe. Bilety można kupić w kiosku lub u kierowcy. Należy jednak wspomnieć, że w przypadku zakupu biletu jednorazowego u kierowcy, obowiązuje dodatkowa opłata.
Zagrzeb – co warto zobaczyć?
Górne Miasto
Gornji Grad, czyli Górne Miasto, to historyczne jądro Zagrzebia. Górne Miasto zostało założone w średniowieczu i aż do dziewiętnastego wieku stanowiło centralną strefę Zagrzebia. Górne miasto dawniej było otoczone murami z wieżami. Po murach do dziś zachowała się jedynie Kamienna Brama z XIII wieku.
Głównym placem Górnego Miasta jest plac świętego Marka, który pełnił kiedyś przede wszystkim funkcję handlową. Obecnie znajdują się tam między innymi: budynki chorwackiego Zgromadzenia, Rządu i Rady Miasta Zagrzebia, muzea, kawiarnie, restauracje, a także galerie. Na placu świętego Marka znajduje się również Kościół świętego Marka, który pierwotnie był budowlą z czternastego wieku. Następnie budowlę przebudowano w stylu neogotyckim. Obecnie po średniowiecznej świątyni zachował się monumentalny południowy portal z rzeźbami dwunastu apostołów.
W Górnym Mieście znajduje się inny słynny kościół. Kościół świętej Katarzyny został wybudowany w pierwszej połowie siedemnastego wieku i jest uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji. Kościół we wnętrzu jest bogato zdobiony stiukami Antonija Quadrija. Przy świątyni znajduje się plac Jezuicki, gdzie każdego roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Na placu Jezuickim mieści się kompleks dawnego klasztoru jezuickiego z siedemnastego wieku, gdzie obecnie znajduje się galeria Klovićevi Dvori.
Najważniejszą barokową budowlą w tym obszarze jest pałac Vojkoviciów, gdzie mieści się Muzeum Historyczne Chorwacji. Obok pałacu Vojkowiviciów znajduje się pałac Bana i pałac Rauchów, które razem stanowią siedzibę Rządu Republiki Chorwacji.
Znanym punktem widokowym w Górnym Mieście jest również Wieża Lotrščak. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na Dolne Miasto. U stóp budowli biegnie długi deptak Strossmayera.
Dolne Miasto
Dolne Miasto jest miejskim centrum współczesnej stolicy Chorwacji. Ta część miasta została wzniesiona na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.
Głównym placem Dolnego Miasta jest plac bana Josipa Jelačicia , który niegdyś stanowił przede wszystkim ośrodek handlu. Obecnie ten plac jest ważnym miejscem spotkań, punktem turystycznym i główną częścią strefy pieszej Zagrzebia. Na placu bana Josipa Jelačicia znajduje się pomnik Josipa, który jest dziełem słynnego austriackiego rzeźbiarza, Antona Dominika Fernkorna.
Na zachód od wspomnianego placu odchodzi najbardziej znana w Zagrzebiu ulica handlowa, Illica. Natomiast inną słynną ulicą Dolnego Miasta jest Bogovićeva, gdzie jest wiele ogródków kawiarnianych.
Dolne Miasto słynie również z malowniczych parków, będących w większości kombinacją ogrodów francuskich z rabatami kwiatowymi oraz angielskich parków leśnych. Najstarszym z parków jest Zrinjevac z pawilonem muzycznym na środku. Znajduje się tam budynek Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki w stylu neorenesansowym, gdzie mieści się Galeria Starych Mistrzów Strossmayera. Po wschodniej stronie parku znajdują się budynki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Sąd Okręgowy. Natomiast od strony północnej usytuowany jest Sąd Najwyższy Republiki Chorwacji. Po stronie wschodniej znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się prawie czterysta pięćdziesiąt tysięcy eksponatów, dlatego warto go zobaczyć.
Zagrzeb – Cmentarz Mirogoj
Cmentarz Mirogoj to główna nekropolia w Chorwacji, która została założona w 1876 roku na terenach należących do chorwackiego językoznawcy.
Na cmentarzu leżą znane osoby, na przykład: Bronisława Prašek-Całczyńska (polska lekarka), Vladimir Prelog (chemik, laureat Nagrordy Nobla), Dražen Petrović (koszykarz), Miroslav Krleža (pisarz) oraz Vladko Maček (polityk chłopski).
Kolejka Zagrebačka uspinjača
Kolejka Zagrebačka uspinjača to najkrótsza z kolejek linowo-terenowych na starym kontynencie. Jej trasa wynosi zaledwie sześćdziesiąt sześć metrów. Przejażdżka trwałaby sześćdziesiąt cztery sekundy, ale jest niemożliwa z uwagi na fakt, iż Kolejka Zagrebačka uspinjača jest chronionym zabytkiem. W jednym wagonie zmieściłoby się dwadzieścia osiem osób.
Latarnie gazowe zapalane przez latarnika
Będąc w Zagrzebiu, warto zwrócić uwagę na latarników zapalających latarnie gazowe. Latarnie gazowe znajdują się w starej części miasta. Najstarsza latarnia w Zagrzebiu pochodzi z 1863 roku. Jest to obecnie niecodzienny widok, dlatego warto to przeżyć.
Tunel Grič
Jest to stosunkowo nowa atrakcja. Tunel Grič został otwarty w 2016 roku, ale został wybudowany podczas drugiej wojny światowej. Tunel ma trzysta pięćdziesiąt metrów długości, a jego przejście zajmuje pięć minut.
Zagrzeb – najważniejsze muzea
Muzeum Techniki
Jest to miejsce idealne przede wszystkim dla miłośników nauki, techniki oraz transportu. Eksponaty są umieszczone w różnych strefach tematycznych. Budynek Muzeum Techniki znajduje się kilkaset metrów od głównego dworca kolejowego, przy Savska Cesta 18.
Muzeum Złamanych Serc
Jest to jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Europie. W muzeum znajdują się eksponaty podarowane przez zwiedzających i fanów z całego świata. Eksponaty związane są z nieszczęśliwymi związkami ludzi. Muzeum znajduje się przy Ćirilometodska 2.
Muzeum Samochodów Ferdinand Budicki
W muzeum tym są zgromadzone motocykle, rowery, samochody oraz inne środki transportu. W Muzeum Samochodów Ferdinand Budicki znajdują się również filmy dokumentalne, zdjęcia oraz urządzenia. Jest to muzeum prywatne, pierwsze takiego typu w Chorwacji. Muzeum znajduje się przy ulicy kneza Ljudevita Posavskog 48.
Hrvatski Telekom Muzej
Jest to muzeum poczty i telekomunikacji. Znajdują się tam na przykład eksponaty związane z historią chorwackich placówek pocztowych, kolekcje znaczków pocztowych, stare telefony, stare centrale oraz wszelkie urządzenia telekomunikacyjne. Muzeum znajduje się przy Jurišićeva ul. 13.
Muzeum Archeologiczne
Muzeum to zostało założone w 1919 roku. Wśród eksponatów są między innymi przedmioty z czasów antycznych. Wystawa podzielona jest na trzy części: grecką, egipską oraz rzymską. W muzeum znajduje się również biblioteka specjalistyczna. Warto wspomnieć, iż przedstawiciele tego muzeum zarządzają stanowiskiem archeologicznym Šćitarjevo, kilkanaście kilometrów od Zagrzebia, gdzie znajdują się pozostałości po dawnej osadzie rzymskiej. Muzeum archeologiczne znajduje się przy Trg Nikole Šubića Zrinskog 19.
Muzeum Sztuki i Rzemiosła
Jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Zagrzebiu, które zostało założone w 1880 roku. Znajdują się tam kolekcje dzieł sztuki. Zaleca się muzeum zwiedzać z przewodnikiem. Muzeum Sztuki i Rzemiosła znajduje się przy Trg maršala Tita 10.
Muzeum Etnograficzne
Zostało założone w 1919 roku. Wśród eksponatów znajdują się przede wszystkim narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz rękodzieła stworzone przez mieszkańców chorwackiej stolicy. Muzeum znajduje się przy Trg braće Mažuranić 14.
Chorwackie Muzeum Historyczne
Znajdują się tam eksponaty związane z historią Chorwacji, w tym między innymi wojną domową. Chorwackie Muzeum Historyczne było częścią Muzeum Narodowego. Placówka znajduje się przy Antuna Gustava Matoša 9.
Inne muzea warte odwiedzenia:
- Muzeum Grzybów – znajduje się przy Splavnica ul. 2.
- Chorwackie Muzeum Szkolnictwa – znajduje się przy Trg maršala Tita 4.
- Muzeum Tortur – znajduje się przy Radićeva ul. 14.
- Chorwackie Muzeum Sztuki Naiwnej – znajduje się przy Ćirilometodska ul. 3.
- Chorwackie Muzeum Medycyny i Farmacji – znajduje się przy Gundulićeva ul. 24.
- Muzeum Iluzji – znajduje się przy Ilica 72.
- Muzeum Niepełnosprawności – znajduje się przy Draškovićeva ul. 80.
- Chorwackie Muzeum Sportu – znajduje się przy Praška ul. 2.
Zagrzeb – TOP 3 noclegi w przystępnej cenie
Hotel Fala
Hotel Fala to kameralny, rodzinny, dwugwiazdkowy hotel, który znajduje się przy II. Trnjanske ledine 18, 500 metrów od terenów targowych w Zagrzebiu i trzy kilometry od centrum Ban Jelacic.
W hotelu Fala można zarezerwować: pokój dwuosobowy z dwoma lub jednym łóżkiem, pokój czteroosobowy, a także pokój rodzinny. W każdym z pokoi znajdują się klimatyzacja, prywatna łazienka, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz lodówka. Do dyspozycji gości są na przykład: taras, ogród, restauracja, bar, przechowalnia bagaży, pralnia, zaplecze bankietowe, zaplecze biznesowe, wspólny salon oraz wypożyczalnia samochodów. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi.
W hotelowej restauracji codziennie są serwowane śniadania w formie bufetu. W hotelu Fala można zameldować się od godziny czternastej, a wymeldować do godziny dwunastej. Zwierzęta domowe są akceptowane, dlatego hotel jest chętnie wybierany.
Hotel Jadran
Trzygwiazdkowy hotel Jadran znajduje się przy Vlaska 50, siedem minut spacerem od placu bana Josipa Jelačicia.
W hotelu Jadran można zarezerwować: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, a także pokój trzyoosobowy. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, biurko oraz prywatną łazienkę z prysznicem.
Do dyspozycji gości są: taras, restauracja, bar, bankomat, kantor, przechowalnia bagaży, pralnia, zaplecze biznesowe, sklep oraz automat z napojami. Parking prywatny jest dostępny na miejscu. Koszt całodobowego postoju kosztuje osiem euro. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi.
W hotelowej restauracji serwowane są śniadania w formie bufetu. W hotelu Jadran można zameldować się od godziny czternastej, a wymeldować do godziny dwunastej. Hotel akceptuje zwierzęta domowe. Pracownicy hotelu dla czworonogów mają legowiska, miski na jedzenie oraz wodę, a także matę podłogową.
Hotel Blue
Hotel Blue to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy grada Vukovara 20, niecały kilometr od Muzeum Techniki i nieco ponad dwa kilometry od Muzeum Archeologicznego.
W każdym pokoju znajdują się: klimatyzacja, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatna łazienka z prysznicem. Do dyspozycji gości są: bar, restauracja, przechowalnia bagażu, pralnia, zaplecze biznesowe, automat z napojami oraz wypożyczalnia samochodów. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Na miejscu jest dostępny bezpłatny parking, ale przed przyjazdem konieczna jest rezerwacja miejsca postojowego.
W hotelowej restauracji codziennie rano zjemy śniadania w formie bufetu. Na życzenie gościa serwowane są specjalne dania dietetyczne, dlatego warto o nie zapytać. W hotelu Blue można zameldować się od godziny czternastej, a wymeldować do godziny jedenastej. Hotel nie akceptuje jednak zwierząt.
Zagrzeb – gdzie warto zjeść?
Kucharze w Zagrzebiu czerpią inspiracje w głównej mierze z Węgier, gdzie potrawy są bardzo mocno doprawiane. W restauracjach w stolicy Chorwacji królują mięsa i ryby w towarzystwie pikantnych warzyw.
OTTO&FRANK
Lokal OTTO&FRANK znajduje się przy ulicy Ivana Tkalčića 20. Restauracja słynie przede wszystkim ze znakomitych śniadań. W menu śniadaniowych znajdują się takie specjały, jak chorwackie grzanki, zwane crostini, podawane ze świeżymi warzywami lub z grillowaną szynką, twarogiem, jajkiem w koszulce i warzywami. Na miejscu można również napić się białego lub czerwonego grzanego wina.
CAFFE BAR FINJAK
Lokal CAFFE BAR FINJAK znajduje się przy ulicy Vlaška 78. Jest to niewielka kawiarnia, ukryta w podwórku. Na miejscu można napić się znakomitej kawy, jak również zjeść smakowity deser.
APETIT CITY RESTAURANT&BAR
Lokal APETIT CITY RESTAURANT&BAR znajduje się przy ulicy Masarykova 18. W tej eleganckiej restauracji warto zamówić na przykład makaron z chorwackimi truflami z regionu Istrii oraz brownie z owocami leśnymi. Warte uwagi w menu również są wiener schintzel gigantycznych rozmiarów oraz zupa krem z pomidorów.
Będąc na zakupach, warto kupić burek, czyli ciastko listkowe, w które zawinięte są różne nadzienia, takie jak na przykład: ser na ostro, ser z bakaliami, ziemniaki, fasola, czekolada, szpinak i mięso. Burek jest dostępny w wielu piekarniach i kawiarniach.
Warte uwagi są również fritule, czyli małe pączki z różnymi dodatkami, na przykład z czekoladą, prażonymi orzechami, cukrem lub frużeliną.
Bardzo popularne w stolicy Chorwacji jest również Zagrebački schnitzel, czyli danie mięsne składające się z cielęciny nadziewanej szynką, serem, usmażonej i podawanej na wspomnianej już grzance.
Fani alkoholi powinni spróbować przede wszystkim lokalnego piwa Karlovacko. To lekki lager o pełnym i przyjemnym smaku.