Zagorochoria w Grecji – zwiedzanie, atrakcje, praktyczne informacje

Tagi , , ,

Grecja to bez wątpienia jeden z tych krajów, który kojarzy się nam z malowniczymi plażami i szeregiem atrakcji dla turystów. Właśnie dlatego tak chętnie właśnie ten kraj staje się naszym wakacyjnym celem. Kochamy wypoczywać w luksusowych kurortach i doceniamy panujące w Grecji warunki atmosferyczne. Nie ma bowiem lepszej pogody, od tej panującej w Grecji przez praktycznie cały rok. Jednocześnie jeśli tylko zboczymy ze szlaków turystycznych i zdecydujemy się na odkrywanie tego, co przed oczami turystów chronione było przez wiele lat, możemy spotkać się z miejscami, które wywołają na nas ogromne wrażenie. Mowa tu chociażby o tajemniczym regionie Zagorochoria. W języku greckim nazwa ta oznacza dosłownie tyle co „za górami” i idealnie oddaje położenie tego terenu. Jak można się do niego dostać i jak zaplanować zwiedzanie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tajemniczy region Zagorochoria – co warto o niej wiedzieć?

W Grecji bez wątpienia największą popularnością cieszą się słynne kurorty turystyczne, które stały się już na dobre symbolem tego miasta. Piękne plaże i krystalicznie czyste wody morza przyciągają turystów jak prawdziwy magnez. Niemniej jednak jeśli tylko znajdziemy w sobie chęci i siłę do tego, by nieco zboczyć z utartych szlaków turystycznych, wówczas możemy spędzić swoje wakacje w miejscu nieznanym i tajemniczym. Właśnie taki jest obszar Zagorochoria. Znajduje się ona u samego podnóża gór Pindos i tak naprawdę, odnosi się on do szeregu niewielkich, greckich wiosek, które rozsiane są na powierzchni ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Dodatkowo różnice wysokości pomiędzy nimi sięgają od 500 do nawet 1000 metrów nad poziomem morza.

Każda z wiosek w regionie Zagorochorii połączona jest ze sobą urzekającymi, kamiennymi mostkami co tworzy niesamowitą scenerię i idealnie oddaje wyjątkowość tego miejsca. Znajdziemy tam aż 140 kamiennych mostów, które wybudowane zostały przez siłę pracy rąk ludzkich, a nie przez nowe technologie. Kilometry gęstych lasów, nagie skały, rzeki oraz wąwozy najlepiej oddają pełną charakterystykę tego regionu. Są to jeden z najbardziej dziewiczych terenów w Grecji, które obfitują w tysiące szlaków wędrownych. Każdy z nich da nam możliwość obcowania z niesamowitą przyrodą i podziwiania panoramicznych widoków. Region Zagorochoria czyli „za górami” jest najbardziej niezwykłym miejscem w całej Grecji. Z racji tego, że dopiero co zyskuje on sobie na popularności, nie znajdziemy tam wydeptanych przez turystów ścieżek. Wszystko toczy się swoim naturalnym biegiem i rytmem.

Gdzie znajduje się region Zagorochorii i jak można do niego dotrzeć?

Region Zagorochoria znajduje się w środkowo-zachodniej części Grecji. Możemy tam dotrzeć nawet, gdy spędzamy wakacje w Albanii, gdyż od granicy dzieli go jedynie mniej więcej 70 kilometrów. Niemniej jednak podróżni mogą się tu dostać w prosty i szybki sposób z miejscowości Ioanina. Warto jednak wiedzieć, że trzeba będzie zdecydować się na wypożyczenie samochodu, gdyż autobusy i inne środki transportu publicznego do wiosek w Zagorochorii praktycznie rzadko kiedy docierają. Turyści muszą się więc zdecydować na samodzielną podróż i z pewnością będzie warto. Miejsc parkingowych nie brakuje i co więcej, są one całkowicie darmowe. 

Region Zagorochorii i wyjątkowość greckiej natury

Region Zagorochorii może pochwalić się dziewiczą i niezwykle bogatą florą. To właśnie sprawia, że przyjeżdża tam wielu turystów, którzy chcą po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć czystym, górskim powietrzem. Pomiędzy urokliwymi wioskami czeka na nas wiele atrakcji, a do największych z nich zaliczyć można szlaki trekkingowe. Doprowadzą nas one do wąwozu Vikos, który jest prawdziwym, całkowicie naturalnym arcydziełem. Jego ściany są praktycznie pionowe i wznoszą się na wysokość nawet 900 metrów nad poziomem morza. Jest to prawdopodobnie najgłębszy kanion w Europie, jaki został udostępniony dla podróżnych.

Warto zauważyć, że nagie ściany skalne są idealnym miejscem dla tych turystów, którzy cenią sobie wspinaczkę skalistą. Można także zdecydować się na odwiedzenie Papingo, który jest jednym z najbardziej rozwiniętych turystycznie regionów w całej Zagorochorii. Obejmuje on dwie, malownicze wioski Megalo Papingo i Mikro Papingo. Można tam skorzystać z dość ciekawej oferty lokali gastronomicznych, a także zatrzymać się na krótki odpoczynek. Warto jednak wiedzieć, że te dwa ośrodki zlokalizowane są na wysokości 900 metrów nad poziomem morza i dzieli je dwa kilometry. Po drodze można jednak zatrzymać się na zażycie orzeźwiającej kąpieli w jednym z niesamowitych, górskich jezior.

Niesamowita architektura greckiego regionu Zagorochoria

W samym regionie Zagorochoria nie ma do zobaczenia zbyt wielu zabytków. Nie znajdziemy tu ruin czy też antycznych pozostałości. Niemniej jednak specyficznej architekturze Zagorochorii trudno jest odmówić prawdziwej wyjątkowości i unikalności. Wszystkie 46 wiosek posiada kamienną, „ręcznie” wykonaną zabudowę, która potrafi nie jednego turystę wprawić w ogromny zachwyt. Powstanie tej zabudowy datuje się na XVIII wiek. Co ciekawe, dosłownie wszystko zostało wykonane z kamienia. Ten surowiec posłużył nie tylko do budowy mostów, ale także ścian, dachów, uliczek czy murów, które otaczają domy. Wioski w regionie Zagorochoria oferują także wyjątkowe bogactwo pod względem naściennych malunków.

Są one poprzecinane tysiącem, kamiennych uliczek, które mogą nieco przypominać pajęczą sieć. Jedną z najpopularniejszych wiosek jest Dilofo, gdzie możemy podziwiać niesamowity dwór Arhontiko Makropolou. Drugą z wiosek, którą z pewnością warto odwiedzić jest Kato Pedina. Znajdziemy tam wiele pozostałości z epoki starożytnej jak np. grobowce i kapliczki. Nie można również podczas zwiedzania pominąć Aristi. Spotkamy się tam z jednym, z najgłośniejszych odkryć archeologicznych ostatnich czasów, a także możemy zwiedzić Klasztor Panagia Spileolitas z XVI wieku. Jak więc widać, Zagorochoria i jej malownicze wioski mają wiele do zaoferowania i z pewnością zachwycą nas swoim pięknem.

Szlakiem świątyń w greckim regionie Zagorochoria

Świątynie w całej Grecji i w czasach starożytnych odgrywały niesamowicie ważną rolę. Nic więc dziwnego, że zwiedzając region Zagorochoria trzeba wybrać się również na wycieczkę szlakiem świątyń i obiektów sakralnych, które się tam znajdują. Co więcej, wskazuje się na to, że zabudowa świątyń w Zagorochorii jest starsza od samej zabudowy mieszkalnej, co oznacza, że te budowle istniały tam na długo przed tym, jak pierwsze tereny zostały zasiedlone. Z czego słyną świątynie w regionie Zagorochoria? Otóż przede wszystkim ze swoich monumentalnych rozmiarów i absurdalnie wysokich dzwonnic.

W całym regionie jest ich niezwykle wiele, jednak największym zainteresowaniem cieszy się Agios Vlasios, którego powstanie datuje się na XIX wiek. Świątynia ta stała się swoistą wizytówką i symbolem ośrodka w Megalo Papigo. Kolejnym imponującym obiektem sakralnym jest Agioi Taxiarches, we wnętrzu którego można podziwiać niesamowite freski i malowidła naścienne. Nie można również pominąć świątyni Rogovo w niewielkiej, kamiennej wiosce Tsepelovo. Jest to pokaźnych rozmiarów kompleks, z którego dziedzińca roztarza się niesamowita panorama na cały region Zagorochoria.

Czy warto poświęcić czas na zwiedzanie greckiego regionu Zagorochoria?

Region Zagorochoria w Grecji przez wiele lat skutecznie opierał się masowej turystyce. Efektem tego jest dziewicza przyroda i niesamowity klimat w każdej, z 46 wiosek zlokalizowanych w Zagorochorii. Tak naprawdę, jeśli mamy dość zatłoczonych miast i imprezowych, greckich wysp, to właśnie w Zagorochorii znajdziemy idealne miejsce dla siebie. Można tam odzyskać wewnętrzną harmonię i zdrowy balans. Wypoczynek pomiędzy górami, wąwozami i bujnymi lasami pozwoli nam na złapanie oddechu i odprężenie. Z pewnością taka wyprawa pozwoli nam nieco cofnąć się w czasie i zwolnić tempo życia. Właśnie dlatego, Zagorochoria i jej majestat zasługuje na większą uwagę i zainteresowanie ze strony turystów.

Wycieczki po atrakcje-regionu-zagorochoria

Poprzedni

Wergina – jak zwiedzić to niewielkie miasteczko w Grecji?

Starożytne miasto Mykeny – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz