Zadar to piękne chorwackie miasto, leżące w Dalmacji, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jest to miasto niezwykle atrakcyjne turystycznie z bogatą historią oraz z dużą ilością zabytków. W 2016 roku Zadar zdobył tytuł najlepszego europejskiego miasta, pokonując m.in.: Wiedeń, Rzym, Madryt oraz Paryż! Co warto zwiedzić, oraz jakie atrakcje czekają na nas w Zadarze?
Zadar według słów cesarza bizantyjskiego oraz pisarza Constantine Porfirogenet’a jest dużo starszy niż Rzym. Historia miasta sięga już IV w. p.n.e. Na początku powstała na tym miejscu osada plemienia Liburnów, potem tereny te przejęli Rzymianie. To właśnie w czasie rządów Cezara I Augusta wybudowano mury obronne z basztami i 3 bramami, które otaczały miasto. Wyznaczono także forum oraz wzniesiono świątynie, akwedukt, cmentarz i bazyliki. W VII wieku w okolicy miasta Zadar zaczęli osiedlać się Słowianie.
Miasto Zadar posiadało status wolnego miasta do X wieku, wówczas włodarze miasta uznali zwierzchność królów chorwackich. Co ciekawe, w roku 1202 Zadar został oblężony przez Krzyżaków. Po tej wyprawie krzyżackiej Zadar przejęli Wenecjanie, a następnie Austro-Węgry. Po I wojnie światowej Zadar wcielono do Włoch, natomiast po II wojnie światowej miasto stało się stolicą Dalmacji. Od roku 1947 Zadar przynależał do Jugosławii, natomiast od roku 1991 należy do Chorwacji.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Najciekawsze atrakcje Zadaru
Długa i burzliwa historia miasta sprawiła, że Zadar posiada tak wiele atrakcji turystycznych i zabytków. Co ciekawe, miasto jest popularnym celem podróży wśród turystów od ponad 100 lat, ponieważ turystyka w Zadarze rozwija się od 1899 roku. Wówczas powstało w mieście pierwsze biuro podróży Liburnija, które istnieje do dziś.
Kościół Świętego Donata w Zadarze – symbol miasta
Spacerując po mieście, nie sposób ominąć symbol Zadaru, czyli przedromański kościół św. Donata- Crkva sv. Donata z IX w. Posiada on kształt rotundy i jest najcenniejszym zabytkiem architektonicznym w mieście. Crkva sv Donata została wzniesiona w IX w., z inicjatywy ówczesnego biskupa Zadaru Donata – Donatusa, który został ogłoszony potem świętym. Kościół wybudowano w północno-wschodniej części rzymskiego forum. Świątynia, największa pochodząca z tego okresu w Chorwacji, ma dość nietypowy cylindryczny kształt. Do jej budowy użyto wcześniejszych rzymskich murów, które są dobrze widoczne na wewnętrznych i zewnętrznych murach. We wnętrzu kościoła św. Donata, które jest wysokie na 27 m oraz szerokie na 22 m, znajduje się galeria, do której prowadzą dość kręte schody.
Crkva sv. Donata od dawna nie pełni już swoich funkcji religijnych. Co więcej, od 1893 do 1954 roku swoją siedzibę miało tu Muzeum Archeologiczne. Współcześnie, ze względu na doskonałą akustykę, odbywają się tutaj koncerty muzyki poważnej Glazbene večeri u sv. Donatu, czyli Muzyczne wieczory u św. Donata.
Rzymskie Forum Zadar
Stare rzymskie forum pochodzące z I w.p.n.e. to na pewno punkt obowiązkowy, który musimy zobaczyć. Na placu Zeleni trg współcześnie znajdują się pozostałości po fundamentach dawnych budynków i kolumna korynkca. Warto odwiedzić to miejsce po zmroku, kiedy to ruiny oraz Crkva sv Donata zostają podświetlone i dają niesamowitą tajemniczą atmosferę.
Organy morskie w Zadarze
Organy morskie – Morske Orgulje, to stosunkowo nowa atrakcja w porównaniu z pozostałymi zabytkami. Otwarcie organów nastąpiło w kwietniu 2005 roku, na zadarskim wybrzeżu. Morske Orgulje tworzy system rur, które schowane są pod kamiennymi schodami. Organy zajmują 70 metrów wybrzeża i dzieli się na 7 części. Podczas uderzania fal morskich z rur wydobywa się tzw. Muzyka Morza. Co ciekawe, organy morskie dostępne są tylko w Zadarze. Twórcą jest architekt z wyspy Murter Nikola Bašić, który otrzymał wiele nagród.
Pozdrowienie Słońca
Pozdrav Suncu jest to kolejne dzieło Nikoli Bašić, miejscowego architekta, który zaprojektował pobliskie Morske Orgulje. Pozdrowienie Słońca jest to instalacja, na której prezentowana jest kompilacja wszystkich orbit i planet Układu Słonecznego. Pozdrav Suncu w Zadarze tworzy 300 płytek zainstalowanych na deptaku, które tworzą koło o średnicy 22 metrów.
Romański kościół Świętego Chryzogona i Świętego Szymona
Crkva sv. Krševana jest to romański kościół zbudowany pod koniec XII wieku, w miejscu dawnego rzymskiego rynku. We wnętrzu znajdziemy barokowy ołtarz z początku XVIII wieku oraz apsydę z XIII – wiecznymi freskami. Na uwagę zasługuje także zewnętrzna strona apsydy z rzędem łuków w górnej części. Co ciekawe, Święty Chryzogon jest patronem Zadaru i jego płaskorzeźba przedstawiająca go na koniu, znajduje się na głównej bramie miejskiej z 1543 roku, tuż przy placu Pet Bunara – Pięciu Studni. Sv Krševan znajduje się także w herbie miasta.
Podczas zwiedzania sztuki sakralnej Zadaru, warto także zobaczyć kościół św. Szymona – Crkva SvŠimuna z XVII wieku. We wnętrzu znajdują się relikwie świętego Szymona. Relikwie te przechowywane są w sarkofagu, który zaprojektował Francesco da Milano pod koniec XIV w. Na cedrowym sarkofagu umieszczono złocone płaskorzeźby, które przedstawiają życie Sv Šimuna.
Plac 5 studni
Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Zadaru jest plac Trg Pet Bunara. Plac powstał w 1574 roku w miejscu dawnej fosy. Trg Pet Bunara bierze swą nazwę od pięciu studni, które znajdują się na placu i dostarczały one wodę do Zadaru do 1838 roku. Niedaleko Trg Pet Bunara znajduje się uroczy Park Królowej Jeleny Madijevka, z którego roztaczają się widoki na Adriatyk oraz na sąsiednią wyspę Ugljan.
Muzeum Archeologiczne w Zadarze
Arheološki muzej – Muzeum Archeologiczne w Zadarze zostało założone w 1832 roku i jest drugim najstarszym muzeum w całej Chorwacji, które poświęcone jest historii miasta. W Muzeum znajdują się znaleziska z okresu od VII do XII wieku i wiele ekspozycji pochodzących z czasów paleolitu z północnej Dalmacji.
Zadarskie Lato Teatralne
Na przełomie czerwca oraz lipca w Zadarze odbywa się Festiwal teatrów Zadarsko kazališno ljeto. Wówczas muzyczno – teatralna atmosfera wykonawców z całego świata, jaka panuje w Zadarze, podkreśla walory tego miasta.
Bramy Miejskie w Zadarze
Mury obronne w Zadarze powstały za czasów panowania Wenecjan. To dzięki nim miasto stało się potężną twierdzą, która powstrzymała ataki ze strony Turków. Brama Morska, czyli Morska Vrata, powstała w 1560 roku i dawniej była głównym wejściem do miasta. Późnorenesansowa Brama Lądowa, czyli Kopnena Vrata powstała w 1543 roku i znajduje się tuż placu Pet Bunara i pierwszym parku publicznym w Chorwacji.
Pałac Książęcy
Pałac Książęcy Kneževa palača jest to XIII -wieczny zabytek, w którym znaleziono liczne znaleziska z okresu rzymskiego i antyku. Podczas tak zwanej „wojny ojczyźnianej” został zniszczony, natomiast odbudowa trwała do 2016 roku. Kneževa palača jest atrakcją, która łączy w sobie muzeum, salę reprezentacyjną oraz salę wystaw.
Plaże w Zadarze i w okolicy
Położenie Zadaru nad Adriatykiem nie jest bez znaczenia dla turystów. Morze jest także jedną z atrakcji turystycznych Zadaru. W granicach miasta Zadar znajduje się kilka żwirowych oraz piaszczystych plaż, położonych w większych i mniejszych zatoczkach lub półwyspach. Plaże w Zadarze chętnie goszczą dzieci, surferów i kitesurferów oraz miłośników nocnego życia. Jedną z najpopularniejszych plaż w Zadarze jest plaża Kolovare. Kolovare jest ulubioną plażą nie tylko wśród turystów, ale i wśród mieszkańców Zadaru. Plaża Kolovare co roku może poszczycić się Błękitną Flagą za czystość morza i plaży.
Kolejną plażą warto zobaczenia jest plaża Borik, która znajduje się w północnej części miasta. Plaża głównie pokryta jest małymi kamykami, jednak jest też piaszczysta zatoka oraz betonowy obszar wydzielony do opalania. Borik oferuje także różne rodzaje rozrywki wodnej dla dzieci oraz dorosłych, czyli wypożyczalnie rowerów wodnych, łodzi, kitesurfingu, nart wodnych oraz windsurfingu.
Inną plażą wartą uwagi jest plaża w Diklo, która leży niedaleko plaży Borik. W większej części Diklo jest betonowa z fragmentami wysypanymi żwirkiem oraz kamykami. Jeśli plaże w Zadarze się nam znudzą, warto odwiedzić Ninską Lagunę w miejscowości Nin. Jest to piaszczysta plaża o długości kilku kilometrów, z której oprócz morza można podziwiać malownicze góry. Adriatyk w tym miejscu jest płytki i ciepły, występują także mielizny, dlatego też jest to idealne miejsce do odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Co ciekawe, na Ninskiej Lagunie można skorzystać za darmo z błota leczniczego, które jest cenne i polecany osobom cierpiącym na reumatyzm.
Kolejną chętnie odwiedzaną przez turystów plażą jest plaża w miejscowości Privlaka. Plaża ma dobre zaplecze gastronomiczne. Zejdziemy na nią łagodnym zejściem, z którym poradzą sobie nawet małe dzieci. Jest to także miejsce dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać, ponieważ na tej plaży możemy uprawiać wiele sportów wodnych.
Zadar atrakcje w pobliżu
Nin
Miejscowość Nin leży około 15 km na północny zachód od Zadaru i dawniej była ona siedzibą chorwackich biskupów oraz centrum całej władzy kościelnej ówczesnego Królestwa Chorwackiego. Miasteczko leży na malutkiej wyspie w środku malowniczej laguny. W Ninie oprócz plaży warto zobaczyć także najmniejszą katedrę na świecie oraz Muzeum Soli.
Park Narodowy Kornati
Nacionalni Park Kornati to praktycznie bezludny archipelag wysp, z których największą jest wyspa Kornat, znana już w XIV jako Insula Sancte Marie. Archipelag tworzy około 147 wysp, ma on powierzchnię około 320 km².
Archipelag Kornati sprawia nieco wrażenie księżycowego pustkowia, które otoczone jest przez morze. Jednak flora i fauna na wyspach jest bardzo bogata. Flora obejmuje około 800 gatunków roślin, natomiast liczba zwierząt także jest imponująca. Na wyspach spotkamy rzadkie okazy żab, jaszczurek, pająków, mew, jeżyków oraz innych stworzeń. Pod wodą z kolei zachwycają ryby, korale, mięczaki oraz skorupiaki
Vransko Jezero – największe naturalne jezioro w Chorwacji
Vransko Jezero jest to największe naturalne jezioro w całej Chorwacji, które leży około 25 km na południe od Zadaru. W roku 1999 obszar ten objęto ochroną w ramach parku przyrodniczego. Jest to także raj do obserwacji ptaków. Nad jeziorem znajduje się punkt widokowy Kamenjak, z którego roztacza się panorama na całe Vransko Jezero, wyspę Murter oraz na Archipelag wysp Kornati.
Co zjeść w Zadarze?
Urlop w Zadarze to również doskonała okazja, by poznać tutejszą kuchnię. Warto skusić się na fuzi, czyli tradycyjny makaron podawany z pesto z pistacjami. Natomiast smakoszom fast-foodów do gustu na pewno przypadnie Ćevapčići.
W Zadarze, jak i na całych Bałkanach bardzo popularne są burki, czyli ciasto filo ze słodkim lub wytrawnym nadzieniem, najczęściej serowym, mięsnym, szpinakowym lub owocowym. Zadar znany jest także ze swojego wiśniowego likieru Maraschino, który uznawany był dawniej za napój o właściwościach leczniczych.
Gdzie zjeść w Zadarze?
Konoba Dalmacija (Ul. Ivana Tanzlingera Zanottija 4) to jedno z miejsc, które warto odwiedzić, jeśli chcemy posmakować prawdziwej Dalmacji. W Konobie Dalmacija możemy zjeść pyszne ryby i owoce morza, złowione wprost z Adriatyku. Kolejnym miejscem, nieco ekskluzywnym, gdzie przygotowywane są owoce morza i ryby na najwyższym poziomie, jest Restauracja Foša (Ul. kralja Dmitra Zvonimira 2). Jeśli natomiast preferujemy pizzę, to warto odwiedzić na przykład: Tri Bunara (Ul. Jurja Bijankinija 8c) tuż przy Liburnskiej Obali i porcie oraz 4 Kantuna (Varoška ul. 1). Pizze w tych miejscach są przyrządzane z dodatkiem szynki długo dojrzewającej Pršut oraz sera z Pagu Paski sir. Pizze te są na najwyższym poziomie i co najważniejsze smakują niesamowicie.
TOP 5 najlepszych hoteli w Zadarze
Teatro Verdi Boutique Hotel
Teatro Verdi Boutique Hotel (Prokonzula Grgura 3) to hotel położony na Starym Mieście w Zadarze. Miejsce to oferuje usługi konsjerża, całodobową recepcję oraz punkt informacji turystycznej. Goście mają do dyspozycji pokoje i apartamenty wyposażone w klimatyzację, telewizor, czajnik oraz minibar. W łazienkach natomiast znajdują się prysznice, suszarki do włosów oraz zestawy luksusowych kosmetyków. W hotelu zapewniono także darmowe WiFi. O poranku serwowane jest śniadanie kontynentalne z daniami z karty, które obejmują świeże wypieki.
Teatro Verdi Boutique Hotel usytuowany jest w pobliżu plaży Maestral oraz Kolovare i Pozdrowienia Słońca, oraz Organów Morskich. Odległość z hotelu do lotniska w Zadarze wynosi około 13 km. Na życzenie Gości organizowany jest także transfer lotniskowy. Cena za pokój dwuosobowy typu Superior z łóżkiem typu king-size kosztuje od 1490,00 zł za noc.
Hotel Kolovare
Hotel Kolovare (Bože Peričića 14) jest położony w spokojnej części miasta Zadar. Miejsce to oferuje klimatyzowane pokoje z balkonem. Przed hotelowym budynkiem znajduje się nadmorska promenada – Lungomare, którą w kwadrans możemy dojść do Starego Miasta w Zadarze. Wszystkie pokoje Hotelu Kolovare wyposażone są w telewizor, łazienkę z wanną, suszarkę do włosów, bezpłatny zestaw kosmetyków oraz bezpłatne WiFi.
Hotelowi Goście mogą również korzystać z odkrytego basenu przed hotelem lub mogą wybrać się na pobliską plażę, oddaloną o kilka kroków od hotelu. Restauracja Hotelu Kolovare serwuje dania kuchni chorwackiej oraz międzynarodowej. W hotelu mieści się także piwniczka, która posiada szeroki wybór win z całej Chorwacji i lokalnych przysmaków. Goście mogą korzystać z darmowego parkingu.
Hotel Kolovare usytuowany jest około 5 minut pieszo od dworca autobusowego i o około 1,5 km od portu promowego. Z kolei odległość od lotniska wynosi około 10 km. Cena za pokój dwuosobowy typu Superior z balkonem kosztuje od 1200,00 zł za noc.
Almayer Art & Heritage Hotel and Dépendance
Almayer Art & Heritage Hotel and Dépendance (Ulica Brace Bersa 2) leży w Starym Mieście w Zadarze. Dysponuje on barem oraz restauracją. Do dyspozycji Gości hotelu są klimatyzowane, nowoczesne pokoje z telewizorem, wyposażone w dostęp do WiFi oraz łazienkę. Dla Gości przygotowano także bezpłatny zestaw kosmetyków oraz suszarkę do włosów. Recepcja hotelu czynna jest przez cały dzień. Almayer Art & Heritage Hotel and Dépendance leży około 250 m od kościoła św. Donata oraz 300 m od Morskich Organów i Pozdrowienia Słońca. Odległość z hotelu do lotniska wynosi około 11 km. Cena za pokój dwuosobowy typu Standard z aneksem kosztuje od 1498,00 zł za noc.
Bastion Heritage Hotel – Relais & Châteaux
Jest to czterogwiazdkowy hotel. Znajduje się w zabytkowym centrum Zadaru, przy ulicy Bedemi Zadarskih Pobuna 13, kilka metrów od Arsenal. W hotelowym budynku znajduje się także słynna restauracja Kaštel, która serwuje dania kuchni śródziemnomorskiej.
W Bastion Heritage Hotel – Relais & Châteaux pokoje są urządzone w stylu art déco. Każdy z pokoi jest klimatyzowany, posiada darmowy dostęp do WiFi, ma także telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz minibar. W niektórych pokojach zachowano kamienne ściany. Cena za apartament typu Design Suit by J.V kosztuje od 2400,00 zł za noc.
Hotel Niko
Hotel Niko (Obala Kneza Domagoja 9) jest to hotel położony kilka kroków od kamienistej plaży w dzielnicy Puntamika oraz około 10 minut jazdy autem od centrum Zadaru. Jest to rodzinny hotel, który oferuje restaurację z daniami serwowanymi z karty. Na miejscu do dyspozycji Gości jest również darmowy dostęp do Internetu oraz bezpłatny, strzeżony parking.
Wszystkie pokoje posiadają klimatyzację i biurko, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz minibar. Z niektórych pokoi roztacza się także malowniczy widok na Adriatyk. Restauracja w Hotelu Niko serwuje dania kuchni śródziemnomorskiej, w tym specjały z ryb i owoców morza oraz potrawy wegetariańskie. Do posiłków polecane są także wina ze wszystkich regionów winiarskich Chorwacji oraz z różnych zakątków świata. Niko oferuje także bar oraz całodobową recepcję. Hotel Niko znajduje się około 5 km od głównego dworca autobusowego, około 15 km od lotniska w Zadarze oraz około 4 km od zabytkowego centrum Zadaru. Cena za pokój dwuosobowy z balkonem i widokiem na Adriatyk kosztuje od 1200,00 zł za noc.
Autor: Magdalena Łydka