Wakacje na wyspie Rab – przewodnik, hotele, plaże

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Wyspa Rab leży w paśmie wewnętrznym Archipelagu Kvarnerskiego, nad Morzem Adriatyckim. Obok Krku to najchętniej odwiedzana wyspa tego regionu w Chorwacji. Na wyspie znajduje się między innymi szczyt Kamenjaku, który sięga do wysokości czterysta ośmiu metrów i chroni większą część wyspy przed północno-wschodnimi wiatrami z lądu. Wyspa jest w większości pagórkowata, jednak część jej terenu przypomina skalną pustynię. W niektórych miejscach ciągną się uprawne pola i zielone lasy. Co jeszcze warto wiedzieć o wyspie Rab? Jakie atrakcje warto zobaczyć? Gdzie są najlepsze hotele i restauracje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podstawowe informacje o wyspie Rab

Wyspa Rab mierzy dwadzieścia dwa kilometry długości. Jej całkowita powierzchnia wynosi ponad osiemdziesiąt sześć kilometrów kwadratowych. W średniowieczu wyspa była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, a później przez krótki czas należała do władz Królestwa Chorwacji. W czternastym wieku przeszła pod panowanie władcy Węgier, Ludwika Wielkiego, późniejszego króla Polski. Natomiast w okresie renesansu wyspą władali Wenecjanie. Następnie od 1815 roku na wyspie panowali Austriacy. Po rozpadzie imperium Habsburgów wyspę Rab przyłączono do Włoch, a w 1921 roku przekazano ją Jugosławii. Ostatecznie w 1991 roku po referendum stała się terytorium Chorwacji.

Jak dotrzeć na wyspę Rab?

Na wyspę można dotrzeć kursującym cały rok promem z miejscowości Jablanac, z kolei w sezonie letnim także z miejscowości Baška na wyspie Krk. Podróż samochodem z Warszawy do Jablanac trwa około trzynastu godzin i podczas niej trasa obejmuje między innymi: Piotrków Trybunalski, Częstochowę, okolice Katowic, Ostrawę, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Hartberg, okolice Grazu, okolice Mariboru, okolice Ptuji, okolice miasta Zagrzeb, Karlovac oraz okolica Ogulina. Trasa zawiera również odcinki płatne. 

Istnieje również możliwość dotarcia do miasta Jablanac przy użyciu autobusów lub pociągów, jednak należy się wówczas liczyć z licznymi przesiadkami, a ponadto czas takie podróży wynosi aż około dwudziestu czterech godzin.

Z kolei na wyspę Krk – skąd również w okresie letnim można przedostać się promem na wyspę Rab – dotrzeć możńa samolotem. Lot z Warszawy na wyspę Krk trwa do sześciu godzin, jednak warto mieć na uwadze, że w przypadku niektórych lotów konieczna będzie przesiadka. 

Wyspa Rab – pogoda i temperatura w ciągu roku

Wyspa Rab posiada klimat łagodny, umiarkowanie ciepły, a roczna średnia temperatura powietrza wynosi prawie jedenaście stopni Celsjusza. Na wyspie słońce świeci przez prawie dwa tysiące pięćset godzin w roku. W pierwszym dniu w roku średnia temperatura powietrza za dnia wynosi siedem stopni Celsjusza, a w nocy trzy stopnie Celsjusza i wówczas temperatura wody osiąga średnio trzynaście stopni Celsjusza. Należy mieć również na uwadze to, że liczba godzin słonecznych wynosi zaledwie trzy.

Na początku wiosny średnia temperatura powietrza wzrasta do dwunastu stopni Celsjusza za dnia, a do sześciu stopni Celsjusza w nocy. Z kolei temperatura wody wciąż utrzymuje się średnio na poziomie dwunastu stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych wzrasta do czterech.

Wraz z rozpoczęciem sezonu urlopowego średnia temperatura odczuwana za dnia wzrasta do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, a w nocy do siedemnastu stopni Celsjusza. Wówczas temperatura wody wynosi średnio dwadzieścia stopni Celsjusza, natomiast liczba godzin słonecznych wzrasta do dziewięciu.

W lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza za dnia wynosi dwadzieścia osiem stopni Celsjusza. W nocy wynosi zazwyczaj dziewiętnaście stopni Celsjusza. Temperatura zbiorników wodnych w tym miesiącu wynosi średnio dwadzieścia trzy stopnie Celsjusza, a z kolei liczba godzin słonecznych wzrasta do jedenastu.

Z kolei we wrześniu średnia temperatura powietrza za dnia , jaką cechuje się wyspa Rab wynosi dwadzieścia trzy stopnie Celsjusza, a w nocy siedemnaście stopni Celsjusza. Wówczas zazwyczaj temperatura wody wynosi dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza, a liczba godzin słonecznych spada do ośmiu. W kolejnym miesiącu termometry za dnia zazwyczaj wskazują osiemnaście stopni Celsjusza w dzień i dwanaście stopni Celsjusza w nocy, natomiast temperatura wody wynosi dziewiętnaście stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych spada natomiast do sześciu.

Atrakcje na wyspie Rab i w jej pobliżu

Cztery wieże w mieście Rab

W mieście Rab ponad dachami domów pokrytych czerwonymi dachówkami, wznoszą się cztery wysokie wieże kościelne. Idąc na północ od klasztoru świętego Antoniego, który wybudowano w 1115 roku, ulicą Rade Koncara dochodzi się do romańskiej katedry, przy której znajduje się taras z widokiem na Morze Adriatyckie. W kościele świętej Justyny, który obecnie pełni rolę niewielkiego Muzeum Sztuki Sakralnej, można zobaczyć między innymi inkrustowany złotem relikwiarz, w którym rzekomo znajduje się czaszka świętego Krzysztofa. Za wysoką romańską wieżą, znajduje się drugi taras. Zaraz za następną kaplicą można zobaczyć małą bramę, przez którą wchodzi się do parku. Obok stoją ruiny klasztoru Benedyktynów z jedenastego wieku. Ulica Rade Koncara kończy się przy północnej części murów miejskich, z których rozciąga się widok na miasto, zatokę, morze i wzgórze. Natomiast na północ od murów leży rozległy park miejski z licznymi ocienionymi ścieżkami. Jest to idealne miejsce do spacerowania.

Obóz pracy Goli Otok

Obóz pracy Goli Otok jest określane jako chorwackie Alcatraz. Znajduje się on między wyspami Rab, Sveti Grgur i Prvić. Goli Otok za czasów Jugosławii i rządów Tito stanowiło jedno z najcięższych obozów pracy, do których zsyłano więźniów politycznych. Przebywało tam około szesnastu tysięcy osadzonych, z czego około sześciuset z nich zmarło. Obiekt został zamknięty w 1988 roku. Miejsce jest dostępne dla zwiedzających.

Wędrując po wyspie, można zobaczyć pozostałości fabryki, w których wykonywano drewniane meble i metalowe rury oraz kamieniołomu. Ponadto znajdowały się tam również szkoła i szpital. 

Rejs łodzią ze szklanym dnem

Tuż obok centrum historycznego Rab cumowana jest łódź ze szklanym dnem. Łódź kursuje dwa razy za dnia i raz po zmroku. Wycieczki obejmują między innymi: wyspę Dufin, Zavratnice oraz plażę Njivice, a każda podróż kończy się kolacją w zatoce Armata.

Jaskinia Medova Buza

Wyspa Rab posiada nadto atrakcję w postaci jaskini. Jedna z najbardziej znanych to jaskinia Medova Buza znajduje się w miejscowości Lopar. Jest to idealne miejsce do nurkowania w masce z rurką. Nadto nurkując w tym miejscu istnieje również możliwość zwiedzenia podwodnych grot.

Pozostałości obozu koncentracyjnego i cmentarz upamiętniający ofiary zbrodni włoskiego faszyzmu

Na obrzeżach Kampor, w północno-zachodnim zakątku wyspy Rab znajdował się obóz koncentracyjny założony przez włoskie siły okupacyjne. Przetrzymywano tam piętnastu tysięcy obywateli Chorwacji i Słowenii przez łączny czas piętnastu miesięcy w trakcie drugiej wojny światowej. Po zawieszeniu broni z Włochami we wrześniu 1943 r. obóz zamknięto, jednakże wielu zatrzymanych przetransportowano następnie do Niemiec. Od tego czasu miejsce to zostało przekształcone w pomnik pamięci. Warto zauważyć, że tamtejsze groby ofiar biegną w prostych liniach wśród otaczającej je zieleni.

Dundo

Dundo jest rezerwatem botanicznym mieszczącym się na półwyspie Kalifront założonym siedemdziesiąt lat temu. Znajdują się tam między innymi dęby ostrolistne, których wiek szacuje się nawet na ponad pięćset lat.

Warto zwiedzić także:

 • Geopark Lopar,
 • Samostan sv. Eufemija,
 • Zavratnica Bucht,
 • Sarkofag z V wieku znaleziony przy kościele świętego Stefana w Barbacie,
 • Park-šuma Komrčar. 

Wyspa Rab – najlepsze plaże

Na wyspie Rab znajduje się ponad trzydzieści plaż. Na niektórych z nich są dyskoteki i kluby. Ponadto na wyspie znajdują się również plaże na nudystów, jedna z nich znajduje się na półwyspie Kalifront. Z kolei jedną z najpopularniejszych plaż jest plaża znajdująca się w miejscowości Lopar. Ma ona długość wynoszącą dwa kilometry i jest wyróżniona Błękitną Flagą. Nadto 2012 roku przez przedstawicieli stacji telewizyjnej CNN została uznana za jedną z najpiękniejszych stu plaż na świecie. Natomiast jedna z najpopularniejszych plaż naturystycznych znajduje się nieopodal miejscowości Lopar. Do tej plaży można dojść od miasteczka leśną drogą w około trzydzieści minut.

Gdzie zjeść na wyspie Rab?

 • Restaurant Olea,
 • ŠANPJER,
 • Restaurant Eufemija,
 • Laguna,
 • Restaurant ANA,
 • Zeko Rab,
 • Restaurant & Caffe „Velum“, 
 • Bistro Park,
 • Tapas Bar KAMPANEL,
 • Restaurant Kamenjak,
 • Zlatni Zalaz,
 • Agatini Vrtovi,
 • Restaurant More.

TOP 3 najlepsze noclegi na wyspie Rab z widokiem na morze

Villas Arbia – Magdalena

Villas Arbia – Magdalena to hotel znajdujący się przy 327 Banjol, nad brzegiem morza, trzysta metrów od najbliższej plaży, siedemset metrów od centrum miasta.

W obiekcie można zakwaterować się w pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami oraz w apartamencie. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych i prywatną łazienkę z prysznicem. 

Na terenie Villas Arbia – Magdalena do dyspozycji gości są między innymi: taras, ogród, wypożyczalnia rowerów, zaplecze do nurkowania, biblioteka, restauracja, przechowalnia bagażu, zaplecze biznesowe, pralnia oraz całodobowa recepcja. W całym obiekcie jest darmowe Wi-Fi. Na miejscu znajduje się prywatny parking. Koszt całodniowego postoju to dziesięć euro i czternaście eurocentów. 

Codziennie rano w hotelowej restauracji serwowane jest śniadanie w formie bufetu. W Villas Arbia – Magdalena można zameldować się od godziny czternastej do dwudziestej trzeciej, a wymeldować od godziny siódmej do dziesiątej. Pewnym mankamentem jest natomiast fakt, że niestety, ale hotel nie akceptuje zwierząt domowych.

Valamar Padova Hotel 

Valamar Padova Hotel to hotel znajdujący się przy 322 Banjol, nad brzegiem morza, dwieście metrów od najbliższej plaży oraz pięćset pięćdziesiąt metrów od centrum miasta. 

W obiekcie można zakwaterować się w: pokoju trzyosobowym, apartamencie typu Suite oraz pokoju rodzinnym. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, a rozpościera się z nich widok na morze lub park. We wszystkich pokojach znajdują się telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, prywatna łazienka.

Na terenie Valamar Padova Hotel  do dyspozycji gości są między innymi: taras, wypożyczalnia rowerów, klub dla dzieci, plac zabaw dla dzieci, pokój gier, bufet z potrawami dla dzieci, bar, restauracja. Ponadto skorzystać można z: przechowalni bagażu, kantor, całodobowa recepcja, pralnia, zaplecze biznesowe, zaplecze bankietowe, wspólny salon, salon piękności, trzy baseny odkryte, jeden basen kryty, zjeżdżalnia wodna, bar plażowy, basen z podgrzewaną wodą, salon SPA, łaźnia turecka oraz centrum fitness. W całym obiekcie dostępne jest darmowe Wi-Fi. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking prywatny. 

Codziennie rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania w formie bufetu, a z kolei na życzenie gości serwowane są specjalne dania dietetyczne. W Valamar Padova Hotel można zameldować się od godziny czternastej do dwudziestej, a wymeldować od godziny siódmej do dziesiątej. Zwierzęta domowe nie są akceptowane.

Arbiana Heritage Hotel

Arbiana Heritage Hotel znajduje się przy Obala Kralja Petra Kresimira IV br.12, nad brzegiem morza, na starówce. Obiekt mieści się w zabytkowym budynku łączącym elementy z okresu monarchii austro-węgierskiej z nowoczesnymi udogodnieniami. Hotel usytuowany jest dwieście pięćdziesiąt metrów od najbliższej plaży oraz sto metrów od centrum miasta.

W hotelu można zakwaterować się w: pokoju jednoosobowym, pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami, pokoju rodzinnym z jednym lub dwoma łóżkami. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych. Ponadto posiadają one prywatną łazienkę z wanną lub prysznicem. Część pokoi dysponuje balkonem z widokiem na Morze Adriatyckie i Stare Miasto.

Na terenie Arbiana Heritage Hotel do dyspozycji gości są między innymi: taras, ogród, wypożyczalnia rowerów, bar, restauracja, przechowalnia bagażu czy kantor,. Ponadto można tu skorzystać z całodobowej recepcji, zaplecza biznesowego, kaplicy, odkrytego basenu oraz centrum wellness. W całym obiekcie dostępne jest także darmowe Wi-Fi. Na miejscu znajduje się prywatny parking. Koszt całodniowego postoju to piętnaście euro.

W hotelowej restauracji serwowane są dania kuchni śródziemnomorskiej i międzynarodowej. Na życzenie gości serwowane są specjalne dania dietetyczne. Istnieje możliwość zamówienia posiłki do pokoju. Codziennie rano są serwowane śniadania w formie bufetu. W Arbiana Heritage Hotel można zameldować się od godziny czternastej do północy, a wymeldować od godziny siódmej do jedenastej. Zwierzęta domowe są akceptowane na życzenie gości. Na miejscu znajdują się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Wycieczki po atrakcje-rab

Poprzedni

Zamek Predjama w Słowenii – zwiedzanie, bilety, jak dojechać

Ceny w Rumunii i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz