Wycieczka do Wąwozu Tolmin w Słowenii – praktyczny przewodnik

Tagi , , , , ,

Słowenia to przepiękne państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Włochami, Austrią, Chorwacją oraz Węgrami. Słowenia słynie z długich pieszych wędrówek, przepięknych widoków i turystyki. Jednym z popularniejszych miejsc do zwiedzania w tym zachwycającym państwie jest wąwóz Tolmin. Wielu turystów decyduje się na wakacje w Słowenii ze względu na tę atrakcję. Nie ma się co dziwić, gdyż wąwóz roztacza wokół siebie tajemniczość i zachęca do wejścia i poznania wszystkich sekretów. Przez tysiące lat rzeki Tolminka i Zalascica ukształtowały ten wąwóz jako jeden z najgłębszych w Słowenii. Wędrując przez wąwóz Tolmin,  strome skaliste zbocza zachwycają turystów, a turkusowe wody, którymi prowadzą przez wąwóz ścieżki, zadziwiają swym niespotykanym kolorem. W wąwozie jest też wiele atrakcji, a najpopularniejsze z nich to Jaskinia Dantego, Diabelski Most oraz Głowa Niedźwiedzia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wąwóz Tolmin

Szacuje się, że wąwóz Tolmin jest najniżej położonym punktem na tamtejszej ziemi. Wchodzi on w skład Triglavskiego Parku Narodowego, a także Mostu Soczi. Wąwóz Tolmin znajduje się zachodniej części państwa i jest najważniejszą atrakcją wioski o tej samej nazwie. Niektóre ścieżki są wysunięte i dość strome, co należy rozważyć, chcąc udać się na wycieczkę z dziećmi i osobami starszymi. Szlak przeznaczony dla turystów prowadzi najpierw w dół do źródeł Tolminki, a następnie się wraca i kieruje ponownie w górę. Ściany wąwozu liczą aż 60 metrów, a jego długość to zaledwie 2 kilometry. Mimo to warto tam się udać dla samych widoków i sprawdzenia swoich sił. Naturalnie rzeźbione skały i ściany, w których brak ingerencji człowieka, zachwycają swoim wyglądem. Wąwóz Tolmin jest też popularnym miejscem do robienia zdjęć artystycznych. Co roku oprócz tłumu turystów można spotkać tu fotografów oczarowanych tamtejszą przyrodą.

Ceny biletów

Kasa biletowa znajduje się nieopodal wioski Zatolmin. Chcąc wejść do wąwozu, należy kupić bilet wstępu. Można tam również dostać mapę wąwozu. Poza sezonem bilety są tańsze, a w czasie letnim koszt wynosi 10 euro, natomiast po godzinie 16:00 – 8 euro. Bilety dla dzieci do lat 6 są darmowe. W listopadzie i kwietniu cena to 6 euro, więc można się zastanowić nad tą porą zwiedzania. Z kolei w maju, czerwcu oraz październiku koszt biletu to 8 euro. Warto również wspomnieć, że w sezonie w godzinach od 10:00 do 16:00 kursuje specjalny darmowy autobus na potrzeby turystów.

Godziny otwarcia

Wąwóz Tolmin jest otwarty od kwietnia do listopada, natomiast w sezonie zimowym jest nieczynny z powodu warunków atmosferycznych. Godziny otwarcia różnią się od sezonu. W czasie letnim wąwóz Tolmin jest otwarty od 8:00 do 20:00.

Czas przejścia wąwozu Tolmin

Wąwóz jest długi na 2 kilometry, natomiast jego przejście zajmuje od 1 do 2 godzin. W wąwozie jest dużo schodów, dlatego nie jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi.

Parking

Wąwóz Tolmin jest blisko Doliny Soczy oraz wodospadów Kozjak. W związku z dużym turystycznym zainteresowaniem przekształcono teren wokół tych atrakcji w parking. Jest on darmowy i każdy turysta i mieszkaniec może się na nim zatrzymać na czas pobytu w wąwozie, dolinie, czy wodospadach.

Najpopularniejsze atrakcje wąwozu Tolmin

Wędrując wąwozem, można natrafić na prawdziwe cuda natury. Mowa tutaj o Głowie Niedźwiedzia, Diabelskim Moście oraz Jaskini Dantego.

Centralnie pod Diabelskim Mostem znajduje się małe źródło termalne. Woda osiąga tam temperaturę 20 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura rzeki Tolminki wynosi tylko około 5-9 stopni Celsjusza. Most został zbudowany w 1907 roku. Widok z tego mostu jest niesamowity i powoduje chęć zatrzymania się przez kilka minut i pooddychania świeżym, zimnym powietrzem. Nazwa Diabelski Most jest dość powszechna w Słowenii, ponieważ często noszą tę nazwę mosty, które prowadzą nad niebezpiecznym wąskim zagłębieniem. Pierwsza wersja mostu była wykonana z drewna, lecz szybko zmieniono jego konstrukcję na żelazną. W 1966 roku Diabelski Most został poszerzony na tyle, żeby móc przejechać w nim samochodem. Most unosi się nad rzeką Tolminką na wysokości około 60 metrów.

Głowa Niedźwiedzia jest nieco oddalona od Diabelskiego Mostu. Jest to ogromna skała ulokowana pomiędzy ścianami wąwozu i całkowicie pokryta mchem. Z dwóch platform widokowych roztacza się też niesamowity widok na kanion i ogromne zielone lasy. Ta atrakcja robi wrażenie i wygląda nieco osobliwie na tyle tamtejszej przyrody.

Jaskinia Dantego położona jest w części wąwozu Tolmin, do której można dostać się tylko z przewodnikiem. Decydując się na tę część atrakcji, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, gdyż zainteresowanie jaskinią jest bardzo duże. Według legendy na początku XIV wieku w Tolminie przebywał poeta Dante Alighieri. W czasie swojej wizyty odwiedził Jaskinię Zadlaška Jama, która łączy się z wąwozem Tolmin. Jaskinia podobno zainspirowała pisarza do stworzenia dzieła jego życia, czyli Boskiej Komedii, a konkretniej Piekła. To dlatego jaskinię nazwano na cześć jego imienia.

Ciekawostki i przydatne informacje

Blisko wąwozu Tolmin, pośród wysokich skalistych gór, znajduje się piękny kościół Javorca. Wizyta w tym imponującym drewnianym kościele to prawdziwa gratka dla fanów starej architektury.

Istnieją zniżki na bilety do wąwozu Tolmin dla studentów, dzieci i starszych.

W niektórych miejscach wąwóz Tolmin ma nawet 60 metrów głębokości i wraz z rwącą zimną rzeką tworzy imponujące tło dla ogromnych i potężnych skał.

Chcąc zwiedzić więcej, niż tylko wąwóz Tolmin, należy przeznaczyć minimum 4 dni urlopu. Wówczas można również zwiedzić słynne wodospady Kozjak oraz Most Soczi.

Szlaki dla podróżnych zostały wybudowane parę wieków temu, a obecnie są otwarte dla turystów i przejezdnych.

Wąwóz Tolmin i wąwóz Zadlascica się łączą. Miejsce, w którym się stykają, to najniżej położony punkt na tamtym terenie.

Niedaleko wąwozu Tolmin można natrafić na kolejny dziki wąwóz o nazwie Mlinarica.

Chcąc uniknąć tłumów turystów, warto rozważyć przyjazd do wąwozu Tolmin poza sezonem letnim. Przemawiają za tym niższe ceny oraz brak wyczerpujących upałów.

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po atrakcje-w-slowenii

Poprzedni

Wakacje w Nin, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Najpiękniejsze miejsca na trekking w Albanii – pomysł na aktywny wypoczynek

Następny

Dodaj komentarz