Wiosna w Bułgarii, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Tagi , , ,

Czy kiedykolwiek rozważałeś podróż do Bułgarii? Jeśli szukasz miejsca na urocze wiosenne wakacje, to Bułgaria jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jest znana ze swoich wspaniałych plaż i malowniczych krajobrazów, to wie wielu z nas. Jednak czy wiesz, że ma również jeden z najlepszych klimatów w Europie? W rzeczywistości Bułgaria ma łagodny klimat z dużą ilością słońca — a to oznacza, że jest idealna do zwiedzania tak naprawdę przez cały rok! Jak więc wygląda wiosna w Bułgarii? Co podróżnicy powinni wiedzieć o tym, kiedy jechać i jaka jest pogoda w poszczególnych miesiącach wiosny? Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bułgaria — ogólny zarys pogodowy, klimat

Bułgaria znajduje się w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Czarnym — na północ od Grecji i Turcji. Kraj ten szczyci się ponad 300 słonecznymi dniami w roku i cieszy się łagodnym śródziemnomorskim klimatem z gorącym latem i chłodną zimą.

Wiosną (marzec-maj) można spodziewać się temperatur w zakresie od 10ºC do 25ºC. Opady deszczu są rzadkie o tej porze roku, ale od czasu do czasu może pojawić się kilka dni opadów

Wiosna w Bułgarii to piękny czas na odwiedzenie tego kraju. Pogoda jest ciepła i słoneczna, dni są dłuższe niż w miesiącach zimowych, a kwiaty zaczynają kwitnąć. Turyści mogą podziwiać piękno bułgarskiej przyrody bez odczuwania zbytniego gorąca lub zimna.

Wiosna w Bułgarii – temperatury i pogoda

Marzec

Pogoda wzdłuż bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego w marcu jest niestabilna, z częstymi zmianami. Niektóre dni wiosny są ciepłe i słoneczne z temperaturami, które od czasu do czasu wzrastają powyżej 14°C. Zima czasami przypomina nam, że jeszcze się nie skończyła i obniża temperatury do około 5°C. Zimowe noce mogą być mroźne, z temperaturą poniżej zera. Nierzadko śnieg tworzy nietrwałą pokrywę nad ziemią. Marzec jest zazwyczaj mokry, a większość opadów występuje w postaci deszczu. W połowie miesiąca na drzewach pojawiają się pierwsze owoce, choć temperatury są jeszcze chłodniejsze. W tym miesiącu może być potrzebna kurtka, choć w niektóre dni będziesz się czuł komfortowo bez niej.

Kwiecień

Kwiecień to zazwyczaj ciepły, słoneczny i pogodny miesiąc. Restauracje z zewnętrznymi miejscami do siedzenia wypełniają się gośćmi w ciepłe dni. W kwietniu drzewa są zielone, a temperatury wahają się od 14 do 17 stopni. Na początku kwietnia temperatury mogą wynosić około 10°C. Pod koniec tego miesiąca mogą sięgać 20°C. Noce nadal są chłodne, a temperatura rzadko wzrasta powyżej 5°C. Na wybrzeżu jest jeszcze nieco chłodno, bo woda w morzu jest jeszcze dość zimna. Nadal dobrym pomysłem jest noszenie odzieży z długim rękawem, szczególnie wieczorami. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, również w kwietniu odnotowano nieprzewidywalne opady deszczu.

Maj

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego jest najpiękniejsze w maju. Obszar ten pokryty jest bujną roślinnością, a ulewne deszcze padają często. Świeci słońce, śpiewają ptaki, a w powietrzu unosi się zapach świeżych kwiatów. Na początku maja temperatury wynoszą około 18-20°C, a w drugiej połowie maja około 20-24°C. Noce nie są zimne — około 10-15° C. W pierwszej połowie maja lekkiej odzieży wiosennej sprzyjają dobre warunki pogodowe. Jednak w drugiej połowie wraz ze wzrostem temperatury konieczne są krótkie rękawy. Lekka wiosenna kurtka to wszystko, czego potrzebujesz nawet w chłodny dzień. Bułgarskie plaże nad Morzem Czarnym przyciągają turystów już na początku sezonu letniego, kiedy to zjeżdżają się na nie zarówno miejscowi, jak i przyjezdni. Chociaż pogoda jest ciepła, temperatura wody morskiej (około 15-16°C) może sprawić, że pływanie będzie niekomfortowe.

Wiosna w Bułgarii – temperatury wody

Woda w wodach Bułgarii z każdym tygodniem jest coraz cieplejsza. Na początku wiosny woda ta jest jeszcze chłodna, jednak pod jej koniec, czyli w maju, w wodzie można spotkać już spragnionych kąpieli turystów. Średnia temperatura wody w marcu to +9°C, w kwietniu +11°C, a pod koniec maja to już około 20°C.

Czy warto jechać do Bułgarii na wiosnę?

Wiosna to jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie Bułgarii, ponieważ nie jest zbyt gorąco ani zbyt zimno. Pogoda jest zazwyczaj wystarczająco ciepła, aby pływać i spacerować na zewnątrz bez uczucia zbytniego chłodu lub gorąca. Wiosną można podziwiać piękne wiosenne kwiaty, które kwitną w całym kraju. Jest to idealna pogoda na zwiedzanie, ponieważ nie zmarzniemy, a długie spacery nie spowodują u nas przegrzania. Bułgaria przyciąga turystów cały rok. To piękny kraj, który oferuje turystom wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są tu starożytne ruiny, nowoczesne miasta, muzea i galerie, wspaniałe naturalne krajobrazy, a także cudowne plaże.

Wycieczki po bulgaria-wiosna

Poprzedni

Opatija, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wakacje w Vrbnik, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz