Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) w Săpânța w Rumunii

Tagi , , , , , ,

Wesoły Cmentarz – Cimitirul Vesel w Rumunii przełamuje wiele wyobrażeń dotyczących śmierci. Jest to także jedyna na świecie nekropolia, gdzie smutna atmosfera zastąpiona jest wesołą z humorystycznymi anegdotami i wyrazistymi kolorami. Dodatkowo jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Rumunii, która co roku przyciąga tłumy turystów swoją unikalnością.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Wesołego Cmentarza

Cimitirul Vesel znajduje się przy cerkwi w miejscowości Săpânța, w północnej części Rumunii, około dwóch kilometrów od granicy z Ukrainą, w okręgu Marmarosz. O niepowtarzalności tej nekropolii świadczą unikalne, bardzo kolorowe, drewniane nagrobki, z wyrzeźbionymi scenkami z życia pochowanych mieszkańców miejscowości. Barwne nagrobki często są także opatrzone w dowcipne wierszyki, mówiące o zmarłych i o przyczynach, z powodu których pożegnali się z życiem.

Wesoły Cmentarz – Cimitirul Vesel w Săpânța, zaczął przybierać swój „wesoły” charakter w roku 1935, kiedy to lokalny rumuński artysta – Stan Ioan Pătraș – po raz pierwszy przygotował „radosne” epitafium. Do swojej śmierci wyrzeźbił on kilkadziesiąt kolorowych nagrobków. Wszystkie z nich utrzymane są w podobnym stylu tak zwanej „sztuki naiwnej”. Każdy z krzyży nad nagrobkiem wieńczy jasnoniebieski dwuspadowy daszek. Co ciekawe, odcień ten zdobył także swoją własną nazwę: albastru din Săpânța. Po śmierci Stana Ioana Pătrașa kontynuatorem cmentarnego dzieła jest Dumitru Pop Tincu. Współcześnie z ponad 800 grobami Cimitirul Vesel- Wesoły Cmentarz jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Rumunii.

Cimitirul Vesel w Săpânța – skąd wzięła się nazwa?

Cmentarz Cimitirul Vesel w Săpânța charakteryzuje się przede wszystkim barwnymi, drewnianymi nagrobkami, zwieńczonymi krzyżami w odcieniu błękitu Sapanty. Kolor ten interpretowany jest jako symbol nadziei oraz nieba. W miejscu tym śmierć przestaje być anonimowa. Natomiast często przewrotne, ironiczne, wyrzeźbione z dużą ilością szczegółów epitafia, opisują przyczynę śmierci mieszkańca Săpânțy. Nagrobki te znajdują się przy okolicznej cerkwi i oferują inne, bardziej „wesołe” spojrzenie na odejście z tego świata, nie tylko mieszkańcom, ale także turystom z Europy i z całego świata. Swoją drogą Rumuni słyną ze szczerych uśmiechów i ogromnego poczucia humoru, dlatego też tak właśnie potraktowali śmierć, z pogodą ducha.

„Wesołe nagrobki” na cmentarzu Cimitirul Vesel w Săpânța

Nagrobki na cmentarzu Cimitirul Vesel w Săpânța zwieńczone są dwoma deseczkami, które tworzą nad krzyżem daszek. Posiadają one także folkowe wzory o wyjątkowo intensywnych kolorach. Odcienie nagrobków symbolizują: żółty – młodość i płodność, czerwony – pasję, zielony – życie, czarny natomiast symbolizuje śmierć. Oczywiście oprócz kolorystyki istotnym elementem nagrobków są płaskorzeźby, które pokazują zmarłego podczas wykonywania ulubionych czynności. Często można tam znaleźć nagrobki z na przykład: kobietą wypasającą kozy czy krawcową szyjącą ludowe stroje i wiele innych zmarłych. Oprócz ciekawej płaskorzeźby na nagrobku jest także epitafium, które w humorystyczny i nieco ironiczny sposób opisuje zmarłego mieszkańca Săpânțy. Co ważne, opis ten zawsze przedstawiony jest w pierwszej osobie. Osoba zmarła opowiada o swoim dotychczasowym życiu, o hobby, na przykład o spożywaniu trunków z kolegami, o tym ile miał lat, kiedy umarł oraz w jaki sposób odszedł.

Wesoły Cmentarz Cimitirul Vesel w Săpânța – zwiedzanie

Cmentarz Cimitirul Vesel w Săpânța otwarty jest dla turystów codziennie w godzinach od 8:00 do 20:00. Wiosna i przełom lata jest to najlepszy czas, aby przyjechać do Săpânța i zwiedzić to wyjątkowe miejsce. W tym właśnie okresie jest tam najpiękniej, ponieważ wśród barwnych nagrobków rozkwita łąka kwietna, co powoduje, że Cmentarz Cimitirul Vesel jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Co więcej, warto także zaplanować wizytę tak, aby zwiedzić tę nekropolię w niedzielę, w południe. Właśnie wtedy można tam spotkać wychodzące z cerkwi kobiety ubrane w tradycyjne, kwieciste chusty. Wstęp na Cmentarz Cimitirul Vesel w Săpânța jest płatny. Bilet należy kupić przy głównej, wejściowej bramie. Koszt biletu wstępu dla osoby dorosłej to 5 lei, czyli około 4,60 zł.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po ciekawe-miejsca-w-rumunii

Poprzedni

Park Narodowy Galiczica, zwiedzanie, jak dojechać

Sybin, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz