Wergina – jak zwiedzić to niewielkie miasteczko w Grecji?

Tagi , ,

Grecja chyba każdemu z nas kojarzy się z idealnym miejscem na wakacje. Zdajemy sobie sprawę z tego, że absolutnie niczego nam tam nie zabraknie. W Grecji mamy bowiem pod dostatkiem pięknych plaż, zabytków, ale także i wielu innych atrakcji, które tylko na turystów czekają. Mimo wszystko od kilkunastu już sezonów turyści skupiają się głównie na rozrywkowych, greckich wyspach lub na słynnej Riwierze Olimpu. Okazuje się jednak, że prawdziwą magię Grecji można odkryć w momencie, kiedy zdecydujemy się nieco zboczyć ze szlaku. Właśnie na północ od Olimpu znajdziemy tajemnicze miasteczko Wergina, które jest jednocześnie najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym. Co więc warto tam zwiedzić i w jaki sposób można się tam dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wergina – tajemnicza wioska na północ od Olimpu

Wergina to miasteczko zamieszkiwane przez nieco ponad 1000 mieszkańców. Z pewnością turystów na pozór takie miejsca nie przyciągają. Jednak Wergina jest absolutnie warta tego, by ją odwiedzić. Jest to jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych jakie możemy znaleźć w całej Grecji. W 1996 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co świadczy o absolutnej wyjątkowości tego miejsca? Zachowały się tam ruiny starożytnego Ajgaj, czyli najstarszej stolicy antycznej Macedonii. Jednocześnie w momencie kiedy przeniesiono stolice do innego miasta, Ajgaj służyło jako nekropolia, na której miejsce znajdowali królowie starożytnej Macedonii. Niemniej jednak w Wergina znajduje się o wiele więcej pozostałości po antycznych czasach, które czekają na to, by odpowiedzieć turystom swoją historię. Tereny Wergina są udostępniane do zwiedzanie od 2018 roku, jednak możliwości dla turystów były ograniczone. W 2022 roku odbyło się pełne otwarcie stanowiska archeologicznego w Wergina.

Jak można dostać się do Werginii?

Miasteczko i stanowisko archeologiczne Wergina znajduje się jedynie 70 kilometrów od Thessalonik. Turyści więc nie powinni mieć z dojazdem większego problemu. Warto zauważyć, że poleganie na komunikacji miejskiej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Autobusy z Thessalonik kursują w te okolice sporadycznie. Głównie są to zorganizowane dla turystów, pojedyncze przejazdy w sezonie letnim. O wiele lepszym rozwiązaniem w tym momencie będzie wypożyczenie samochodu i udanie się w samodzielną podróż. Z autostrady E75 prowadzącej z Thessalonik na południe Grecji trzeba będzie zjechać na drogę krajową numer 2, a następnie bacznie obserwować znaki drogowe. Do miejscowości Wergina prowadzi bowiem niewielka dróżka. Cała podróż nie zajmie jednak turystom więcej niż godzinę.

Co warto zwiedzić w miasteczku Wergina?

Miasteczko Wergina to stanowisko archeologiczne, które coraz częściej fascynuje wielu turystów. Ruiny starożytnej stolicy Macedonii – Ajgaj, były w późniejszych latach nekropolią najważniejszych władców. Jednak w Wergina można tak naprawdę zwiedzić o wiele więcej. Od czego więc zacząć?

1. Grobowiec I czyli Grobowiec Persefony

Grobowiec Persefony znajduje się w kompleksie czterech grobowców. Już w starożytności całkowicie go obrabowano. Niemniej jednak zachowały się w nim malowidła ścienne o wysokiej wartości artystyczno-historycznej. Cykl malowideł przedstawia porwanie Persefony przez Hadesa Boga piekieł.

2. Grobowiec II

Grobowiec II to największych z grobowców w całym kompleksie. Było to miejsce pochówku Filipa II władcy starożytnej Macedonii. Co ciekawe, w czasach antycznych grobowiec ten był sprytnie zamaskowany i ukryty, dzięki czemu nie został okradziony. Znajdziemy w nim wykonany z majestatycznego marmuru sarkofag ze złotymi zdobieniami, a także złoty wieniec z żołędzi, złoty, sycylijski goryt oraz pozostałości po uzbrojeniu jak np. hełmy czy żelazną zbroję.

3. Grobowiec III

Historia tego grobowca w dalszym ciągu nie została finalnie wyjaśniona, jednak wielu archeologów łączy go z osobą Aleksandra II. Uwagę przyciąga tu miedzy innymi płaskorzeźba, która w całości wykonana została z kości słoniowej. Przedstawia ona wizerunek Dionizosa.

4. Grobowiec IV

Ten grobowiec w dalszym ciągu czeka na to, aż ktokolwiek pozna jego historię. Nie wiadomo do kogo on należał, a także jaką dokładnie spełniał rolę. Archeolodzy mają jednak wyjątkowo utrudnione zadanie, gdyż już w starożytności grobowiec ten został całkowicie obrabowany.

5. Palatitsa czyli Pałac Królewski

Niespełna kilometr od stanowiska archeologicznego w Wergina znajdziemy Palatitsa czyli Pałac Królewski. Ruiny i pozostałości pochodzą z II wieku przed naszą erą. Zachowały się obecnie jedynie fragmenty kolumn i kapiteli.

Zwiedzanie Wergina – praktyczne informacje i wskazówki dla turystów

Zwiedzanie Wergina może być prawdziwą podróżą w czasie. Ruiny starożytnego miasta Ajgaj znajdują się częściowo pod ziemią, a dokładniej pod współczesnymi zabudowaniami. Niemniej jednak z trafieniem do ruin nie będzie absolutnie żadnego problemu. Od 2018 roku tereny te były jedynie sporadycznie otwierane dla zwiedzających. Obecnie jednak są one dostępne przez cały rok. Turyści muszą jednak liczyć się z tym, że potrzebny im będzie bilet wstępu. W sezonie letnim kosztuje on 12 euro, jednak poza sezonem ceny biletów często obniżane są nawet o połowę. Dzieci z kolei nawet w sezonie zapłacą za bilet jedynie 6 euro.

Stanowisko archeologiczne Wergina jest otwarte we wtorki od godziny 12:00 do godziny 18:00, zaś w poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele można się tam udać od godziny 8:00 do godziny 18:30. Z kolei zwiedzanie Palatitsa póki co jest dla turystów darmowe. Niemniej jednak warto się przygotować na to, że ruiny te są otwierane dość sporadycznie. Wynika to z prowadzonych tam w dalszym ciągu prac archeologicznych. Warto więc śledzić informacje na oficjalnej stronie i dokładnie sprawdzić, kiedy ten Pałac Królewski zostanie otwarty dla turystów. Wergina to absolutnie wyjątkowe miejsce, którego nie można pominąć podczas greckich wakacji!

Wycieczki po wakacje-w-grecji

Poprzedni

Starożytne miasto Dion – zwiedzanie, jak dojechać, praktyczne informacje

Zagorochoria w Grecji – zwiedzanie, atrakcje, praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz