Wąwóz Víkos – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Tagi , ,

Grecja to wyjątkowo atrakcyjny kraj pod wieloma względami. Znajdziemy tam dosłownie wszystko, co może być nam potrzebne do spędzenia niesamowitych wakacji. Zwykle uważa się, że wyjazd do Grecji bez względu na sezon będzie udany. Słonecznej pogody nigdy tam bowiem nie brakuje. Niemniej jednak Grecja słynie również ze swojego naturalnego bogactwa. Tak naprawdę nie jest to jedyne miejsce kojarzone z antycznymi ruinami i zabytkowymi polis. To również miejsce, które posiada wiele, naturalnie wytworzonych form terenu i krajobrazu. To właśnie w Grecji można wybrać się na spacer po jednym z najpiękniejszych i najdoskonalszych cudów przyrody – Wąwozie Víkos. To niekwestionowana atrakcja turystyczno-przyrodnicza, której nie można pominąć w prowincji Epir. Jak można do tego niesamowitego cudu przyrody dojechać i w jaki sposób najlepiej go zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wąwóz Víkos – najważniejsze informacje przed podróżą

Wąwóz Víkos to wśród miłośników przyrody jedna z najlepiej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w Grecji. Znajduje się on w prowincji Epir, jedynie kilkanaście kilometrów od granicy z Albanią. Wielu turystów może jasno stwierdzić, że przejście takiego wąwozu nie jest trudne. Jednak są to tylko pozory. Cała prowincja Epir znana jest ze swojego maksymalnie górzystego ukształtowania terenu. Wąwóz Vikos wymaga specjalnego przygotowania do tego, by rzeczywiście móc go w całej okazałości podziwiać i zwiedzić. Warto wiedzieć przede wszystkim, że:

  • Wąwóz Víkos ma ponad 12 kilometrów długości, a jego przejście może zająć nawet 3-5 godzin;
  • Jest otoczony malowniczymi skałami o wysokości ponad 900 metrów nad poziomem morza;
  • W swoim najszerszym miejscu ma ponad 1100 metrów szerokości.

Dodatkowo warto wiedzieć, że Wąwóz Vikos uważany jest za jeden z greckich cudów przyrody. Prowadzi do niego kilka tras, a każda z nich oznaczona jest innym poziomem trudności. Jeśli więc turyści nie są zbyt mocno wprawieni w trekkingu, poleca się wybrać najprostszą z nich, która prowadzi od kościoła Ayios Athanasios w niewielkiej miejscowości Monodendri. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że czas przejścia wąwozu wydłuży się do około 5 godzin. Niemniej jednak jest to jedna z nielicznych, kamiennych tras za pośrednictwem której można się dostać do samego kanionu.

Jak można dostać się do Wąwozu Víkos?

Wąwóz Vikos znajduje się w prowincji Epir, znanej ze swojego maksymalnie górzystego ukształtowania terenu. Prowincja Epir znajduje się tuż przy granicy z Albanią. Jednocześnie dostanie się do Wąwozu Vikos możliwe jest na kilka sposobów. Przede wszystkim, Ci z turystów którzy przebywają w miejscowości Ioannina. Wówczas mogą oni do Monodendri dostać się własnym samochodem. Będą mieli wtedy około 40 kilometrów do przejechania. Przed samym Wąwozem Vikos znajduje się rozległy parking, gdzie znajdują się także wejścia na teren całego Parku Narodowego. Tam również można rozpocząć swoją wędrówkę po kanionie. Jeśli jednak turyści liczą na samą komunikację miejską, to niestety, ale mogą się oni nieco bardziej rozczarować. Nie znajdziemy tam przystanków autobusowych, a nieliczne kursy odbywają się do miejscowości Monodendri.

Wycieczki fakultatywne do Wąwozu Víkos – warto z nich skorzystać?

Jeśli turyści nie mają ochoty na samodzielne organizowanie sobie podróży do Wąwozu Vikos, wówczas świetnym rozwiązaniem dla nich może okazać się skorzystanie z wycieczek fakultatywnych. Zwykle są one organizowane z samej miejscowości Ioannina, ale także z innych, okolicznych miast i popularnych kurortów w północno-zachodniej części Grecji. Wówczas oczywiście trzeba liczyć się z dodatkową opłatą, jednak takie wycieczki fakultatywne obejmują:

  • zorganizowany transport do Wąwozu Vikos, a następnie transport powrotny do hotelu;
  • zwiedzanie kanionu w obecności przewodnika;
  • jeden posiłek.

Jeśli więc nie czujemy się na siłach, by rzeczywiście zorganizować sobie taką wyprawę samodzielnie, wówczas wycieczki fakultatywne mogą stanowić dla nas świetną alternatywę.

Jak zwiedzać słynny Wąwóz Víkos?

Zwiedzanie Wąwozu Vikos może nie wydawać się jednym z najtrudniejszych zadań, jakie są stawiane przed podróżnymi. Niemniej jednak są to tylko pozory. Choć nawet dla miłośników pieszych wycieczek, pokonanie 12 kilometrów może nie wydawać się zbyt wymagające, to jednak samo przejście wąwozu wymaga dobrej kondycji. Przede wszystkim dnem Wąwozu Vikos prowadzony jest szlak turystyczny. Jest to jedna z najłatwiejszych tras turystycznych, która startuje z miejscowości Monodendri.

Drugą z możliwości jest z kolei zwiedzanie wąwozu z góry. Trasy turystyczne, wymagają wówczas pokonania sporych przewyższeń terenu. Jednak wędrówka górną częścią Wąwozu Vikos jest jedną z lepszych okazji na podziwianie niesamowitych widoków kanionu. Wówczas szlak turystyczny biegnie od jednego punktu widokowego do drugiego. Szlaki będą prowadziły także wzdłuż rzeki, która przebiega dnem wąwozu. Warto wybrać najdogodniejszą trasę dla siebie. Tak, by nie wydała się ona zbyt trudna do pokonania i byśmy rzeczywiście mogli cieszyć się pięknem nieskazitelnej przyrody.

Ile kosztuje zwiedzanie Wąwozu Víkos z przewodnikiem?

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na skorzystanie z wycieczek fakultatywnych, dalej mamy szansę na to, by zwiedzać Wąwóz Vikos w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Lokalni przewodnicy bowiem zwykle czekają na turystów tuż przed wejściem do wąwozu i oferują im pomoc w przejściu całego szlaku. Warto zauważyć, że jest to całkiem dobry pomysł, gdyż przewodnicy poprowadzą nas przez zdecydowanie najpiękniejsze miejsca wąwozu i z pewnością dadzą nam szansę na to, by zatrzymać się przy jedynej, drewnianej kapliczce, która znajduje się na jego dnie.

Cena takiego zwiedzania Wąwozu Vikos z przewodnikiem to około 15-20 euro od osoby. Często lokalni przewodnicy oferują o wiele bardziej atrakcyjne ceny dla tych podróżnych, którzy zdecydują się na zwiedzanie całego Wąwozu Vikos w zorganizowanych grupach. Poza tym, jeśli zdecydujemy się jednak na samodzielne przejście tego kanionu, wówczas nie musimy oczekiwać żadnych, dodatkowych kosztów. Wejście na teren Parku Narodowego i samego Wąwozu Vikos jest jedną z nielicznych, całkowicie darmowych atrakcji w Grecji.

Jak przygotować się do zwiedzania?

Choć z pozoru 12 kilometrowy spacer kanionem nie musi wydawać się zbyt wymagającym przedsięwzięciem, to jednak warto pamiętać o tym, że trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności na samo zwiedzanie warto zarezerwować sobie minimum 5 godzin. Jeśli wiemy, że nasza kondycja nie jest w najlepszej formie, wówczas czas całej wycieczki może się nieco przedłużyć. Jeśli zamierzamy zwiedzać Wąwóz Vikos w sezonie letnim, warto wyposażyć się w kremy z filtrem i skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Wąwóz jest bowiem silnie wyeksponowany na działanie wszelakich promieni słonecznych, więc warto się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.

Kolejną kwestią jest samo obuwie, które powinno być dedykowane pieszym wycieczkom po górzystym i trudnym terenie. Bez odpowiednio dobranych butów narażamy się nie tylko na bolesne odciski na stopach, ale także na cały szereg kontuzji, które mogą się nam przydarzyć. Z racji tego, że w Wąwozie Vikos nie znajdziemy sklepików czy innych przystanków, gdzie możemy dokonać niewielkich zakupów, warto na tą około 5 godzinną podróż zabrać ze sobą także odpowiedni zapas wody i pożywienia. Dzięki temu z pewnością nie zacznie nam doskwierać głód i pragnienie.

Jaka jest najlepsza pora dnia na zwiedzanie?

Nie da się ukryć, że do Wąwozu Vikos najlepiej wybrać się wczesnym rankiem, kiedy słońce nie będzie nam jeszcze tak doskwierać. Wówczas cały spacer- górną i dolną częścią całego wąwozu będzie po prostu przyjemny i z pewnością także o wiele bezpieczniejszy. Odradza się natomiast spacerowanie wąwozem późnym wieczorem lub w samo południe.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Chalkidiki

Wakacje w Jadranovo, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz