Wąwóz Enipeas – praktyczny poradnik

Tagi , , ,

Grecja jest położona w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z czterema państwami i ma dostęp do morza Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego oraz Śródziemnego. Grecja to nie tylko piękne piaszczyste plaże, gorące słońce i małe wysepki. To państwo skrywa wiele wspaniałych i wartych odwiedzenia miejsc. W Grecji znajdują się ogromne rozłożyste góry, które zachęcają do podziwiania i zwiedzania. Wśród nich ukształtowała się prawdziwa perełka, którą jest wąwóz Enipeas. Ten malowniczy kraj należy odwiedzić z wielu względów. Jednym z nich są rozległe plaże, a jeszcze innym góry i ukryte w nich bogactwa naturalne, które powstawały w ciągu milionów lat. Wspomniany wąwóz Enipeas jest idealnym miejscem dla dzieci, dorosłych i starszych. Wąwóz prowadzi do wielu innych atrakcji, dlatego warto wybrać się na taką wycieczkę. Spływające kaskadami wody tworzą niemal lodowaty basen, rozbijając się i tworząc kuszące fale, które uzupełniają czarujące ptasie śpiewy tej leśnej symfonii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wąwóz Enipeas

Położony u bram Parku Narodowego Olimpu wąwóz Enipeas to olśniewający naturalny obszar, który ukazuje piękne krajobrazy pełne lasów, roślinności, wodospadów i basenów. Enipeas to rzeka Pieria, przepływająca przez miasto Litochoro. Jego kanion co roku przyciąga wielu turystów. Nazwa rzeki pochodzi od imienia bóstwa morskiego, ojca Pelii i Nilei oraz męża Tyro. Według mitologii muzyk Orfeusz został zniszczony przez menady w wąwozie Enipeas, podczas gdy piękny Lito kąpał się w rzece.

Całość trasy trawa ponad godzinę i wiedzie przez malownicze góry i lasy. Przy końcowej części wąwozu znajdują się wodospady z krystaliczną turkusową wodą. Warto wspomnieć, że wąwóz jest początkiem europejskiego szlaku turystycznego E4, który prowadzi do najwyższych szczytów masywu. W wąwozie Enipeas pojawia się ogromna chęć zatrzymywania co kilka metrów i robienia zdjęć, a także podziwianie widoków. Góry i lasy dają niesamowitą atmosferę, która sprawia, że człowiek pragnie się wyciszyć i połączyć z naturą. Ośnieżone szczyty, które widać podczas trasy to sławny Olimp, na którym zasiadali bogowie greccy. Sam fakt zobaczenia na żywo gór ze sławnej na cały świat mitologii robi duże wrażenie i przyciąga wielu wczasowiczów i amatorów dobrych wrażeń. Jak wcześniej wspomniano – zwieńczeniem drogi są przepiękne wodospady oraz jeziora, które nazywane są Wannami Afrodyty. Według mitologii to w nich bogini odbywała swoje kąpiele.

Wąwóz Enipeas – zwiedzanie

Osoby chcąc zaoszczędzić na podróży będą zachwycone wąwozem Enipeas. Za wstęp do wąwozu nie trzeba nic płacić, gdyż jest on darmowy. Na podróż nie trzeba się specjalnie przygotować, wystarczą wygodne buty i ubiór. Nie można zapomnieć o prowiancie i wodzie pitnej, gdyż w trakcie upałów nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu. Wąwóz jest świetnie przystosowany dla dzieci, rodzin z dziećmi, matek z wózkami i ludzi starszych. Po wąwozie Enipeas można poruszać się za pomocą akweduktu, który wybudowano przy skalnych ścianach.

Całą trasę pokonuje się bez żadnych przeszkód. Idąc z wózkiem, może być drobny problem przy wejściu do wąwozu, gdyż są tam schody. Nie są one jednak specjalnie strome ani ciężkie do przejścia. To jedyna przeszkoda, jaką można napotkać przez całą trasę. Idąc akweduktem od strony rzeki Enipeas zbudowano zabezpieczające barierki, które zwiększają bezpieczeństwo turystów. Enipeas ma swoje źródła w miejscu o nazwie Prionia, na wysokości 1000 metrów. Pogórze wzdłuż niej to naturalne baseny. Temperatura wody jest nieco powyżej zera stopni Celsjusza, a pływanie powinno być ostrożne.

Prionia to ulubione miejsce odpoczynku zmęczonych podróżników. Dodatkowo Prionia jest punktem wyjścia wielu ścieżek wykutych w zielonej zasłonie Wąwozu Enipeas. Dlatego większość turystów wybiera podjazd do Prionii, kontynuując wędrówkę na szczyt pieszo. Można zatrzymać się w tawernie (czynnej przez cały rok) i rozpocząć wspinaczkę na szczyty Olimpu lub zejść asfaltem, który prowadzi do Litochoro. Należy pamiętać, że wędrówkę przez wąwóz Enipeas można również odbyć w przeciwnym kierunku, czyli dojechać samochodem do Prionii lub klasztoru Agios Dionysios (ponieważ oba są dostępne do Litochoro za pośrednictwem sieci drogowej) i zejść do wioski Litochoro.

Praktyczne informacje na temat wąwozu Enipeas

 • Decydując się na wycieczkę do wąwozu Enipeas nie wolno zapomnieć o prowiancie i wodzie pitnej, szczególnie podczas lata i upałów.
 • Trasa trwa ponad godzinę i ciągnie się przez góry i lasy.
 • Do wąwozu Enipeas można dojechać na kilka sposobów. Oto kilka z nich: wynajęty samochód, autobusy z miasteczka, pociąg. Te opcje są względnie tanie, dlatego turyści chętnie z nich korzystają.
 • W przypadku wycieczki z biura podróżniczego warto kupić wycieczkę Olimp, która prowadzi przez wiele punktów i dodatkowych atrakcji, a jednym z nich jest właśnie wąwóz Enipeas.
 • Na wycieczkę można iść bez wcześniejszego przygotowania, lecz wygodna odzież jest mile widziana.
 • Woda rzeki nadaje się do picia prawie na wszystkich jej odcinkach.
 • Jeśli zaparkuje się samochód w Litochoro, będzie trzeba podjechać z góry lub zamówić taksówkę, która będzie tam czekać.

Najlepszy czas na wycieczkę do wąwozu Enipeas

Grecja to państwo, które przyciąga do siebie turystów z całego świata. Wczasowicze żądni przygód podróżują tam nie tylko ze względu na bogatą architekturę, sztukę i kulturę, ale także przez pogodę i rozległe plaże, których jest ogromna ilość. Ciepła woda kusi turystów do opalania, pływania i uprawiania wszelakich sportów wodnych. Grecja jest miejscem idealnym, jeśli ktoś chce odpocząć od zgiełku miasta.

Nie ma idealnej pory roku, w którą można wybrać się do Grecji. Każda pora roku nadaje się na wakacje i związane z tym atrakcje. W okresie letnim temperatury rosną nawet do 40 stopni Celsjusza. Decydując się na wiosnę oraz lato należy wziąć pod uwagę, aby unikać przebywania na słońcu w samo południe. Jest to niebezpieczny czas, w którym nie trudno o udar, czy zasłabnięcie.

Decydując się na wycieczkę do wąwozu Enipeas każda pora roku jest dobra. W Grecji jest ciepło, więc nie trzeba brać ciepłych ubrań. Poniżej przedstawiona została średnia roczna temperatura powietrza w Grecji:

 • styczeń – ok. – 13 stopni Celsjusza
 • luty – ok. 14 stopni Celsjusza
 • marzec – ok. 16 stopni Celsjusza
 • kwiecień – ok. 19 stopni Celsjusza
 • maj – ok. 24 stopnie Celsjusza
 • czerwiec – ok. 28 stopni Celsjusza
 • lipiec – ok. 31 stopni Celsjusza
 • sierpień – ok. 31 stopni Celsjusza
 • wrzesień ok. 28 stopni Celsjusza
 • październik – ok. 23 stopnie Celsjusza
 • listopad – ok. 19 stopni Celsjusza
 • grudzień – ok. 15 stopni Celsjusza

Wycieczki po atrakcje-grecji

Poprzedni

Wiosna w Rumunii, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

TOP 10 Najlepszych plaż na wyspie Paros

Następny

Dodaj komentarz