Rumunia nie jest zbyt często wybieranym kierunkiem wakacyjnym, ludzie chętniej wybierają popularne kurortu turystyczne, które są popularne w sieci. Tymczasem również w tym kraju jest miejsce zdecydowanie wyjątkowe, które będzie idealne na krótki wypad na weekend – mowa o Delcie Dunaju. Czemu warto się tam wybrać i jak spędzić czas?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Delta Dunaju w Rumunii – garść podstawowych informacji
Dunaj uchodzi do Morza Czarnego, a trzy główne ramiona jego delty, Kilia, Sulina i św. Jerzy, oddzielają Rumunię od Ukrainy. Większa część delty leży po stronie rumuńskiej – to aż 3,5 z prawie 5 tysięcy kilometrów kwadratowych całej powierzchni. Delta Dunaju jest wyjątkowa głównie za sprawą niesamowitych i unikatowych widoków, jakie tworzą rozlewające się wody rzeki. Jest ona drugą co do wielkości Deltą w Europie, zaraz po Delcie Wołgi. Dodatkowo na tym właśnie terenie można podziwiać mocno zróżnicowaną roślinność i tereny, zarówno bagienne jak i podmokłe, a także tropikalną roślinność i wiekowe drzewa, które są absolutnie unikatowe na skalę Europy. Trudno uwierzyć, że mając tak wyjątkowe miejsce pod nosem, bo w bliskiej Europie, wciąż omijamy je na rzecz kurortów turystycznych w zachodniej części kontynentu!
Jak zorganizować sobie czas w Delcie Dunaju?
Zwiedzanie tej okolicy odbywa się najczęściej łodzią, ponieważ teren jest tak podmokły i bagienny, że jest to jedyna możliwość poruszania się po nim w sposób szybki i bezpieczny, oraz umożliwiający zobaczenie najpiękniejszych okolic z bliska. Do tego niezbędne będzie wypożyczenie łodzi wraz z przewodnikiem, który będzie kierował i jednocześnie pokazywał najpiękniejsze zakątki Delty Dunaju. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie głównie dlatego, że samodzielne poruszanie się po terenach podmokłych jest właściwie niemożliwe. Sieć kanałów oraz mini wysp, które powstały na wskutek zalania terenu przez Dunaj jest niesamowita. To właśnie po tych terenach warto najwięcej zwiedzać, bo to one robią największe wrażenie i są najbardziej unikatowe. Wiele gatunków zwierząt, roślin i gleb, które nie występują nigdzie indziej w całej Europie, sprawia, że wycieczka staje się wyjątkowa. Czujne oko przewodnika na pewno wychwyci najlepsze okazy, dzięki czemu i my będziemy w stanie je zobaczyć.
Dlaczego Delta Dunaju jest tak wyjątkowa – zwierzęta i przyroda
Delta Dunaju to nie tylko wyjątkowe krajobrazy bagienne i podmokłe, ale przede wszystkim bogata flora i fauna, które są unikatowe na skalę światową. Obecnie w tym miejscu zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków nie tylko z Europy, ale także z Azji, Afryki i Arktyki. Zobaczenie ptaków wymaga nie lada skupienia, bo nawet najmniejszy szelest może je spłoszyć. Pływanie łódką w absolutnej ciszy pozwala podziwiać ich piękno, szczególnie nad ranem. Na pastwiskach w okolicach mokradeł można zobaczyć również bardzo rzadki widok, a mianowicie dzikie konie Delty Dunaju, które zamieszkują okolice Letea, Suliny i Chilia. Są to całkiem dzikie zwierzęta nienależące do człowieka, dlatego ich widok pasących się na polach jest naprawdę niesamowity. Cała Delta Dunaju obfituje w różne gatunki ryb, ptactwa i zwierząt.
Jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w Delcie Dunaju – aktywności
Największą atrakcją dla przyjezdnych do Delty Dunaju jest oczywiście rejs po Dunaju, dzięki czemu zyskujemy możliwość obejrzenia najpiękniejszych zakątków Delty. Rejsy te organizowane są kilka razy dziennie, wraz z innymi turystami pod wodzą przewodnika. Zostajemy przetransportowani w najpiękniejsze części rzeki, oraz w miejsca, gdzie możemy podziwiać dzikie zwierzęta. Można również wybrać opcję całodniową, gdzie po zakupie biletu cały dzień spędzimy na specjalnej łodzi z przewodnikiem, pływając po zatoczkach, ścieżkach i najbardziej urokliwych miejscach.
Dla bardziej doświadczonych osób pozostają również kajaki, bowiem rozlewiska i kanały Delty są idealnym miejscem do tego typu sportu. Pamiętać należy jednak, że wbrew pozorom jest to dość skomplikowany teren, pełen zawiłych kanalików i rozgałęzień, gdzie łatwo stracić orientację. Atrakcję może również stanowić możliwość wykupienia kilku godzin z lokalnymi rybakami i wybrać się z nimi na połów. Lokalni mieszkańcy Delty Dunaju głównie utrzymują się z rolnictwa i rybołówstwa. To doświadczeni rybacy i obserwowanie ich w pracy to czysta przyjemność.
Nocleg przy Delcie Dunaju – gdzie najlepiej?
W niedalekiej odległości od samej Delty Dunaju znajduje się całkiem sporo pensjonatów, kempingów, pól namiotowych oraz małych, lokalnych restauracji. Ze znalezieniem miejsca noclegowego ani posileniem się po całym dniu zwiedzania raczej nie będziemy mieć problemu. Noclegi zwykle również można znaleźć w kwaterach prywatnych w okolicznych wsiach i takie opcje można również zarezerwować przez Internet. Największym powodzeniem cieszą się właśnie niewielkie, prywatne kwatery, które najlepiej oddają prawdziwy charakter i tradycje tego miejsca. I o ile w niedalekiej odległości znajduje się kilka hoteli, np. Lebada Luxury Resort & Spa w miejscowości Crisan, to jednak zdecydowanie lepiej wynająć pokój u lokalnej rodziny, by móc prawdziwie poznać to miejsce, a nie otaczać się komercyjnymi luksusami jak w każdym innym miejscu, gdzie spędzamy wakacje.
Kuchnia rumuńska – restauracje przy Delcie Dunaju
Kuchnia rumuńska to przede wszystkim dania sycące, treściwe i tłuste. Dominują przede wszystkim ryby, ale również konina, baranina czy jagnięcina. W menu większości punktów gastronomicznych znajdziemy zwykle bogaty wybór zup, dań mięsnych i deserów, ale również przystawek. Jeżeli chodzi o okolice Delty Dunaju, to warto spodziewać się małych, przytulnych restauracji prowadzonych najczęściej przez lokalnych mieszkańców. Głównym daniem będą ryby podawane na różne sposoby. Można również spodziewać się bardzo charakterystycznego dania, jakim jest mamałyga z kwaśną śmietaną i bryndzą, a także skórką wieprzową, która często uznawana jest za zamiennik chleba.
Warto także spróbować dania pilaf, czyli mieszanki ryżu z warzywami, na bazie dość dużej ilości tłuszczu oraz przypraw, czy sarmale, czyli dania bardzo przypominającego nasze polskie gołąbki, gdzie również farsz jest na bazie ryżu, warzyw lub mięsa. Jeżeli chodzi natomiast o zupy, to w okolicach Delty Dunaju, tak jak i w pozostałej części kraju, królują oczywiście tzw. ciorby, czyli gęste, treściwe zupy, często z lekkim kwaśnym posmakiem, oparte na warzywnym wywarze. W zależności od rodzaju, dodaje się do nich ryby lub inne mięso. W okolicach Delty Dunaju restauracji, jakie znamy z innych, turystycznych miejsc jest raczej mało, głównie ze względu na małe osady i lokalną społeczność, która nie jest przyzwyczajona do tłumów turystów. Jednak wystarczy zapytać lokalnego przewodnika o miejsce godne polecenia pod względem kulinarnym i na pewno trafimy na prawdziwą ucztę.