Wakacje w Novi Vinodolski, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , , , , ,

Większość z nas z tęsknoty za wakacjami i słońcem z pewnością zaczęła już planować kolejne podróże. Jednak prawdziwym dylematem, z którym przychodzi się zmierzyć podróżnym, jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie da się ukryć, że popularne kierunki wakacyjnych podróży jak np. Wyspy Kanaryjskie lub Włochy, nie są już tymi, które można uznać za najbardziej atrakcyjne. Może to wynikać przede wszystkim z tego, że niektórzy z nas z pewnością już nie jeden raz odwiedzili te miejsca i poszukują czegoś nowego, co na nowo tchnie w nich entuzjazm i umożliwi podziwianie do tej pory nieodkrytej i niesamowitej architektury i przepięknych plaż. Jeśli i Wy szukacie tego typu miejsca, to do gustu z pewnością przypadnie Wam Novi Vinodolski, czyli niewielkie miasteczko w Chorwacji. W zaplanowaniu podróży przyda się Wam kompleksowy przewodnik.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do urokliwego miasteczka Novi Vinodolski?

Novi Vindolski to niezwykle urokliwe, a jednocześnie małe miasteczko, w którym na stałe mieszka około 5 tysięcy mieszkańców. Niemniej jednak pod względem turystycznym Novi Vinodolski przeżywa prawdziwe oblężenie. Niestety dla większości turystów w miasteczku nie ma lotniska, więc koniecznie jest wybranie alternatywnej trasy podróży. Najbliższym lotniskiem jest to w Rjece, do którego realizowane są stałe połączenia z Polski. Zwykle są one obsługiwane przez tanich przewoźników, jak np. Ryanair czy WizzAir.

Wówczas docierając do Rjeki, podróżni mogą po pierwsze wypożyczyć samochód, by dostać się do Novi Vinodolski lub skorzystać z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że docelowy punkt podróży, czyli Novi Vinodolski, jest oddalony od Rjeki o około 41 kilometrów. Wybierając podróż samochodem, zajmie nam ona około 45 minut. Do miasteczka prosto z lotniska doprowadzi nas jedna trasa E65. Stawiając na komunikację miejską, możemy wybrać autobusy Arriva, jednak warto liczyć się z przesiadkami. W pierwszej kolejności z Rjeki dojedziemy do stacji w Bakarac, gdzie przesiadając się w kolejny autobus, dojedziemy do przystanku w Jardanovo. Kolejna przesiadka czeka nas w Smrika, skąd dojedziemy już do celu, czyli miasteczka Novi Vinodolski.

Co zwiedzić w Novi Vinodolski?

Turyści wybierający się do Novi Vinodolski z pewnością nie będą takiej podróży żałować. Miasteczko jest bowiem małą, a jednocześnie wielką atrakcją pod względem architektonicznym. Co więcej, to właśnie Novi Vinodolski jest obecnie centrum Riwiery, do której zjeżdżają turyści z całej Europy i nie tylko. Niegdyś było to historyczne, kulturalne i architektoniczne centrum księstwa Vinodolskiego. Co więc turyści koniecznie muszą w tym miasteczku zobaczyć? Otóż:

  • Frankopański Zamek – który wyróżnia się kwadratową twierdzą. Niektóre źródła wskazują, że został on założony w 1288 roku.
  • Rzymska Twierdza Lopsica – to twierdza, która w dość dobrym stanie zachowała się do dziś. Niegdyś była to budowla obronna, jednak dziś jest to doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama miasteczka.
  • kościół Najświętszej Marii Panny, a wraz z nim pozostałości klasztoru Paulinów – to jeden z najpiękniejszych kościołów w miasteczku, który w swoim wnętrzu ma przepiękne freski i płaskorzeźby.
  • San Marino – niech nie zmyli Was nazwa, nie jest to bowiem włoska enklawa, a niewielka wysepka w pobliżu miasteczka, na której znajduje się urokliwy kościółek wzniesiony w gotyckim stylu.
  • kościół Świętej Trójcy – to kolejny z zabytkowych kościołów w Novi Vinodolski. Według źródeł został on wzniesiony w XV wieku.
  • pozostałości kościoła Matki Boskiej na Ospi – nieopodal miasteczka można podziwiać świetnie zachowane ruiny kościoła.
  • trójnawowy kościół stołowy świętego Filipa i świętego Jakuba – jedna z największych atrakcji architektonicznych miasteczka, której żaden turysta nie może pominąć.

Muzea warte odwiedzenia w Novi Vinodolski

Niewielkie miasteczko ma do zaoferowania jedno muzeum, które jednak jest niezwykle istotne dla wszystkich tych, którzy chcą poznać bliżej historię miasta. Otóż jest to Muzeum miasta Crikvenica, gdyż pod taką też nazwą jest znane Novi Vinodolski. Muzeum posiada w swoich zbiorach dawne przedmioty wykorzystywane przez miejscowych rzemieślników, a także pocztówki i ryciny przedstawiające jak krok po kroku rozwijało się miasteczko.

Atrakcje w miasteczku Novi Vinodolski w Chorwacji

Miasteczko jest centrum Riwiery Vinodolskiej, jednak turyści poszukujący atrakcji rodem z imprezowych Wysp Kanaryjskich mogą się nieco rozczarować. Nie znajdziemy tam bowiem wielkich aquaparków. Największą atrakcją miasteczka są bez wątpienia malownicze plaże, a także organizowane rejsy wycieczkowe z portu na pobliskie wysepki. W trakcie rejsów, w zależności od wybranego wycieczkowca, często dla dzieci organizowane są animacje i pokazy, by umilić im podróż.

Najlepsze plaże

Novi Vinodolski jak na centrum turystyczne przystało, ma do zaoferowania podróżnym ogromną ilość pięknych i zadbanych plaż. Pierwszą z nich jest piaszczysta plaża Crikvenica, która jest najbardziej przestronna i wyposażona w nowoczesne udogodnienia dla wypoczywających. Niemniej jednak najbardziej popularną i obleganą przez turystów plażą jest Podvorska, gdzie panują również świetne warunki do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Jedną z najpiękniejszych plaż w Novi Vinodolski jest plaża Poli Mora, która dysponuje molem wchodzącym w głąb morza, na którym również można wypoczywać. Kolejne plaże Sveti Marak i Selce to mniejsze i mniej zatłoczone miejsca, które są idealne dla rodzin z dziećmi, gdyż charakteryzują się łagodnym wejściem do wody.

Czy w Novi Vinodolski można wypożyczyć auto, a jeśli tak to gdzie je zaparkować?

Novi Vinodolski oferuje dwie wypożyczalnie samochodów, a jedną z nich jest dobrze znana CarRental. Posiada ona nowoczesną flotę pojazdów i z pewnością każdy turysta dopasuje samochód do swoich potrzeb i oczekiwań. Wypożyczalnia nie nakłada limitu kilometrów, a także służy pomocą przez 24 godziny na dobę. Sytuacja z parkingami, podobnie jak w całej Chorwacji, wygląda podobnie – są one płatne i podzielone na strefy. Najdroższe parkingi znajdziemy w okolicy zabytków i historycznego centrum miasta, a tańsze przy plażach.

 

Kiedy jechać do Novi Vinodolski?- pogoda w ciągu roku

W miejscowości panuje klimat umiarkowany i ciepły. Najcieplejszymi miesiącami są maj, czerwie, lipiec i sierpień, gdzie temperatura wynosi średnio 22 stopnie Celsjusza. Poniżej 11 stopni Celsjusza pokazują termometry od grudnia do lutego. Zwykle w sezonie letnim panują też najlepsze warunki do morskich kąpieli, gdzie temperatura wody średnio wynosi około 18 stopni Celsjusza. Najwięcej opadów występuje na przełomie października i listopada, zaś najsuchsze miesiące z największą liczbą słonecznych dni występują w sezonie letnim.

Gdzie spać w Novi Vinodolski?- TOP3 najlepsze hotele

Novi Vinodolski świetnie rozwinęło sobie bazę noclegową. Jeśli więc szukacie luksusowych noclegów, warto zwrócić uwagę na:

  • Wyndham Grand Novi Vinodolski Resort – to pięciogwiazdkowy obiekt, który zapewnia turystom najwyższy standard zakwaterowania i obsługi. Do ich dyspozycji pozostaje SPA, a także basen i hotelowa restauracja.
  • Vill Jelena – to kolejny z pięciogwiazdkowych obiektów, który może zaoferować nowoczesne pokoje, widok na morze, a także dostęp do basenu i tarasu wypoczynkowego.
  • Apartments Marina Novi – to pięciogwiazdkowy obiekt, który oferuje nowoczesne apartamenty z widokiem na morze. Goście mogą korzystać z basenu, a także gabinetów masażu i łaźni parowych.

Gdzie udać się na tradycyjny, chorwacki lunch w Novi Vinodolski?

Baza gastronomiczna miasteczka z pewnością nie rozczaruje żadnego z turystów. Szczególną popularnością cieszy się restauracja Konoba Mate. Specjalizuje się ona w daniach kuchni chorwackiej, a także śródziemnomorskiej. Oprócz aromatycznych mięs przygotowywanych na wiele sposobów, możemy zjeść tam także owoce morza i desery. Co więcej, dla wegan i wegetarian zostało przygotowane osobne menu. Lokal wykorzystuje w przygotowaniu swoich dań tylko i wyłącznie produkty ekologiczne, cieszące się najwyższą jakością.

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Primosten, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Bar, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz