Wakacje w Kobarid – wszystko co powinieneś wiedzieć – poradnik

, Tagi , , , , , ,

Kobarid to niewielkie miasto leżące w północno-zachodniej Słowenii, w malowniczym, zielonym regionie u podnóża jednego ze szczytów Alp Julijskich. Okolica słynie też z doskonałych warunków do uprawiania turystyki górskiej. Z kolei sama miejscowość jest znana między innymi za sprawą największego na świece mauzoleum żołnierzy włoskich. Jakie są więc największe atrakcje miasteczka Kobarid i gdzie warto się zatrzymać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kobarid – historyczne miasto u stóp Alp Julijskich

Miasteczko Kobarid jest malowniczo położone pomiędzy pasmem górskim Krn (2244 metrów n.p.m.) należącym do łańcucha Alp Julijskich a alpejską rzeką Soča. Jest to też jedna z najpiękniejszych rzek w Europie, która właśnie w górach ma swoje źródło. Piękno tutejszej przyrody, szczególnie szmaragdowej rzeki Soča, docenili nawet twórcy filmu Opowieści z Narnii. Właśnie tę dolinę wybrali oni jako scenografię dla kilku scen z filmu. Niewielkie, górskie miasteczko leżące w północno-zachodniej części Słowenii jest jednak doceniane nie tylko ze względu na walory przyrodnicze i wspaniałe krajobrazy. 

Kobarid jest prawdopodobnie jednym z najciekawszych pod względem historycznym miejsc na terenie tego niewielkiego kraju. Miejscowość jest znana przede wszystkim z bitwy pod Caporetto. Były to zacięte walki stoczone pomiędzy armią włoską a wojskami niemieckimi oraz austro-węgierskimi podczas I wojny światowej. Walki te są uznawane za jedną z większych bitew w dziejach ludzkości. Caporetto to włoska nazwa dzisiejszego Kobarid, a dolina nosiła nazwę Isonzo. Wówczas były to tereny należące do Włoch i w latach 1915–1917 toczyło się tu kilkanaście bitew. Jesienią 1917 roku to właśnie tutaj połączone siły niemiecko-austro-węgierskie pokonały włoską armię, a kilkutygodniowe walki zebrała wyjątkowo krwawe żniwo. Podczas bitwy poległo wiele tysięcy włoskich żołnierzy. Wydarzenia z tamtych czasów opisał w powieści „Pożegnanie z bronią” Ernest Hemingway. Do historii sprzed lat można bez problemu wrócić, odwiedzając Kobarid.

Największe atrakcje miasta Kobarid

 • Zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Antoniego Padwańskiego oraz mauzoleum (Italijanska kostnica nad Kobaridom). Największe na świecie miejsce pochówku szczątków włoskich żołnierzy, którzy stracili życie w trakcje krwawej batalii podczas I wojny światowej. To ogromne mauzoleum jest usytuowane dokładnie w miejscu pola bitwy pod Caporetto i mieści szczątki kilku tysięcy poległych Włochów.
 • Kobaridski Muzej, czyli miejscowe Muzeum Kobaridu. Miejsce, w którym można zapoznać się z historią walk stoczonych w dolinie rzeki Soča podczas I wojny światowej. Muzealne ekspozycje prezentują znaleziska z czasów I wojny światowej, a także liczne eksponaty i fotografie opowiadające między innymi historię krwawej bitwy pod Caporetto.
 • Tonovcov Grad – stanowisko archeologiczne z ruinami dawnego zamku oraz ufortyfikowanej, górskiej osady sprzed kilkunastu stuleci. Jest ono zlokalizowane na niewielkim, skalistym wzniesieniu nad rzeką Soča. Historia tego miejsca sięga okresu epoki kamienia i żelaza.
 • Most Napoleona – zabytkowy i niezwykle fotogeniczny kamienny most łączący dwa brzegi rzeki Soča w najwęższym punkcie wąwozu. Ten jednołukowy, murowany most powstał w 1750 roku w miejscu wcześniejszego, drewnianego mostu i to właśnie nim maszerowały wojska napoleońskie. Stąd wzięła się jego nazwa.

Na uwagę zasługuje także samo centrum miasta – niewielkie, ale bardzo urokliwe i pełne zabytkowej zabudowy.

Najpiękniejsze miejsca w okolicy Kobarid

Poza samym miastem i jego zabytkami w okolicy Kobarid jest do odkrycia wiele wspaniałych miejsc. Do tych najciekawszych można zaliczyć:

 • malowniczą, zieloną dolinę rozciągającą się między szmaragdowozieloną rzeką Soča a Alpami Julijskimi. Jest to istny raj dla miłośników przyrody, górskich krajobrazów oraz pieszych wędrówek;
 • wodospad Kozjak – imponujący, położony w otoczeniu dzikiej przyrody wodospad górski wpływający malowniczo po wapiennych ścianach jednej z tutejszych jaskiń z wysokości ponad 15 metrów;
 • Velika Korita Soča i Mala korita Soče, czyli głębokie koryta wyrzeźbione w skałach przez nurt rzeki Soča.
 • Triglavski Parki Narodowy – jedyny słoweński park narodowy z licznymi szlakami górskimi oraz imponującym bogactwem fauny i flory. Alpejskie tereny rozciągają się wzdłuż słoweńsko-włoskiej granicy na powierzchni ponad 83 tysięcy kilometrów kwadratowych. Obejmują między innymi najwyższy szczyt Słowenii – Triglav (2864 metrów n.p.m.), rozległą Doliną jezior Triglavskich, polodowcowe jezioro Bohinj, bajeczny wąwóz Vintgar, malownicze i dzikie wąwozy Tolmin z dzikimi korytami rzek Tolminka i Zadlaščica oraz liczne wodospady i jaskinie.

Poza wspomnianymi atrakcjami okolice Kobaridu zachęcają do aktywności sportowych. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć kanioning, rafting, paragliding, spływy kajakowe, trekking czy wycieczki rowerowe.

Kobarid: najpopularniejsze szlaki turystyczne

Jak przystało na górską miejscowość, przez Kobarid przebiega kilka interesujących szlaków turystycznych. Dzięki nim można eksplorować miasto i najbliższą okolicę oraz podziwiać widoki górskich strumieni i wodospadów oraz alpejskich lasów. Są wśród nich zarówno krótkie, typowo widokowe szlaki spacerowe, jak i dłuższe trasy skierowane do wielbicieli trekkingu.

Kobariška zgodovinska pot

Kobaridska ścieżka historyczna to interesująca trasa trekkingowa w kształcie pętli o długości około 5 kilometrów. Prowadzi ona przez wszystkie najciekawsze miejsca oraz zabytki historyczne i kulturowe. Zalicza się do nich też wiele pozostałości pierwszej i drugiej wojny światowej, a także najpiękniejsze pomniki przyrody w mieście i okolicy. Na trasie trzeba pokonać między innymi Brv čez Sočo. Jest to wisząca, drewniana kładka z imponującym widokiem na krystalicznie czystą rzekę Soča.

Soča pot

Szlak Soča pot jest ścieżką, którą prowadzi wzdłuż rzeki Socza przez obszar Parku Narodowego Triglav, doliny rzeki Soča i kilku okolicznych rezerwatów. Trasa ma długość około 25 kilometrów i jest pełna wiszących klatek oraz leśnych ścieżek. Rozpoczyna się u źródła rzeki w miejscowości Trent, aż do miejscowości Bovec leżącej nieopodal miasteczka Kobarid.

Juliana Trail

Szlak o nazwie Juliana Trail to długi na prawie 270 kilometrów i podzielony na 16 etapów pieszy szlak turystyczny. Biegnie on w większości wzdłuż brzegów rzeki Soča i zataczający pętlę wokół Alp Julijskich. Pokonując go, można podziwiać wszystko to, co najpiękniejsze a Alpach. Doliny, przełęcze, łąki i lasy oraz górskie źródła i krystalicznie czyste potoki.

Alpe Adria Trail

Przez Kobarid przebiega fragment 750-kilometrowej trasy Alpe Adria Trail – długodystansowego szlaku turystycznego. Prowadzi on przez najpiękniejsze Alpejskie regiony, łącząc trzy kraje: Austrię, Włochy i Słowenię. Szlak zaczyna się przy lodowcu Pasterze poniżej szczytu Grossglockner w Austrii, a kończy na wybrzeżu Adriatyku w Słowenii.

Najlepsze hotele i noclegi w Kobarid

Miasteczko mimo swojego niewielkiego rozmiaru posiada całkiem sporą bazę noclegową. Przyjeżdżając do Kobarid, można zatrzymać się w jednym z kompleksów hotelowych, poszukać wygodnego prywatnego apartamentu albo spędzić czas w urokliwym pensjonacie lub przytulnym hotelu butikowym. Poniżej lista kilku najciekawszych miejsc noclegowych.

 • Hotel Hvala Superior – Topli Val komfortowy, trzygwiazdkowy hotel z barem i restauracją położony w centrum miasta. Goście hotelowi mogą skorzystać również z wypożyczalni rowerów i samochodów. Adres: Trg svobode 1, Kobarid.
 • Apartments ALPA VITA – wygodne, trzygwiazdkowe apartamenty z dostępem do tarasu i ogrodu. Adres: Idrsko 53d, Kobarid.
 • Tourist Farm Kranjc – urokliwe gospodarstwo agroturystyczne, położone na skraju Triglavskiego Parku Narodowego, u podnóża góry Krn na wysokości 600 metrów n.p.m. Adres: Koseč 7, Kobarid.
 • Nebesa Chalets – wakacyjne domki urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu usytuowane w spokojnej okolicy na zboczach góry Kuk. Poza podziwianiem niesamowitych widoków podczas pobytu można skorzystać z wypożyczalni rowerów, odprężyć się w saunie lub wybrać na degustację win z pobliskiej winiarni. Adres: Livek 39, Kobarid.
 • Apartments Pri nas – kameralne, czterogwiazdkowe apartamenty z widokiem na góry oraz dostępem do ogrodu ze sprzętem do grillowania i wanną z hydromasażem. Adres: Goriska cesta 5, Kobarid.

Najlepsze restauracje w Kobarid

Kobarid, podobnie jak sąsiadujące z nim miejscowości, może pochwalić się wyjątkowo smaczną kuchnią, której bez problemu można skosztować w kilku lokalnych restauracjach. Na liście tych najlepszych znalazły się:

 • Hiša Franko – wyśmienita restauracja z ogródkiem i wyjątkowym menu, docenionym przez kultowy przewodnik Michelin (adres: Staro Selo 1, Kobarid).
 • Hisa Polonka – przytulna knajpka w jednej z kamienic w centrum z pyszną, regionalną kuchnią (adres: Gregorčičeva 1, Kobarid).
 • Cinca Marinca – niewielki bar i kawiarnia w centrum miasta, w którym można wypić piwo, drinka i kawę oraz zjeść smaczny deser lub przekąskę (adres: Trg svobode 10, Kobarid).
 • Fedrig s Prenočišči – jedna z najlepszych pizzerii w mieście (adres: Volaričeva 11, Kobarid).
 • Hotel Hvala & Restaurant Topli Val – hotelowa restauracja ze smaczną kuchnia na bazie lokalnych produktów (adres: Trg svobode 1, Kobarid).

Wycieczki po alpy-julijskie

Poprzedni

Wakacje na wyspie Patmos – przewodnik, hotele, plaże

Wakacje w Medulin, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz