Wakacje w Karpatach rumuńskich – czy warto?

Tagi , , , , , , , , , , ,

Rumunia jest jednym z rzadziej odwiedzanych europejskich państw. Nie posiada niestety zbyt długiej linii brzegowej, dlatego największą atrakcją turystyczną kraju nie są plaże i nadmorskie kurorty. Większość z popularnych i wartych odwiedzenia miejsc znajduje się w głębi kraju. Jednym z nich są rumuńskie Karpaty, których pasma malowniczo przecinają niemal całą Rumunię wzdłuż i wszerz. Oferują najpiękniejsze widoki w Rumunii i pozwalają na zaplanowanie różnorodnych wypraw oraz zwiedzenie wielu zabytkowych miast, rozrzuconych pośród górskich szczytów. Sprawdź, jak możesz spędzić wakacje w Karpatach rumuńskich.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Karpaty rumuńskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Karpaty zajmują w Rumunii prawie połowę terytorium kraju i jednocześnie stanowią ok. 55% całej powierzchni tych gór, które rozciągają się jeszcze na 7 innych państw – Serbię, Węgry, Ukrainę, Słowację, Czechy, Austrię oraz Polskę. W skład rumuńskich Karpat o łącznej długości ok. 700 kilometrów, wchodzą aż cztery osobne pasma górskie: rozległe Karpaty Wschodnie podzielone na Karpaty Wschodnie Wewnętrzne i Karpaty Wschodnie Zewnętrzne, Karpaty Południowe przecięte głęboką doliną Aluta oraz Góry Zachodniorumuńskie nazywane również górami Apuseni wraz z Wyżyną Transylwańską. Przez każde z tych górskich pasm przebiega mnóstwo górskich szlaków turystycznych i tras spacerowych. Dookoła nich znajdziemy również wiele atrakcji.

Karpaty Wschodnie Wewnętrzne

  • Góry Kelimeńskie – wulkaniczne pasmo górskie leżące na granicy Bukowiny i Siedmiogrodu o długości około 70 km. Jego najwyższy szczyt to Petros o wysokości 2102 metrów n.p.m. Górskie szczyty poprzecinane są tu głębokim dolinami rzecznymi z bajecznym, alpejskim krajobrazem.
  • Góry Rodniańskie – pasmo górskie o długości około 50 kilometrów leżące w północnej Rumunii. Posiada ostre i strome zbocza i liczne jeziora polodowcowe. Najwyższym szczytem jest Pietrosul o wysokości 2303 metrów n.p.m. Między pasmami gór znajduje się szereg jaskiń. Wśród nich Jaskinia Tăuşoare, czyli najgłębsza jaskinia Rumunii o głębokości 413 metrów z korytarzami o łącznej długości blisko 20 kilometrów.
  • Góry Marmaroskie – dzikie i zielone pasmo gór z grzbietem o długości około 93 km, leżące wraz z częścią rozległej Kotliny Marmaroskiej na granicy z Ukrainą i sąsiadujące z Górami Rodniańskimi. Rozciąga się pomiędzy doliną Vişeu, przełęczą Prislop i potokami Cibo oraz Złota Bystrzyca i w całości leży na terenie Parku Natury Góry Marmaroskie. Najwyższym szczytem jest Fărcăul, wznoszący się na wysokość 1957 metrów n.p.m.
  •  Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie – kolejne wulkaniczne pasmo górskie, które leży częściowo również na Ukrainie i Słowacji. 

Karpaty Wschodnie Zewnętrzne

  • Beskidy Wschodnie – pasmo rozciągające się na obszarach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Najwyższym szczytem jest Howerla (na terytorium Ukrainy), ma wysokość 2061 metrów n.p.m.
  • Karpaty Mołdawsko-Munteńskie – największa część Karpat wschodnich, leżąca we wschodniej części Rumunii, między dolinami Suczawy na północy i Prahovy na południu
  • Subkarpaty Wschodnie – pasmo gór rozciągające się długim i stosunkowo wąskim pasem na zewnątrz Łuku Karpat, przylegające do Karpat Mołdawsko-Munteńskich na odcinku od doliny Mołdawy do doliny Dâmboviţy.

Karpaty Południowe

  • Góry Fogaraskie – najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz całej Rumunii. Położone jest w środkowej części kraju, pomiędzy Niziną Wołoską na południu i Wyżyną Transylwańską na północy, ma ok. 70 kilometrów długości, a najwyższym szczytem jest Moldovean o wysokości 2544 metrów n.p.m. Pośród wielu górskich szczytów znajduje się kilkanaście schronisk, liczne jeziora polodowcowe i kilka wodospadów górskich.
  • Góry Banackie – są najbardziej na zachód wysuniętą grupą górską Karpat Południowych. Najwyższą górą jest Semenic o wysokości 1449 metrów n.p.m.
  • Poiana Ruscă – góry leżące poza głównym łańcuchem Karpat Południowych, blisko gór Zachodniorumuńskich.
  • Grupa Parângu – drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Karpatach rumuńskich. Położone między dwoma dopływami Dunaju: rzeką Olt i rzeką Jiu.
  • Grupa Godeanu-Retezat – pasma górskie graniczące od wschodu z rzeką Jiu, od zachodu z rzekami Cerna i Temesz, a od północy z rzeką Bistra.
  • Subkarpaty Południowe – to pas niskich gór i zachodnie przedłużenie analogicznego pasma Subkarpat Wschodnich.

Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska

  • Masyw Bihorski – położony w zachodniej części Rumunii jest centralną i najwyższą częścią Gór Zachodniorumuńskich. Jest podzielony na dwie części. Najwyższy szczyt tej części gór, czyli masyw Curcubăta Mare o wysokości 1849 metrów n.p.m. oraz płaskowyż Padiş z licznymi skałami i jaskiniami krasowymi. Na jego terenie znajduje się również Park Narodowy o powierzchni 73 364 hektarów.
  • Góry Maruszy – kilka grup górskich na terenie Siedmiogrodu połączonych malowniczą Doliną Maruszy, która przecina Wyżynę Transylwańską.
  • Góry Kereszu – dwa niewielkie pasma górskie, które nie łączą się bezpośrednio. Odgałęziają od tego samego Masywu Biharu – Pădurea Craiului na północy i Góry Codru na południu, rozdzielone są szeroką kotliną Beiuş.
  • Seș-Meseș – to również dwa niewielkie pasma górskie odgałęziające się od jednego masywu Biharu – Góry Seș na zachodzie i Góry Meseș na wschodzie, także rozdziela je szeroka kotlina Șimleu.

Wyżyna Transylwańska (Wyżyna Siedmiogrodzka) to obszar pełen pięknych krajobrazów. Zbudowany głównie ze skał osadowych i otoczony pasmami Karpat Wschodnich, Południowych i Gór Zachodniorumuńskich. Tereny wyżyny to 7 malowniczych części: Wyżyna Samoszu, Równina Transylwańska, Dolina Środkowej Maruszy, Wyżyna Tyrnawska, Kotlina Fogaraska, Kotlina Sybińska, Kotlina Haţeg.

Wakacje w Karpatach rumuńskich – najpiękniejsze szlaki górskie

Wśród licznych szlaków górskich na terenie rumuńskich Karpat znajdują się zarówno te proste, niemalże spacerowe, oraz te trudniejsze. Przed poznaniem najciekawszych tras warto pamiętać, że w Rumunii poza kolorami czerwonym, niebieskim i żółtym, szlaki górskie oznaczane są również odpowiednią figurą: kołem, krzyżem, trójkątem lub pionowym pasem.

Malownicza trasa

Jedna z atrakcji Rumunii jest biegnąca między pasmami gór droga o nazwie Transalpina, która jest najwyżej położoną drogą w Rumunii. Trasa przecina z południa na północ góry Parâng w Karpatach Południowych oraz przełęcze Tărtărău, Florile Albe i Urdele. Zapewnia po drodze zapierające w dech widoki, a momentami także niewielki dreszczyk emocji.

Najtrudniejsze górskie szlaki

Aby przemierzyć najciekawsze fragmenty pasma Gór Fogaraskich, na którym jest aż 7 z 13 najwyższych rumuńskich szczytów należy wybrać szlak oznaczony czerwonym pasem. Amatorzy wspinaczki mogą wybrać wąski i niezwykle malowniczy, ale też wymagający szlak, zaczynający się przy Jeziorze Bâlea. Prowadzi on na najwyższy szczyt górski w Rumunii – Moldovean, nazywany też „dachem Rumunii”. Jego częścią jest ścieżka o groźnej nazwie „Trzy kroki od śmierci” biegnąca przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora Capra.

Kolejnym wartym przejścia jest szlak pełen dzikich krajobrazów biegnący pomiędzy szczytami Serbota i Negoiu. Prowadzi on na szczyt Custura Saratii i jest uznawany za najtrudniejszy szlak górski w Rumunii. Interesujący jest także rejon Bâlea Lac w centralnej części gór, przez który przebiega spektakularna Trasa Transfogaraska (idealna dla zmotoryzowanych), a na niej pośród krętych dróg i tuneli można podziwiać między innymi największe polodowcowe jezioro Gór Fogaraskich oraz kilka wodospadów.

Wspinaczka, rafting i zwiedzanie klasztorów – wakacje w Karpatach rumuńskich

Rejony Gór Banackich najbardziej przypadną do gustu miłośnikom wspinaczki po stromych, wapiennych skałach, grotołazom oraz wielbicielom spływów. Można tu też spróbować swoich sił w raftingu w wąwozie Cheile Nerei lub trekkingu w najpiękniejszej części wąwozu Dunaju – Clisura Dunarii. Warto też wybrać się szlakiem na szczyt Piatra Goznei wysokiego na 1445 metry n.p.m. Można też odwiedzić malownicze doliny Barzava, Nera i Timis, w których znajdują się najstarsze osady rumuńskie. Pośród górskich szczytów przebiega także interesujący szlak monastyrów, z licznymi zabytkowymi klasztorami, otoczonymi górskim krajobrazem. Najciekawsze wśród nich to Govora, Arnota, Horezu i Tismana.

Wakacje w Karpatach rumuńskich – szlaki obfitujące w atrakcje

W górach Marmaroskich najpopularniejszy jest z kolei niebieski szlak. Rozpoczyna się na skraju miejscowości Repedea i prowadzi łagodnie w stronę najwyższej góry, czyli szczytu Fărcăul. Z niego roztacza się przepiękna panorama całej okolicy i dalszych pasm górskich. Trasa w większości biegnie przez lasy, polany i górskie przełęcze, a jedynym wyzwaniem jest lekko strome podejście na szczyt.

Jedną z ciekawszych tras jest szlak prowadzący na szczyt Gór Kalimeńskich, wzdłuż którego można podziwiać widoki przypominające księżycowy krajobraz. Odpowiada za to stara, odkrywkowa kopalnia siarki.

Wzdłuż łańcucha Karpat Południowych można podziwiać malowniczą Dolinę Dunaju. Znajduje się tam miejsce, w którym Dunaj rozpoczyna swój bieg na terenie Rumunii. Jedną z większych atrakcji, poza samymi widokami, są ruiny starożytnego Mostu Trajana – pierwszego mostu zbudowanego na Dunaju.

Na terenie licznych szlaków górskich w rumuńskich Karpatach znajduje się mnóstwo schronisk. Najlepszą porą roku na przemierzanie górskich szlaków jest lato i wczesna jesień, wtedy większość tras jest dostępna. Oczywiście zawsze warto śledzić prognozy pogody przez planowaną wyprawą w góry, która potrafi tutaj być zdradliwa.

Najpopularniejsze atrakcje w pobliżu górskich szlaków w Rumunii

Na terenie Karpat Południowych można odwiedzić malowniczo położone górskie miasteczko Băile Herculane znane już od czasów rzymskich, a w nim jedno z popularniejszych uzdrowisk termalnych w kraju. Nieopodal leżą też wioski Baile Felix i Baile 1 Mai, również będące popularnymi miejscowościami uzdrowiskowymi. 

Siedziba Draculi

Na obszarze rumuńskich Karpat Południowych, między masywami Bucegi i Piatra Craiului, znajduje się miejscowość Bran, a w niej jeden z symboli Rumunii – średniowieczny zamek uznawany za siedzibę Draculi, legendarnego wampira, pochodzącego właśnie z tego kraju. Wampira niestety nie spotka się już na zamku, ale za to są stąd doskonałe widoki na panoramę miasta. Sama budowla również jest przepiękna, a w jego wnętrzach znajduje się muzeum historyczne.

Klimatyczne Braszów

Nieopodal mieści się jedno z najpiękniejszych rumuńskich miast – średniowieczny Braszów pełen klimatycznych uliczek, nad którym góruje wapienny szczyt Tampa, część Karpat Wschodnich. Miasto słynie z pięknego rynku i rozległego starego miasta. Znajduje się tu także wiele zabytków. Jest tu między innymi XV-wieczny ratusz, pozostałości dawnych murów miejskich i starej hali targowej z XVI wieku. Znajduje się tu także najwęższa ulica w Rumunii – Strada Sforii.

Miejscowości ukazujące historię Rumunii

W miejscowości Sinaia w Rumunii, w dolinie potoku Peleș u podnóży gór Bucegi stoi imponujący pałac Peleș. Zbudowany pod koniec XIX wieku – dawniej rezydencja letnia rumuńskich władców i królów, a obecnie muzeum. Budynek mieści się na niewielkim wzniesieniu i otoczony jest pięknym ogrodem.

Na terenie Marmaroszu, pomiędzy wysokimi masywami górskimi, znajdują się liczne wioski. W nich do dziś zachowały się drewniane budynki sprzed lat. Część z nich objęta jest ochroną UNESCO. Najwięcej znajduje się w miejscowościach Bârsana, Budeşti, Deseşti, Ieud, Plopiş, Poienile Izei, Rogoz i Şurdeşti. Poza nimi drewniane zabytki można podziwiać w skansenie stworzonym na obrzeżach Syhotu Marmaroskiego.

Wesoły cmentarz w Săpânța – wakacje w Karpatach rumuńskich

W okręgu Marmarosz znajduje się również miejscowość Săpânța, a w niej prawdopodobnie jedyny na świecie kolorowy cmentarz, na którym zamiast  szarych płyt nagrobnych stoją kolorowe nagrobki ozdobione humorystycznymi ilustracjami i rymowankami. Tradycję barwnych tablic zapoczątkował lokalny rzeźbiarz na początku XX wieku  – zaczęło sie od jednego grobu, obecnie jest ich kilkaset.

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Tirana, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Szlakiem kościołów saskich w Transylwanii (Rumunia)

Następny

Dodaj komentarz