Wakacje w Dolinie Logarskiej – szczyt marzeń miłośników gór

Tagi , , , , , , , , ,

Dolina Logarska to przepiękne miejsce w Słowenii, które z pewnością obiło się o uszy każdemu miłośnikowi gór. Znajdujące się głęboko w sercu Alp Kamnicko-Sawińskich miejsce urzeka swoim pięknem i zachęca do odwiedzin najbardziej zapalonych podróżników. Jakie wyjątkowe miejsca znajdziemy w okolicy Doliny Logarskiej? Poznaj pomysły na wakacje w Dolinie Logarskiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wodospad Rinka chlubą Słowenii!

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy Doliny Logarskiej jest wodospad Rinka. Znajduje się w południowej części doliny i bardzo łatwo do niego dotrzeć dzięki zlokalizowanemu kilkaset metrów dalej parkingowi samochodowemu, gdzie można zostawić swoje auto. Wodospad robi ogromne wrażenie – woda spada tam z wysokości ok. 90 metrów, tworząc zalążek rzeki Savinjny. Chcąc podziwiać piękno tego miejsca, należy pamiętać, że wstęp nie jest bezpłatny. Od 1987 roku całą Dolina Logarska objęta jest statusem parku krajobrazowego, a wstęp kosztuje kilka euro w sezonie. Nie jest to jednak wygórowana cena za możliwość obejrzenia tak spektakularnego widoku! Po wycieczce wokół wodospadu można wybrać się do pobliskiej restauracji, by spożyć posiłek. Wodospad Rinka to obowiązkowy punkt zwiedzania Doliny Logarskiej!

Wodospad Palenk – atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć

Kolejnym miejscem w dolinie, jakie warto odwiedzić, jest wodospad Palenk. Jest on niestety często pomijany w przewodnikach turystycznych na rzecz wyżej opisanego wodospadu Rinka. Jest to jednak krzywdzące, ponieważ mimo iż Palenk jest zdecydowanie mniejszy i mniej spektakularny, to wciąż pozostaje jednym z bardziej unikatowych miejsc w całej Słowenii. Ten niewielki wodospad leży na wschodniej stronie doliny Logarskiej, niedaleko od hotelu Plesnik i Villi Palent. Wodą spada tam z wysokości ok. 70 metrów, a prawdziwego majestatu wodospad nabiera, kiedy nadchodzą deszczowe dni. W porze zimowej kiedy wodospad pokrywa się całkowicie lodem, służy jako ściana wspinaczkowa dla zapalonych adeptów wspinaczki lodowej. Wodospad Palenk to tutejszy pomnik przyrody. Zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia.

Wakacje w Dolinie Logarskiej -Wodospad Rastovški

Wodospady na Słowenii to zdecydowanie coś, czym ta część kraju może się poszczycić. Majestatyczne i ogromne wodospady to nie tylko widowisko dla oczu, ale również ogromna wartość pod względem archeologicznym i geologicznym. Wodospad Rastovški został w ostatnich latach dogłębnie przebadany i na jednej ze skal okalających wodospad odkryto skamieliny świadczące o wartości geologicznej tego miejsca. Prócz tego wodospad ten jest po prostu bardzo przyjemnym miejscem do wypoczynku. W specjalnie wyznaczonych miejscach można usiąść i podziwiać jego piękno.Szlak przez Logarską Dolinę – coś dla miłośników trekkingu!

Górskie krajobrazy sprzyjają organizowaniu pieszych wycieczek – taki pomysł będzie zdecydowanie dobry w Dolinie Logarskiej, która wręcz zachęca miłośników trekkingu do wybrania się na spacer. Szlak przez Logarska Dolinę to ścieżka przyrodnicza, która swoją popularność zawdzięcza prowadzeniu zwiedzających przez najpiękniejsze zakątki parku. Szlak ten jest naprawdę prosty i nie wymaga od podróżujących ani dobrej kondycji, ani specjalnego przygotowania. Jest to więc bezpieczna opcja dla osób idących na spacer z dziećmi. Cały szlak ma około 7 km długości, a przejście go w spokojnym tempie zajmuje co najwyżej 3 godziny.

Dolina Logarska to naprawdę urokliwe miejsce, stąd też ścieżka prowadząca przez jej najpiękniejsze części z pewnością wzbudzi w nas zachwyt. Jeżeli do samodzielnego przejścia szlaku nie jesteśmy przekonani, można skorzystać z usług lokalnych przewodników. Dodatkowo mamy pewność, że nie ominiemy żadnej ważnej atrakcji. Cały szlak kończy się tuż przy wodospadzie Rinka, dlatego zdecydowanie warto go przejść.

Wakacje w Dolinie Logarskiej – wodospady Brložnicy

W dolinie Logarskiej nie brakuje wodospadów i urokliwych zakątków, które mogą zachwycić każdego odwiedzającego. Trzecim już tego typu miejscem na tym terenie, który warto odwiedzić, są Wodospady Brložnicy, znajdujące się na lewym zboczu doliny. Wodospady te są niewątpliwie bardzo widowiskowe, głównie za sprawą czterech potoków, które razem ze sobą tworzą niesamowit ą kaskadę wody na wysokości ok. 995 metrów. Co wyróżnia te wodospady od pozostałych to to, że w górnej ich części znajduje się naturalne oko skalne, nazwane „Matkovo okno”. Dla znawców tematyki będzie to nie lada gratka! Dodatkowo wodospady te znajdują się również w dobrej lokalizacji względem wcześniej opisanego szlaku, dlatego z dotarciem na miejsce raczej nie będziemy mieli większych problemów. Miejsce bez wątpienia nietuzinkowe, z zadziwiającą naturą i widokami zapierającymi dech w piersi – nie zawiedziemy się!

Jaskinia Brložnica – rzeźbione dzieło lodowca

Jeżeli jesteśmy fanami jaskiń, to z pewnością zachwycimy się przepiękną jaskinią Brložnica o głębokości prawie 40 metrów. Na skutek wietrzenia mechanicznego oraz krasowienia, jaskinia przybrała finalny kształt i dziś można ją zwiedzać wraz z przewodnikiem. Warto zahaczyć o to miejsce w drodze na któryś w wyżej wymienionych wodospadów, by przyjrzeć się bliżej temu cudowi natury. Warto też wspomnieć, że prócz jaskini na chwilę uwagi zasługuje też jej otoczenie. W parku krajobrazowym, gdzie znajduje się jaskinia, można podziwiać wiele rodzajów wyjątkowej roślinności, charakterystycznej tylko dla tej części kraju, a w szczególności tej doliny.

Źródło Crna – początek rzeki Savinja

Kolejnym niezwykłym miejscem w dolinie Logarskiej jest Źródło Crna, które stanowi początek rzeki Savinji. Wody tego źródła mają bardzo charakterystyczny, czarny kolor. W rzeczywistości woda przepływa przez ciemne iły, które nadają jej mrocznej barwy. Nad źródłem Crna można usiąść i podziwiać niebanalny widok, szczególnie jeżeli podróżujemy szlakiem i chcemy zrobić sobie krótką przerwę. Wszak w Dolinie Logarskiej jest jeszcze dużo do zwiedzenia!

Odkrywka Golica – gratka dla miłośników geologii!

Dolina Logarska to nie tylko piękne szlaki i wodospady, ale również wyjątkowe, naturalne eksponaty geologiczne. Odkrywka Golica, bo tak nazwane jest to miejsce, mieści się tuż naprzeciwko pensjonatu o wdzięcznej nazwie Plansarija Logarski Kot. Drobnoziarnisty zlepieniec zbudowany z martwicy wapiennej został odsłonięty przez rwące potoki rzeki Kotovec, co dla miłośników geologii z pewnością będzie nie lada eksponatem naturalnym do obejrzenia. Jako ciekawostkę i jednocześnie podkreślenie wagi tego miejsca dodać można, że materiał ten pokrywał lodowiec, co poświadcza warstwa moreny na samym wierzchu. Nawet jeżeli nie jesteśmy żywo zainteresowani geologią ani nie mamy zbyt dużej wiedzy, to i tak warto zobaczyć tę wyjątkową skamielinę na własne oczy.

Kocioł Okrešelja – urokliwa część doliny Logarskiej

Niebanalna nazwa tego miejsca nie wzięła się znikąd. Kocioł Okrešelja ma wielką wartość naturalną, głównie za sprawą bogatej flory i fauny kwalifikowanych jako alpejskie. Jest to naturalnie wyrzeźbione przez czas miejsce, które okalają najwyższe szczyty tamtejszych gór. Można tam pospacerować, a jednocześnie podziwiać niesamowite szczyty gór, które majestatycznie pochylają się nad „kotlem”. Miejsce jest idealne na leniwą wycieczkę i dłuższy spacer, szczególnie kiedy dopisze nam pogoda.

Nocleg w Dolinie Logarskiej – propozycje pensjonatów i hoteli

Ilość miejsc wartych odwiedzenia w Dolinie Logarskiej sprawia, że nie ma możliwości zobaczenia ich wszystkich jednego dnia, dlatego warto rozejrzeć się za noclegiem. Na szczęście na terenie całej doliny Logarskiej oraz w pobliżu najpopularniejszego szlaku trekkingowego, znajduje się co najmniej kilka schronisk, jak również hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Pierwsza propozycja to luksusowy hotel Plesnik Logarska Dolina. Szczyci się on przepięknym widokiem na szczyty Alp, jak również szeregiem udogodnień dla zmęczonych zwiedzaniem i podróżą turystów. Do dyspozycji gości pozostaje odnowione niedawno centrum odnowy biologicznej, gabinet masażu, a także strefa relaksu z pięknym widokiem na okolice. Dodatkowo na terenie ośrodka znajduje się restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni alpejskiej, a także bar. Pokoje są urządzone praktycznie i elegancko. Znajdziemy w nich część wypoczynkową, wygodną kanapę z funkcją rozkładania, a także telewizor i minibarek. Dodatkowym udogodnieniem dla gości jest możliwość wypożyczenia rowerów, którymi można jeździć, zwiedzając najbliższą okolicę w pięknych okolicznościach przyrody.

Kolejną propozycją wartą rozważenia są gospodarstwa agroturystyczne. Umożliwiają one dogłębne poznanie tradycyjnych zwyczajów tego miejsca, a z pewnością będzie to bardzo cenne doświadczenie. Przykładem takiego miejsca jest GOVC-Vrsnik, gospodarstwo znajdujące się w miejscowości Solcava. Gospodarze tego miejsca zapewniają komfortowe warunki wypoczynku, a także możliwość obserwowania i czynnego uczestnictwa w codziennych obowiązkach związanych z prowadzeniem gospodarstwa oraz hodowli zwierząt. Prócz tego widoki, jakie rozpościerają się z obiektu, są zdecydowanie warte każdej wydanej złotówki! Od nas zależy gdzie się zatrzymamy podczas zwiedzania Doliny Logarskiej, jednak z opinii w Internecie wynika, że gospodarstwa agroturystyczne cieszą się niezmiennie największą popularnością. Miejsce to jest magiczne i do zaoferowania ma wiele atrakcji i niesamowitych, naturalnie ukształtowanych skarbów – nie pożałujemy wizyty! Warto jest zaplanować choć krótki wyjazd w to miejsce, szczególnie że odległość między Polską a Słowenią nie jest aż tak duża. 

Wycieczki po dolina-logarska

Poprzedni

Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze – kompleksowy przewodnik

Sighisoara, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz