Chorwacja obecnie stanowi jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych coraz większej grupy osób. Gwarancja pięknej pogody, malowniczej natury oraz wypoczynku na rajskich plażach pozwala wypocząć, oraz spędzić ciekawie wolny czas. Jednym z regionów Chorwacji, które warto odwiedzić jest Dalmacja Północna. Łatwo się do niej dostać zarówno własnym środkiem transportu, jak i samolotem.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Dalmacja Północna – co warto wiedzieć?
To właśnie Dalmacja Północna zachwyca doskonałą harmonią przyrody oraz kultury. Doskonale wyposażona baza noclegowa, turystyczna i gastronomiczna praktycznie we wszystkich (nawet tych mniejszych) miejscowościach sprawia, że po jej terenie łatwo i przyjemnie podróżować. Region ten sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest idealny zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek (m.in. sporty wspinaczkowe, surfing czy nurkowanie), zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc, jak i dla tych, który lubią wypoczywać na plaży.
W regionie panuje typowo śródziemnomorski klimat, a na wakacyjne wojaże warto zarezerwować termin od maja do końca września. Średnie temperatury w miesiącach wakacyjnych takich jak lipiec i sierpień oscylują w granicach 26 stopni Celsjusza. Z kolei w czerwcu oraz we wrześniu słupki termometrów wskazują od 22 do 24 stopni. To także na czerwiec przypada największa ilość godzin słonecznych.
Podróż do Chorwacji – praktyczne wskazówki
Podróżując do Chorwacji, nie trzeba posiadać przy sobie paszportu, wjazd może odbyć się także poprzez okazanie dowodu osobistego. Nie ma także obowiązku wizowego, a obywatele polscy na terytorium Chorwacji mogą przebywać przez 3 miesiące liczone od daty wjazdu.
Wybierając się do Dalmacji Północnej, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przed wyjazdem dobrze jest też wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ). Pozwoli ona na korzystanie z publicznej służby zdrowia w tzw. przypadkach nagłych. Dodatkowe ubezpieczenie z kolei ochroni przed poniesieniem dodatkowych kosztów w przypadku choroby i następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu podróżowanie będzie bezstresowe i bezpieczniejsze.
Z uwagi na to, że wiele osób wybiera się do Chorwacji własnym samochodem, należy pamiętać o posiadaniu takich dokumentów jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary.
Perła Damlacji – Zadar
Liczący nieco ponad 70 tys. mieszkańców Zadar jest jednym z ważniejszych miast Dalmacji. Zarówno pod względem turystycznym, jak i gospodarczym czy kulturalnym. Jego historię datuje się na IV wiek p.n.e. kiedy miasto stanowiło osadę dla plemienia Liburnów, a w późniejszym okresie zamieszkiwane było przez Rzymian. Miasto jest idealne dla osób, które lubią dużo zwiedzać i spacerować, a także dla tych, których interesuje nocne chorwackie życie. Co więcej, Zadar stanowi także doskonałą bazę wypadową do pobliskich chorwackich miejscowości takich jak Park Narodowy Kornati czy Telašćica. To także tu można wybrać się na niezapomniany rejs gondolą oraz być świadkiem jednego z piękniejszych zachodów słońca w całej Dalmacji.
Co zwiedzić w Zadarze?
Z uwagi na długą oraz burzliwą historię Zadar jest miastem, w którym znajduje się wiele zabytków. Do najciekawszych należą obiekty architektoniczne, do których można zaliczyć:
– ruiny z czasów kolonii rzymskiej,
– kościół i klasztor franciszkanów,
– kościół św. Symeona,
– katedrę św. Anastazji pochodzącej z XIII wieku,
– romański kościół św. Chryzogona.
Obowiązkową pozycję podczas zwiedzania stanowi także odwiedzenie Muzeum Archeologicznego, w którym znajdują się zbiory i artefakty pochodzące z czasów starożytnych i średniowiecznych. Osoby lubiące historię z pewnością będą zadowolone z możliwości zobaczenia jednego z większych zachowanych do dziś rzymskich rynków z czasów Oktawiana Augusta oraz Plac Pięciu Studni. Zadarskie stare miasto nie dość, że zostało doskonale rozplanowane (jako scheda po panowaniu rzymian), to zachwyca mnogością zabytków oraz swoją architekturą. Spacerując po nim, warto zwrócić szczególną uwagę na liczne bramy przy wejściu do miasta, morskie organy oraz historyczne budynki znajdujące się na deptaku. Urokliwymi i zapierającymi jednocześnie dech w piersiach są także budynku Uniwersytetu w Zadarze.
Dalmacja Północna – Knin i imponująca fortyfikacja obronna
W pobliżu Sibernika, w pobliżu źródła rzeki Krka, znajduje się miejscowość Knin. Podczas pobytu w Dalmacji Północnej stanowi ona obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Jej powstanie datuje się na X wiek naszej ery, gdzie osada stanowiła stolicę Królestwa Chorwacji. Z uwagi na swoje strategiczne położenie miejscowość odgrywała niejednokrotnie kluczową rolę w wielu wojnach oraz bitwach. Knin był także siedzibą biskupstwa, jednak do czasów współczesnych zachowały się tylko niewielkie elementy kościołów z czasów średniowiecza.
Największą atrakcją podczas pobytu w Kninie jest jedna z największych zachowanych do dziś fortyfikacji obronnych w Europie, której twierdza liczy aż 470 metrów długości oraz 100 metrów szerokości. Same mury fortyfikacji obronnej zajmują długość 2 kilometrów i powstały już na początku IX wieku. Całokształt fortyfikacji został ukończony w XVIII wieku. Twierdza jest udostępniona dla zwiedzających. Podczas jej oglądania warto szczególną uwagę zwrócić na metalowe wrota z XVIII wieku, kościół św. Barbary, Belveder, zamek oraz dolne, środkowe i górne miasto. Podczas zwiedzania warto odwiedzić także galerię sztuki (umieszczoną w dawnym magazynie na żywność) oraz muzeum z licznymi dziełami sztuki, oraz eksponatami archeologicznymi.
Odwiedzając Knin, warto wybrać się w jego okolice, aby poobcować z pobliską przyrodą. W tym przypadku warte uwagi jest pasmo górskie Dinara wraz ze szczytem Veliki Troglav znajdującym się na wysokości 1913 metrów n.p.m. oraz źródło rzeki Krka.
Dalmacja Północna – Krka National Park i wspaniałe wodospady
Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Chorwacji, słynącym przede wszystkim ze wspaniałych wodospadów, jest Park Narodowy Krka. Park położony jest w pobliżu miasta Szybenik, w dolnym oraz środkowym biegu rzeki Krka. Jego założenie datuje się na 1985 rok. Odwiedzając Park Narodowy Krka, warto zarezerwować sobie sporo czasu, bowiem jego powierzchnia wynosi około 190 metrów kwadratowych.
To właśnie tutaj największą popularność wśród odwiedzających corocznie zyskuje wodospad o nazwie Skradinski Buk. Jest on największym wodospadem na terenie całego kompleksu. W tle wodospadu znajdują się przepiękne i zapierające dech w piersiach osady wapienne, niesamowite wyspy oraz liczne jeziora. Co ważne, jest to także miejsce, które można odwiedzać przez cały rok, a także korzystać z kąpieli podczas upalnych dni.
Piękno parku to także inne ciekawe wodospady takie jak Roskii Slap, Biluszicz oraz Brijan. Watro odwiedzić także centralną część parku, w której znajduje się malownicze jezioro Visovac. Na środku tego akwenu wodnego, na wyspie wybudowany został w XV wieku klasztor franciszkanów, stanowiący idealny punkt widokowy. Co ważne, sam klasztor stanowi cenne miejsce zbiorów archeologicznych oraz bibliotecznych. Dlatego właśnie jest to punkt, który koniecznie trzeba zaliczyć podczas wizyty w Parku Narodowym Krka.
Paklenica National Park – idealny dla miłośników wędrówek i wspinaczki
Osobom, które uwielbiają aktywny wypoczynek i chcą odpocząć od plażowania oraz tłumów turystów, w szczególności poleca się wizytę w Parku Narodowym Paklenica. Park ten położony jest w górach Welbit, niedaleko miasta Starigrad. Park Narodowy Paklenica powstał oficjalnie w 1949 roku i zachwyca różnorodnością krajobrazów, mnogością gatunków fauny i flory oraz dobrze rozwiniętą siatką tras wspinaczkowych.
Odwiedzając to miejsce, nie sposób nie odwiedzić dwóch krasowych kanionów o nazwach Velika oraz Mala Paklenica. Pierwszy z nich liczy 14 kilometrów długości oraz osiąga maksymalną szerokość w okolicach 800 metrów. W dole kanionu znajduje się potok, który w okresie letnim całkowicie wysycha. Warto wiedzieć, że pomimo nazwy, ścieżki Wielkiej Paklenicy dostosowane są także dla początkujących, w tym także dla rodzin podróżujących z dziećmi. Spacerując po Wielkiej Paklenicy, warto odwiedzić także bunkier Josipa Broz Tito, który został wybudowany dla przywódcy w przypadku ataku Związku Radzieckiego.
Do innych atrakcji Parku zaliczyć należy także: Jaskinię Manita Peć z imponującymi formacjami skalnymi takimi jak stalagmity i stalaktyty, Młyn Paklenički Mlin, Dom leśny Lugarnica i Paklenica oraz Twierdzę Paklarić.
Archipelag Kornati – zwiedzanie i nurkowanie
Osoby ceniące sobie ciszę i spokój, wielbiciele krystalicznie przejrzystej wody oraz pasjonaci nurkowania powinni przynajmniej raz odwiedzić Archipelag Kornati. Stanowi on największe skupienie wysp na całym Oceanie Adriatyckim. W jego skład wchodzi blisko 150 wysp oraz mniejszych wysepek i skał, a jego łączna powierzchnia to 69 km 2. Co ciekawe, część wysp była zamieszkiwana już w czasach prehistorycznych. Do dziś na niektórych z nich można natknąć się na budowle z okresu Ilirów (takie jak ruiny tamtejszych mieszkań) oraz pozostałości z czasów średniowiecznych takich jak m.in. ślady po magazynie soli, czy kościół Matki Boskiej. Z uwagi na krajobraz, w skład którego wchodzą liczne klify, zatoczki oraz dobrze rozwiniętą florę i faunę morską, Archipelag Kornati został w 1980 roku uznany za Park Narodowy.
Dalmacja Północna – Wyspa Pag, czyli Chorwacka Ibiza
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacyjnego pobytu w Chorwacji, jest Wyspa Pag. Stanowi ona świetną bazę wypadową oraz pobytową zarówno dla osób poszukujących nocnych wrażeń, jak i dla rodzin z dziećmi. Sama wyspa charakteryzuje się pięknym krajobrazem, dużą ilością słonecznych dni oraz krystalicznie błękitną wodą. W skład wyspy wchodzą tak naprawdę trzy mniejsze wysepki, które połączone są ze sobą wąskimi basenami wodnymi. Co ważne, to właśnie wyspa Pag pomimo tego, że jest dopiero piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji, posiada najdłuższą linię brzegową. Na wyspę można bez większego problemu dostać się promem, a także mostem, który łączy ją z kontynentem. W tym celu nie trzeba posiadać własnego środka transportu, bowiem komunikacja miejscowa radzi sobie doskonale.
Wyspa Pag określana jest bardzo często mianem Chorwackiej Ibizy. To właśnie tutaj znajduje się doskonale rozwinięta sieć noclegowa, liczne bary, kawiarnie oraz restauracje. Jednym z miejsc słynących z przepięknych widoków jest plaża Zrce, która oferuje także świetną zabawę. Na plaży często organizowane są liczne festiwale muzyczne, wieczorem można skorzystać z uroków spacerów po promenadzie.
Wyspa Pag to także idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, w tym zwiedzanie. W ciągu dnia można udać się do miasta Pag utworzonego na planie szachownicy. Będąc tu, warto odwiedzić Trg Kralja Kresimira IV, Muzeum Koronek oraz Zatokę Pana. W północno-zachodniej części wyspy znajduje się natomiast miasto Novalja, które stanowi gratkę dla miłośników architektury oraz osób ceniących sobie sztukę.
Wyspa Nin i Ninska Laguna
Kilkadziesiąt kilometrów od miasta Zadar znajduje się urokliwa Wyspa Nin. Jest to idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury, a także gratka dla osób lubiących zwiedzanie. Historia Ninu sięga IX wieku p.n.e. i zamieszkiwania wyspy przez starożytny indoeuropejski lud Ilirów. Warto wiedzieć, że w późniejszych okresach ziemie te były zamieszkiwane także przez Rzymian oraz Wenecjan.
Wjazd do miasta poprzedza przekroczenie jednej z dwóch bram: Bramy Górnej (z okresu XVI-XVIII wieku) lub Bramy Dolnej (pochodzącej z XV-XVII wieku). W Ninie warto przede wszystkim zobaczyć powstały w IX wieku kościół św. Krzyża, który obecnie uznawany jest za najmniejszą katedrę na świecie. Co ważne, do dziś zachował się w praktycznie takim samym stanie, w jakim został wybudowany. Warto też przejść się na Stare Miasto, na którym można zobaczyć średniowieczne kościoły, w tym kościół św. Ambrożego oraz kościół św. Anzelma.
Na północ od miasta znajduje się natomiast jedna z najpiękniejszych plaż w całej Północnej Dalmacji znana także jako Ninska Laguna. Jest to plaża piaszczysta, z łagodnym zejściem, krystaliczną wodą, natomiast całość uzupełnia przepiękny widok na góry. Z uwagi na płyciznę jest idealnym miejscem do odpoczynku dla rodzin z dziećmi.
Dalmacja Północna – Wyspa Silba
Najdalej wysuniętą na północ wyspą Dalmacji jest Wyspa Silba o łącznej powierzchni niecałych 15km2 oraz długości linii brzegowej około 26 kilometrów. Miejsce to jest idealne dla miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych oraz dla wielbicieli plażowania. To właśnie tu jest to łatwe z uwagi na sprzyjające warunki klimatyczne, małą ilość opadów oraz dużą liczbę dni słonecznych w ciągu roku. Wyspa odznacza się żwirowymi oraz piaszczystymi plażami, oraz sporą liczbą ciekawych zatok. Do najbardziej atrakcyjnych plaż na wyspie zaliczyć należy plażę Šotorišće, plażę Mavrove oraz plażę Ugljanica. Warto też odwiedzić zatokę Loišće.
Największym ośrodkiem miejskim na wyspie jest miasteczko Silba, którego liczba ludności waha się w granicach 300 mieszkańców. Miejscowa ludność utrzymuje się głównie z turystyki. Warto wiedzieć, że na wyspie ruch odbywa się wyłącznie pieszo i nie ma możliwości wjazdu na nią autem. Podczas pobytu w mieście warto odwiedzić takie miejsca jak kamienna wieża Toreta z XIX wieku, z której roztacza się piękny widok na najbliższą okolicę, kościół Jana Chrzciciela pochodzący z XV wieku oraz miejsce sarkofagu w okolicach zatoki Pocukmarak z V, oraz VI wieku.
Dalmacja Północna – Wyspa Dugi Otok i spokojny wypoczynek
Idealnym miejscem na ucieczkę od cywilizacji jest spędzenie kilku dni na Wyspie Dugi Otok. Wyspa ta położona jest na Archipelagu Zadarskim i sąsiaduje z Archipelagiem Kornati. Przyroda na wyspie oraz ukształtowanie terenu sprawiają, że panują tu doskonałe warunki do nurkowania oraz uprawiania takich sportów wodnych jak windsurfing czy jachting. Wyróżnia się ona także tym od pozostałych wysp, że na jej terenie znajdują się 3 jeziora w tym także jedno słone, jako nieliczne w całej Europie. Wzrok turystów przyciąga także latarnia morska, która jest najwyższą pod względem długości nad całym Morzem Adriatyckim.
Podróżując po wyspie, warto odwiedzić letnisko Sali, które stanowi jej główną miejscowość wypoczynkową. Na uwagę zasługuje także plaża Saharun oraz park krajobrazowy Telašćica. Z wyspy łatwo dostać się promem do Zadaru.
Wyspa Murter – w zgodzie z naturą
Niewielkich rozmiarów Wyspa Murter będzie doskonałym miejscem do wypoczynku dla osób szukających bliskiego kontaktu z naturą. Wyspa posiada linię brzegową o długości 42,6 km i położona jest w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Pobyt na wyspie będzie idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi z uwagi na dużą ilość plaż, ciekawą ofertę noclegową oraz krystalicznie czystą wodę. Maleńkie plaże znajdujące się często w zatoczkach będą wspaniałym miejscem na relaks oraz wypoczynek po ciężkim dniu. Do najciekawszych z nich należą Slanica, Betina oraz Kosirina. Będąc na wyspie, nie sposób jest nie odwiedzić parku znajdującego się na wyspie Kornati. Cała wyspa stanowi także doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich miejscowości i innych wysp Północnej Dalmacji.
Pobyt na wyspie nie może obyć się bez odwiedzenia jej najciekawszych miejscowości, do których zaliczyć należy Tisno, Betinę oraz Jezerę i Murter. Pierwsza z nich – Tisno – charakteryzuje się doskonałą bazą noclegową i doskonałymi restauracjami serwującymi lokalne specjały. Warto zobaczyć tu zabytkowe kościoły oraz odwiedzić polską bazę nurkową.
Miasteczko Betina uznawana za jedną z najładniejszych miejscowości nad Morzem Adriatyckim corocznie przyciąga rzesze turystów. Sam kurort przyciąga swoją architekturą, brukowanymi uliczkami, żwirowymi plażami oraz znakomitym jedzeniem.
Wyspa Krapanj – najmniejsza wyspa Chorwacji
Jedną z najmniejszych pod względem powierzchni wyspą całej Chorwacji jest wyspa Krapanj licząca niecałe 36 ha. Wyspa znajduje się w pobliżu miasta Sibenik, a jej linia brzegowa wynosi zaledwie niewiele ponad 3,5 tys. metrów. Ciekawostką jest też to, że Wyspa Krapanj jest najniżej położoną wyspą Chorwacji, a jej najwyższy punkt oscyluje w granicach 1,25 m n.p.m. Pobyt na wyspie szczególnie spodoba się miłośnikom nurkowania oraz rodzinom z dziećmi.
Do najciekawszych zabytków, jakie pozostały na wyspie, zaliczyć należy klasztor Krapanj wraz z mieszczącym się w nim muzeum. To właśnie tutaj można obejrzeć takie dzieła jak obraz Ostatniej Wieczerzy pochodzący z XVI wieku czy obraz Madonny na tronie. Pomimo tego, że wyspa jest niewielkich rozmiarów, dość dobrze rozwinęła się tu oferta gastronomiczna oraz rozrywkowa dla przyjezdnych. Krapanj oferuje restauracje serwujące tradycyjne specjały, a także kilka nocnych klubów z muzyką do rana.
Dalmacja Północna – Wyspa Primošten
Pomiędzy dwoma głównymi miastami Północnej Dalmacji znajduje się niewielkie, ale bardzo malownicze i ciekawe miasteczko o nazwie Primošten, położone na wyspie o tej samej nazwie. Warto zatrzymać się tu choć na jeden dzień, by poczuć jego klimat, zapoznać się z jego historią oraz ciekawą kulturą. Będąc tutaj, warto wybrać się na spacer po klimatycznej starówce składającej się z dużej ilości wąskich i wijących się uliczek, a także skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.
Wyspa i miasto Primošten to także szereg zabytków, których nie sposób pominąć. Na pierwszy plan wysuwa się kościół św. Jerzego i kościół św. Rocha pochodzące z XVII wieku oraz kościół Matki Bożej Łaskawej z XVI wieku. Po zwiedzaniu oraz spacerowaniu po promenadzie oraz starówce miasta, warto posmakować lokalnego wina z winnicy Babić, a także spróbować lokalnej konoby oraz specjały z hodowanych lokalnie owiec.
Wyspa Primošten to także piękne plaże żwirowe, które rozciągają się na całej jej długości. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych zaliczyć należy plażę Raduća, a także plażę Porat oraz plażę Luka. Osoby poszukujące wytchnienia powinny zdecydować się na wypoczynek na plaży Dagna lub plaży sv. Juraj.
Dalmacja Północna – Zlarin – koralowe miasto
Kolejną niewielką, ale bardzo ciekawą wyspą archipelagu Szybenickiego, jest wyspa Zlarin i tu podobnie jak w przypadku wyspy Silba nie ma możliwości podróżowania samochodem. Największym ośrodkiem miejskim wyspy jest osiedle Zlarin, położone przy Zatoce Luka Zlarin. Sama wyspa jest idealnym miejscem na spokojne spędzenie wolnego czasu i odpoczynek zarówno na tamtejszych plażach, jak i podczas spacerów i nieśpiesznego zwiedzania. Miejscowa ludność poza turystyką zajmuje się głównie rolnictwem, rybactwem oraz uprawą winorośli. Ważnym zajęciem mieszkańców jest także połów gąbek koralowca, które w dalszej kolejności przekazywane są do obrobienia do jedynego istniejącego na wyspie zakładu.
Podczas wizyty na wyspie warto wybrać się do muzeum historii wyspy oraz muzeum korala. Do innych ciekawych zabytków na wyspie zaliczyć należy kościół wybudowany w stylu gotyckim z XV wieku p.w. Matki Boskiej od Rašelja oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Osoby posiadające więcej wolnego czasu powinny odwiedzić także mniejsze miejskie kościoły takie jak kościół św. Roka z XVII wieku oraz kościół parafialny Św. Marija z XVII wieku. Zlarin to także piękne piaszczyste plaże, na których można swobodnie wypocząć oraz port.
Dalmacja Północna – Wyspa Prvić – Prvić Luca i Sepurine
Niewielka wyspa znajdująca się na archipelagu Šibenik – wyspa Prvić zachęca do pobytu swoimi malowniczymi zatoczkami, pięknymi plażami oraz bogatym kulturowym dziedzictwem. Całe terytorium wyspy z uwagi na swoje dziedzictwo kulturowe i historię jest chronione przez Ministerstwo Kultury. Warto też wspomnieć, że na wyspie nie można poruszać się samochodami. Do dwóch najważniejszych ośrodków wyspy zaliczyć należy z kolei dwie wioski: : Prvić Luka i Prvić Šepurine.
Miasteczka na wyspie zachęcają do niespiesznych spacerów oraz delektowania się tamtejszą kulturą. Na wyspie znaleziono wiele przedmiotów z czasów starożytności i średniowiecza. W czasach II wojny światowej wyspa odegrała także znaczącą rolę podczas okupacji nazistowskiej. Będąc w miasteczku Prvić Luka, warto odwiedzić muzeum lokalnego wynalazcy – Fausta Vrančića, a także skorzystać z oferty miejscowych tawern oraz restauracji, które serwują wyśmienite lokalne wino oraz regionalne dania.
Druga miejscowość wyspy – Sepurine, położona jest na jej południowo-zachodnim wybrzeżu, a pobyt w niej pozwala cieszyć się kameralnym i spokojnym odpoczynkiem. To właśnie tutaj znajdują się piękne sosnowe lasy oraz piaszczysto-żwirowe plaże. Z reguły nie ma tu zbyt wielu turystów, dlatego Sepurine jest idealnym miejscem dla osób chcących naprawdę wypocząć w spokoju i ciszy. Do ciekawszych zabytków w wiosce zaliczyć należy barokową rezydencję, która w chwili obecnej jest własnością rodziny Draganic.