Wakacje w Crno Jezero (Czarne Jezioro) – najpiękniejsze jezioro w Czarnogórze

Tagi , , , , , , ,

Czarne Jezioro (Crno Jezero) znajdujące się w Czarnogórze uchodzi za najpiękniejsze jezioro na terenie tego kraju. Z tego względu ten zbiornik wodny oraz jego okolice są chętnie odwiedzane przez turystów całego świata. Ponadto obszar ten to nie tylko polodowcowe jezioro, ale także góry Durmitor oraz malownicze ścieżki piesze prowadzące z centrum miasta Žabljak, które jest najwyżej położoną miejscowością w południowo-wschodniej części Europy. Co jeszcze warto wiedzieć o Jeziorze Czarnym i jego okolicach?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o Crno Jezero

Czarne Jezioro jest górskim jeziorem polodowcowym w północnej części Czarnogóry. Zbiornik ten leży u stóp góry Međed, jednego ze szczytów gór Durmitor, na wysokości ponad tysiąca czterystu dziesięciu metrów nad poziomem morza. Jezioro Czarne ma powierzchnię około pięciuset hektarów. 

Należy jednak zaznaczyć, że Czarne Jezioro w rzeczywistości składa się z dwóch jezior, Veliko jezero i Malo jezero. Obydwa zbiorniki łączą się ze sobą wąskim kanałem, który w okresie letnim wysycha, wskutek czego powstają dwa odrębne jeziora. 

Veliko jezero ma powierzchnię trzystu trzydziestu ośmiu hektarów. Jego maksymalna głębokość wynosi ponad dwadzieścia cztery metry. Najszersze miejsce tego jeziora mierzy sześćset piętnaście metrów, a najdłuższe osiemset pięćdziesiąt pięć metrów.

Z kolei Malo jezero ma powierzchnię stu siedemdziesięciu siedmiu hektarów. Jego maksymalna głębokość wynosi czterdzieści dziewięć metrów. Najszersze miejsce tego jeziora mierzy sześćset pięć metrów, a najdłuższe czterysta metrów. Co ciekawe, mimo że Malo jezero nosi miano małego, to w rzeczywistości ma ono większą pojemność ze względu na głębokość.

Maksymalna długość kompleksu zbiorników wynosi tysiąc sto pięćdziesiąt pięć metrów. Przejście całego Jeziora Czarnego dookoła zajmuje nieco ponad jedną godzinę.

Žabljak

Žabljak, tak jak już wspomniano w niniejszym tekście, jest najwyżej położonym miastem w południowo-wschodniej części Europy. Jest to również wspaniała baza wypadowa w pasmo Gór Dynarskich, Durmitor, a w tym i nad Jezioro Czarne.

Žabljak przed drugą wojną światową było urokliwym miasteczkiem z charakterystyczną drewnianą zabudową. Po wojnie było niemal całkowicie odbudowane. Obecnie Žabljak, który swą nazwę zawdzięcza niezwykle głośno kumkającym żabom, pełni rolę głównego centrum turystycznego i jest miejscem idealnym dla miłośników gór, a także sportów zimowych. Na tutejszych stokach przez ponad sto dni w roku leży śnieg, dlatego jest to raj dla narciarzy.

Z miasta droga nad jezioro zajmuje kilkadziesiąt minut. Trasa ma trzy kilometry, jest łatwa i dobrze oznaczona. Należy wspomnieć, że nad zbiornik można także dojechać dorożką. Nie ma jednak możliwości dojazdu samochodem.

Jak dojechać do Žabljaka?

Podróż samochodem z Warszawy do Žabljaka zajmuje około osiemnastu godzin. Trasa obejmuje między innymi: Częstochowę, Katowice, Bratysławę, okolice Budapesztu, Segedyn, okolice Belgradu oraz Čačak. Na drodze można spotkać również odcinki płatne. Istnieje również możliwość podróży samolotem. Wówczas lot trwa około dwóch godzin z Warszawy do miasta Podgorica. Na miejscu w pobliżu lotniska można wynająć samochód. Do Žabljaka można również dotrzeć z miasta Podgorica komunikacją miejską. Podróż busem trwa około stu osiemdziesięciu minut, a bilet kosztuje osiem euro. 

Ścieżki piesze z Crno Jezero

Jedną z najdłuższych i najpiękniejszych ścieżek jest trasa Crno Jezero – Biljegov Do – Bobotov Kuk. Rozpoczyna się od Jeziora Czarnego i stamtąd należy podążać szlakiem oznaczonym białymi kółkami z czerwonymi obwódkami, pod górę przez las, aż do trzech małych jezior. Następnie należy skręcić w prawo, na zachód. Wówczas trasa przebiega przez Biljegov Do, aż do skrzyżowania, gdzie kolejny odcinek ścieżki rozpoczyna się w kierunku północnym. Opisywana część trasy przebiega przez jaskinię Ledena pecina pod szczytem Obla glava. Na wspomnianym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo do Valoviti, gdzie znajduje się źródło. Stamtąd powinno się iść zgodnie ze znakami prowadzącymi na południowy-zachód, w kierunku Bobotov Kuk, najwyższego szczytu pasma Durmitor. Bobotov Kuk mierzy ponad dwa tysiące pięćset dwadzieścia metrów nad poziomem morza.

Innymi trasami prowadzącymi z Czarnego Jeziora, wartymi uwagi są trasy do:

  • Veliki Medjed – przejście tej trasy zajmuje około trzech godzin piętnastu minut,
  • Ledena pecina – przejście tej trasy zajmuje około trzech godzin,
  • Savin kuk – przejście tej trasy zajmuje około trzech godzin,
  • Sileme – przejście tej trasy zajmuje około czterech godzin.

Należy pamiętać, że wyruszając w trasy, należy mieć przy sobie butelkę wody, prowiant, telefon komórkowy z naładowaną baterią oraz odzież przeciwdeszczową. Warto założyć buty trekkingowe. Przed wyprawą należy o podróży poinformować bliskich, aby w razie nieszczęśliwych sytuacji powiadomili o Twojej lokalizacji odpowiednie służby. 

Kanion Tary

Z Žabljaka można również dotrzeć w pobliże kanionu Tary, jednego z najgłębszych kanionów na świecie. Z miasta można dojechać tam busem w czterdzieści pięć minut. Bilet kosztuje około dwóch euro.

Kanion można obserwować z mostu Đurđevića Tara, który został zaprojektowany przez Mijata Trojanovica. Budowany był w latach 1937-1940, a wówczas stanowił największy most łukowy w Europie. Đurđevića Tara składający się z pięciu łuków, ma długość trzystu sześćdziesięciu pięciu metrów, a znajduje się sto siedemdziesiąt metrów nad rzeką. 

Jest to bardzo popularne miejsce wśród fanów raftingu. Nad kanionem Tary można również zjechać tyrolką, a w okresie letnim skoczyć z mostu na bungee.

Park Narodowy Durmitor przy Crno Jezero

Wszystkie wspomniane wyżej atrakcje znajdują się na terenie Parku Narodowego Durmitor. Rezerwat powstał w 1952 roku. Natomiast w 1975 roku dorzecze rzeki Tara zostało uznane za rezerwat biosfery w ramach programu Człowiek i biosfera UNESCO. Od 1976 roku park jest rezerwatem i pomnikiem przyrody. W 1980 roku tereny parku znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Park Narodowy Durmitor obejmuje powierzchnię ponad trzydziestu dwóch tysięcy hektarów. Krajobraz rezerwatu jest ukształtowany przede wszystkim przez lodowce oraz rzeki. Można tam zobaczyć między innymi: hale na płaskowyżach, łagodne wzgórza, gęste lasy, skaliste szczyty, głębokie kaniony, jeziora polodowcowe oraz jaskinie, a także wyjątkowy wiekowy las sosny czarnej. Sosny czarne w parku osiągają wysokość nawet pięćdziesięciu metrów. W parku znajduje się około siedemset gatunków roślin, a trzydzieści siedem z nich to endemity. Natomiast jeżeli chodzi o zwierzęta, to w parku można spotkać między innymi: niedźwiedzia brunatnego, wilka szarego, żbika europejskiego, wydrę europejską, orła przedniego, gadożera zwyczajnego, myszołowa, sokoła wędrownego oraz głowacicę.

Na terenie parku znajduje się czterdzieści osiem szczytów, których wysokość przekracza dwa tysiące metrów nad poziomem morza.

Noclegi w mieście Žabljak w podbliżu Crno Jezero

Hotel Zlatni bor 

Hotel Zlatni bor to trzygwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Tmajevci, ponad dwa kilometry od wyciągu narciarskiego Durmitor. Leży nieco cztery kilometry od Czarnego Jeziora i jedenaście kilometrów od malowniczego kanionu Tary.

W Hotel Zlatni bor można zarezerwować: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, pokój trzyosobowy, pokój rodzinny, apartament, a także apartament dla nowożeńców. W każdym pokoju są: telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, biurko, a także prywatna łazienka.  Goście mają do dyspozycji na przykład: szkółkę narciarską, wypożyczalnię rowerów, restaurację, przechowalnię bagaży, całodobową recepcję, pralnię, zaplecze biznesowe oraz wypożyczalnię sprzętu sportowego. Ponadto na terenie całego obiektu jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Na miejscu znajduje się również bezpłatny parking prywatny.

W hotelowej restauracji serwowane są śniadania kontynentalne. Na życzenie można skorzystać z dań dietetycznych. Istnieje możliwość zamówienia posiłku na wynos. W Hotel Zlatni bor można zameldować się od godziny czternastej do dwudziestej drugiej, a wymeldować od godziny siódmej do dwunastej. 

Hotel Soa 

Hotel Soa znajduje się na terenie Parku Narodowego Durmitor, pięćset metrów od wyciągu narciarskiego Durmitor, jeden kilometr i osiemset metrów od Jeziora Czarnego oraz prawie sześć kilometrów od kanionu Tary. 

W Hotel Soa można zakwaterować się w: pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami oraz w apartamencie. W elegancko urządzonych pokojach znajdują się: telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, prywatna łazienka oraz biurko. Niektóre pokoje posiadają również aneks kuchenny oraz balkon. 

Do dyspozycji gości są między innymi: ogród, taras, szkółka narciarska, przechowalnia sprzętu narciarskiego, punkt sprzedaży karnetów narciarskich, wypożyczalnia rowerów, klub dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu sportowego, plac zabaw, bar, restauracja, przechowalnia bagaży, biuro informacji turystycznej, całodobowa recepcja, pralnia, zaplecze biznesowe, zaplecze bankietowe, wspólny salon, zaplecze odnowy biologicznej, fotel do masażu oraz łaźnia turecka. Na terenie całego obiektu jest bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi. Na terenie jest bezpłatny parking prywatny. 

W hotelowej restauracji serwowane są dania kuchni międzynarodowej oraz regionalnej. Śniadania są podawane w formie bufetu. Goście na własne życzenie mają możliwość zjedzenia dań dietetycznych. Istnieje możliwość zamówienia śniadania do pokoju oraz posiłku na wynos. W Hotel Soa można zameldować się od godziny piętnastej do północy, a wymeldować od północy do godziny dwunastej. Na terenie obiektu są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Ski Hotel

Ski Hotel znajduje się przy Narodnih Heroja, pośród bujnej zieleni, pięćset metrów od centrum miasta, jeden kilometr od wyciągu narciarskiego Durmitor, dwa kilometry i osiemset metrów od Czarnego Jeziora oraz sześć kilometrów od kanionu Tary. 

W Ski Hotel można zarezerwować: pokój jednoosobowy, pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, pokój trzyosobowy oraz apartament typu Suite. W nowocześnie urządzonych pokojach znajdują się: minibar, biurko, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatna łazienka. 

Do dyspozycji gości są między innymi: taras, szkółka narciarska, przechowalnia nart, kawiarnia, bar, restauracja, zaplecze biznesowe, całodobowa recepcja, kryty basen, centrum odnowy biologicznej, spa, sauna oraz centrum fitness. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Na miejscu jest bezpłatny parking prywatny. 

W hotelowej restauracji podaje się dania kuchni czarnogórskiej oraz międzynarodowej. Śniadanie podawane jest w stylu kontynentalnym. Na życzenie gości serwowane są specjalne dania dietetyczne. Istnieje możliwość zamówienia śniadania do pokoju oraz posiłku na wynos. W Ski Hotel można zameldować się od godziny piętnastej do północy, a wymeldować od północy do godziny dwunastej.

Hotel Žabljak

Hotel Žabljak znajduje się przy Trg durmutirskih ratnika 1, trzysta metrów od głównego dworca autobusowego, jeden kilometr od wyciągu narciarskiego Durmitor, dwa kilometry i siedemset metrów od Czarnego Jeziora oraz nieco ponad sześć kilometrów od kanionu Tary. 

W hotelu można zakwaterować się w: pokoju jednoosobowym, pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami oraz apartamencie typu Suite. W nowocześnie urządzonych pokojach znajdują się: sejf, minibar, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także prywatna łazienka z prysznicem. 

Do dyspozycji gości są między innymi: taras, ogród, szkółka narciarska, wypożyczalnia rowerów, pokój gier, kawiarnia, bar, restauracja, przechowalnia bagażu, całodobowa recepcja, pralnia, zaplecze biznesowe, zaplecze bankietowe, plac zabaw dla dzieci, wanna z hydromasażem, zaplecze odnowy biologicznej, centrum fitness oraz sauna. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Na miejscu jest bezpłatny parking.

W hotelowej restauracji śniadanie podaje się w formie bufetu.  Goście na życzenie mogą zamówić dania dietetyczne. W Hotel Žabljak można zameldować się od godziny czternastej do północy, a wymeldować od godziny szóstej trzydzieści do jedenastej.

Wycieczki po atrakcje-czarnogora

Poprzedni

Izola, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Pogoda w Chorwacji we wrześniu, październiku i listopadzie, czy warto?

Następny

Dodaj komentarz