Split, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, , Tagi , , , , , , , , , ,

Split, stolica Dalmacji, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata. Malownicze miasto, którego starówka była niegdyś cesarskim pałacem, przyciąga wczasowiczów ze względu na niezwykłą architekturę, nieziemskie widoki i smaczną lokalną kuchnię. Co jeszcze warto wiedzieć o Splicie? Jakie atrakcje warto zobaczyć? Jakie są najlepsze hotele oraz restauracje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o Splicie 

Split to chorwackie miasto znajdujące się w Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim, na niewielkim półwyspie. Jest to stolica żupanii splicko-dalmatyńskiej i drugie co do wielkości miasto w Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. 

Krótka historia stolicy Dalmacji

Początkowo na terenach Splitu znajdowała się osada starożytnych Greków, Aspalathos. Następnie Rzymianie zmienili nazwę tej miejscowości na Spalatum. Cesarz Dioklecjan zbudował tam swoją rezydencję. W 395 roku naszej ery ówczesny Split należał już do terytorium Bizancjum.

W pierwszej połowie siódmego wieku miasto zostało zburzone przez Słowian i Awarów, a na jego miejscu powstało nowe, które niecałe sto lat później stało się znaczącym portem handlowym. 

Split przyłączono do Chorwacji w 1069 roku, ale w 1105 roku został przejęty przez Węgry, a następnie w 1420 roku należał do Wenecji. W 1797 roku Split stał się terytorium Austro-Węgier. Od 1918 roku należał do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1929 roku do Jugosławii. Finalnie Split znalazł się w rękach Chorwatów w 1991 roku. 

Podróż do Splitu

Podróż samochodem do tego chorwackiego miasta z Warszawy trwa około trzynastu godzin i czternastu minut. Trasa obejmuje przejazd przez Czechy i Austrię.

Możliwa jest również podróż autobusem. Wówczas przejazd trwa od osiemnastu do dwudziestu pięciu godzin. Bilet w obie strony kosztuje do pięciuset złotych. 

Najszybszą opcją jest podróż samolotem. Wówczas lot trwa niecałe dwie godziny. Bilet w zależności od linii lotniczych kosztuje od dwustu do tysiąca złotych.

Średnia temperatura w Splicie

Średnia dobowa roczna temperatura w Splicie wynosi nieco ponad szesnaście stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Wówczas temperatura wynosi za dnia średnio trzydzieści stopni Celsjusza, a w nocy prawie dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza. W lipcu średnia dobowa temperatura morza wynosi prawie dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Natomiast najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń. Wówczas termometry wskazują zwykle za dnia nieco ponad dziesięć stopni Celsjusza, a w nocy prawie sześć stopni Celsjusza. W styczniu średnia dobowa temperatura morza wynosi prawie czternaście stopni Celsjusza.

Punkt informacji turystycznej w Splicie

Informacja turystyczna w Splicie znajduje się w późnośredniowiecznym kościele świętego Rocha na Perystylu, na przeciwko kawiarni Luxor. Punkt otwarty jest codziennie od godziny ósmej do dwudziestej pierwszej.

Komunikacja miejsca w Splicie

W Splicie można podróżować kilkunastoma liniami autobusowymi. Miasto ma również wiele połączeń podmiejskich. Komunikacją miejską można dojechać niemal wszędzie. Najważniejszymi przystankami autobusowymi, gdzie kursuje najwięcej linii, są: Trajektna luka, Sukoišan oraz Green market. 

Bilety są dostępne w kioskach oraz u kierowców. Średnio bilet na pojedynczą podróż w obrębie miasta kosztuje dziewięć kun. Cena biletu oraz jego ważność są uzależnione od strefy w mieście. Należy pamiętać jednak, iż w przypadku zakupu biletu u kierowcy pojazdu, obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości dwóch kun.

Warto mieć na uwadze również to, że umieszczone na przystankach godziny kursowania autobusów należy traktować orientacyjnie. W Splicie z powodu korków często  autobusy przyjeżdżają z opóźnieniem.

Parkingi w Splicie

Opłaty za miejsca parkingowe w Splicie są uzależnione od sezonu oraz strefy. W mieście są cztery strefy parkowania. Cena postoju za jedną godzinę wynosi od trzech do sześciu kun. 

Warto wspomnieć, iż wjazd na teren Starego Miasta jest niemożliwy.

Najważniejsze atrakcje w Splicie

Pałac Dioklecjana

Jak wspomniano na wstępie artykułu, Stare Miasto w Splicie było niegdyś cesarskim pałacem, który pełnił funkcje militarne, mieszkalne oraz reprezentacyjne. Będąc na Starym Mieście, można zobaczyć między innymi mury Pałacu Dioklecjana. Tamtejsze uliczki były setki lat temu pałacowymi korytarzami.

W obrębie Pałacu Dioklecjana znajduje się między innymi katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która niekiedy jest również określana jako katedra świętego Dujama lub świętego Domniona. Według legend chrześcijańskich Dujam był uczniem świętego Piotra, który został stracony podczas nauczania w Dalmacji. Natomiast Domnion był biskupem zamordowanym z rozkazu cesarza Dioklecjana.

Wnętrze katedry jest wykonane w różnych stylach, od klasycystycznego po barokowy. W środku można zobaczyć między innymi: zabytkowy krucyfiks, szereg obrazów wykonanych przez lokalnych malarzy, siedemnastowieczną absydę, która służy jako wejście, średniowieczną kaplicę świętego Anastazego, osiemnastowieczne drzwi z drzewa orzechowego oraz barokowy relikwiarz ze szczątkami świętego Domniona.

Z budynku zakrystii można dojść do skarbca, w którym zgromadzono relikwiarze i inne elementy sztuki sakralnej. Wstęp do katedry, na dzwonnicę, krypt i skarbca kosztuje czterdzieści pięć kun. Natomiast w przypadku chęci zobaczenia samego kościoła, krypt i baptysterium bilet kosztuje dwadzieścia pięć kun. Osobom z klaustrofobią i lękiem wysokości odradza się wchodzenia na dzwonnicę.

Sercem dawnego pałacu jest Perystyl, który niegdyś był najprawdopodobniej miejscem oficjalnych uroczystości cesarza. Obecnie w tym miejscu spotyka się wielu lokalnych artystów. Za Perystylem znajduje się nakryty kopułą, cylindryczny przedsionek, który setki lat temu był pokryty od wewnątrz mozaiką. Dziś ze względu na akustykę jest to idealne miejsce koncertowe.

Gratką dla fanów serialu „Gra o Tron” są wąskie uliczki oraz podziemia, które posłużyły do nagrania odcinka „Synowie Harpii”. Wstęp do podziemi jest płatny. Bilet normalny kosztuje czterdzieści dwa kuny, a ulgowy dwadzieścia dwie kuny.

Pałac Dioklecjana jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w całej Chorwacji. Warto również wspomnieć, iż wizerunek pałacu znajduje się na pięciusetkunowym banknocie. Pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wzgórze Marjan

Przed południem warto wybrać się na wycieczkę na wzgórze Marjan. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto, promenadę, okoliczne zatoki oraz mariny.

Kościół świętego Franciszka 

Kościół świętego Franciszka to kościół gotycki z piętnastego wieku. Wewnątrz budowli znajdują się między innymi nagrobki mieszkańców miasta, w tym archidiakona Tomasza, pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukacica. 

W Splicie warto także zobaczyć:

 • latarnię morską.
 • port,
 • wodospad Krka,
 • promenadę,
 • Narodni Trg Pjaca,
 • Vocni Trg,
 • Wieżę Wenecką,
 • Trg Republike,
 • Grgur Ninski,
 • twierdzę Gripe
 • budynek Chorwackiego Teatru Narodowego,
 • Muzeum Etnograficzne,
 • Muzeum Miejskie w Splicie,
 • Chorwackie Muzeum Morskie,
 • Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych,
 • Muzeum Archeologiczne.

Plaże w Splicie

W tym chorwackim mieście znajduje się wiele malowniczych, miejskich plaż. Jedną z nich jest piaszczysta plaża Bacvice. Wszystkie plaże połączone są ze sobą deptakiem. 

Przy plażach znajdują się bary, restauracje oraz zaplecza sanitarne.

Najlepsze hotele w Splicie

Radisson Blu Resort & Spa

Radisson Blu Resort & Spa to pięciogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Put Trstenika 19, dwa kilometry i pięćset metrów od Pałacu Dioklecjana. Siedemset metrów od obiektu znajduje się Sports Hall of Fame Museum.

W hotelu można zarezerwować: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, apartament typu Suite, apartament dla nowożeńców oraz pokój rodzinny.

Do dyspozycji gości są luksusowe pokoje z widokiem z balkonu na wyspy Brač i Šolta. W każdym pokoju jest klimatyzacja i telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także prywatna łazienka z zestawem bezpłatnych kosmetyków.

Na terenie Radisson Blu Resort & Spa znajdują się między innymi: taras, galeria sztuki, plaża, klub dla dzieci, plac zabaw dla dzieci, kawiarnia, restauracja, bar, bankomat, przechowalnia bagażu, biuro informacji turystycznej, kantor, sala zabaw, pralnia, zaplecze biznesowe, wspólny salon, sklepy, wypożyczalnia samochodów, kryty i odkryty, sezonowy basen, basen z podgrzewaną wodą, gorące źródła siłownia, centrum odnowy biologicznej, sauna, salon fryzjerski oraz kosmetyczny. Na terenie całego obiektu jest Wi-Fi. Parking jest płatny. Koszt całodobowego postoju wynosi piętnaście euro.

Goście mogą skorzystać z: zajęć fitness, wydarzeń sportowych i artystycznych na żywo, oferowanych wycieczek pieszych i rowerowych, zaplecza ze sprzętem do sportów wodnych oraz pola golfowego.

Codziennie rano w hotelowej restauracji serwowane są śniadania w formie bufetu. Posiłkiem można delektować się na tarasie, na którym znajduje się również bar. Na życzenie gości są serwowane specjalne dania dietetyczne. Istnieje możliwość zamówienia śniadania do pokoju.

W Radisson Blu Resort & Spa można zameldować się od godziny piętnastej, a wymeldować do godziny dwunastej.

Zwierzęta domowe są akceptowane na życzenie gości. Na miejscu znajdują się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Hotel Luxe

Hotel Luxe to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Kralja Zvonimira 6, czterysta metrów od Pałacu Dioklecjana, portu promowego i plaży Bacvice. Sto metrów od obiektu znajduje się morze.

W hotelu Luxe można zarezerwować: pokój jednoosobowy, pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, apartament typu Suite

Do dyspozycji gości są klimatyzowane pokoje wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatnej łazienki. 

Na terenie obiektu znajdują się między innymi: bar, kawiarnia, restauracja, przechowalnia bagażu, pralnia, zaplecze bankietowe, wspólny salon, wypożyczalnia samochodów, zaplecze odnowy biologicznej, łaźnia, wanna z hydromasażem oraz centrum fitness. Na terenie całego obiektu jest dostęp do sieci Wi-Fi. Parking jest strzeżony i bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca parkingowego.

Codziennie rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania w formie bufetu. Istnieje również możliwość wyboru dań z karty.

W hotelu Luxe można zameldować się od godziny czternastej trzydzieści, a wymeldować do godziny jedenastej trzydzieści. 

Hotel Cvita

Hotel Cvita to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy ulicy Antuna Mihanovica 42F, kilometr i osiemset metrów od Pałacu Dioklecjana. 

W hotelu można zarezerwować: pokój jednoosobowy, pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, apartament typu Suite, apartament dla nowożeńców oraz pokój rodzinny.

Wszystkie pokoje i apartamenty w hotelu Cvita są klimatyzowane i wyposażone w czajnik, biurko i telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych. Każdy pokój i apartament ma dostęp do prywatnej łazienki, w której znajduje się prysznic i bezpłatny zestaw kosmetyków. 

Do dyspozycji gości są między innymi: taras, kawiarnia, restauracja, bar, przechowalnia bagażu, biuro informacji turystycznej, pralnia, zaplecze biznesowe, wspólny salon, wypożyczalnia samochodów, sklep, basen sezonowy odkryty, basen kryty, basen z podgrzewaną wodą, centrum odnowy biologicznej, łaźnia parowa oraz centrum fitness. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Parking jest bezpłatny i strzeżony, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca parkingowego.

Codziennie rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania w formie bufetu lub w stylu kontynentalnym. Na życzenie gości są serwowane specjalne posiłki dietetyczne. Istnieje możliwość zamówienia śniadania do pokoju.

W hotelu można zameldować się od godziny piętnastej, a wymeldować do godziny jedenastej.

Na miejscu są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Marvie Hotel & Health

Marvie Hotel & Health to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Perciceva 1, kilometr i pięćset metrów od Pałacu Dioklecjana i sześćset pięćdziesiąt metrów od plaży.

W hotelu Marvie Hotel & Health można zarezerwować: pokój jednoosobowy, pokój dwuosobowy, apartament typu Suite, apartament dla nowożeńców i pokój rodzinny.

Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych. W każdym pokoju znajduje się prywatna łazienka z zestawem bezpłatnych kosmetyków.

Do dyspozycji gości są: taras, plaża, kawiarnia, restauracja, bar, przechowalnia bagażu, kantor, pralnia, zaplecze biznesowe,sklep, basen kryty, basen sezonowy odkryty, centrum fitness, centrum odnowy biologicznej, salon kosmetyczny, wanna z hydromasażem, a także sauna. Na terenie obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Parking jest płatny. Koszt całodobowego postoju kosztuje dziesięć euro.

Codzienne rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania: kontynentalne, w formie bufetu, angielskie, amerykańskie, wegetariańskie, wegańskie, halal, bezglutenowe oraz amerykańskie.

W hotelu można zameldować się od godziny piętnastej, a wymeldować do godziny jedenastej.

W Marvie Hotel & Health zwierzęta domowe są akceptowane. Na terenie obiektu są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Hotel Pax

Hotel Pax to trzygwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Iza Nove Bolnice 10C, dwa kilometry od Pałacu Dioklecjana. 

W hotelu można zarezerwować: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, pokój trzyosobowy, apartament typu Suite, apartament dla nowożeńców oraz pokój rodzinny.

Każdy pokój jest klimatyzowany, wyposażony w biurko, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, sejfem oraz prywatną łazienkę z prysznicem.

Do dyspozycji gości są: taras, ogród, plaża, kawiarnia, bar, restauracja, biuro informacji turystycznej, przechowalnia bagażu, pralnia, zaplecze biznesowe, wspólny salon, wypożyczalnia samochodów, centrum fitness oraz centrum odnowy biologicznej. Na terenie całego obiektu jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

Codziennie rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania w stylu kontynentalnym. Na życzenie gości serwowane są specjalne dania dietetyczne.

W hotelu Pax można zameldować się od godziny piętnastej, a wymeldować od godziny dziesiątej.

Na miejscu są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Najlepsze restauracje w Splicie

 • Konoba Nikola – mała kameralna restauracja rybna w dzielnicy Stobrec. Lokal jest prowadzony od dwudziestu lat przez tę samą rodzinę.W restauracji panuje ciepła i rodzinna atmosfera. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
 • Bokeria Kitchen & Wine Bar – restauracja z daniami obiadowymi oraz lokalnym winem. Lokal mieście się odrestaurowanej zabytkowej kamienicy na Starym Mieście. Wygląd restauracji został stworzony na wzór słynnego targu w Barcelonie. Restauracja zajmuje dwa piętra kamienicy oraz przynależny jest do niej taras.Menu w restauracji zmienia się w zależności od pory roku. Konieczna jest wcześniejsza
 • Makarun – restauracja serwująca owoce morza. Lokal jest dobrze ukryty wśród uliczek na Starym Mieście. Wśród gości szczególną popularnością cieszy się ręcznie robiony makaron. W Makarunie panuje śródziemnomorski wystrój. W karcie dań prócz owoców morza i mięs można znaleźć bogaty wybór chorwackich win. Makarun jest idealnym miejscem na organizację imprez okolicznościowych.
 • Kinoteka Food & Bar – azjatycka restauracja z kuchnią fusion. Lokal położony jest w samym sercu Splitu, w obszarze Pałacu Dioklecjana. Wystój restauracji inspirowany jest dawną kinematografią oraz produkcjami. Często na miejscu gra muzyka na żywo.
 • Zoi – restauracja ze znakomitymi daniami kolacyjnymi w widokiem na morze. Lokal znajduje się na południe od wejścia do Pałacu Dioklecjana. W Zoi panuje śródziemnomorski klimat. Z racji bardzo dużej popularności restauracji zalecane jest wcześniejsze zarezerwowanie stolika.

Warto będąc w Splicie spróbować firtuli, czyli małych pączków, najczęściej polanych czekoladą, lodów lawendowych, lokalnych serów owczych, miodów oraz okrągłego chleba Peka.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Wycieczki po atrakcje-split

Rovinj, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz