Wakacje Saranda, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, Tagi , , , , , ,

Albania jest coraz częściej wybieranym kierunkiem na wakacje. Stolica tego kraju, Tirana, nie jest jedynym miejscem na wspaniałe wczasy. Warta uwagi jest również słoneczna Saranda. Saranda to jedno z najchętniej odwiedzanych miast nadmorskich w Albanii. Turystów przyciągają liczne plaże oraz górskie krajobrazy w otoczeniu plantacji owoców cytrusowych, gajów oliwnych, winnic i pastwisk. Co jeszcze warto wiedzieć o tym mieście? Co warto zobaczyć? Jakie są najlepsze hotele? Gdzie można zjeść dobry posiłek?

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o Sarandzie

Saranda to miasta w południowej Albanii, stolica okręgu Saranda w obwodzie Wlora. Miasto usytuowane jest nad Morzem Jońskim, na wprost od greckiej wyspy Korfu. Nazwa miasta, zarówno z greckiego, jak i albańskiego oznacza „Czterdziestu Świętych”. Ma to związek z czterdziestoma męczennikami z Sebasty, którzy zmarli w trzysta dwudziestym roku z powodu wychłodzenia ciała. Męczennicy zostali skazani na śmierć, ponieważ nie chcieli zmienić swojej wiary na prawosławną. Saranda uczepiona jest skalistych, wapiennych skoków, opadających stromymi zerwami do Morza Jońskiego. 

Krótka historia Sarandy

W 1912 roku, zaraz po ogłoszeniu przez albańskie władze deklaracji niepodległości, w Sarandzie mieszkało zaledwie 110 osób. W dwudziestym wieku Saranda dwa razy znalazła się na terytorium Grecji. Raz w 1913 roku, a później od 1914 do 1916 roku. Wskutek tego w mieście mieszka mniejszość grecka. Pomiędzy 1916 a 1920 rokiem Saranda była okupowana przez Włochy. W 1939 roku, gdy wojska Mussoliniego zajęły Albanię, miasto przemianowana na Porto Edda, na cześć najstarszej córki dyktatora, Eddy Ciano. Włosi mieli na tym terytorium urządzić zaciszny ośrodek wypoczynkowy, jednak na przeszkodzie stanęli im lokalni partyzanci. Dzięki nim Włosi opuścili Sarandę, jednak zniszczyli znaczną część miasta. 

Rok po wyzwoleniu Sarandy w mieście mieszkało około tysiąc pięćset osób. Natomiast w 1940 roku liczba mieszkańców wzrosła do około czterech tysięcy. Siedemnaście lat później Saranda liczyła już ponad osiem tysięcy mieszkańców i stała się stolicą okręgu. Obecnie w Sarandzie mieszka prawie trzydzieści osiem tysięcy osób.

Jak dotrzeć do Sarandy?

Aby dotrzeć do Sarandy, najlepiej polecieć samolotem na wyspę Korfu. W Sarandzie nie ma portu lotniczego, ale jest on bardzo blisko. Lot trwa od dwóch do czterech godzin. Z Korfu do Sarandy bardzo często kursują promy lub wodoloty. Podróż wodolotem trwa około trzydziestu minut, a promem około dziewięćdziesięciu. Należy również wspomnieć, że na prom można wjechać samochodem, a nawet z przyczepą kempingową. Koszt podróży z Korfu do Sarandy w jedną stronę w trakcie sezonu wynosi około dwudziestu trzech euro, a poza sezonem osiemnaście. Kasy biletowe w porcie są otwarte od godziny ósmej czasu lokalnego do godziny osiemnastej. Warto mieć na uwadze, że o godzinie czternastej jest siesta, więc wówczas kasa nie będzie czynna.

Jest też możliwość dojazdu samochodem do Sirandy. Wówczas podróż trwa ponad dwadzieścia dwie godziny. Podróż z Warszawy przebiega przez: Katowice, Brno, Bratysławę, okolice Budapesztu, Belgrad, Nisz, okolice Skopje, okolice Saloników i Janinę. 

Pogoda i klimat w Sarandzie

Klimat w Sarandzie jest ciepły i łagodny. Roczna suma opadów deszczu jest wysoka, bowiem wynosi do tysiąca siedemset czterdziestu milimetrów. Jednak opady głównie mają miejsce w miesiącach poza sezonem wakacyjnym. Największe opady odnotowuje się od października do marca. W miesiącach wakacyjnych bardzo rzadko pada. Natomiast opady śniegu są jeszcze rzadsze.

W pierwszym miesiącu w roku temperatura powietrza za dnia wynosi średnio dwanaście stopni Celsjusza, a w nocy pięć stopni Celsjusza. W kolejnym miesiącu zazwyczaj termometry za dnia wskazują czternaście stopni Celsjusza, a w nocy sześć. Marzec przynosi średnie temperatury w granicach do siedemnastu stopni Celsjusza, a w nocy do ośmiu. W kwietniu średnia temperatura za dnia wynosi zazwyczaj już dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza, a temperatura w nocy jest o jedenaście stopnie Celsjusza niższa. Z kolei w maju średnia temperatura za dnia wzrasta do dwudziestu czterech stopni Celsjusza, a w nocy do czternastu.

W czerwcu, wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, średnia temperatura powietrza wzrasta do dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza w dzień, a w nocy do osiemnastu. Natomiast lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku. Wówczas temperatura za dnia wynosi średnio trzydzieści dwa stopnie Celsjusza, a w nocy dwadzieścia. We wrześniu temperatura powietrza w dzień spada do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza, a w nocy do siedemnastu. W kolejnym miesiącu średnia temperatura powietrza wynosi za dnia dwadzieścia jeden stopni Celsjusza, a w nocy czternaście. W listopadzie średnia temperatura powietrza wynosi osiemnaście stopni Celsjusza za dnia i dziesięć w nocy. Natomiast w ostatnim miesiącu w roku termometry wskazują zazwyczaj trzynaście stopni Celsjusza za dnia, a pięć w nocy. 

Temperatura wody

Woda w zbiornikach wodnych najchłodniejsza jest w lutym i marcu. Wówczas temperatura wody wynosi zazwyczaj piętnaście stopni Celsjusza. Natomiast najcieplejsza jest w sierpniu, kiedy to jej temperatura wynosi dwadzieścia sześć stopni Celsjusza.

Najkrótsze dni są w listopadzie, grudniu, styczniu oraz w lutym. Wówczas liczba godzin słonecznych wynosi pięć. Z kolei dni są najdłuższe w czerwcu i lipcu, kiedy to liczba godzin słonecznych wynosi trzynaście.

Kiedy najlepiej jechać do Sarandy?

Do Sarandy, biorąc pod uwagę pogodę, najkorzystniej pojechać w okresie od maja do października. Jednak jeżeli chce się uniknąć zgiełku i tłoku, najlepiej jechać w czerwcu lub drugiej połowie września. Wówczas plaże nie są aż tak zatłoczone, niemal wszystko jest otwarte, a pogoda wciąż jest sprzyjająca.

Jak poruszać się po Sarandzie?

Najkorzystniejszą opcją jest poruszanie się po tym mieście na piechotę. Natomiast w przypadku chęci podróży poza miasto warto skorzystać z autobusu. Jeden z nich kursuje bardzo atrakcyjną turystycznie trasą, czyli Saranda-Ksamil. Bilet autobusowy w obrębie miasta kosztuje pięćdziesiąt leków, czyli około dwóch złotych. Natomiast w przypadku podróży za miasto koszt biletu to sto leków, czyli około czterech złotych. Oficjalnie na tej trasie jest osiem przystanków, ale jeżeli poprosimy kierowcę, aby się zatrzymał gdzieś poza wyznaczonymi przystankami, to to zrobi. 

Istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu lub skutera. Całodniowy wynajem to koszt około trzydziestu pięciu euro. Jest też opcja podróżowania taksówką. 

Deptak w Sarandzie

Wzdłuż portu oraz linii brzegowej Sarandy biegnie długi deptak, gdzie znajdują się między innymi sklepy, bary, restauracje oraz dyskoteki. W sezonie jest to serce miasta. Wzdłuż deptaka rosną palmy, które pozwalają na schronienie się w cieniu.

Zamek Lëkurësi

Zamek Lëkurësi usytuowany jest na wzgórzu, w odległości około dwóch kilometrów od centrum miasta. Został wybudowany najprawdopodobniej w szesnastym wieku na rozkaz sułtana Sulejmana Wspaniałego. Służył Sulejmanowi za bazę, z której chciał podbić Korfu. Obecnie znadjuje się tam restauracja, z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta.

Niebieskie oko

Niebieskie oko to źródełko rzeki Bistrica, które niegdyś było prywatną własnością przywódcy Albanii, Hodży. Zapraszał on tutaj swoich gości, aby pokazać im to niezwykłe miejsce. Znajduje się około dwudziestu kilometrów od miasta, ale jest warte uwagi. Swoją nazwę zawdzięcza owalnemu kształtowi i niezwykle niebieskiej barwie wody. Według niektórych źródełko zmienia barwę niczym tęczówka oka. Na środku jest niemal granatowe, a w stronę brzegów jaśnieje. Co ciekawe, temperatura wody jest tutaj niezmienna. Wynosi piętnaście stopni Celsjusza. Niebiesko Oko zostało uznane za pomnik przyrody, ale można się tam kąpać.

Park Archeologiczny Butrint 

Park Archeologiczny Butrint znajduje się około piętnastu kilometrów od Sarandy. Jest to kompleks archeologiczny na terenie Parku Narodowego Butrint. Od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Można tam zobaczyć między innymi: średniowieczne mury dawnej osady, wille i świątynie pochodzące z okresu panowania Rzymian, Turków i Wenecjan, teatr oraz Bramę Lwią. Do parku można dojechać autobusem z Sarandy. Obiekt jest czynny od godziny ósmej do dwudziestej drugiej.

Małże w Sarandzie

Saranda słynie z rezerwatów małży. Jadąc z Sarandy do Ksamilu, po lewej stronie, na jeziorze Butrint, można zobaczyć wystające z wody specjalne klatki, w których hoduje się małże „midhje”. Dziewiątego maja w Sarandzie obchodzony jest Dzień Małży. Wówczas otwiera się również sezon turystyczny. W Sarandzie dużą miskę małży w sosie własnym można zamówić w każdej restauracji. Koszt tego dania to około ośmiuset leków, czyli około trzydziestu złotych.

Plaże w Sarandzie

W Sarandzie znajduje się plaża publiczna, która przebiega wzdłuż deptaku. Pobyt na plaży jest bezpłatny, ale koszt wynajęcia dwóch leżaków z parasolem to około trzysta leków, czyli około jedenastu złotych. Wynajem leżaków i parasola jest na cały dzień.

Natomiast na prawo od portu lub w stronę miasta Ksamil znajdują się plaże należące do barów, bądź portów. Aby móc z nich skorzystać, zazwyczaj trzeba zapłacić do siedmiuset leków, czyli około dwudziestu sześciu złotych. 

Należy wspomnieć, że plaże w Sarandzie są zazwyczaj kamieniste, więc warto zaopatrzyć się w specjalne buty, które na miejscu można kupić za około tysiąc leków, czyli około trzydziestu ośmiu złotych.

Wraki statków w Sarandzie

U wybrzeży Sarandy znajduje się ponad dwadzieścia wraków statków, które można zobaczyć podczas nurkowania. Wśród wraków znajdują się między innymi:

  • okręt patrolowy S 422 – jest to kadłub o długości trzydziestu dziewięciu metrów i szerokości pięciu metrów, który spoczywa na głębokości trzydziestu trzech metrów. Okręt jest wyposażony w pojedyncze działa typu 66 kal oraz dwa podwójnie sprzężone działa. 
  • kuter rybacki “Peshkatarit”
  • prom samochodowo-pasażerski Antonio – zatonął w 2003 roku.
  • rachtowiec MV Probitas – ma długość stu piętnastu metrów i został zatopiony w 1943 roku przez niemieckie samoloty.
  • statek szpitalny Po, ex Vienna – ma długość wynoszącą sto trzydziestu ośmiu metrów. Został zatopiony przez alianckie samoloty torpedowe czternastego marca 1941 roku.
  • wraki rzymskich i greckich statków z okresu od VI do V wieku p.n.e.

Ceny w Sarandzie

W Sarandzie, w przypadku samodzielnego gotowania, w sklepach za produkty spożywcze zapłaci się nieco mniej niż w Polsce. Szczególnie przystępną cenę mają warzywa oraz owoce w sezonie. Ceny w Sarandzie są około trzydzieści procent mniejsze niż w naszym kraju. Co ciekawe, w sklepach jest wiele produktów polskich marek. Należy jednak mieć na uwadze, że w Sarandzie nie ma sklepów wielkopowierzchniowych. Zakupy można zrobić w lokalnych sklepikach lub na stoiskach. 

Natomiast w przypadku chęci żywienia się w lokalach gastronomicznych, to za danie typu fast-food zapłaci się od dwustu leków (około osiem złotych) do czterystu (około piętnaście złotych). Natomiast koszty makaronu lub owoców morza oscylują w okolicach ośmiuset leków (około trzydzieści złotych). Koszt ryby w całości to około tysiąc leków (około trzydzieści osiem złotych). Za drinka zapłaci się średnio siedemset leków (około dwadzieścia sześć złotych). Natomiast tradycyjny albański zestaw śniadaniowy, czyli jogurt i burek, kosztuje około dwustu lek (około osiem złotych). Za kawę w Sarandzie zapłaci się od pięćdziesięciu do trzystu leków (od dwóch do około jedenastu złotych).

TOP 3 noclegi w Sarandzie w przystępnej cenie 

Star Hotel Saranda 

Star Hotel Saranda znajduje się przy Rruga Lefter Talo w centrum miasta. Główny bulwar miejski oddalony jest od obiektu o pięćdziesiąt metrów, a zabytkowy zamek Lëkurësi o jeden kilometr. Główny dworzec autobusowy znajduje się dwieście metrów od hotelu, a port promowy osiemset.

W hotelu można zakwaterować się w: pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami, pokoju trzyosobowym, pokoju rodzinnym lub apartamencie.  We wszystkich pokojach w Star Hotel Seranda jest prywatna łazienka z wanną i prysznicem, a także telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych. Z niektórych pokojów rozpościera się widok na morze lub ogród. 

Do dyspozycji gości w Star Hotel Saranda są między innymi: taras, ogród, sprzęt do grillowania, bar, kantor, całodobowa recepcja, zaplecze biznesowe oraz wspólny salon. Na terenie całego obiektu jest darmowe Wi-Fi. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking prywatny. 

Najbliższa restauracja jest oddalona od hotelu o osiemdziesiąt metrów. Serwowane są tam dania kuchni śródziemnomorskiej. Podawane są też tam znakomite śniadania w formie bufetu. Istnieje również możliwość zamówienia dania z karty. W Star Hotel Seranda można zakwaterować się przez całą dobę, a wymeldować od godziny dziesiątej.  Zwierzęta domowe nie są akceptowane. 

Asi Rooftop Hotel

Asi Rooftop Hotel znajduje się przy 2nd km Saranda-Butrinti Road lagja nr 1, trzysta metrów od plaży. W obiekcie dostępne są: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, pokój trzyosobowy, pokój czteroosobowy oraz pokój rodzinny. Wszystkie pokoje posiadają klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienką z prysznicem. Z niektórych pokojów rozpościera się widok na morze.

Do dyspozycji gości są między innymi: taras, restauracji oraz bar. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Bezpłatny parking publiczny jest dostępny w pobliżu. Codziennie rano w hotelowej restauracji serwowane są śniadania w formie bufetu. W Asi Rooftop Hotel można zameldować się od godziny jedenastej trzydzieści, a wymeldować do godziny dziesiątej. Niestety nie możemy przyjechac tu z anszymi pupilami.

Hotel Piccolino 

Hotel Piccolino to trzygwiazdkowy hotel, który znajduje się przy Mitat Hoxh, dwadzieścia metrów od plaży i czterdzieści metrów od portu w Sarandzie. Centrum miasta znajduje się dziewięćset pięćdziesiąt metrów od obiektu.

W hotelu można zameldować się w: pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami, pokój trzyosobowy, pokój czteroosobowy i pokoju apartamentu typu Suite. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienkę. W niektórych pokojach znajduje się balkon. 

Do dyspozycji gości w Hotel Piccolino są: taras, ogród, sprzęt do grillowania, biblioteka, bar, restauracja, kantor, pralnia, całodobowa recepcja oraz sklepy. Na terenie całego obiektu jest darmowe Wi-Fi. Na miejscu jest również bezpłatny parking prywatny. 

W hotelowej restauracji codziennie rano serwowane są śniadania kontynentalne lub w formie bufetu. Istnieje możliwość zamówienia śniadania do pokoju. W Hotel Piccolino można zameldować się od godziny dwunastej, a wymeldować do godziny jedenastej. Hotel nie akceptuje zwierząt domowych.

Kuchnia w Sarandzie i najlepsze restauracje 

Kuchnia albańska czerpie wiele z kuchni Bliskiego Wchodu. Dania są obfite w przyprawy, oliwę z oliwek, bakalie oraz wino. Bardzo popularna jest tutaj jagnięcia, koźlina oraz owoce morza.

Na kawę i znakomicie przyrządzone owoce morza w Sarandzie najlepiej udać się do restauracji Limani, która znajduje się bardzo blisko brzegu i można z niej podziwiać Morze Jońskie. Z kolei domową atmosferę, przystępne ceny i fantastyczne smaki można spotkać w restauracji Rustico. Natomiast na drinka warto wstąpić do znajdującego się w okolicy deptaku Baru Orange, w którym często organizowane są koncerty. Najlepsze lody w mieście zjeść można w cukierni Kalimera. Należy pamiętać, że ceny na wybrzeżu Albanii są wyższe niż w reszcie kraju, ale wciąż możemy je porównywać do tych, które spotyka się nad polskim Morzem Bałtyckim.

Najlepsze hotele w Sarandzie

Wycieczki po albania

Poprzedni

Trogir, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Góry Dynarskie – najpiękniejsze szlaki turystyczne

Następny

Dodaj komentarz