Wakacje nad jeziorem Ochrydzkim, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , ,

Jezioro Ochrydzkie to jedno z najpiękniejszych jezior w Europie, a także prawdziwa perła Macedonii Północnej, przyciągająca każdego roku rzesze turystów. Bez wątpienia jest to miejsce, do którego warto wybrać się na urlop, gdyż każdy typ turysty znajdzie tu coś dla siebie. Wielbiciele opalania się nad piaszczystymi plażami i korzystania z uroków macedońskiego słońca nie powinni być zawiedzeni. To samo dotyczy osób, którym zależy na aktywnym odpoczynku. W tym artykule powiemy sobie, dlaczego warto spędzić wakacje nad jeziorem Ochrydzkim i co warto co warto wiedzieć.

Zdradzimy m.in.: jak dojechać nad jezioro Ochrydzkie ze Skopje, jakie atrakcje jeziora Ochrydzkiego czekają na turystów, jakie środki transportu znajdują się wzdłuż jeziora, a także jakie są ceny rejsów. Poza tym powiemy jakie szlaki turystyczne oraz punkty widokowe oferuje jezioro Ochrydzkie, co powinno być niezwykle istotne dla osób, poszukujących aktywnego odpoczynku, a także jakie są najlepsze plaże wzdłuż jeziora, co powinno z kolei zainteresować osoby pragnące „pasywnego” relaksu. Dodatkowo wymienimy najlepsze restauracje oraz najlepsze noclegi, jakie można dostać nad jeziorem Ochrydzkim.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Jezioro Ochrydzkie – podstawowe informacje

Jezioro Ochrydzkie do duże trzeciorzędowe jezioro, położone na Półwyspie Bałkańskim, na granicy Albanii oraz Macedonii Północnej. Nad jeziorem Ochrydzkim znajdują się 3 duże miejscowości nadbrzeżne: Ochryda i Struga w Macedonii Północnej oraz Pogradec w Albanii. Jezioro Ochrydzkie jest jeziorem słodkowodnym, tektonicznym, mającym powierzchnię 358 km2. Wysokość lustra wody tego jeziora wynosi 750 m n.p.m. Rzeką wypływającą z Jeziora Ochrydzkiego jest Czarny Drin. W 1979 roku ów jezioro zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego warto spędzić wakacje nad jeziorem Ochrydzkim.

Ochryda – najpiękniejszy kurort jeziora Ochrydzkiego

Ochryda jest największym, najważniejszym oraz według wielu osób najpiękniejszym kurortem, położonym nad jeziorem Ochrydzkim. Nic zatem dziwnego, że przyciąga rzesze turystów, którzy sprawiają, że jest to niezwykle ważny ośrodek turystyczny dla całej Macedonii Północnej. Co jednak sprawia, że tak wiele osób uważa Ochrydę za najpiękniejszy kurort jeziora Ochrydzkiego? Składa się na to przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze miasto jest malowniczo położone, w bezpośrednim towarzystwie gór Galiczica oraz jeziora Ochrydzkiego, które słynie z niesamowicie czystych wód. Ochryda może również pochwalić się piękną starówką oraz całkiem sporą ilością zabytków. Dodatkowo Ochryda to miejsce, które oferuje bogate życie kulturowe, dlatego nie można będąc w tym mieście, narzekać na brak różnych wydarzeń, festiwali itd.

Struga i Pogradec – czy warto zwiedzić?

Struga i Pogradec razem z Ochrydą tworzą 3 największe miejscowości nadbrzeżne jeziora Ochrydzkiego. Czy podobnie jak Ochryda są one na tyle ciekawe, że warto je zwiedzić? W przypadku Strugi odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Struga bowiem ma do zaoferowania całkiem sporo dla turystów. Podobnie jak Ochryda leży w Macedonii Północnej i może się pochwalić naprawdę długą historią. Wartą ją odwiedzić m.in. dlatego, że w tym właśnie mieście znajduje się cerkiew pw. św. Jerzego, w której można zobaczyć na własne oczy freski pochodzące z XIV-XVI wieku. Poza tym w okolicach Strugi mieszczą się tak interesujące zabytki jak: monaster Kališta z freskami z XIV i XV w., cerkiew pw. Bogurodzicy we wsi Vraništa czy ruiny bazyliki z IV w. Również turyści, którzy przyjechali głównie się zrelaksować, odpoczywając na plaży, powinni być zadowoleni, gdyż w Strudze jest położona plaża Women’s Beach, która jest znana z krystalicznie czystej wody, a także z pięknych widoków.

Z kolei Pogradec raczej nie jest miejscem, wartym odwiedzenia, jeśli ma się do wyboru również takie punkty wypoczynkowe jak Struga i Ochryda. Chociaż miasto bez wątpienia się rozwija w stronę bycia pełnoprawnym kurortem, to wciąż nie jest to taki poziom, który zadowoliłby większość turystów. Przede wszystkim jest to opcja polecana dla osób, które chciałyby jak najwięcej zaoszczędzić na wakacjach nad jeziorem Ochrydzkim. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to miejsce pozbawione jakichkolwiek atrakcji turystycznych, natomiast jest to złudne wrażenie, gdyż tych jest kilka. Jedną z nich jest niewielkie muzeum regionalne, w którym można poznać bogatą historię miasta. W Pogradec znajdują się także 3 galerie sztuki i ruiny zamku Kalaja e Pogradecit. Miasto posiada także plażę miejską, która w sezonie letnim jest dosyć zatłoczona.

Wakacje nad jeziorem Ochrydzkim – jak dojechać nad jezioro ze Skopje?

Nad jezioro Ochrydzkie ze Skopje można dojechać jednym z licznych autobusów z dworca autobusowego, które kursują na tym odcinku. Do dworca natomiast można dostać się linią WTransporter. Do jeziora Ochrydzkiego można także dojechać samochodem. Jedną z tras jest autostrada E-65, od której należy rozpocząć podróż do wyznaczonego celu. Należy ją kontynuować, kierując się na południe ową trasą, a następnie autostradą A-2. Przed dojechaniem do miasta Tetowo należy odbić w lewo i kontynuować jazdę na południe, poruszając się autostradą E-65 oraz A-2. Po drodze należy ominąć miasta Gostiwar oraz Kiczewo, kierując się dalej na południe tą samą autostradą. W taki sposób można dotrzeć nad jezioro Ochrydzkie. Skręcając w lewo przed samym jeziorem i kierując się dalej autostradą A-3. będziemy w stanie dojechać do miasta Ochryda, które jest jednym z największych i najpiękniejszych kurortów, położonych nad jeziorem Ochrydzkim.

Atrakcje jeziora Ochrydzkiego, Zatoka Kości, Klasztor świętego Nauma i inne

Do największych atrakcji znajdujących się nad jeziorem Ochrydzkim można zaliczyć:

Zatoka Kości – to nazwa skansenu znajdującego się na wodzie, odzwierciedlającego osadę, która znajdywała się na tym terenie około 1200-700 roku p.n.e. Zatoka Kości swoją nazwę zawdzięcza znaleziskom, które wyławiano z tamtejszych wód. Owymi znaleziskami były narzędzia z kości.

Cerkiew św. Stefana – znajduje się we wsi Szipokno. Cerkiew pochodzi z X wieku i została wykuta w skale. Cerkiew na przestrzeni wieków doczekała się wielu remontów, a najwięcej zyskała dzięki tym prowadzonym w XV wieku. Niedaleko świątyni znajduje się dom pielgrzyma. Dodatkowych wrażeń dostarczają platformy widokowe, które pozwalają turystom podziwiać panoramę jeziora Ochrydzkiego oraz miasta Ochrydy.

Klasztor św. Nauma Ochrydzkiego – to jedna z największych atrakcji turystycznych jeziora Ochrydzkiego. Budowla powstała w 905 roku, a po kilku wiekach doczekała się ona rozbudowy z inicjatywy św. Nauma, który był uczniem Cyryla i Metodego, czyli dwóch wybitnych uczonych. Klasztor jest niewielkich rozmiarów, został jednak zbudowany na wzór bizantyjskiego stylu architektury i przyciąga wzrok turystów bogatymi zdobieniami. Klimat tego miejsca dodatkowo potęguje naturalny krajobraz, który jest pełen źródeł i wywierzysk. Według historycznych źródeł klasztor św. Nauma Ochrydzkiego jest miejscem, gdzie spoczywa sam Naum.

Bitola – to miejscowość, która może pochwalić się posiadaniem stanowiska archeologicznego, będącego świadectwem starożytnego budownictwa. Zobaczenie wszystkich tych śladów pozwala cofnąć się w czasie i poczuć dawny klimat tego miejsca. Bitola to również deptak Širok Sokak, który tętni życiem przez cały rok.

Twierdza Samuela – to symbol potęgi Ochrydy. Twierdza Samuela to jedna z największych średniowiecznych fortec w Macedonii. W średniowieczu car Samuel kazał rozbudować i stworzyć monumentalny obronny obiekt, który obecnie można zwiedzać. Twierdza Samuela oferuje punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na jezioro Ochrydzkie.

Transport wzdłuż jeziora Ochrydzkiego

Istnieje kilka różnych środków lokomocji, które zapewniają transport wzdłuż jeziora Ochrydzkiego. Jednym z takich środków jest taksówka wodna, którą można wynająć także na własny użytek. Wiele takich taksówek można znaleźć m.in. w Ochrydzie, gdzie pełno ich cumuje w okolicach przystani, a także przy miejskich plażach oraz w Kaneo. Za transport wodną taksówką trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu euro. Wszystko zależy od tego, na jaki czas wynajmuje się taksówkę, a także od tego, na ile osób się taką taksówkę wynajmuje.

Wzdłuż jeziora Ochrydzkiego można, rzec jasna, poruszać się również wynajętym samochodem, który można wypożyczyć w jednej z wypożyczalni znajdujących się na lotnisku w Skopje. Ciekawym środkiem transportu, którym można poruszać się wzdłuż jeziora Ochrydzkiego, jest rower i zrobienie sobie trasy rowerowej dookoła jeziora. Poruszanie się takim środkiem lokomocji pozwoli zwiedzać tereny, które nie byłyby dostępne, gdybyśmy postawili na wodną taksówkę bądź samochód. Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że wpadniemy na jakąś dziką plażę, bądź jaskinię, gdzie miło można byłoby spędzić czas, opalając się i urządzając piknik.

Wakacje nad jeziorem Ochrydzkim – rejsy na jeziorze i ich ceny

Jedną z atrakcji, z której warto skorzystać, będąc na wakacjach nad jeziorem Ochrydzkim, jest rejs statkiem. Jednym z najpopularniejszych jest rejs z Ochrydy do klasztoru Sveti Naum. Trwa on cały dzień, a jego cena wynosi 10 euro w jedną stronę. Rejs statkiem to doskonała okazja do tego, aby móc podziwiać piękne widoki oraz panoramy miasta Macedonii Północnej. Pierwszym przystankiem rejsu jest miejscowość wypoczynkowa Pesztani, która znajduje się za Ochrydą. Następnym przystankiem jest Zatoka Kości, a chętne osoby mają kilkanaście minut na to, aby pozwiedzać. Po tym czasie podróż jest kontynuowana, a podróżujący mogą nacieszyć oczy imponującymi masywami Pasma Galicica. Po około 2 godzinach dociera się w końcu do celu rejsu, czyli klasztoru Sveti Naum. Podróżujący dostają 2 godziny wolnego czasu, który mogą dowolnie wykorzystać. Po upłynięciu tego czasu wraca się drogą powrotną do Ochrydy. Tak w skrócie można opisać jeden z najpopularniejszych rejsów Jeziora Ochrydzkiego.

Szlaki turystyczne i punkty widokowe nad jeziorem Ochrydzkim

Dla fanów trekkingu oraz aktywnych wycieczek polecane są szlaki turystyczne i punkty widokowe, znajdujące się nad jeziorem Ochrydzkim. Jednym z takich punktów widokowych jest Magaro, wznoszący się na wysokości 2255 m n.p.m. Panorama z tego punktu jest naprawdę imponująca, gdyż z wierzchołka widać oprócz jeziora Ochrydzkiego również jezioro Prespa, a także Pogradeci i okolice Korczy.

Najlepsze restauracje nad jeziorem Ochrydzkim i ceny

Poniżej znajdują się wypisane najlepsze restauracje, znajdujące się nad jeziorem Ochrydzkim:

Fort Cafe – to kawiarnia, która znajduje się u stóp Twierdzy Samuela, skąd rozciąga się piękny widok na jezioro Ochrydzkie. Wnętrze kawiarni urządzone jest w stylu retro, dzięki czemu można poczuć dawny klimat tego miejsca. Kawiarnia Fort Cafe oprócz pięknego położenia słynie także z serwowania prawdziwej macedońskiej kawy z dżezvy.

Viva Ksantika – to restauracja niewielkich rozmiarów, która według bywalców jest najprzytulniejszą restauracją w Ochrydzie. Klienci mogą wręcz się poczuć w lokalu jak u siebie w domu. W restauracji można spróbować takich specjałów jak turlitave, comlek czy też zapiekanka z kilkunastu warzyw.

Stanica Oaza – to restauracja, która słynie z doskonałego jedzenia oraz pięknej muzyki, która grana jest na żywo i która tworzy unikalny klimat. W Stanica Oaza można zjeść takie specjały jak grillowane żeberka, frytki i mnóstwo różnych macedońskich dań.

Plaże jeziora Ochrydzkiego

Najpopularniejsze i najlepsze plaże nad jeziorem Ochrydzkim znajdują się w Macedonii Północnej. Do wypoczynku najlepiej nadają się te plaże, które położone są w takich miastach jak: Ochryda, Pogradec, Lagadin, Eleshec, Metropol, Slavia, Gorica, Struga oraz Bellevue. W Albanii natomiast, mimo że linia brzegowa nie prezentuje się tak tragicznie, to wciąż daleko jej do tego, co oferuje Macedonia. Przede wszystkim brakuje udogodnień takich jak: oferty rekreacyjne oraz stoiska gastronomiczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku linii brzegowej położonej w Macedonii Północnej, gdzie na każdym kroku można napotkać restauracje, bary, a także stoiska ze sprzętem wodnym, który można wypożyczyć, aby móc kreatywnie spędzać swój czas. Zarówno plaże jeziora Ochrydzkiego, położone w Macedonii, jak i Albanii nie są zbyt szerokie, natomiast w obu przypadkach większość z nich pokrywa piasek, który zwiększa komfort użytkowania z takiej plaży.

Najlepsze noclegi nad jeziorem Ochrydzkim

Poniżej znajdują się najlepsze noclegi, jakie można dostać nad jeziorem Ochrydzkim:

Villa Aria – to obiekt znajdujący się w Ochrydzie. Villa Aria oprócz bezpłatnego wifi oferuje również bezpłatny parking. Każdy pokój posiada telewizor z płaskim ekranem, prywatną łazienkę, lodówkę, szafę, a także pościel i ręczniki. Jedną z głównych zalet tego obiektu jest fakt, że jest z niego blisko do praktycznie wszystkich najważniejszych miejsc i atrakcji miasta.

Villa Darki – obiekt położony jest w Ochrydzie, w jednej z najlepiej ocenianych dzielnic miasta. Goście mają do dyspozycji pokoje gościnne, a także taras, z którego mogą podziwiać piękny widok na miasto. Poza tym mają do swojego użytku oddane bezpłatne wifi oraz parking. Każdy pokój jest wyposażony w klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów kablowych, a także sejf. Obiekt zapewnia również dla swoich gości strefę wypoczynkową, a także prywatną łazienkę.

The House Apartments & Guests Rooms – obiekt znajduje się w centrum Ochrydy, w odległości ok. 500 m od jeziora Ochrydzkiego. Dla swoich klientów obiekt zapewnia takie udogodnienia jak bezpłatny Internet, bezpłatny parking, ogród, taras słoneczny, a także jadalnię na świeżym powietrzu oraz sprzęt do grillowania. Każdy pokój posiada telewizor z dostępem do kanałów telewizji naziemnej i kablowej, a niektóre pokoje posiadają balkon. Goście mogą także na miejscu wypożyczyć samochód bądź rowery.

Wycieczki po jezioro-ochrydzkie-noclegi

Poprzedni

Góry Dynarskie – najpiękniejsze szlaki turystyczne

Crikvenica, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz