Wakacje na Zakynthos – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , ,

Wakacje dla niektórych z nas już dawno się rozpoczęły. Niemniej jednak niektórzy z nas w dalszym ciągu poszukują dla siebie idealnego miejsca na to, by je spędzić. Wobec tego, zgodnie z tendencjami, które niezmiennie panują wśród polskich podróżnych, najchętniej decydują się oni na wyjazd do malowniczej i gościnnej Grecji. Niemniej jednak to nie Ateny czy Saloniki cieszą się największą popularnością. Na masową turystykę obecnie nastawione są greckie wyspy. To właśnie one biją prawdziwe rekordy popularności, a podróżni zjeżdżają tam nie tylko z Polski, ale z praktycznie każdego zakątka świata. Wśród nich, wyróżnia się szczególnie rajski Zakynthos. Wobec tego, jeśli to właśnie tam się wybieramy, warto dowiedzieć się, jakie atrakcje czekają na nas na tej pięknej wyspie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zakynthos – mistyczna i rajska wyspa na Morzu Jońskim

Zakynthos to bez wątpienia wyspa, która cieszy się największą popularnością. Jej malownicze krajobrazy zdobią broszury najlepszych biur podróży i kuszą turystów z całego świata. Co więc warto o Zakynthos wiedzieć? Przede wszystkim to, że znajduje się ona na Morzu Jońskim, blisko Kefalonii i na zachód od półwyspu Peloponez. Zakynthos zamieszkuje około 41 tysięcy mieszkańców, z czego największa ich część mieszka w mieście Zakynthos, które jest stolicą i głównym portem wyspy. Zakynthos słynie przede wszystkim z szeroko rozwiniętej uprawy drzewek owocowych, a także z najpiękniejszych plaż w całej Grecji. Nic więc dziwnego, że w sezonie nie brakuje tam turystów. Co ciekawe, nazwa wyspy pochodzi od mistycznego króla Arkadii – Dardanosa. Dawniej, według greckiej mitologii, Zakynthos wchodził w skład państwa Odyseusza. Wyspa z całą pewnością warta jest tego, by ją odwiedzić. Nie tylko ze względu na plaże, ale także na malownicze miasteczka i atrakcje, które czekają tam na turystów.

Jak dostać się na Zakynthos z Polski?

Turyści, którzy planują wakacje na Zakynthos nie muszą się obawiać, że dojazd na wyspę będzie trudny. Zakynthos jest bowiem obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany około 6 kilometrów od stolicy wyspy. Co więcej, na Zakynthos w sezonie turystycznym można dostać się bezpośrednio z: Krakowa, Warszawy, Katowic oraz z Gdańska. Dojazd do miasta Zakynthos możliwy jest zarówno komunikacją miejską jak i taksówkami. Warto jednak zaznaczyć, że lotnisko na Zakynthos jest wyjątkowe. Dlaczego? Otóż jego okolice są habitatem dla żółwi i karetta. Wobec tego w sezonie lęgowym tych gadów, lotnisko nie obsługuje pasażerów pomiędzy godziną 22:00, a 6:00. Warto mieć to więc na uwadze.

Co zwiedzić na Zakynthos? – najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne wyspy

Zakynthos to wyspa, która zyskała sobie miano mistycznej. Bez wątpienia, w wierzeniach Greckich mitologów, była to wyspa bogów, a także część państwa samego Odyseusza. Obecnie, w odróżnieniu od pobliskiej Kefalonii, Zakynthos nastawiony jest na masową turystykę. Wielość zabytków, atrakcji turystycznych i niezwykłych miejsc przyciągających turystów nie powinna dziwić nikogo. Wobec tego, jeśli bilety na Zakynthos zostały już zarezerwowane, to miejsc, które wymieniamy poniżej z pewnością nie można przegapić:

Półwysep Skinari – malownicza atrakcja

Choć z pozoru Zakynthos nie jest zbyt dużą wyspą, to jednak kryje ona w sobie wiele atrakcji. Jedna z nich jest półwysep Skinari. Jest to najbardziej wysunięty na północ półwysep. Warto również dodać, że jest to także jeden z najlepszych punktów widokowych na Zakynthos. Na jego krańcowym punkcie znajdują się ruiny dawnej latarni morskiej. A widoki z półwyspu Skinari zapierają dech w piersiach.

Blue Caves

To jedna z większych atrakcji wyspy, którą również będziemy mogli odnaleźć na półwyspie Skinari. Są to błękitne jaskinie, do których dostęp jest możliwy tylko do strony morza. Turyści, którzy zdecydują się je odwiedzić, mają zagwarantowany rejs niewielką, rybacką łodzią do ich wnętrza. Jaskinie te zostały wydrążone w białych, wapiennych klifach. Co ciekawe, każda z nich skrywa różnorodne kształty, a także formacje skalne. Dodatkową atrakcją może być fakt, że w Blue Caves Zakynthos można również pływać – nie zapomnijcie zabrać ze sobą strojów kąpielowych!

Zatoka Navagio czyli zatoka Wraku

Zatoka Wraku jest jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy Zakynthos. Co ciekawe, jest to również jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w całej Grecji. Zatoka Wraku została tak nazwana, ponieważ na niewielkiej, całkowicie białej plaży – pomiędzy malowniczymi klifami – spoczywa najsłynniejszy grecki wrak. Warto wiedzieć, że miejscowi znają niezliczoną ilość legend odnośnie tego, jak ten wrak się tam znalazł. Może to być pretekst do rozpoczęcia z nimi pogawędki i nawiązania znajomości.

Zakynthos – nowoczesna stolica wyspy

Będąc na Zakynthos siłą rzeczy każdy z turystów trafi również do stolicy. Jest to nowoczesne miasto o tej samej, co wyspa nazwie. Znaleźć tam można wiele barów, dyskotek i knajpek. Niestety w mieście nie przetrwało zbyt wiele zabytków. Spowodowane to było głównie trzęsieniem ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku. Ponad 90% budynków w mieście zostało wtedy uszkodzonych lub zupełnie zniszczonych. Niemniej jednak przetrwał, prawie w całości, Kościół Świętego Dionizosa. To właśnie on jest najważniejszym zabytkiem stolicy i symbolem przetrwania. Według źródeł wybudowany on został w 1948 i jako jedyny budynek w mieście, nie został naruszony przez trzęsienie ziemi. W kościele znajdują się oczywiście relikwie świętego Dionizosa. Warto również zajrzeć na plac z pomnikiem Dionizosa Solomosa. Był to najważniejszy, grecki poeta patriotyczny. Polecamy również zobaczyć kościół św. Mikołaja z Molos, który jest idealnym przykładem na budownictwo i architekturę typową dla Wenecjan. Dodatkowo w mieście można do woli spacerować wąskimi, kamiennymi uliczkami i poczuć typową, grecką atmosferę.

Porto Limonias – zapierająca dech w piersiach zatoczka

Porto Limonias to najbardziej urokliwe miejsce na Zakynthos i idealne miejsca dla tych, którzy lubią spokojnie popływać. Zatoczka ta wyróżnia się przede wszystkim szmaragdową wodą i białymi zabudowaniami. Panuje tam bardzo swobodny i rekreacyjny klimat. Znajduje się tam także kilka tawern serwujących smażone lub grillowane ryby oraz owoce morza.

Porto Roxa – idealne miejsce dla nurków

Porto Roxa to kolejna zatoczka na Zakynthos, którą warto odwiedzić. Miejsce to jest dość surowe, jednak idealne dla miłośników nurkowania. Do wody skacze się ze skał, więc warto się dobrze przygotować. Dla największych śmiałków, w Porto Roxa wybudowano wysoką platformę, z której możliwe są skoki do wody.

Exo Chora – najstarsze drzewo oliwne na wyspie

Exo Chora to niewielka, aczkolwiek urokliwa wioska na Zakynthos. Jednocześnie może ona poszczycić się tym, że rośnie tam najstarsze drzewo oliwne na całej wyspie. Szacuje się, że drzewo to ma ponad 2500 tysięcy lat, a co ciekawe, w dalszym ciągu owocuje.

Najpiękniejsze miejsca na pobyt na Zakynthos

Siłą rzeczy, to właśnie w stolicy wyspy jest najlepsze miejsce do tego, by zatrzymać się na dłużej. Turyści znajdą tam bogatą ofertę noclegową, a także niezwykle bogatą ofertę gastronomiczną. Miasto Zakynthos może być również świetną bazą wypadową do tego, by zwiedzać inne części wyspy. Dla turystów, którzy ponad wszystko cenią sobie spokój, warto poszukać noclegów w pobliżu zatoczki Porto Roxa. Panuje tam wyjątkowo spokojny klimat. Niewielkie plaże są wolne od tłumów turystów, a restauracje zawsze znajdują wolne miejsce dla swoich gości.

Najlepsze plaże na Zakynthos – na których warto się zatrzymać?

Zakynthos to wyspa, która właśnie ze swoich plaż zasłynęła. Turyści więc nie będą na ich brak narzekać. Tak naprawdę, na Zakynthos można znaleźć wszystkie, możliwe rodzaje plaż. A które z nich zalicza się do najpiękniejszych? Oto krótka lista:

  1. Laganas Beach – jest to swoiste centrum rozrywkowe wyspy i plaża typowo komercyjna. Idealnie sprawdza się jako miejsce dla osób młodych. Znajduje się tam wiele wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych, a także bary i dyskoteki. Sama plaża jest piaszczysta i dość obszerna.
  2. Porto Vromi – to niewielka zatoczka, z bardzo kameralną plażą. Uwielbiają ją rodziny z dziećmi, gdyż w tej okolicy jest niezwykle łagodne zejście do wody. Sama plaża jest kamienista, choć miejscami można znaleźć także i miejsca usłane piaskiem. Woda w Porto Vromi przybiera przepiękny, lazurowy kolor.
  3. Navagio Beach – jest to plaża zlokalizowana bezpośrednio przy Zatoce Wraku. Ze względu na obecność samego wraku, plaża ta jest wiecznie zatłoczona. Jest to plaża kamienisto-piaszczysta, która otoczona jest wysokimi klifami. Warto jednak uważać, gdyż zejście do wody jest niezwykle głębokie.
  4. Xigia Beach – jest to miejsce wyjątkowe. Woda, która znajduje się w pobliżu plaży, a raczej w niewielkich basenikach, jest wodą siarkowo-kolagenową. Wobec tego uważa się ją że miejsce o właściwościach terapeutycznych, nazywa się ją nawet naturalnym SPA. Plaża jest dość kameralna i panuje na niej intymna atmosfera.
  5. Tsilivi Beach – jest to niezwykle popularna plaża, znajdująca się przy kurorcie turystycznym o tej samej nazwie. Plaża jest komercyjna, pokryta miękkim piaskiem. Turyści znajdą przy niej wiele udogodnień.
  6. Zorro Beach – to również popularna plaża na Zakynthos. Znajduje się ona pomiędzy klifami porośniętymi bujną roślinnością. Co ciekawe, jest to miejsce niezwykle popularne do organizowania greckich wesel.

Kiedy najlepiej jechać na Zakynthos? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Zakynthos to wyspa, znajdująca się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W praktyce oznacza to, że zimy są tu niezwykle łagodne, zaś lata upalne i niezwykle suche. Turyści, którzy jednak liczą na palące promienie słońca, mogą odwiedzić wyspę w okresie od maja do września. Wówczas temperatury sięgają nawet 35 stopni Celsjusza, a co więcej praktycznie nie występują opady deszczu. Z kolei turyści, którzy będą uciekać na Zakynthos przed mroźną, polską zimą, również się nie rozczarują. W miesiącach zimowych między listopadem, a lutym, termometry w dalszym ciągu będą pokazywać co najmniej 17 stopni Celsjusza. Listopad jednak jest miesiącem, w którym można spodziewać się sporadycznych opadów deszczu. Ze względu na lokalizację wyspy, praktycznie przez cały rok można tam oczekiwać dość silnych podmuchów wiatru.

Czy na Zakynthos można wynająć samochód?

Zwiedzanie wyspy Zakynthos samochodem jest świetnym pomysłem. Z pewnością docenią go sobie turyści, którzy chcą zobaczyć na wyspie jak najwięcej. Wobec tego, jak wynająć samochód na wyspie? Już na samym lotnisku można spodziewać się oferty trzech wypożyczalni, w tym jednej, dobrze nam znanej – Europacar. Dodatkowo w samej stolicy wyspy działają także mniejsze wypożyczalnie, zorganizowane przez lokalnych mieszkańców. Warto jednak wiedzieć, że najpopularniejszym środkiem transportu na Zakynthos są skutery. To właśnie ich wypożyczalni można znaleźć na całej wyspie najwięcej.

Gdzie można dobrze zjeść na Zakynthos?

  • Ammos Taverna – jest to lokal znajdujący się w stolicy wyspy. Zaprasza on turystów na tradycyjne greckie dania, które w całości przygotowywane są z naturalnych i lokalnych składników. Dodatkowo lokal oferuje również degustację wina, produkowanego na Zakynthos. Weganie i wegetarianie mogą liczyć na osobne karty dań.
  • Bassia Restaurant – to z kolei wytworna, grecka restauracja zlokalizowana w miejscowości Akrotiri na wschodnim brzegu wyspy. Do wyboru w karcie mamy wszystkie, najpopularniejsze greckie przysmaki. Można również liczyć na degustacja win i oliwy z oliwek. W lokalu weganie i wegetarianie są także mile widziani i mogą wybierać z przygotowanych specjalnie dla nich pozycji menu.
  • La Storia – to z kolei lokal gastronomiczny na północnym brzegu wyspy, a dokładniej w miejscowości Agios Nikolaos. To lokal serwujący kuchnię grecką, a w karcie posiadają również dania wegańskie i wegetariańskie. 

Zakynthos to wyspa, która może pochwalić się specyficzną odmianą greckiej kuchni. Wydawać by się więc mogło, że większość bazy gastronomicznej skupia się w stolicy wyspy. Okazuje się jednak, że dobre lokale gastronomiczne możemy odnaleźć na całym Zakynthos! W których z nich warto więc zatrzymać się na lunch? Otóż:

Gdzie spać na Zakynthos? – lista najpopularniejszych obiektów noclegowych

Zakynthos, jak przystało na typowo turystyczną wyspę, ma świetnie rozbudowaną bazę noclegową. Każdy turysta, znajdzie tam dla siebie idealny zakątek.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Zakynthos

Jeśli podróżujemy z całą rodziną, to te TOP3 noclegi, są przystosowane do potrzeb najmłodszych:

Callinica Hotel – znajduje się on w kurorcie Tsilivi. Oferuje on pokoje rodzinne i place zabaw dla najmłodszych.

Zante Calinica Hotel – to również obiekt noclegowy w Tsilivi idealny dla rodzin z małymi dziećmi.

Natalie Hotel – to kameralny hotel w Lagnas. Oferuje pokoje rodzinne.

TOP 3 najlepsze noclegi na Zakynthos z widokiem na morze

Zakynthos słynie ze swoich plaż, więc nic dziwnego, że cześć turystów będzie chciała budzić się patrząc z okien na malownicze widoki. Wobec tego, powinni oni rozważyć ofertę następujących obiektów noclegowych:

Cavo Orient Beach Hotel & Suites (https://www.booking.com/hotel/gr/cavo-orient-beach-amp-suites.en.html?aid=2200025&no_rooms=1&group_adults=2) – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w miejscowości Tragaki. Znajduje się on przy plaży i oferuje panoramiczny widok na morze.

Astratigos Homeleader Villas – jest to hotel w stolicy wyspy, który oferuje również widoki na morze i dodatkowo basen wraz z łaźniami parowymi.

AluaSoul Zakynthos – jest to czterogwiazdkowy hotel w miejscowości Tragaki. Jest on przeznaczony jedynie dla pełnoletnich gości. Oferuje on szereg udogodnień, a każdy pokój posiada panoramiczny widok na morze.

Noclegi na Zakynthos w przystępnej cenie

Jeśli należymy do grona turystów niskobudżetowych, to w sezonie na Zakynthos ciężko będzie znaleźć tani nocleg. Niestety ceny idą drastycznie w górę. Najtańszym hotelem wydaje się być Wild Fig Retreat, w którym i tak za noc dla jednej osoby, trzeba będzie zapłacić około 200-250 złotych. Warto więc pospieszyć się z rezerwacją.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje-zakynthos

Poprzedni

Trekking do wodospadów Kozjak w Słowenii – przewodnik

Albania na własną rękę – jak zaplanować wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz