Wakacje na wyspie Skopelos – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Skopelos – co warto wiedzieć o tej greckiej wyspie?

Wyspa Skopelos położona jest w odległości 270 kilometrów od Aten i znajduje się w zachodniej części morza Egejskiego.  Wyspę zamieszkuje niecałe 5 tysięcy mieszkańców, a jej powierzchnia to niecałe 100 km2. Sama wyspa do dnia dzisiejszego jest jedną z rzadziej odwiedzanych greckich wysp. Dlatego może być idealnym miejscem na wypoczynek dla osób, które chcą odpocząć od tłumów turystów. To właśnie tutaj można wypocząć na łonie nieskażonej przyrody, w otoczeniu gęstych sosnowych lasów, relaksując się przy brzegu błękitnego i spokojnego morza.

Wyspa obfituje także w sporą liczbę obiektów sakralnych takich jak klasztory i kościoły. W głównym mieście wyspy jest ich ponad 120 a na całym jej obszarze blisko 350. Swoje miejsce znajdą tu także osoby które lubią aktywny wypoczynek, lokalną kuchnię oraz klimat małych, urokliwych miasteczek.

Wakacje na Skopelos – kiedy jechać?

Wypoczynek na Skopelos najlepiej zaplanować na miesiące od czerwca do września. To właśnie wtedy odnotowuje się tam najwyższe średnie dobowe temperatury oraz niewielką ilość opadów. Osobom, którym zależy w szczególności na odpoczynku na łonie natury oraz spędzaniu czasu nad wodą, poleca się zwłaszcza miesiące wakacyjne, czyli lipiec oraz sierpień, z uwagi na temperaturę powietrza w ciągu dnia dochodzącą w granice nawet 33 stopni Celsjusza. W miesiącach wakacyjnych temperatura wody oscyluje w granicach od 21 do 24 stopni Celsjusza. Osoby nastawione na aktywne zwiedzanie wyspy, mogą wybrać się w maju lub pod koniec września, gdy temperatura będzie nieco niższa. 

Jak dojechać na Skopelos?

Z uwagi na to, że na Skopelos nie znajduje się port lotniczy, w przypadku podróży z Polski warto skorzystać z oferty przelotu do Skiathos przez Saloniki lub Ateny. Po wylądowaniu należy skorzystać z oferty rejsu promem.

Samo Skopelos jest połączone z promem z portami takimi jak Volos, Saloniki, Volos czy Skiathos, co znacznie ułatwia dostanie się na wyspę. W przypadku podróży na trasie Skiathos-Skopelos, można także skorzystać z oferty taksówek wodnych.

Co warto zwiedzić na wyspie Skopelos?

Pomimo tego, że całą wyspę podczas podróżowania samochodem można zwiedzić w ciągu jednego dnia, warto poświęcić więcej czasu, aby rozkoszować się nie tylko pięknem przyrody ale także odwiedzić naprawdę ciekawe miejsca jakie ma do zaoferowania wyspa.

Muzeum Folkloru w Horze

Muzeum Folkloru w Horze funkcjonuje nieprzerwanie od 1992 roku. Mieści się ono w budynku pochodzącego z 1795 roku, który po trzęsieniu ziemi został odrestaurowany i odbudowany w 1971 roku. Wchodząc do budynku muzeum, można przenieść się kilka wieków wstecz. To właśnie tutaj istnieje niepowtarzalna możliwość przyjrzeniu się jak żyli dawni mieszkańcy wyspy. W muzeum zostały udostępnione zbiory tradycyjnej ceramiki, kolekcja haftów czy kolekcji noży. Znajduje się tu także wspaniała kolekcja ręcznie robionych łodzi.

Ruiny zamku weneckiego w Skopelos

Jeden z najpiękniejszych widoków na Skopelos oferuje wejście na ruiny zamku weneckiego w Horze. Zamek ten został zbudowany przez Wenecjan w XIII wieku i do dnia dzisiejszego popadł w ruinę. Długa wspinaczka po schodach na sam szczyt może być męcząca. Jednak widok jaki rozciąga się ze szczytu budowli rekompensuje cały wysiłek. Po dotarciu na miejsce można dodatkowo odpocząć w pobliskiej tawernie.

Klasztor Agios Ioannis Prodromos oraz Klasztor Evangelistria

Tak jak wspomniano wcześniej, wyspa Skopelos obfituje w ilość klasztorów i kościołów. Na główne miejsce wysuwa się Klasztor Agios Ioannis Prodromos oraz Klasztor Evangelistria. Pierwszy z nich warto odwiedzić szczególnie z uwagi na oryginalne freski i dekoracje z XIV wieku. Drugi z kolei swoim wyglądem przypomina bardziej zamek niż klasztor. Klasztor Agios Ioannis Prodromos uznawany jest za jeden z ważniejszych bizantyjskich klasztorów na terenie wyspy.  Wzrok w klasztorze przyciągają przede wszystkim bizantyjskie oraz post-bizantyjskie ikony a także niesamowita panorama miasta.

Kościół św. Jana w Skopelos

Kościół św. Jana (Agios Ioannis Kastri) stał się szczególnie popularny po emisji filmu Mamma Mia oraz sceny ślubu głównej bohaterki właśnie w tym miejscu. Kościół powstał w miejscu gdzie została przed lat odnaleziona ikona św. Jana i trzeba przyznać, że zarówno samo dotarcie do budowli jak i widok roztaczający się na okolicę, zapiera dech w piersiach i zachwyca. Aby dotrzeć do kościoła należy przejść przez 198 wykutych w kamieniu schodów, bowiem kapliczka znajduje się około 100 m.n.p.m. Z kościoła roztacza się niesamowity widok na morze, zatoczkę oraz jachty przycumowane przy jej brzegu. Będąc w Skopelos, jest to miejsce które z pewnością trzeba odwiedzić.

Jedna z trudniejszych do zwiedzenia i ciekawszych atrakcji w Skopelos – grobowce Sendoukia

Grobowce Sendoukia stanowią jedną z większych i trudniejszych do zwiedzenia atrakcji znajdujących się na wyspie. Co więcej, pobudzają one wyobraźnię, bowiem ich dokładne pochodzenie oraz przeznaczenie nie jest znane do dnia dzisiejszego. Część naukowców sugeruje, że w znajdujących się wyżłobieniach były kiedyś składane ciała piratów. Grobowce znajdują się na szczycie góry Delphi i można do nich dotrzeć spacerem przez kręte i wąskie ścieżki. Z tego też powodu warto wybrać się tam z przewodnikiem a także odpowiednio przygotować się fizycznie przed wyprawą.

Miasteczko Skopelos

Największą i jednocześnie najstarszą osadą na wyspie jest miasteczko Skopelos. Według legendy, miasteczko zostało założone przez Staphylosa, czyli syna księżniczki Krety Ariadny oraz boga Dionizosa. Osada w epoce brązu została skolonizowana przez Kreteńczyków i wówczas na wyspie pojawiła się po raz pierwszy uprawa winorośli. Przez kolejne lata, zarówno wyspa jak i miasteczko znajdowało się kolejno we władaniu Rzymian, Persów, Wenecjan a także Turków oraz Francuzów. Dzięki swojej bogatej historii, na wyspie można odnaleźć tu nie tylko ciekawe zabytki ale także spróbować wyśmienitej kuchni przesiąkniętej wpływami których kultur.

Gospodarka miasta opiera się głównie na przemyśle turystycznym a także (jeszcze) na rolnictwie, polegającym głównie na uprawie i produkcji oliwy z oliwek. Miasto jest nie tylko celem wakacyjnych urlopów, coraz częściej zamieszkują tu osoby pochodzące z terenów Europy Północnej, stając się idealnym miejscem na spędzenie emerytury.

Miasteczko Skopelos charakteryzuje się przede wszystkim przyciągającymi wzrok bielonymi domami z terakotowymi dachami a także krętymi, pnącymi się w górę uliczkami i zaułkami. Malowniczość budynków oraz placów, obecność niewielkich starych kościołów (część z nich pochodzi z XI wieku) oraz port, sprawiają że można poczuć się tu naprawdę zrelaksowanym i chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych zmartwieniach i obowiązkach. W miasteczku warto przede wszystkim zobaczyć muzeum folkloru a także odwiedzić ruiny zamku pochodzącego z XIII wieku. To także idealne miejsce na spróbowanie lokalnych specjałów oraz wyśmienitego wina.

Wyspa Skopelos i miasteczko Gloss

Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest miasteczko Gloss, które znajduje się na samym zboczu góry. Warto je odwiedzić przede wszystkim z uwagi na wąskie uliczki pnące się w górę, niewielkie urokliwe domki oraz niesamowite widoki zapierające dech w piersiach. Centralnym punktem miasta jest plac na którym znajduje się niewielki kościół. Będąc w miasteczku warto odwiedzić także Muzeum Dziedzictwa Kulturowego.

Najlepsze plaże na wyspie na Skopelos

Najbardziej popularną plażą na wyspie jest plaża o nazwie Panormos. Plaża, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, przyciąga zarówno miejscowych jak i turystów, przede wszystkim z uwagi na bogatą ofertę turystyczną. Można tu odpocząć zarówno wylegując się na piasku oraz korzystać z kąpieli, jak i wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych i aktywnie spędzić czas wolny. W sezonie letnim nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik oraz otwarta jest większość tawern i restauracji, gdzie można posmakować lokalnych specjałów. W miejscowości o tej samej nazwie ponadto znajduje się targ rybny.

Drugą wartą odwiedzenia plażą na wyspie jest plaża Kastani. To właśnie na niej rozgrywały się najważniejsze sceny filmu „Mamma mia”. Plaża ta znajduje się zaledwie 15 km od miasta Skopelos i wyróżnia się białym, delikatnym piaskiem oraz turkusowym, przejrzystym morzem. Jest ona też mniej oblegana niż jej poprzedniczka. Można tu zrelaksować się na łonie natury w otoczeniu sosnowych lasów, wypożyczyć leżaki i parasole a także uraczyć się specjałami oferowanymi przez lokalny bar.

Połączeniem turystycznej infrastruktury oraz nieskalanej, dziewiczej natury jest z kolei plaża Milia. To tu można cieszyć się pięknem przyrody i jednocześnie skorzystać ze wszystkich turystycznych udogodnień, takich jak parasole czy leżaki oraz skorzystać z oferty lokalnych barów. Osoby poszukujące prywatności oraz spokoju mogą odwiedzić plażę Perivolou. Plaża znajduje się w najbardziej na północ wysuniętym zakątku całej wyspy, w odległości 4 km od Glossy.

Wakacje na wyspie Skopelos – raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Skopelos to nie tylko piękne plaże ale także raj dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Swoje miejsce znajdą tu w szczególności osoby miłujące trekking, bowiem wyspa oferuje szereg nieodkrytych ścieżek, znajdujących się pomiędzy licznymi sadami oraz sosnowymi lasami. Miłośnicy spacerów w szczególności powinni obrać trasę ze Starej Klimy do portu Loutraki a także tradę z Vatos do Agia Anna.

Skopelos to także raj sportów wodnych. Wyspa jest idealnym miejscem na uprawianie jazdy skuterem wodnym oraz wakeboarding. Osoby poszukujące mocnych wrażeń mogą skorzystać z oferty parasailingu, który daje możliwość podziwiania widoków wyspy z innej niż dotychczas perspektywy.

Co i gdzie zjeść na wyspie Skopelos?

Będąc na wyspach greckich pozycją obowiązkową jest spróbowanie lokalnych specjałów oraz trunków oferowanych przez tamtejsze restauracje oraz tawerny. Jedną z nich jest restauracja znajdująca się na skraju portu Ta Kymata, w której można zamówić takie dania jak dania z koziny, makaron z ośmiornicy oraz lokalne wina.

W centrum miasta Skopelos warto odwiedzić także małą rodzinną restaurację o nazwie Finikas Restaurant. Serwowane tu jedzenie jest zarówno proste jak i doskonałe w smaku. Co więcej serwuje prawdziwą grecką kuchnię i jest prowadzone przez matkę oraz jej syna. Osoby poszukujące niesamowitych doznań smakowych powinny koniecznie odwiedzić to miejsce. Z uwagi na dużą liczbę gości, warto przyjść odpowiednio wcześniej.

TOP 3 najlepsze noclegi na wyspie Skopelos z widokiem na morze

Obiekt, który gwarantuje nie tylko niesamowity widok na morze ale także docierające odgłosy fal w nocy to z powodzeniem Sea View Studios w miejscowości Agios Konstantinos. Obiekt zapewnia pełny widok na Morze Egejskie i położny jest zaledwie 1 km od plaży. Goście mają do dyspozycji apartamenty oraz apartamenty typu studio, wyposażone w aneks kuchenny z płytą grzejną. Większość z nich posiada patio lub balkon. Całości dopełnia bardzo uczynny i pomocny gospodarz obiektu.

Jednym z lepszych miejsc na nocleg na wyspie Skopelos jest obiekt Kalithea Studios znajdujący się na Stafylos. Obiekt ten położony jest niecałe 2 minuty spacerem od plaży. Pokoje dysponują dużymi balkonami, z których widok na morze zapiera dech w piersiach. Obiekt ponadto znajduje się tylko 4 kilometry od centrum miasta Skopelos. Ukojenie znajdą tu wszyscy poszukujący wytchnienia, relaksu oraz bliskiego kontaktu z przyrodą. Wszystkie pokoje są klimatyzowane a do dyspozycji gości jest dodatkowo ogród.

Villea Seaview Apartments to kolejny obiekt oferujący zapierający dech w piersiach widok na morze. Obiekt ten oferuje gościom duży, przestronny ogród, sprzęt do grillowania oraz możliwość korzystania z tarasu słonecznego. Wszystkie z pokoi wyposażone zostały w klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem a także niezbędne sprzęty takie jak mikrofalówka, piekarnik czy lodówka. W jego pobliżu znajduje się plaża Glyfoneri oraz Port Skopelos.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na wyspie Skopelos

Aeolos Hotel znajdujący się w samym centrum Skopelos dba zarówno o wypoczynek rodziców jak i dobrą zabawę najmłodszych. Obiekt dysponuje dwoma okrytymi basenami (w tym jednym dedykowanym dla dzieci), placem zabaw oraz organizuje za dodatkową opłatą wycieczki rowerowe. Z uwagi na bliskość plaży oraz dostępność ogrodu na terenie obiektu, sprawdzi się idealnie podczas podróży całą rodziną.

Ciekawym obiektem jest także Gusethouse Christos, który znajduje się zaledwie 500 metrów od portu Skopelos. Ten rodzinny pensjonat położny jest tylko 6 minut spacerem od plaży i oferuje ogólnodostępny basen oraz duży ogród. Każdy pokój został wyposażony z patio lub balkon a także klimatyzację. Goście mogą tu skorzystać ze śniadania kontynentalnego oraz bezpłatnego parkingu.

Wartym uwagi jest także hotel Evlalia Studios & Villas, który oferuje wszystko to, czego wymaga się podczas wakacyjnego wypoczynku. To obiekt idealny dla rodzin z dziećmi z uwagi na dostępność dwóch basenów, wyposażonych z parasole przeciwsłoneczne, leżaki oraz krzesełka plażowe. Goście mają możliwość zorganizowania zarówno rodzinnego pikniku jak i spotkania przy grillu.

TOP 3 noclegi na wyspie Skopelos w przystępnej cenie

Smille Stella Studios znajdujący się w odległości 350 metrów od portu w Skopelos stanowi jedną z ciekawszych opcji zakwaterowania charakteryzującą się jednocześnie przystępną ceną. Obiekt ten składa się z dwóch budynków, z których każdy oferuje apartamenty typu studio. Każdy z nich wyposażony został w aneks kuchenny oraz łazienkę. Pokoje są klimatyzowane oraz wyposażone w telewizor i dostęp do internetu.

W Sofadiaka w Skopelos znajduje się obiekt Aggela Guesthouse, który oferuje taras słoneczny na dachu oraz wyróżnia się bliskością zarówno plaży jak i centrum miasteczka. Każdy z pokoi wyposażony został w klimatyzację, łazienkę oraz telewizor z płaskim ekranem. Obiekt jest także przyjazny zwierzętom. Co ważne, zapewnia także bezpłatny transfer.

Kalimera Homes to obiekt oferujący niesamowity widok oraz czyste i zadbane pokoje w przystępnej cenie. Każdy z gości ma możliwość skorzystania z ogrody oraz bezpłatnego, prywatnego parkingu. Goście mają do dyspozycji kuchnię oraz prywatną łazienkę. W droższych opcjach istnieje możliwość wyboru pokoju z widokiem na morze.

Wycieczki po atrakcje-skopelos

Poprzedni

Wakacje na wyspie Kithira (Cythera) – przewodnik, hotele, plaże

Wakacje na wyspie Syros (Siros) – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz