Wakacje na wyspie Murter, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , ,

Wyspa Murter to mało znane miejsce pod względem turystycznym, mimo iż jest jedną z chorwackich wysp, a te zdecydowanie są chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zdecydowanie ma naprawdę dużo do zaoferowania. Stanowi też ciekawą alternatywę na wypoczynek dla innych, bardziej popularnych wysp Dalmacji. Jakie przydatne informacje warto mieć przed przyjazdem i co koniecznie zobaczyć? Oto najważniejsze wskazówki dla zwiedzających!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Murter – co to za miejsce?

Położona w Dalmacji wyspa Murter znajduje się w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 19 km 2, co czyni ją jedną z najmniejszych wysp należących do Chorwacji. Wyspa znana jest przede wszystkim z bujnej roślinności i malowniczych widoków, a także doskonale rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Dzięki temu pobyt na wyspie jest naprawdę przyjemny.

Pierwsze wzmianki o ludności na wyspie pochodzą już z czasów iliryjskich, znajdują się tu również pozostałości rzymskie z XIII wieku. Wyspa Murter zdecydowanie nie jest tak znana jak np. Hvar, jednak dla osób poszukujących zacisznego i spokojnego miejsca do wypoczynku ta propozycja zdecydowanie będzie odpowiednia. Znajdziemy tu m.in. liczne kamieniste plaże, szlaki trekkingowe i spacerowe. Niewielka powierzchnia wyspy sprawia, że można ją przejść pieszo albo pokonać tę odległość rowerem. Wyspa połączona jest również ze stałym lądem za pomocą specjalnego mostu znajdującego się w miejscowości Tisno, co znacznie ułatwia transport na wyspę i z powrotem.

Na wyspę można wybrać się zarówno na jeden dzień, jak i kilka dni. Są tutaj różne propozycje noclegowe, restauracje i punkty usługowe, które pożądane są w typowo turystycznych miejscach. Jeżeli chcemy podziwiać panoramę wybrzeża i samej wyspy, to najwyższym punktem na wyspie jest Raduč wynoszący 125 m n.p.m. Dziewicza natura, piękne widoki i spokojna okolica sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi. Wyspa Murter jest zdecydowanie godna polecenia!

Najpiękniejsze zabytki wyspy Murter – musisz je odwiedzić!

Wyspa Murter mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada kilka miejsc wartych odwiedzenia, jeżeli doceniamy historię Chorwacji. Kulturę i dziedzictwo historyczne możemy podziwiać np. w Muzeum Drewnianej Architektury Morskiej znajdującym się w Betinie, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć eksponaty licznych statków i łodzi wykorzystywanych w tym regionie na przestrzeni wieków. Dla miłośników starych cmentarzy prawdziwą perełką będzie ten znajdujący się tuż przy kościele Matki Bożej na Gredinie, gdzie groby są nawet kilkusetletnie. Dla pięknych widoków natomiast warto udać się na wzgórze Vršina, na którym wznosi się zabytkowy  kościół św. Roka z barokowym ołtarzem i licznymi freskami zdobiącymi wnętrze świątyni. Z tego miejsca mamy okazję podziwiać naprawdę ujmującą panoramę na cztery strony świata.

Unikatowym miejscem na wyspie jest również element krajobrazu naturalnego, a mianowicie Pudarica, czyli sztucznie utworzony zsyp kamienny w kształcie spirali. Według historycznych podań to miejsce miało strzec lokalnych mieszkańców przed napadami piratów, którzy chętnie dokonywali grabieży w tych rejonach. Wszystkie te miejsca są wyjątkowe dla lokalnych mieszkańców i przekazują ważną historię dla odwiedzających, dlatego zdecydowanie warto je obejrzeć. Z uwagi na niewielką odległość od poszczególnych punktów na zwiedzanie spokojnie możemy poświęcić jeden dzień.

Jak dostać się do wyspy Murter – komunikacja, drogi i wskazówki dla kierowców

Tak jak już wcześniej wspomniano, wyspa połączona jest ze stałym lądem za pomocą mostu o długości ok. 12 metrów, dlatego też można się na nią wybrać samochodem lub rowerem. Na wyspie Murter znajdziemy sporo ścieżek rowerowych idealnych na dłuższą przejażdżkę krajoznawczą. Wielu turystów chcących zwiedzić wyspę decyduje się na skorzystanie z komunikacji miejskiej lub mimo możliwości podróżowania mostem, wybierają się na wyspę łodzią, którą można wynająć za niewielkie pieniądze. Łódki te znajdziemy bez trudu w niedalekiej odległości od mostu łączącego wyspę z lądem. Najczęściej są one oferowane przez lokalną społeczność.

Jeżeli chodzi o komunikację miejską na wyspie, to jedyne autobusy, jakie tam spotkamy, to te dowożące i odwożące turystów. Niewielkie rozmiary wyspy pozwalają pokonać jej długość pieszo, dlatego taki środek komunikacji nie jest potrzebny. Jeżeli na wyspę dojedziemy samochodem, bez większych trudności znajdziemy parking na terenie miasteczek na wyspie, a także przy punktach noclegowych. Każde z nich posiada zwykle parking przeznaczony dla gości. Poruszanie się autem po wyspie natomiast nie jest ani konieczne, ani komfortowe. Jakość tamtejszych dróg znacznie odbiega od tej, do której przyzwyczajeni jesteśmy w Europie.    

Atrakcje wyspy Murter – wydarzenia, imprezy, festiwale

Wyspa Murter może i mało znana jest wśród turystów z innych krajów, za to dla mieszkańców to prawdziwe centrum rozrywki, szczególnie w sezonie letnim. Organizowane są tu różne wydarzenia kulturowe i muzyczne, fiesty i inne imprezy lokalne, gdzie można posłuchać muzyki na żywo, ale również oglądać różne zawody, np. wyścigi osłów. Dla miłośników żeglugi też się coś znajdzie – coroczny wyścig regat żeglarskich dostarcza wielu wrażeń i przede wszystkim wygląda spektakularnie. Zainteresowani podziwiają zmagania sportowców z plaży, gdzie słychać również komentarze prowadzących wydarzenie. Takie imprezy przyciągają wielu turystów i lokalnych mieszkańców. Jest to spore wydarzenie regionalne, które odbywa się każdego roku w sezonie letnim.

W ciągu całego lata w kościele Św. Rocha na Vidikovcu na wyspie Murter odbywa się wiele koncertów muzyki klasycznej, jazzowej i klapy, a także muzyki na żywo w plenerze. Jest to bardzo kolorowy i wesoły festiwal, gdzie występują lokalne zespoły, zarówno muzyczne, jak i taneczne. Najciekawszym wydarzeniem dla miłośników muzyki elektronicznej jest coroczny, odbywający się w Chorwacji Festiwal Outlook Origins Festival, który odbywa się za każdym razem w innym chorwackim mieście. W 2022 roku odbywał się w mieście Tisno na wyspie Murter. Jeżeli będziemy mieli szczęście, to możemy trafić na ten festiwal właśnie podczas pobytu na wyspie. Warto sprawdzić w Internecie jakie wydarzenia i festiwale odbywają się w danym okresie czasu, kiedy planujemy wybrać się na wyspę – możemy się miło zaskoczyć, i doskonale bawić!

Wyspa Murter dla aktywnych – trasy trekkingowe i rowerowe

Tak jak już wcześniej wspomniano, wyspa Murter charakteryzuje się bujną roślinnością i łagodnym ukształtowaniem terenu. Dzięki temu idealnie nadaje się do zorganizowania spaceru czy trekkingu. Wcześniej już wspomniany najwyższy punkt na wyspie, czyli Raduč wynoszący 125 m n.p.m. znajduje się w bardzo zielonym miejscu, z licznymi szlakami spacerowymi i trasami rowerowymi. Wiele z nich prowadzi nie tylko przez tereny na wyspie, ale również przez most łączący ze stałym lądem, np. trasa z wyspy Murter przez Betinę i Tisno do miasta Jezera. Taka przejażdżka rowerem daje przejechane prawie 9 km i zapewnia niesamowite widoki po drodze. Trasa składa się częściowo z fragmentów asfaltowych, ale i żwirowych, jednak bez problemu pokonamy je nawet zwykłym rowerem.

Dla bardziej zapalonych rowerzystów możliwa jest również do pokonania trasa ok. 12 km, która wiedzie praktycznie cały czas wybrzeżem. Dzięki temu po drodze nie zabraknie nam pięknych widoków na okolicę i morze. Dodatkowo znajdziemy punkty, gdzie będziemy mogli zatrzymać się na chwilkę i odpocząć, lub zjeść posiłek w lokalnej restauracji. Wyspa Murter zachęca do aktywnego zwiedzania, zarówno pieszo, jak i rowerem!

Najpiękniejsze plaże na wyspie Murter – zachwyć się widokami!

Wyspa Murter ma wiele pięknych plaż, które znajdują się w różnych jej zakątkach. Te mniej znane są oczywiście bardziej pożądane, przede wszystkim z uwagi na brak turystów i względny spokój. Odwiedzając wyspę, warto odwiedzić kilka z nich, np. piękną plażę częściowo kamienistą i piaszczystą o nazwie Podvrške, czy podobną do niej Slanicę. Niegdyś piaszczysta, obecnie zmieniła swoje podłoże, jednak wciąż zachwyca pięknem i czystą wodą. Inną propozycją jest klimatyczna plaża Čigrađa, kamienista, otoczona skałami niewielka plaża, która również nada się idealnie do leżakowania i opalania. Posiada ona bowiem fragmenty piaszczyste i drobno żwirowe.

Warto też wybrać się na plażę Podjasenovac, która mimo iż nie jest w całości naturalna, bo posiada część betonową, również cieszy się dużą popularnością ze względu na piękne widoki i dobrą lokalizację względem miasta. Plażą znaną z niesamowitych widoków i spokojnego zejścia do morza jest również kamienista plaża Koromašna. Wszystkie wymienione wyżej plaże są dość dobrze zagospodarowane. Znajdziemy tam sporo punktów usługowych, bary czy restauracje, ale również wypożyczalnie sprzętu wodnego, akcesoriów, leżaków i parasoli. Kilkudniowy pobyt na wyspie w zupełności wystarczy nam, by podziwiać piękno wyspy i

Restauracje na wyspie Murter – kulinarny przewodnik dla zwiedzających

Odwiedzając wyspę Murter, mamy doskonałą okazję spróbować lokalnej kuchni chorwackiej bogatej w produkty, które niekiedy w Polsce są trudno dostępne, a już na pewno nie smakują tak doskonale jak z lokalnej hodowli. Wyjątkowo smaczne są tu ryby i owoce morza, które najczęściej codziennie są świeżo łowione i trafiają prosto na stół, a także warzywa, owoce i lokalne wino. Polecaną restauracją na wyspie jest niewielka Konoba „Piero”, która prowadzona jest od wielu lat przez lokalnego restauratora. Spróbujemy tu doskonale podanych, świeżych owoców morza, różnego rodzaju mięs oraz przystawek. Jak w każdej dobrej restauracji w Chorwacji nie brakuje tu również lokalnych trunków, w tym wytwarzanego nieopodal wina. Restauracja ceniona jest za świetną jakość jedzenia i przyjemną atmosferę.

Inną propozycją jest Restaurant Tic-Tac na północnym wybrzeżu wyspy, z pięknym widokiem na przystań i zatokę. Specjałem są tutaj oczywiście owoce morza, ale również pizza ze świeżymi dodatkami. Ceny są bardzo przystępne, jednak warto pamiętać o rezerwacji stolika, ponieważ restauracja cieszy się wyjątkową popularnością w tym regionie. Ostatnią propozycją na mapie kulinarnej wyspy Murter jest Restoran Mate, która oferuje bardzo kreatywne dania i przystawki, w tym np. sałatkę z ośmiornicy czy stek z tuńczyka. Obsługa jest miła, a wystrój lokalu jest bardzo regionalny i klimatyczny. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia dla miłośnika chorwackiej kuchni!

Hotele na wyspie Murter – gdzie warto przenocować?

Klimatyczna i wyjątkowa wyspa Murter jako popularne miejsce turystyczne oczywiście posiada całkiem niezłe zaplecze hotelowe. Do wyboru mamy kilka luksusowych propozycji, które pozwolą nam zrelaksować się i wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Hotel Borovnik

Pierwszą propozycją jest luksusowy Hotel Borovnik zlokalizowany w miejscowości Tisno na wyspie, skąd mamy ok. 500 metrów do plaży. Obiekt jest przestronny i oferuje m.in. basen, saunę, spa, tarasy oraz klimatyzowane pokoje z minibarem i telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych. Większość pokoi posiada również balkon z widokiem na wybrzeże. Na terenie obiektu znajdziemy również restaurację serwującą lokalne dania, jak i bar i lodziarnię.

Golden Haven Luxe Glamp Resort

Kolejną propozycją jest piękny obiekt Golden Haven Luxe Glamp Resort w miejscowości Murter, będący kompleksem pojedynczych domków z pełnym wyposażeniem, co gwarantuje dużą prywatność i spokój. Domki mają sypialnie, kuchnię i łazienkę, a także taras z dostępem do ogrodu i sprzętu do grillowania. Wystrój jest nowoczesny i bardzo przytulny, a dzięki wyżynnemu położeniu możemy podziwiać niesamowite widoki na morze i wybrzeże.

Camp Rehut

Ostatnią już propozycją jest trzygwiazdkowy Camp Rehut, z przestronnymi wnętrzami w nowoczesnym stylu, znajdujący się tuż nad brzegiem morza. Z okien możemy podziwiać jego widok i wdychać codziennie orzeźwiający zapach wody. Kompleks składa się z luksusowych przyczep, które zapewniają wszystkie niezbędne do komfortowego wypoczynku akcesoria i sprzęty. Dzięki doskonałej lokalizacji w zaledwie kilka minut znajdziemy się na plaży, nieopodal znajdują się również liczne ścieżki rowerowe.

Wycieczki po dalmacja

Poprzedni

Wakacje w Jadranovo, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wiosna w Sarandzie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Następny

Dodaj komentarz