Wakacje na wyspie Losinj – przewodnik, hotele, plaże

, Tagi , , , , , , , , ,

Wybór odpowiedniego miejsca na wymarzone wakacje stanowi wyzwanie. Z pewnością większość turystów nie chce kolejny raz wybierać się do Hiszpanii czy Włoch, gdyż zna je już jak przysłowiową własną kieszeń. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na Chorwację, jednak nie chodzi tu o popularne kurorty jak np. Makarska, a o urokliwą i urzekającą wyspę Losinj. Co więc warto wiedzieć o niej przed podróżą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Losinj – jak można się tam dostać?

Wyspa Losinj często nazywana jest najbardziej zieloną wyspą Chorwacji. Nie ma więc co ukrywać, że spędzenie wakacji w otoczeniu niesamowicie barwnych uliczek i miasteczek, a także przepięknej i naturalnej przyrody, będzie prawdziwie niezapomnianym przeżyciem. Jednak jak dostać się na tę malowniczą wyspę? Otóż ku zdziwieniu wielu podróżnych na wyspie znajduje się niewielkie lotnisko, jednak obsługuje ono tylko i wyłącznie loty krajowe. Tak więc można w pierwszej kolejności dolecieć do Splitu, skąd lokalne linie lotnicze zabiorą turystów właśnie na wyspę Losinj. Jest to bowiem jeden z najłatwiejszych sposobów na to, by się na nią dostać. Szczególnie warto wziąć pod uwagę fakt, że praktycznie z każdego lotniska w Polsce latają tani przewoźnicy, jak np. Ryanair czy WizzAir, którzy oferują stałe połączenia właśnie na trasie Polska-Chorwacja.

Jednak dla miłośników podziwiania pięknych widoków istnieje jeszcze kilka innych alternatyw i sposobów, w jaki mogą oni dostać się na malowniczą wyspę Losinj. W pierwszej kolejności warto rozważyć podróż na lotnisko w Puli, skąd można wypożyczyć samochód i w około 3,5 godziny dojechać na wyspę Losinj. Wydawać by się mogło, że jak na pokonanie 131 kilometrów to zbyt dużo czasu, niemniej jednak trzeba będzie pokonać dość trudną trasę, a co więcej udać się na przeprawę promową. W pierwszej kolejności drogą D66 z lotniska dojedziemy do miejscowości Zagorje, skąd odpływają promy na wyspę Ces. Warto bilety na prom zarezerwować odpowiednio wcześnie, by nie stresować się dodatkowo na miejscu.

Z kolei wyspa Ces z wyspą Losinj jest połączona mostem, więc od portu w Porozina drogą oznaczoną numerem 100 dojedziemy aż do wyspy Losinj. Trasa może wydawać się nieco skomplikowana, jednak widoki z pewnością na długo pozostaną w Waszej pamięci. Jeśli z kolei zarezerwowaliście bilety do Rjeki, to również z lotniska możecie wypożyczyć samochód i znów drogą 66 dojedziecie do wspomnianego już portu w Zagorje. Dalej trasa będzie przebiegała w ten sam sposób co trasa z Puli i zajmie Wam podobną ilość czasu.

Co warto zwiedzić na malowniczej wyspie Losinj?

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że większość atrakcji wyspy skupia się w jej największym mieście, którym jest Mali Losinj. Niemniej mniejsze zabytki i ciekawą architekturę można podziwiać również w Veli Losinj. Zacznijmy zatem od Mali Losinj. Co musicie tam koniecznie zwiedzić? Otóż:

 • Centrum Miasta – centrum miasta jest interesujące samo w sobie: wąskie i niezwykle barwne uliczki, przy których znajdują się tradycyjne, chorwackie zabudowania, a także mnóstwo niewielkich knajpek i kawiarenek. Co więcej, to właśnie w centrum miasta możecie podziwiać wille dawnej arystokracji austriackiej z XVII wieku. Budowle te wyróżniają się na tle skromnych i urokliwych chorwackich domków.
 • Kościół świętego Marcina – jest to nie tylko jeden z bardziej okazałych kościołów w mieście, ale również i na całej wyspie. W środku można podziwiać liczne rzeźby i malowidła ścienne. Kościół ten powstał w 1450 roku.
 • Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – Annunziata – to kolejny kościół, który prezentuje niezwykle ciekawą architekturę zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Powstał on w 1858 roku.
 • Kościół świętego Mikołaja –  Święty jest patronem marynarzy, a także podróżników. Na wejściu do kościoła umieszczona została fontanna, na której wyrzeźbione są dwa delfiny w kamieniu. Jest to pamiątka po dopłynięciu do Mali Losinj wody bieżącej w 1960 roku z jeziora Vransko.
 • pomnik Ambroza Haracica – jest to pomnik chorwackiego botanika, który swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał właśnie w Mali Losinj.
 • pomnik Josipa Kasmana- był on światowej sławy śpiewakiem operowym z Mali Losinj.

Kolejnym miasteczkiem wyspy jest Veli Losinj, które znajduje się nieopodal wspomnianego już Mali Losinj. Co warto tam zobaczyć? Otóż:

 • Kościół świętego Antoniego Pustelnika – wybudowany w stylu barokowym w roku 1774.
 • Cerkwia świętego Mikołaja – jedna z najstarszych świątyń na wyspie.

Wakacje w Chorwacji – najciekawsze muzea na wyspie Losinj

Nie da się ukryć, że najciekawsze muzea na całej wyspie Losinj znajdują się właśnie w dwóch wspomnianych powyżej miejscowościach. W pierwszej kolejności warto odwiedzić:

 • Palaca Fritzi – jest to muzeum sztuki i to właśnie tam znajdują się najciekawsze dzieła lokalnych artystów. Jest to więc idealne miejsce na podziwianie zbiorów tradycyjnej, chorwackiej sztuki. Muzeum to znajduje się w Mali Losinj.
 • „Kula”- jest to muzeum zlokalizowane w baszcie wzniesionej przez Wenecjan w 1455 roku. Placówka ta mieści się w Veli Losinj i w swoich zbiorach posiada ciekawe artefakty dotyczące morskiej historii wyspy. 

Największe atrakcje turystyczne wyspy Losinj

Największymi atrakcjami wyspy są bez wątpienia pachnące ogrody, które znajdują się na obrzeżach miasta Mali Losinj. Są to ogrody pełne leczniczych ziół, a aromat, jaki roztacza się z tego miejsca, jest z pewnością nie do podrobienia. Kolejną atrakcją turystyczną w tej miejscowości może być ośrodek ratunkowy dla żółwi morskich. Miejsce to odgrywa niezwykle ogromną rolę w zakresie ratowania i rehabilitacji żółwi, które np. zaplątały się w sieci rybackie. Co prawda nie ma tu zbyt wielu odwiedzających, jednak pracownicy chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu pracy w ośrodku i pomocy zwierzętom. Dodatkowo znajdziecie tam również niewielki aquapark. 

Jeśli będziecie natomiast w Veli Losinj, to również warto wstąpić do niesamowitych ogrodów, w których swoją rezydencję miał sam arcyksiążę Karol Stefan. Co więcej, znajdziecie tam ponad 200 gatunków roślin. Z portu w Veli Losinj odpływają również statki wycieczkowe, które oferują rejsy dookoła wyspy. Jest to niesamowita okazja do podziwiania przepięknej linii brzegowej całej wyspy Losinj. 

Wakacje na wyspie Losinj – najpiękniejsze miejsca na pobyt

Z reguły turyści tłumnie ściągają do największego miasta wyspy, czyli Mali Losinj, jednak to sąsiednie miasteczko Veli Losinj jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Co prawda miasteczko to liczy jedynie 1000 mieszkańców, jednak jest niezwykle barwne i kolorowe, a co najważniejsze ma wiele do zaoferowania. To właśnie tam znajdują się najpiękniejsze ogrody, a także liczne plaże. Jeśli z kolei szukacie pięknego miejsca na północy wyspy, to warto zatrzymać się w miejscowości Nerezine. Jest to niewielkie, historyczne miasteczko, które nie tylko znajduje się nad samym wybrzeżem, ale również większą jego część stanowią przepiękne lasy i tereny zielone. Jest to więc idealne miejsce na spokojny i sielski wypoczynek.

Najlepsze plaże na wyspie Losinj

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej nowoczesne plaże znajdują w najbardziej znanych miejscowościach wyspy, czyli Mali i Veli Losinj. Jeśli więc szukacie niesamowitych plaż w okolicy Mali Losinj, koniecznie musicie zwrócić uwagę na:

 • Veli Zal – jest to plaża kamienista, która charakteryzuje się niezwykle łagodnym wejściem do wody. Jest to więc miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Co więcej, plaża ta jest otoczona pięknym lasem sosnowym.
 • Borik – to z kolei typ plaży żwirowej, która również posiada niezwykle łatwy dostęp do morza. Znajduje się ona około 2 kilometry od centrum Mali Losinj.
 • Cikat – jest to plaża kamienista, niemniej jednak będzie ona idealna dla turystów, gdyż posiada nie tylko łatwy dostęp do morza, ale także szereg udogodnień.
 • Valdarke – kolejna z plaż w okolicy Mali Losinj. Znów jest to plaża żwirowa, która będzie idealna dla młodzieży ze względu na obecność beach barów.
 • Kadin – to plaża znajdująca się tuż przy samym wjeździe do miasta. Ponownie jest to plaża kamienista, z betonową nawierzchnią.
 • Kredo – to z kolei plaża piaszczysto-żwirowa, w jej pobliżu znajduje się centrum rozrywkowe, więc będzie to idealne miejsce do wypoczynku zarówno dla ludzi młodych, jak i dla rodzin z dziećmi.

Jeśli z kolei poszukujecie plaż w okolicy przepięknego miasteczka Veli Losinj, to warto udać się na następujące plaże:

 • Plaża hotelu Punta – to przepiękna skalista plaża, która ma niezwykle prosty dostęp do morza. Znajduje się ona 600 metrów od centrum miasteczka.
 • Plaża Timi – kolejna plaża kamienista, na której dodatkowo występuje betonowa nawierzchnia, znajdują się na niej wszystkie udogodnienia dla turystów.

Czy na wyspie Losinj można wynająć samochód, a jeśli tak to gdzie go zaparkować?

Na całej wyspie Losinj można znaleźć co najmniej trzy wypożyczalnie pojazdów, które są firmami dobrze znanymi w Europie. Jeśli więc chcecie zwiedzać wyspę przy pomocy pojazdu, to pierwszą z wypożyczalni znajdziecie już na krajowym lotnisku w Losinj, a dwie pozostałe zlokalizowane są w Mali Losinj. Jest to Losinj Glamping, a także Europacar. Obie wypożyczalnie mają niezwykle konkurencyjne ceny i nie nakładają na swoich klientów limitu kilometrów, a co więcej dysponują nowoczesną flotą pojazdów, więc z pewnością każdy turysta znajdzie auto dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.

Skoro już zdecydowaliście się na wypożyczenie samochodu, to z pewnością chcecie również wiedzieć, jak przedstawia się sytuacja z parkingami na wyspie Losinj. Oczywiście, podobnie zresztą jak w całej Chorwacji, parkingi są płatne. Płatności można dokonać przez aplikację lub w parkomatach. Największe parkingi znajdziecie w okolicy Mali Losinj, a także Veli Losinj. W północnej części największego miasta na wyspie znajduje się piętrowy, zadaszony parking przeznaczony głównie dla turystów. W Veli Losinj parkingi znajdują się głównie w okolicach plaż i przy muzeach. Niektóre parkingi w północnej części wyspy są darmowe, jednak nie warto zostawiać tam samochodu na całą noc. Zwykle są to czasowe miejsca postojowe, w okolicy lasów.

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje na wyspie Losinj?- pogoda i temperatura w ciągu roku

Zastanawiacie się, kiedy zaplanować Wasze wymarzone wakacje na wyspie Losinj? Otóż cała wyspa leży w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego. Najwyższe temperatury panują tam więc w okresie od maja do września. Szczególnie ciepłe są miesiące takie jak lipiec i sierpień, gdzie termometry mogą pokazywać nawet 30 stopni Celsjusza. Z kolei miesiącami, które mają najniższą średnią temperaturę, są styczeń, luty i grudzień. Wówczas termometry mogą pokazywać nawet nieco poniżej 10 stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na to, jak przedstawiają się średnie ilości opadów. Najwięcej dni deszczowych występuje w październiku, listopadzie i grudniu. Z kolei miesiącami, w których praktycznie można nie doświadczyć deszczu, jest lipiec i sierpień. Jasno można powiedzieć więc, że najlepszym okresem na podróż na wyspę Losinj będzie sezon letni.

Gdzie dobrze zjeść na wyspie Losinj?

Jak łatwo można się domyślić, wyspa Losinj mimo swoich niewielkich rozmiarów świetnie jest przygotowana na napływ turystów. Całe życie rozrywkowe, kulturalne, a równocześnie gastronomiczne skupia się w Mali Losinj i Veli Losinj. Jeśli więc chcecie dobrze zjeść na wyspie, rekomendowane są szczególnie następujące lokale:

 • Bocca Vera – jest to restauracja w Mali Losinj, która zlokalizowana jest nad samym wybrzeżem morza. Roztaczają się z niej przepiękne widoki, a co więcej można tam zasmakować nie tylko tradycyjnej chorwackiej kuchni, ale również włoskiej. Restauracja przygotowuje swoje potrawy wyłącznie ze świeżych, ekologicznych składników, zwracając uwagę na estetykę serwowanych dań. Weganie i wegetarianie są oczywiście mile widziani.
 • Konoba CORRADO – to kolejny lokal w Mali Losinj, zlokalizowany w samym centrum miejscowości. Specjalnością restauracji jest lokalna kuchnia chorwacka. Można tam zasmakować pożywnych potraw mięsnych, grillowanych, ale równie dobrze egzotycznych sałatek i wyśmienitych deserów. Miejsce jest przyjazne dla wegan i wegetarian, a osoby te mają osobną kartę menu, z niezwykle interesującymi wariacjami potraw.
 • Restoran Balvanida – to lokal w Veli Losinj, który specjalizuje się w kuchni chorwackiej. Miejsce jest niezwykle klimatyczne i świetnie sprawdzi się na późny lunch. Serwowane posiłki są przygotowywane z najwyższej jakości składników. Weganie i wegetarianie mogą liczyć na specjalne propozycje dań.

Gdzie spać na wyspie Losinj? TOP3 najlepsze noclegi

Baza noclegowa na wyspie Losinj również skupia się wokół dwóch wspomnianych już wcześniej miejscowości. Jeśli więc szukacie klimatycznych i luksusowych noclegów, warto zwrócić uwagę na następujące obiekty:

 • Vitality Hotel Punta – to czterogwiazdkowy, luksusowy obiekt noclegowy w Veli Losinj. Goście mają do dyspozycji basen, a także SPA i siłownię. Do plaży jest jedynie 400 metrów.
 • Hotel Bellevue – to pięciogwiazdkowy hotel w miejscowości Mali Losinj. Goście mają w nim zapewnione najwyższe standardy i udogodnienia wraz z restauracją, barem, siłownią, spa i kompleksem basenów.
 • Boutique Hotel Alhambra– to kolejny pięciogwiazdkowy obiekt w miasteczku Mali Losinj. Znów jest to hotel niezwykle elegancki i zapewniający obsługę gości na najwyższym poziomie. Do dyspozycji podróżnych jest basen, salon masażu, spa, siłownia, a także restauracja i bar oraz liczne tarasy wypoczynkowe.

Najlepsze hotele na wyspie Lošinj

Wycieczki po chorwacja-gdzie-jechac

Poprzedni

Perperikon w Bułgarii i starożytne wykopaliska

Wakacje na wyspie Cres – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz