Wakacje na wyspie Kefalonia – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , , ,

Grecja wraz ze swoimi wyspami od lat stanowi atrakcyjny kierunek wakacyjnych podróży. Tak naprawdę, to właśnie na wyspach skupia się główny ruch turystyczny tego kraju. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż to właśnie one stanowią prawdziwy cud natury. Wielu podróżnych, którzy choć raz zdecydowali się na odwiedzenie jednej, z kilkunastu greckich wysp, chętnie na nie wracają. Każda z nich ma swój własny mikroklimat, a także niepowtarzalną specyfikę. Dawniej, turyści tłumnie zjeżdżali na Kretę lub na wyspę Rodos. Niemniej jednak obecnie, zaczęli oni odkrywać nieco mniejsze i niegdyś mniej znane wyspy. Coraz więcej lotów z naszego kraju odbywa się na malowniczą wyspę Kefalonia. Wyspa ta przeżywa prawdziwe, turystyczne oblężenie. Jeśli więc właśnie tam zaplanowaliśmy swoje wakacje, to ten kompleksowy przewodnik po Kefalonii z pewnością się nam przyda.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kefalonia – rajska wyspa na Morzu Jońskim

Kefalonia to jedna z greckich wysp, która usytuowana jest na Morzu Jońskim. Można powiedzieć, że jest to sąsiadka innej, niezwykle popularnej wyspy – Zakynthos. Kefalonia zalicza się do archipelagu Wysp Jońskich, gdzie jest największą z nich. Stolicą wyspy jest miasto Argostoli, które zamieszkuje niespełna 10 tysięcy mieszkańców. Krajobraz Kefalonii jest krajobrazem surowym i górskim. Najwyższym szczytem jest góra Enos o wysokości 1632 metrów nad poziomem morza. Z czego słynie wyspa? Otóż z tego, czym trudnią się lokalni mieszkańcy. Na Kefalonii kwitnie uprawa gajów oliwnych, winorośli i fig. Ze względów naturalnych, prężnie działa również rybołówstwo.

Jak turyści mogą dostać się na Kefalonię?

Na wyspie, około 7 kilometrów od stolicy w Argostoli znajduje się jedyne lotnisko Kefalonii. Międzynarodowy port lotniczy wyspy, prężnie obsługuje jednak połączenia z całej Europy. W sezonie turystycznym z Katowic, Krakowa i Warszawy uruchamiane są loty bezpośrednie na wyspę. Turyści więc nie muszą się obawiać o to, w jaki sposób na wyspę się dostać. Z lotniska do centrum stolicy regularnie kursują autobusy – w dzień i w nocy, a także taksówki. 

Najpiękniejsze i najciekawsze zabytki Kefalonii – co zwiedzić podczas pobytu na wyspie?

Zgodnie z legendami i tezami części badaczy, mityczny bohater Odyseusz pochodził właśnie z Kefalonii i to właśnie tu, znajdowały się jego pałace. Nic więc dziwnego, że wyspa ta owiana jest tajemnicą, którą turyści chcą zgłębić. Dodatkowo na wyspie można także znaleźć wiele zabytków, jeszcze z okresu panowania weneckiego, a także niesamowitych pięknych miejsc, których nie można przegapić. Tak więc, gdzie warto się zatrzymać na dłuższą chwilę podczas pobytu na Kefalonii?

Mellissani – słone jezioro, we wnętrzu na wpół otwartej jaskini

Mellissani to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc na wyspie Kefalonia. Jednocześnie, jest to jedno z najbardziej nietypowych jezior, którego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Co świadczy o jego wyjątkowości? Otóż jest ono mieszanką słodkiej, gruntowej wody, a także wody słonej, typowo morskiej. Jezioro znajduje się w sercu półotwartej jaskini. Cały krajobraz skutecznie zapiera dech w piersiach – nic więc dziwnego, że miejsce to w sezonie jest oblegane przez turystów.

Jaskinia Drogarati czyli podziemna sala koncertowa

Drogarati to kolejna z jaskiń, która udostępniona została turystom. Jej wnętrze to prawdziwe bogactwo formacji skalnych – stalagmitów i stalaktytów. Dlaczego Drogarati nazywana jest podziemną salą koncertową? Ponieważ słynie ze swojej ponadprzeciętnej akustyki. To właśnie w Drogarati niegdyś występował sam Pavartotti. Mimo, że powstanie tej jaskini datuje się na około 100 milionów lat temu, odkryto ją dopiero około 300 lat temu i to całkiem przez przypadek – wejście zostało odsłonięte po trzęsieniu ziemi.

Miasteczko Assos – idealne na spokojny wypoczynek

Wszyscy turyści zwykle spieszą do nieco komercyjnej i nastawionej na masową turystykę stolicy wyspy. Niemniej jednak to malownicze Assos jest perełką Kefalonii. To małe miasteczko leży w turkusowej zatoczce i wyróżnia się pastelowymi domkami miejscowych. Atmosfera jest nieco senna, co z pewnością sprzyja błogiemu wypoczynkowi. Wjazd do miasteczka to droga pomiędzy wysokimi i surowymi klifami, więc zapewnia niezapomniane widoki.

Zamek w Assos – najpiękniejsza budowla miasteczka

Assos to nie tylko kilka plaż i tawerny. To także malowniczy Zamek Assos, który góruje nad miasteczkiem. Zbudowali go Wenecjanie w XVI wieku. Miał on dzielnie wspierać obronę wyspy przed najeźdźcami. Tuż przy nim znajduje się lew św. Marka, który jest symbolem Wenecjan. Do zamku turyści mogą wejść za darmo.

Agrostoli – współczesna i innowacyjna stolica wyspy

Wspomniane już zostało, że to do Agrostoli ściąga najwięcej turystów. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż to właśnie tam znajduje się główne lotnisko Kefalonii, a także cała baza rozrywkowa i większość bazy noclegowej. Będąc w Agrostoli z pewnością trzeba wybrać się na spacer nadmorską promenadą, a także zwiedzić kamienny most De Bosset. Jego długość to aż 689 metrów, co czyni go najdłuższym, kamiennym mostem na świecie. Poza tym w stolicy znajduje się wiele tawern oraz restauracji, a także charakterystyczna, grecka zabudowa.

Klasztor św. Gerasimosa, patrona wyspy

Św. Gerasimos jest patronem Kefalonii, a także opiekunem osób z zaburzeniami psychicznymi. Gerasimos według legendy podróżował po świecie, poszukując miejsc „uświęconych”. Ostatecznie trafił właśnie na Kefalonię, gdzie mieszkał w jaskini. Obecnie ku jego pamięci wzniesiono klasztor, gdzie również przechowywane są jego relikwie. Co ciekawe, jego ciało nigdy nie uległo rozkładowi. 16 sierpnia mieszkańcy wyspy świętują jego dzień, a na wyspie… zjawia się tysiące węży. Jest to największa zagadka, gdyż nikt nigdy nie odkrył, dlaczego węże ściągają pod klasztor właśnie w tym dniu.

Najpiękniejsze plaże wyspy – na których warto wypoczywać?

Wyspa Kefalonia słynie ze swoich magicznych plaż. Niektórzy turyści uważają, że w całej Grecji nie znaleźli piękniejszych miejsc niż te, które ma do zaoferowania właśnie Kefalonia. Nic więc dziwnego, że turyści nazywają ją rajską wyspą. Plaż na niej z pewnością nie zabraknie, a do najpiękniejszych z nich można zaliczyć:

Xi Beach – znajduje się ona w południowej części wyspy i ma około 4 kilometry długości. Czerwony piasek sprawia, że plaża jest wyjątkowa. Łagodne zejście do wody sprawia, że jest to plaża uwielbiana przez rodziny z dziećmi.

Petani – znajduje się niedaleko małego miasteczka Lixuori. Otoczona jest zielonymi wzgórzami i wysokim klifami, co warunkuje jej niepowtarzalny klimat. Plaża ma w niektórych miejscach aż 50 metrów szerokości.

Platis i Makris Gialos – to z kolei dwie plaże, które ze sobą sąsiadują. Oddzielone są jedynie drobnym cypelkiem. Są to plaże piaszczyste i nieco bardziej komercyjne. Znajduje się tam wiele barów i udogodnień dla odwiedzających.

Platia Ammos – ta plaża znajduje się na praktycznie każdej pocztowce z Kefalonii. Jest ona co prawda rzadko odwiedzana ze względu na trudne zejście do wody. Ten piaszczysty skrawek wybrzeża jest szczelnie chroniony skałami i klifami.

Plaża Myrtos – to najbardziej znana i komercyjna plaża w Kefalonii, a także na całym świecie. Jest to plaża biała, piaszczysto-kamienista, oblana szmaragdową wodą Morza Jońskiego. Cały krajobraz dopełniają wysokie klify porośnięte bujną roślinnością. Tej plaży nie można pominąć w trakcie wakacji na wyspie.

Plaża Vouti – to z kolei mała i kameralna plaża idealna dla miłośników prywatności i intymnej atmosfery.

Katelios – to niewielka, ale urokliwa plaża na południu wyspy. Znajduje się przy niej kilka, popularnych obiektów hotelowych oraz bary.

Gdzie się zatrzymać na Kefalonii? – najpiękniejsze miejsca na pobyt na wyspie

Kefalonia to prawdziwe bogactwo urokliwych miejsc. Warto jednak zaznaczyć, że baza noclegowa jest najsilniej rozwinięta w stolicy wyspy. Wobec tego to właśnie tam warto się zatrzymać. Stolica posłuży za najlepszy punkt wypadowy, do zwiedzania innych atrakcji wyspy, a jest ich wiele. Dla podróżnych, którzy jednak wolą bardziej kameralna atmosferę, poleca się miasteczko Lixuroi. Jest ono niewielkie i bardzo spokojne, a w jego pobliżu znajduj się piękna plaża Petani.

Kiedy jechać na Kefalonię? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Każdy, kto choć raz odwiedził Grecję wie, że pogoda tam zawsze dopisuje. Nie inaczej jest na Kefalonii, gdzie temperatury w sezonie letnim osiągają nawet 35 stopni Celsjusza. Wyspa ta znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który jest niezwykle ciepły, a także i wilgotny. Kiedy więc najlepiej jechać na Kefalonię? Otóż turyści, którym nie przeszkadzają upały mogą spokojnie udać się tam w okresie od maja do września. Temperatury wówczas pokazują od 27 do 35 stopni Celsjusza. Miesiące takie jak czerwiec, lipiec i sierpień to jednocześnie najsuchsze miesiące na wyspie. Opady w tym okresie praktycznie nie występują. Nie da się ukryć, że zimą na Kefalonii również jest niezwykle przyjemnie. Można bowiem nawet w styczniu spodziewać się temperatur około 15-18 stopni Celsjusza. Niemniej jednak grudzień, styczeń, a także i listopad to miesiące, w których na wyspie lubi mocniej popadać. Turyści mogą się również przygotować na nieco silniejsze podmuchy wiatru, co wynika z samej lokalizacji wyspy. 

Czy na Kefalonii można wynająć samochód?

Turyści, którzy cenią sobie wysoki komfort i wygodę, będą chcieli zwiedzać wyspę przy pomocy samochodu. Okazuje się, że jest to świetny pomysł, gdyż sieć dróg mimo wszystko jest tam świetnie rozwinięta. Pierwszą okazję do wynajęcia samochodu podróżni będą mieli już na lotnisku. Znajduje się tam aż cztery wypożyczalnie, które oferują mocno konkurencyjne ceny i nowoczesną flotę pojazdów. Jeśli jednak podróżni zdecydują, że potrzebny jest im samochód już po dojechaniu do stolicy, to również będą oni mogli go tam wynająć. Funkcjonuje tam bowiem kilka, mniejszych wypożyczalni samochodów, które należą do lokalnych mieszkańców. Oprócz tego warto zaznaczyć, że najpopularniejszym środkiem transportu na wyspie są skutery i rowery. Podróżni również mogą je wynająć, a będą one bardziej przystępne pod względem cenowym.

Parkingi na wyspie Kefalonia – gdzie można zaparkować?

Jeśli turyści zdecydowali się wynająć auto, to z pewnością mogą się oni również zastanawiać, gdzie można je zaparkować. Większość parkingów na wyspie, a szczególnie w stolicy jest płatna. Parkingi są standardowo oznakowane znakami oraz białymi liniami. W sobotę, niedzielę, a także dni świąteczne, parkingi dla turystów są całkowicie darmowe. Warto pamiętać, że niektóre parkingi są przeznaczone jedynie dla mieszkańców. Tam nie zaleca się pozostawiania samochodu, gdyż greccy mieszkańcy wyspy są bardzo na tym punkcie wrażliwi.

Gdzie można dobrze zjeść na Kefalonii? – TOP3 najlepsze lokale gastronomiczne wyspy

Wydawać by się mogło, że największa część bazy gastronomicznej Kefalonii skupia się w stolicy wyspy. Niemniej jednak nie jest to do końca prawda. Wraz z rozwojem turystki masowej, restauracje, bary i knajpki na wyspie zaczęły rozwijać się na potęgę. Wobec tego jakie lokalne gastronomiczne są warte odwiedzenia podczas pobytu na wyspie?

  1. Socrates Tawerna – nie ma chyba bardziej greckiej restauracji niż Socrates Tawerna. Znajduje się ona w kameralnej miejscowości Skala na południowym wybrzeżu wyspy. Socrates Tawerna zaprasza na typowe greckie jedzenie, a także na najlepsze, lokalne wino. Dominują ryby i owoce morza, a także lokalne oliwki.
  2. SIA ADRE – to kolejny lokal gastronomiczny, z którego oferty mogą skorzystać turyści podróżujący do Lixouri. Podobnie jak poprzednik, oferuje on typową grecką kuchnię, co pozwoli nam zasmakować lokalnych dań i przysmaków. Wyjątkową cechą tego lokalu jest to, że wykorzystuje on tylko produkty ekologiczne. SIA ADRE przygotował także specjalną ofertę dla gości, którzy są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.
  3. Eleni’s Olive Garden Cafe – to z kolei wyjątkowy lokal znajdujący się w Samis – Tzanata. Miejscowość ta znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Tutaj również goście będą mogli zasmakować kuchni greckiej w najlepszym wydaniu. Ciekawą atrakcją lokalu jest możliwość degustacji różnorodnych, produkowanych lokalnie oliwek z oliwek, a także win z tutejszych winogron. Weganie i wegetarianie mogą liczyć na pozycje w menu dostosowane .

Najlepsze noclegi na wyspie Kefalonia – gdzie spać na rajskiej wyspie?

Kefalonia wraz z rozwojem turystki, rozwinęła także pokaźną bazę noclegową. Hoteli, pensjonatów, a także hosteli na wyspie nie brakuje. Jakie miejsca noclegowe polecamy najbardziej?

TOP3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Kefalonii

Rodziny z małymi dziećmi, powinny rozważyć ofertę następujących noclegów:

Oikos Boutique Residences – to prywatne kwatery w miejscowości Plateies

Kefalonia Apartments – to kolejne prywatne kwatery noclegowe blisko plaży w miejscowości Spartia

Vila Tselentata – obiekt noclegowy przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi w miejscowości Fiskardo

TOP3 najlepsze noclegi na Kefalonii z widokiem na morze

Turyści, którzy chcą budzić się do rajskich widoków, mogą zatrzymać się w:

Flamiatos Garden Cottages – to prywatne kwatery, które znajdują się blisko plaży w miejscowości Poulata

Karavados Beach Hotel – to z kolei duży kompleks hotelowy, z widokiem na morze w miejscowości Karavados

Ionis Hotel – to trzygwiazdkowy hotel w miejscowości Karavados z widokiem na morze.

Noclegi na Kefalonia w przystępnej cenie

Jeśli poszukujemy noclegów na wyspie Kefalonia w przystępnej cenie, to w sezonie turystycznym będzie dość trudno. Niemniej jednak turyści mogą zwrócić uwagę szczególnie na obiekt noclegowy jakim jest Villa Serenity. Zwykle można tam znaleźć wolny pokój już od 150 złotych za noc dla jednej osoby. Niemniej jednak należy rezerwować noclegi z dość dużym wyprzedzeniem, gdyż tanie obiekty noclegowe cechują się dużym obłożeniem.

Wycieczki po atrakcje-kefalonii

Poprzedni

Wakacje na Santorini – przewodnik, hotele, plaże

Najpiękniejsze plaże w Dubrowniku i okolicach

Następny

Dodaj komentarz