Wakacje na wyspie Cres – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , , , , , ,

Cres jest jedną z chorwackich wysp leżących na Morzu Adriatyckim, a jej największą zaletą, podobnie jak innych części Chorwacji, jest słoneczne wybrzeże i gwarancja doskonałej pogody niemal przez cały rok. Mimo swoich niewielkich rozmiarów wyspa Cres ma naprawdę wiele do zaoferowania, od wspaniałych plaż, przez piękne krajobrazy, po liczne zabytki, a co najważniejsze, ciężko tutaj o zatłoczone, typowo turystyczne kurorty.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Cres – chorwacka perła Adriatyku

Town of Valun sailing bay on Cres island aeial view, Kvarner region of Croatia
Widok z lotu ptaka na wybrzeże wyspy Cres, licencja: shutterstock/By xbrchx

Wyspa Cres jest jedną z kilku chorwackich wysp i drugą pod względem rozmiarów wyspą na Morzu Adriatyckim. Znajduje się na północy Chorwacji w malowniczej Zatoce Kvarner, pomiędzy kontynentalną częścią Chorwacji, a półwyspem Istria. Wyspa ma ponad 400 kilometrów kwadratowych powierzchni i aż 268 kilometrów linii brzegowej obfitującej we wspaniałe, słoneczne plaże.

Cres – miejsce, gdzie czas płynie wolnej

Cres nawet w szczycie sezonu sprawia wrażenie opuszczonej, prawie bezludnej wyspy. Jest tak głównie przez to, że na wyspie znajdują się głównie wioski i kilka niewielkich miasteczek; większość jej obszaru zajmują zaś plaże, skalne klify i lasy.

Dzięki swojemu położeniu wyspa Cres słynie przede wszystkim z urokliwych, ukrytych między skałami zatoczek oraz wielu pięknych, czystych i niemal bezludnych plaż. Jest ich tutaj tak wiele, że każdy odwiedzający wyspę z pewnością znajdzie dla siebie spokojne i niezatłoczone miejsce przy brzegu. Gdyby tego było mało, to na terenie wyspy znajduje się też piękne i czyste słodkowodne jezioro Vransko; niestety można je jedynie podziwiać, kąpiel jest zakazana, ponieważ zbiornik jest źródłem wody pitnej dla mieszkańców wyspy.

Kiedy najlepiej odwiedzić wyspę Cres?

Town of Osor aerial view, bridge between Cres and Mali Losinj islands, Adriatic archpelago of Croatia
Wyspa Cres w Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

Aby cieszyć się piękną pogodą i jednocześnie mieć gwarancję, że na wyspie będą działać hotele i restauracje, najlepiej zaplanować wyjazd między majem a wrześniem. W pozostałych miesiącach pogoda nadal dopisuje, ale Cres staje się miejscem wymarłym i opustoszałym. Choć wyspa z roku na rok jest coraz popularniejsza wśród turystów, to nadal jest jednym ze spokojniejszych zakątków Chorwacji.

Na Cres można się dostać jedynie drogą morską, a najszybszym sposobem jest podróż promem z miejscowości Brestova na Istrii. Prom dociera do miejscowości Porozina położonej na wyspie. Taki rejs trwa niespełna 20 minut i sam w sobie jest już nie lada atrakcją.

Historia wyspy Cres

CRES, CROATIA, The city of Cres is the biggest town on the Cres island, Croatia. It's numerous small streets are a big tourist attraction.
Zabytkowe uliczki na wyspie Cres, Chorwacja, licencja: shutterstock/By mislaw

Wyspa Cres to przede wszystkim malownicze, nadmorskie krajobrazy, krystaliczna woda Morza Adriatyckiego i wspaniałe plaże. Jednak poza tym jest tu też całkiem sporo zabytków. Oszałamiające, dzikie krajobrazy i bajkowa sceneria to zasługa doskonałego położenia wyspy, a jej kultura i architektura są zasługą bogatej historii.

Wyspa stała się częścią Chorwacji dopiero w XX wieku. Wcześniej było to terytorium niezależne, by w II wieku naszej ery zostać przejęte przez Rzymian. Następnie była obszarem wpływów bizantyjskich, a później przez kilkaset lat trafiła pod rządy Cesarstwa Weneckiego. Od początku XIX wieku była pod rządami cesarstwa Austro-Wegier, a  po II wojnie światowej trafiła w ręce Niemców. Dopiero w drugiej połowie XX wieku obszar wyspy został przekazany Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii i uzyskaniu niepodległości przez Chorwację w 1991 roku stała się częścią terytorium chorwackiego już na stałe.

Atrakcje na wyspie Cres

Town of Osor aerial view, bridge between Cres and Mali Losinj islands, Adriatic archpelago of Croatia
Miejscowość Osor na wyspie Cres, licencja: shutterstock/By xbrchx

Najstarszą miejscowością na wyspie jest Osor, miasto-muzeum, które poza sezonem zamieszkuje zaledwie 100 mieszkańców. Można tutaj podziwiać między innymi historyczne centrum z zabytkowym rynkiem i pięknymi budynkami z XV oraz XVI wieku. Znajduje się tu również ratusz z zadaszoną loggią, będącym obecnie siedzibą Muzeum Archeologicznego. Jest tu również dawny pałac biskupi i wspaniała XV-wieczna katedra Sveta Marija z zabytkową dzwonnicą. Natrafimy także wiele pozostałości po czasach starożytnych. Tak naprawdę całe miasteczko jest jednym, wielkim skansenem. Dodatkową atrakcją są odbywające się latem wieczory muzyczne, organizowane każdego roku od prawie 50 lat. Na skraju miasta znajduje się most zwodzony, dzięki któremu można przedostać się na sąsiadującą z wyspą Cres równie piękną wysepkę Losinj.

Miejscowość Cres na wyspie Cres

Największą miejscowością na wyspie Cres jest miasto o tej samej nazwie – jedno z niewielu miejsc, w których można spotkać więcej turystów. Miejscowość jest malowniczo położona i otoczona gajami oliwnymi. Z upraw tutejszych oliwek pochodzi popularna oliwa z Cresu. Miasto posiada również zabytkową starówkę z labiryntem wąskich uliczek otoczonych wysokimi kamienicami. W niewielkiej odległości od ścisłego centrum, przy skrzyżowaniu ulic Melin i Put Fortcece, wznosi się wieża wenecka zbudowana w XV wieku. To jedyna ocalała i jedna z trzech budowli, które kiedyś stały w mieście jako część fortyfikacji.

Sunset on Slatina Beach, Martinšćica, Cres island
Zachód słońca na plaży w miejscowości Martinšćica, licencja: shutterstock/By MMih Kih

Dawniej miasto otoczone było też murami obronnymi, z których do dziś zachowały się jedynie fragmenty. Podziwiać można za to trzy całkiem dobrze zachowane renesansowe bramy: małą bramę nazywaną Bragadiną, północną bramę o nazwie Marcela oraz główną bramę Świętego Mikołaja zlokalizowaną przy centralnym placu.

Kolejną pozostałością po dawnych czasach jest loggia miejska z pręgierzem, która wznosi się przy głównym placu miejskim. Przed laty budynek pełnił funkcję urzędu miasta. Dziś jest to miejsce lokalnego targowiska, na którym można zaopatrzyć się w smaczne, świeże owoce i warzywa oraz lokalne produkty. Kolejnym zabytkiem jest stary romański kościółek z XII wieku, poświęcony Świętemu Izydorowi – patronowi miasta. Jednym z ciekawszych miejsc w mieście, a może nawet na całej wyspie, jest Creski Muzej, czyli miejskie Muzeum Cresu znajdujące się we wnętrzu gotycko-renesansowego pałacu Arsan. Mieści się w nim 8 kolekcji: archeologiczna, etnograficzna, kulturalna, historyczna, numizmatyczna, heraldyczna, biblioteczna oraz technologiczna – wszystkie dotyczące wyspy Cres.

Malownicza Martinšćica

Drugą pod względem wielkości miejscowością jest malownicza Martinšćica, położona na skraju zachodniego wybrzeża wyspy, przy samym brzegu morza. Słynie ona z produkcji olejku szałwiowego. W jej historycznym centrum można odwiedzić między innymi zabytkowy kościół Świętego Marcina i klasztor franciszkański z XVI wieku, a także XVII-wieczny zamek rodziny Sforza. W tym ostatnim dziś mieści się restauracja. Od końca maja do września miasto organizuje cykl imprez pod nazwą Creskie Lato, który obejmuje liczne koncerty, imprezy kulturalne oraz festyny.

Osada Beli

Na północno-wschodnim krańcu wyspy leży osada Beli, która, choć jest niewielkich rozmiarów, to potrafi przyjemnie zaskoczyć. Wioska znajduje się na 130-metrowym, skalistym wzniesieniu, przez co w starożytności była strategicznym punktem wyspy. Z kolei dziś jest to znakomity punkt widokowy. Miejscowość podzielona jest na dwie części połączone stromą drogą – pierwsza znajduje się na szczycie, a druga u stóp skał, bliżej wybrzeża i posiada piękną żwirową plażę.

W pobliżu Beli znajduje się kilka zabytkowych kościołów i pozostałości rzymskiego mostu, jedynego jaki przetrwał po wschodniej stronie Adriatyku. Przez tutejszy las przebiega kilka przyjemnych szlaków spacerowych pozwalających podziwiać ruiny dawnych wiosek rozrzuconych po okolicy.

Town of Beli on Cres island view, landscape of Kvarner region in Croatia
Beli na wyspie Cres, licencja: shutterstock/By xbrchx

Ciekawą atrakcją w Beli są też magiczne, kamienne labirynty ukryte w lesie Tramuntana. Labirynty są aż trzy:

  • Łady, będący repliką starożytnego labiryntu chorwackiej bogini piękna i miłości odkrytego w Puli,
  • Vesny, czyli powiększona replika labiryntu znajdującego się w katedrze Notre-Dame de Chartres we Francji, poświęcona starożytnej chorwackiej bogini wiosny,
  • Izydy, poświęcony egipskiej bogini, której posąg stoi w kościele w Beli.

Na terenie wyspy znajdują się też dwa całkiem spore wzniesienia – idealne miejsca dla wielbicieli górskich wędrówek i widoków. Pierwszym jest Gorica, czyli najwyższy szczyt wyspy Cres, który ma wysokość 648 metrów. Drugi to Sis o podobnej wysokości 639 metrów. Oba miejsca są też świetnymi punktami widokowymi ze wspaniałym widokiem na wybrzeże i zielone krajobrazy wyspy.

W wielu turystycznych kurortach jedyną opcją wygodnego zwiedzania jest wypożyczenie samochodu, tutaj natomiast można pokusić się o wynajęcie łódki. Można nią zwiedzić wyspę od strony morza na własną rękę, a przy dobrym planie i odpowiedniej ilości czasu może nawet opłynąć ją dookoła.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Cres

Bali beach coast line. The island Cres, Croatia. Adriatic.  September 2019
Plaża na wyspie Cres, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Valentyn Volkov

Największą zaletą chorwackiej wyspy Cres jest z pewnością jej wybrzeże. Najczęściej plaże są żwirowe i kamieniste, przeważnie otoczone skałami i zacienione drzewami, a dostęp do wielu miejsc jest możliwy jedynie od strony morza. Większość stanowią mało uczęszczane, a czasami wręcz bezludne plaże, na których tłumy turystów są niezwykłą rzadkością nawet w sezonie wakacyjnym. 

Jedną z tych najpopularniejszych jest plaża Kovačine znajdująca się bezpośrednio w mieście Cres, na zachód od jego ścisłego centrum. Można do niej dotrzeć chociażby nadmorską promenadą Svetog Mikule. Szeroki pas piaszczystej plaży jest częściowo osłonięty sosnami i drzewami oliwnymi, a woda zachwyca swoją barwą i przejrzystością. Dodatkową zaletą jest długie i łagodne zejście do morza.

Kolejnym miejscem do plażowania jest również pas wybrzeża w zatoce Sveti Ivan o długości ponad 150 metrów i szerokości ok. 17 metrów. Plaża jest uznawana za jedną z ładniejszych na wyspie Cres. Poza białymi kamyczkami i lazurową wodą są tu skały otaczające plażę z trzech stron i wspaniały widok na morze, aż po horyzont. Miejsce zlokalizowane jest poniżej wsi Lubenice i trudnodostępne – można się do niego dostać schodząc stromą ścieżką lub przypływając łodzią z innej części wybrzeża.

Plaża w Orlec

woman floating on an airbed over the cristal clear water of the rocky scenic mali bok orlec natural wild beach on cres island croatia .
Przepiękne wybrzeże przy plaży Orlec na wyspie Cres, licencja: shutterstock/By berni0004

Następna plaża leży nieopodal miejscowości Orlec, w otoczeniu wysokich, skalnych klifów i zieleni lasów iglastych porastających okolicę. Plaża Mali Bok ma jedynie 50 metrów długości i jest szeroka na 15 merów, ale znalazła się na liście najpiękniejszych plaż na świecie. W jej bliskim sąsiedztwie jest też druga, dzika plaża. Oba miejsca znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Mali Bok. Droga do plaży prowadzi stromą ścieżką, ale warto ją pokonać.

Nieco dalej na południe znajdują się dwie kolejne plaże, podobnie jak poprzednie ukryte w zatoce – Koromačna oraz Uvala Krtača są plażami kamienistymi, osłoniętymi skałami. Aby do nich dotrzeć, trzeba przejść kilka kilometrów asfaltową drogą. Najbliżej znajduje się wioska Belej.

Po przeciwnej stronie wyspy znajduje się natomiast kolejny rezerwat, a w nim zatoka Žanja ze żwirową plażą pomiędzy skałami i tajemniczą skalną jaskinią o nazwie Plava Grota (Błękitna Grota), do której można się dostać wyłącznie od strony morza.

Mniej więcej pośrodku wyspy, w pobliżu głębokiej zatoki leży mała, nadmorska wioska rybacka Valun. Miejscowość może się pochwalić dwiema pięknymi żwirowymi plażami. Jedna z nich to plaża skrywająca się w zatoce Raca, w otoczeniu gęstego, sosnowego lasu.

Plaża w Dragozetici

Kolejna z plaż leży na północy wyspy Cres, w pobliżu miejscowości Dragozetici. Jest wysypana drobnym żwirem i posiada krystalicznie czystą wodę, nie brakuje też kamieni i drzew zacieniających plażę, ale rzeczą, jaka wyróżnia to miejsce, są stojące tuż przy brzegu pozostałości kamiennych murów.

Całkiem przyjemne i przede wszystkim długie plaże znajdują się w miejscowościach Ustrine, Martinšćica na zachodnim wybrzeżu, a także w pobliżu miejscowości Punta Kriza na południu i Porozina na północy wyspy.

Najlepsze chorwackie restauracje na wyspie Cres

Waterfront and old houses in the old town of Cres, waterfront, Island of Cres, Kvarner, Croatia
Zabytkowe budynki na wyspie Cres, licencja: shutterstock/By Ilija Ascic

Wyspa Cres, podobnie jak cała Chorwacja, jest znana z wyśmienitej kuchni. Szczególnie smaczne wśród tutejszych specjałów są dania z jagnięciny, ryb i owoców morza. Na wyspie Cres, choć nie jest ona tak popularna, jak kontynentalna część kraju, można znaleźć kilka doskonałych restauracji, w których można skosztować smacznej, chorwackiej kuchni. Poniżej te najczęściej polecane:

  • Belona serwująca wszystkie popularne dania kuchni chorwackiej, adres: Hrvatskih branitelja 15, Cres;
  • Konoba Bukaleta z przytulnym wnętrzem i bogatym menu z najpopularniejszymi chorwackimi potrawami, adres: Loznati 9a;
  • MaMaLu – niewielka restauracja z nadmorskim klimatem oraz widokiem na zatokę i przystań, z wszystkimi smacznymi daniami chorwackiej kuchni w menu, adres: Valun 12;
  • Restaurant Pogana – nadmorska restauracja specjalizująca się w świeżych rybach i owocach morza, adres: Pogana 75, Punta Križa;
  • Bistro – Pizzeria Burra z doskonałym menu i pięknym wnętrzem oraz przyjemną atmosferą, adres: Plomin 1, Cres

Gdzie się zatrzymać, odwiedzając wyspę Cres?

Choć wyspa wciąż nie jest zbyt popularna wśród turystów, to jej mieszkańcy są doskonale przygotowani na wizytę gości.  W większości miejscowości na wyspie, także tych mniejszych, można znaleźć niedrogie i przyjemne miejsce, w którym można spędzić wakacje. Wśród najpopularniejszych i najlepiej ocenianych jest kilka hoteli, ale zdecydowana większość miejsc noclegowych to prywatne kwatery, które najczęściej dostępne są jedynie w sezonie.

Top 5 hoteli na wyspie Cres

  • Guest House Neho – dom gościnny położony w samym centrum miasta Cres i oddalony jedynie kilkaset metrów od plaży. Cena dwuosobowego pokoju waha się między 500 a 600 złotych za dobę. Adres: Zazid 5, Cres.
  • Villa Lavanda – pensjonat z tawerną znajdujący się centrum miasta Cres, w odległości zaledwie 100 metrów od najbliższej kamienistej plaży. Jednodniowy nocleg dla dwóch osób to koszt od 300 do 500 złotych, w zależności od terminu pobytu. Adres: Melin I/13, Cres.
  • Mobile Homes Camping Kovačine – usytuowany przy plaży Kovačine, z przyczepami i domkami holenderskimi oraz bogatym zapleczem rozrywkowym, gastronomicznym i sportowym. Cena jednodniowego pobytu w dwuosobowym domu wynosi od ok. 400 do prawie 700 złotych i zależy od rodzaju noclegu i terminu pobytu. Adres: Melin I/20, Cres.
  • Hotel Kimen – duży, trzygwiazdkowy hotel stojący przy plaży i oddalony kilkaset metrów od centrum miasta Cres. Jedna noc w dwuosobowym pokoju to koszt od 300 do 700 złotych, w zależności od terminu i pokoju. Adres: Melin I Br. 16, Cres.
  • Zlatni Lav – czterogwiazdkowy hotel z basenem i strefą SPA, oddalony od wybrzeża o niecały kilometr. Cena dwuosobowego pokoju waha się między 350 a 550 złotych i zależy głównie od terminu pobytu. Adres: Martinscica 18.

Najlepsze hotele w Chorwacji

Wycieczki po chorwacja-wakacje

Poprzedni

Wakacje na wyspie Losinj – przewodnik, hotele, plaże

Wakacje na wyspie Hvar – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz