Wakacje na Riwierze Olimpu – przewodnik, atrakcje, hotele, plaże

Tagi , , , , , ,

Riwiera Olimpijska (gr. Olympiaki Paralia) to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród turystów nie tylko z Europy. Olympiaki Paralia rozciąga się na odcinku prawie 70 km, wzdłuż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej. Administracyjnie Riwiera znajduje się w regionie Macedonii Środkowej i obejmuje kilkadziesiąt mniejszych oraz większych miejscowości i kurortów. Co warto zwiedzić podczas wakacji na Riwierze Olimpu? Gdzie warto się zatrzymać na dłuższy pobyt? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje na Riwierze Olimpu

Szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe morze, gwarantowana, słoneczna pogoda, a także możliwość uprawiania różnych sportów wodnych zachęca wielu turystów. Bliskość masywu Olimp oraz pasma górskiego Ossa jest dodatkowo interesująca wśród miłośników pieszych wędrówek.  Riwiera Olimpijska posiada również bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Region ten jest również bardzo dobrze skomunikowany z resztą Grecji, co ułatwia wycieczki do pobliskich atrakcji turystycznych i zabytków. Jednym z głównych czynników zachęcających turystów do odwiedzenia tej części wybrzeża jest cena. Ceny są tu bardzo atrakcyjne, co sprawia, że możesz skorzystać z wakacyjnych uroków tego miejsca bez obaw o swój portfel.

Największe atrakcje Riwiery Olimpu

Dolina Tempi

Dolina Tempi w Grecji znajduje się pomiędzy Olimpem – 2918 m n.p.m. a masywem Ossa. Według starożytnych przekazów Tempi, powstała w wyniku dużego trzęsienia ziemi. Spowodowało ono powstanie szczeliny, od której oderwały się dwie duże góry – Olimp i Kissavos 1978 m n.p.m.. W uskoku ujście znalazły wody rzeki Pinios. Region ten jest naturalnie piękny, posiada bujną roślinność i duże znaczenie historyczne. Dolina Tempi ma 10 kilometrów długości. W najwęższym miejscu ma ona szerokość 25 metrów i głębokość około 500 metrów.

Meteory

Podczas wakacji na Riwierze Olimpijskiej warto zobaczyć jeden z cudów świata, czyli Meteory. Meteory to prawosławne klasztory, które są jakby zawieszone na skałach. Istnieje 6 klasztorów osadzonych na ogromnych klifach, które  można odwiedzić. Jest to miejsce niezwykle magiczne, mistyczne i niezwykle inspirujące.

Prionia – początek szlaku na Olimp

W mieście Litochoro rozpoczyna się szlak na Olimp i jest ono jednym z wejść do Parku Narodowego. Międzynarodowy szlak turystyczny E4 przechodzi przez zachwycający wąwóz Enipea. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony. Po wielu dość stromych podejściach i zejściach szlak kończy się w Prionii na wysokosci około 1100 m n.p.m. przy źródłach rzeki Enipea.

Saloniki

Saloniki gr. Thessaloniki to drugie pod względem wielkości miasto w Grecji. Znajduje się w północnej Grecji, a jego międzynarodowe lotnisko czyni go idealnym miejscem do zwiedzania północnej i centralnej części wybrzeża. Saloniki to miasto o długiej historii, dlatego też jest tu wiele miejsc do zobaczenia. Główne zabytki pochodzą z czasów rzymskich i bizantyjskich. Należą do nich m.in: Łuk Triumfalny Galeriusza, Rotunda, kościół św. Demetriusza i średniowieczny zamek. Symbolem oraz najważniejszym zabytkiem w Salonikach jest Biała Wieża, znajdująca się przy słynnej promenadzie.

Skansen Paleos Panteleimonas

Zwiedzanie skansenu Paleos Panteleimonas jest podróżą w czasie. Ta ponad 200-letnia mała miejscowość leży na wysokości 460 m n.p.m.. W skansenie znajdują się dobrze zachowane domy, kościół i przepiękny plac z ponad 200 – letnimi platanami. Cały skansen obłędnie pachnie ziołami. Dodatkowo, nawet podczas deszczowych dni można podziwiać Zatokę Egejską. Na terenie skansenu znajdują się także sklepy z pamiątkami, kawiarnie oraz restauracje.

Starożytne miasto Dion

Jednym z największych zabytków na Riwierze Olimpu jest stanowisko archeologiczne w Dion. Znajdowało się u kiedyś starożytne miasto i miejsce kultu bogów olimpijskich. Obecnie jest to największe stanowisko archeologiczne w całej Grecji. Część odkrytych ruin budowli tj. mury czy gorące źródła znajduje się w granicach współczesnego miasta, natomiast część położona jest także poza nim (teatry i świątynie). W Dion jest również muzeum, w którym znajduje się m.in. eksponat – instrument, który prawdopodobnie był pierwowzorem współczesnych organów.

Wąwóz Enipea

Wąwóz rozpoczyna się w Myloi, na wysokości ponad 400 metrów. Wędrówka wąwozem Enipea jest niezwykle wyjątkowym doświadczeniem. Ścieżka jest szeroka, dobrze utrzymana i ma wiele podejść. Należy do Międzynarodowego Szlaku Turystycznego E4, który obejmuje najpiękniejsze szlaki piesze od Pirenejów aż do Krety. 

Wąwóz porośnięty jest gęstą roślinnością. Aromaty pochodzące od dziko rosnących ziół, takich jak tymianek, oregano czy herbata górska (gojnik), pobudzają zmysł węchu, natomiast malownicze krajobrazy zachwycą nawet najbardziej wybrednego turystę. Woda rzeki Enipea prawie w każdym miejscu nadaje się do picia. Warto jednak wiedzieć, że jej temperatura przez prawie cały rok wynosi około 0 stopni Celsjusza.

Starożytna Wergina

W 168 roku p.n.e. Werginę zajęli i zniszczyli Rzymianie. Od tego czasu starożytna Werginia nigdy nie odzyskała już swojej dawnej świetności. Najbardziej interesująca część tego starożytnego miasta to udostępnione do zwiedzania królewskie grobowce. Przy nieco ciemnym świetle, możesz obejrzeć ściany dawnych komór grobowych oraz liczne przedmioty. Wszystkie znaleziska są dokładnie opisane. Poza grobowcami możesz zwiedzić także ruiny pałacu królewskiego oraz pozostałości dawnej Werginy. Aby dostać się do pałacu należy iść drogą w kierunku południowym przez około 1 km. Jednak, ze względu na trwające prace archeologiczne pałac często jest niedostępny do zwiedzania. Z pewnością, większość z dawnej Werginy wciąż czeka na odkrycie.

Zamek Platamonas

Zamek Platamonas gr. Platamon jest zamkiem pochodzącym z około X w. n.e. Znajduje się on na południowy wschód od góry Olimp, w strategicznym miejscu, tuż przy zakończeniu Doliny Tempi. Można z niego kontrolować drogę z Macedonii do Tesalii i do południowej Grecji.Platamon został zbudowany na miejscu, gdzie znajdowało się starożytne miasto Heraklia. Nazwa zamku pojawia się po raz pierwszy w rozkazie cesarskim z 1198 roku, jednak już od X wieku istniał tam bizantyjski zamek. Po upadku Konstantynopola podczas IV wyprawy krzyżowej w 1204 roku, Platamon przeszedł pod jurysdykcję Bonifacego z Montferratu, króla Tesalonik, który przekazał go lombardzkiemu rycerzowi Rolando Piska. To on odbudował zamek. W 1218 roku został zdobyty przez Theodorosa Aggelosa, a po bitwie pod Pelagonią (1259) przez Michała VIII Paleologa z Nikei, który później został cesarzem bizantyjskim.

Gdzie zjeść na Riwierze Olimpu?

  • Chalet Castello Restaurant – Jeśli chcesz zjeść coś typowo lokalnego, z pięknym widokiem i miłą obsługą to zarezerwuj stolik w restauracji Chalet Castello. Restauracja znajduje się w Palaios Panteleimonas. Nie ma drugiej takiej jak ta w tym rejonie. Nie ma tu stałego menu, ponieważ zmienia się ono w zależności od sezonu i połowów.  Porcje są naprawdę duże w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto spróbować także deserów, przystawek i wina. 
  • White Rose Restaurant – jedna z najlepszych restauracji w Olympiaki Akti. Bardzo dobre jedzenie, doskonała obsługa i duże porcje. White Rose Restaurant usytuowane jest w Posidonos. 
  • Ellinikon Fish Tavern – Ellinikon Fish Tavern zgodnie z nazwą serwuje głównie ryby i owoce morza. Wszystko jest tu bardzo smaczne i świeże. Do tego sympatyczna i miła obsługa, powodują, że jest to miejsce do którego chce się wracać. Ellinikon Fish Tavern znajduje się w Kalivia Varikou.

Najpiękniejsze plaże na Riwierze Olimpu

Cała Riwiera Olimpu posiada długie, szerokie, piaszczyste oraz żwirowe plaże. Duża liczba turystów przyjeżdża tu tylko po to, aby poleżeć na plaży, poopalać się, pokąpać oraz skorzystać z całej gamy sportów wodnych dostępnych nad Morzem Egejskim. Większość plaż ma dość łagodne zejście do morza, więc są one idealne dla rodzin z dziećmi. Możesz tu także znaleźć plaże kamieniste i skaliste, które również mają swój urok i walory fotograficzne. Większość plaż na Riwierze Olimpijskiej jest bezpłatnych. Jeśli chcesz wygodnie odpoczywać na plaży to możesz jedynie zapłacić za wypożyczenie leżaków i parasola (ok. 6-8 euro za dzień). Wiele z plaż posiada także bogatą infrastrukturę plażową w postaci toalet, pryszniców, przebieralni i ratowników. Na plażach Riwiery Olimpijskiej możesz uprawiać kajakarstwo, parasailing oraz windsurfing.

Najlepsze miejsca na wakacje na Riwierze Olimpu

  • Paralia to najbardziej znany i niezwykle popularny kurort na Riwierze Olimpijskiej. Typowo wakacyjne miejsce z szeroką piaszczysto – żwirową plażą z łagodnym wejściem do morza. Pełno tu także tawern i kawiarni. Po zachodzie słońca miasteczko zamienia się w gwarny kurort. Z tego powodu jest to dobry wybór dla młodych ludzi, którzy lubią się bawić i imprezować. Jest to także doskonałe miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, wystarczy tylko poszukać hotelu na obrzeżach Paralii, aby uniknąć gwaru miasta. 
  • Katerini jest stolicą regionu oraz jest jednym z najstarszych miast na Riwierze Olimpijskiej. Nie leży ono nad morzem. Do najbliższej plaży jest około 5-8 kilometrów. Warto tu zwiedzić katedrę Thia Analipsi oraz lokalne muzeum folkloru. W mieście jest mnóstwo restauracji oraz tawern z typową grecką kuchnią.
  • Litochoro to małe miasteczko położone u podnóża Olimpu. Jest w nim wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej. Litochoro to także świetne miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych. Warto tu przyjechać, jeśli chce się aktywnie spędzić wakacje.
  • Leptokarya jest drugą najpopularniejszą miejscowością na Riwierze Olimpijskiej. Położona u podnóża masywu Olimp, jest dobrym miejscem do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Położenie Leptokaryi sprawia, że jest ona także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy.
  • Kokkino Nero to małe ale niezwykle urocze miasteczko otoczone zielenią, które jest znane ze swojego specyficznego klimatu i wód mineralnych. Jest ono idealne do wakacyjnego odpoczynku.
  • Nei Pori jest spokojnym kurortem rodzinnym, z szeroką, piaszczystą plażą z łagodnym zejściem do morza. Przy miejscowej promenadzie znajdują się liczne sklepy, tawerny, kawiarnie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Pogoda na Riwierze Olimpijskiej – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Klimat na Riwierze Olimpijskiej, jak i w całej Grecji jest śródziemnomorski. Dodatkowo bliska obecność Olimpu i masywu górskiego Ossa, powoduje zatrzymanie zimnych mas powietrza i sprawia, że jest tu znacznie więcej słonecznych oraz ciepłych dni niż w innych regionach północnej Grecji.  Lato jest tu gorące i suche, natomiast zimy są deszczowe, ale temperatury nie spadają poniżej zera. Sezon na Riwierze Olimpijskiej zaczyna się w maju, a kończy zazwyczaj  pod koniec października.

Wiosną panują przyjemne temperatury, które sprzyjają zwiedzaniu i podziwianiu atrakcji – około 24 stopni Celsjusza, natomiast w miesiącach letnich (tych najgorętszych) najlepiej odpoczywać na plaży lub kąpać się w morzu.   W lipcu i sierpniu temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza, a liczba słonecznych godzin w ciągu dnia wynosi 12. Szansa na opady jest wtedy niewielka. Jeśli nie lubisz tłumów, lepiej wybierz  się na Riwierę Olimpijską po sezonie – we wrześniu lub na początku października, kiedy jest jeszcze ciepło, ale turystów jest wyraźnie mniej. Warto przyjechać tu także przed sezonem. 

Temperatura Morza Egejskiego

Woda w Morzu Egejskim zaczyna się nagrzewać w maju, ale wtedy może być jeszcze nieco chłodna (17-19 stopni Celsjusza), jeśli chodzi o kąpiel. W czerwcu jednak można już pływać bez większych przeszkód.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Riwierze Olimpu

Hotel Danai

Czterogwiazdkowy hotel Danai jest jednym z najnowocześniejszych tego typu hoteli położonych na Riwierze w regionie Pieria. Pokoje są klimatyzowane i wyposażone w lodówkę, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, suszarkę do włosów oraz sejf. Darmowe śniadanie jest serwowane w jadalni. Natomiast za dodatkową opłatą możesz się nim delektować w swoim pokoju lub apartamencie. Hotel Danai oferuje także basen, przy którym są leżaki i parasole, siłownię, gabinet zabiegowy oraz miejsce o korzystania z internetu. Miejscowość Katerini oddalona jest od hotelu o około 8 km.

Apartments ZOI ZOI

Obiekt usytuowany jest około 50 metrów od plaży Paralia Kolimvisis Beach. Wszystkie klimatyzowane apartamenty posiadają aneks kuchenny z lodówką oraz prywatną łazienkę z prysznicem. Niektóre apartamenty zostały wyposażone dodatkowo w sejf i telewizor. Apartamenty mają bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Hotel Kallisto

Hotel Kallisto położony w miejscowości Olympiakí Aktí. Posiada on różne opcje zakwaterowania z klimatyzacją i telewizorem. Do dyspozycji Gości jest także balkon, bezpłatne WiFi, ogród z tarasem, prywatna łazienka z prysznicem oraz bezpłatny zestaw kosmetyków. Plaża Olimbiaki Akti znajduje się około 300 m od Hotelu Kallisto, natomiast stanowisko archeologiczne w Dion oddalone jest o 26 km.

TOP 3 najlepsze noclegi na Riwierze Olimpu z widokiem na morze

Panorama Hotel

Obiekt oferuje zakwaterowanie z klimatyzacją i widokiem na morze z balkonu. W pokojach dostępny jest telewizor z płaskim ekranem, sejf oraz minibar. Dodatkowo pościel i ręczniki są zapewnione. Plaża Paralia Kolimvisis Beach znajduje się około 30 m od hotelu, natomiast plaża Olympic niecałe 3 km.

Olympus Diamond studios

Olympus Diamond studios to apartament położony w Olympiaki, około 400 metrów od plaży Olympic oraz 2,5 km od plaży Paralia Kolimvisis. Oferuje on zakwaterowanie z klimatyzacją oraz bezpłatnym WiFi.  W apartamencie do dyspozycji Gości jest balkon, salon – część wypoczynkowa, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, dobrze wyposażony aneks kuchenny z lodówką oraz prywatna łazienka z prysznicem i suszarką do włosów. W pobliżu można uprawiać turystykę rowerową.

Hotel Dionisos

Hotel Dionisos położony jest w miejscowości Leptokaria, około 20 metrów od najbliższej plaży. W bliskiej odległości są także bary, restauracje i sklepy. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, posiadają widok na morze oraz bezpłatny dostęp do WiFi na terenie całego hotelu. Niektóre apartamenty dodatkowo posiadają balkon i wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Wszystkie pokoje posiadają prywatną łazienkę z prysznicem oraz suszarkę do włosów.

TOP 3 noclegi na Riwierze Olimpu w przystępnej cenie

Hotel Olympion

Obiekt posiada pokoje w przystępnej cenie. Do dyspozycji Gości są m.in.: klimatyzacja, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, balkon, ogród oraz taras. Stanowisko archeologiczne w Dion oddalone jest od hotelu o około 11 km.

Hotel Paris

Hotel Paris położony jest około 400 metrów od plaży Kallithea. Oferuje on klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi oraz balkonem z widokiem na zatokę Thermaikos oraz Olimp. Wszystkie pokoje i apartamenty w hotelu Paris wyposażono w lodówkę, telewizor, część wypoczynkową oraz prywatną łazienkę z kosmetykami i suszarką do włosów.

Hotel Lucia

Hotel Lucia usytuowany jest w Paralia Katerinis. W każdej opcji zakwaterowania w hotelu Lucia znajduje się szafa, telewizor oraz prywatna łazienka. Wszystkie pokoje posiadają lodówkę, klimatyzację, ręczniki, pościel, balkon oraz bezpłatne WiFi. Do dyspozycji Gości są także pokoje rodzinne. Plaża Paralia Katerinis oddalona jest o około 300 m od hotelu Lucia, stanowisko archeologiczne w Dion o 30 km, natomiast Klasztor św. Dionizego o 40 km. Najbliższe lotnisko, Lotnisko Saloniki-Macedonia, znajduje się około 88 km od hotelu. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje-riwiery-olimpu

Poprzedni

Zamek Platamonas – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Wakacje w Zambratija, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz