Wakacje na Krecie – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , , , , , ,

Kreta jest jednym z popularniejszych wśród Polaków kierunków na wakacje. Wpływ na to ma bez wątpienia śródziemnomorski klimat wyspy, idylliczne plaże, masa zróżnicowanych atrakcji, rozbudowana baza noclegowa i stosunkowo przystępne ceny. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania, jakie mogą mieć turyści przed wylotem na wakacje na Kretę. Sprawdzimy, jakie atrakcje i zabytki skrywa Kreta, jakie są najlepsze plaże w okolicach, a także jakiej pogody i temperatury można się na Krecie spodziewać w ciągu roku. Sprawdzimy, jakie są możliwości wynajęcia samochodu na Krecie. Wskażemy także najpiękniejsze miejsca na pobyt na wyspie oraz podpowiemy, gdzie warto zjeść i przenocować. A jeśli byliście już na Krecie koniecznie sprawdźcie również nasze poradniki z innych części Grecji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje na Krecie – pogoda i temperatura w ciągu roku

Na Krecie ciepło jest praktycznie cały rok. W najzimniejszych miesiącach, czyli w styczniu i grudniu średnia temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Najcieplej jest natomiast w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu, gdyż wtedy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 30 stopni Celsjusza. Na Krecie praktycznie cały czas jest słońce. A jeśli chodzi o największe prawdopodobieństwo opadów deszczu – odnotowuje się je w styczniu i grudniu. W miesiącach wakacyjnych prawdopodobieństwo opadów jest niewielkie. Temperatura wody na Krecie nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Woda najcieplejsza jest, co naturalne, w lipcu, sierpniu oraz we wrześniu, kiedy wynosi ona średnio 25 stopni Celsjusza. 

Kiedy jednak najlepiej jest jechać na Kretę? Warto wziąć pod uwagę oprócz pogody i temperatury jeszcze jeden czynnik, jakim są możliwe tłumy ludzi w danym czasie. Nie każdy lubi jechać w miejsca, które mogą być „przeładowane” ludźmi. Poza tym temperatury w takich miesiącach, jak lipiec czy sierpień, mogłyby być dla niektórych zbyt wysokie. Dlatego idealnymi miesiącami, aby wybrać się na Kretę są: kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień i październik. Temperatura w te miesiące jest nadal wysoka, a woda przyjemnie ciepła. Omijamy też tłumy ludzi.

Wakacje na Krecie – możliwość wynajęcia samochodu

Samochód jest środkiem transportu, który daje największy komfort podróży i swobodę w planowaniu. Nie inaczej jest w przypadku podróżowanie po Krecie. Postawienie na samochód jako środek lokomocji jest zdecydowanie najlepszych rozwiązaniem. Oprócz oczywistych powodów jak komfort, swoboda i elastyczność, samochód zapewnia również możliwość odwiedzania miejsc, które są nieosiągalne dla innych środków transportu. Samochód na Krecie można wynająć łatwo poprzez internetowe systemy rezerwacji. Jedną z wypożyczalni, w których można to zrobić, jest Autocandia. Odebrać samochód można w wypożyczalniach, które położone są niedaleko lotniska. Na przykład zlokalizowanych w miejscowości Chania.

Wakacje na Krecie – najpiękniejsze miejsca na pobyt na wyspie

Kreta jest miejscem, w którym na piękne miejsca można natrafić na każdym kroku. To sprawia, że wybranie tych najpiękniejszych nie należy do zadań łatwych. Wydaje się jednak, że mianem najpiękniejszych można nazwać północną i zachodnią część wyspy. Turyści, którzy wybiorą te miejsca na pobyt, będą mieli ułatwiony dostęp do miejsc takich jak chociażby: plaża Elafonisi, plaża Kissamos, Chania, Retimno, Heraklion oraz Agios Nikolaos. Za równie piękną można uznać także południową część Krety. Zakochają się w niej szczególnie ci, którym podobają się dzikie plaże oraz niedostępne wąwozy.

Wakacje na Krecie – atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Kreta to wyspa, która pełna jest różnorodnych atrakcji. Czasem ich ilość potrafi zaskoczyć samych turystów, którzy mimo wcześniejszego planowania podróży nie zdawali sobie sprawy, jak wiele ciekawych miejsc jest dostępnych na Krecie. Poniżej znajduje się lista najciekawszych, naszych zdaniem miast i atrakcji, których nie można przegapić:

Widok na stary port w Chanii na Krecie, Grecja. Chania, Kreta, Grecja.
Widok na stary port w Chanii na Krecie, Grecja. Chania, Kreta, Grecja, licencja: shutterstock/By DaLiu

Miasta, które trzeba zobaczyć na Krecie:

  • Heraklion – to stolica wyspy, a zarazem największe miejsce Krety. Wzdłuż dawnej granicy miasta ciągną się, będące w bardzo dobrym stanie weneckie mury oraz bramy wejściowe. Odwiedzając Heraklion, koniecznie trzeba zobaczyć takie zabytki jak: katedra św. Menasa i kościół św. Tytusa. Poza tym można się też zgubić w uliczkach, w których pełno jest uroczych kawiarni i sklepików z pamiątkami.
  • Chania – to miasto, które pod względem wielkości jest drugie na Krecie. W Chanii na każdym kroku czuć śródziemnomorski klimat tego miejsca. Z miejsc godnych polecenia, warto wyróżnić przede wszystkim Stare Miasto, którego wąskie, ciasne uliczki oraz wenecki port nadają uroczego charakteru. Będąc w Chanii oprócz portu weneckiego, polecamy odwiedzić także Muzeum Morskie Krety i kościół św. Mikołaja.
  • Lato – to starożytne miasto-państwo, które znajduje się niedaleko Agios Nikolaos. W dawnych czasach było ono jednym z największych miast-państw w całej Krecie. Wstęp do pozostałości po starożytnym mieście jest płatny, ale zdecydowanie warto się do niego udać, aby móc zobaczyć nie tyle same ruiny miasta, ale i rozległe panoramy, pozwalające oczami wyobraźni dostrzec minioną potęgę miasta.
  • Aptera – to starożytne miasto-państwo, które leży kilkanaście kilometrów od Chanii na wysokości ok.150 m n.p.m. W czasach świetności Aptera była jednym z najważniejszych miast na wyspie aż do momentu, gdy miasto zostało zniszczone. Obecnie z Aptery zostały jedynie pozostałości. Turyści mogą obejrzeć to, co zachowało się z antycznego teatru, łaźni i monastyru.

Warte odwiedzenia atrakcje na Krecie

Jaskinia Psychro znana również jako miejsce narodzin Zeusa, Kreta, Grecja,
Jaskinia Psychro znana również jako miejsce narodzin Zeusa, Kreta, Grecja, licencja: shutterstock/By gabrielainsuratelu

Wąwóz Samaria

Wąwóz jest miejscem, do którego nie jest łatwo się dostać, ale zdecydowanie warto, bo potrafi zachwycić widokami. Jest położony w samym sercu jedynego parku narodowego na Krecie – Parku Narodowego Białych Gór Krety. Wędrówka po wąwozie wiąże się z pokonaniem 18-tu kilometrów, co czyni go najdłuższym wąwozem w Europie.

Pałac Minojski w Knossos

Budowlę, a właściwie to, co z niej pozostało, można na własne oczy zobaczyć w Knossos u stóp gór Ida. Pałac powstał prawdopodobnie między 2000 a 1400 r. p.n.e. i dzisiaj stanowi świadectwo dawnej potęgi cywilizacji minojskiej

Park Botaniczny i Ogrody Krety

Park Botaniczny znajduje się w odległości 20 kilometrów od Chanii i ma powierzchnię 20 hektarów. Powstał w 2004 roku, po pożarze, który strawił w ogniu całą okolicę. Na terenie parku jest wiele szlaków tematycznych. Turyści mogą podziwiać florę praktycznie z całego świata. Na jego terenie działa restauracja, do której w wolnej chwili można zejść, gdy przyjdzie ochota na zjedzenie posiłku lub odpoczynku.

Muzeum Archeologiczne Eleutherna

Muzeum archeologiczne to propozycja atrakcji w szczególności dla osób, których interesuje zgłębianie tajemnic dawnych cywilizacji oraz historycznej przeszłości samej Krety. Położone jest na terenie dawnego miasta-państwa Eleutherna. Otwarto je stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Turyści, którzy odwiedzą muzeum, będą mogli się dowiedzieć m.in.: jak rozwijało się miasto Eleuthernana przestrzeni wieków oraz w jaki sposób upadło.

Cretaquarium

Cretaquarium jest złożonym kompleksem akwariów, położonym niedaleko Heraklionu. Turyści, którzy zdecydują się na wejście, będą mogli na własne oczy ujrzeć ponad 200 różnych gatunków stworzeń, zamieszkujących Morze Śródziemnomorskie.

Jaskinia Psychro

Jaskinia Psychro znana również jako jaskinia Zeusa. Według mitów to w niej urodził się Zeus, czyli najważniejszy bóg grecki i to w tej jaskini ukrywał się przed swoim ojcem Kronosem. Jaskinia dopiero pod koniec XIX wieku została na nowo odkryta i zbadana przez specjalistów, którzy odkryli ślady po dawnych kulturach. Wejście do jaskini Zeusa jest płatne, a wejście będzie kosztowało kilka euro. Jaskinię zwiedza się samodzielnie.

Klasztor Agia Triada Tzagaroli

Klasztor znajduje się kilka kilometrów od lotniska w Chanii. Budowla powstała w XVII wieku i obecnie mieści się w nim muzeum, w którym można obejrzeć kolekcję ikon i sakralnych zabytków o bezcennej wartości. Wokół klasztoru można zobaczyć cyprysy, winnice oraz gaje oliwne, co mieszkający w nim mnisi chętnie wykorzystują produkując nawet 20 ton oliwy z oliwek rocznie

Wakacje na Krecie – najlepsze plaże w okolicach

Plaże są jednym z tych elementów, które najbardziej zachwycają podróżujących na Kretę. Spośród wielu wartych wzmianki plaż, poniżej znajdują się wypisane 3 plaże, które najbardziej zasługują na wyróżnienie:

Różowa plaża Elafonissi

Plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Plaża Elafonissi leży w południowo-zachodniej części Krety, a słynie przede wszystkim z różowego piasku, który w połączeniu z czystą, turkusową wodą daje oszałamiający efekt. Na plaże stosunkowo łatwo dostać się samochodem. Infrastruktura w pobliżu plaży jest dostosowana do zmotoryzowanych turystów – dostępne są miejsca postojowe dla pojazdów. Na plaży znajdują się parasole i bary. Niedaleko plaży znajdziemy rezerwat przyrody. Turyści mogą w łatwy sposób dostać się na jego teren. Wystarczy przeciąć płytką wodę i na własne oczy podziwiać egzotyczne żółwie i rajską przyrodę wyspy.

Balos

plaża zlokalizowana jest w północno-zachodniej części wyspy. Plażę otacza ze wszystkich stron przepiękny krajobraz, który docenią w szczególności wszyscy fani przyrody. Na plaży i w jej pobliżu można napotkać egzotyczne zwierzęta, między innymi żółwie morskie czy mniszki. Wszystko to sprawia, że Balos wyglądem przypomina karaibską lagunę i jest idealnym miejscem do wykonania pocztówkowych zdjęć z wakacji.

Frangokastello

Frangokastello to wyjątkowa plaża, która położona jest na południowym brzegu Krety. Swoją wyjątkowość zawdzięcza staremu, weneckiemu zamkowi, który góruje nad plażą. Dzięki czemu można pływać, czy opalać się na plaży, spoglądając na imponujące zamczysko. Frangokastello ma jednak również wiele, innych zalet. Piasek na plaży jest bardzo przyjemny dla stóp, a woda przy plaży jest krystalicznie czysta. Należy dodać, że jest to miejsce wyjątkowo spokojne, co docenią w szczególności osoby, które nie przepadają za tłokiem i hałasem. Dla fanów zwiedzania zamków nie bez znaczenia będzie fakt, że możliwe jest zwiedzanie wspomnianego zamku, które może być nie lada atrakcją.

Wakacje na Krecie – gdzie zjeść?

Restauracji z dobrym jedzeniem, przystępnymi cenami i unikalnym klimatem na Krecie nie brakuje. Wybór jest całkiem spory i każdy powinien znaleźć coś, co trafi w gusta, a co najważniejsze we kubki smakowe. Poniżej znajduje się subiektywna lista trzech najlepszych restauracji na Krecie:

  • Ellotia Restaurant – to znana, acz niezbyt zatłoczona restauracja, mieszcząca się w Chanii. Lokal zlokalizowany jest w wąskiej uliczce, dzięki czemu stosunkowo łatwo o wolne miejsca. Jej lokalizacja sprawia, że lokal nie jest oblegany przez tłumy klientów. Umiejscowienie jej na dziedzińcu, który pokrywa bluszcz sprawia, że klimat restauracji nabiera romantycznych cech. To, co najważniejsze, czyli jedzenie, jest na najwyższym poziomie. W menu lokalu widnieją tradycyjne dania kuchni greckiej m.in.: souvlaki, tzatziki, czy mousaka.
  • Pigadi – Rethymno – restauracja położona jest w miejscowości Rethymno. Pigadi mieści się na podwórku, który jest pozostałością po starej kamiennicy, co dodaje jej urokliwego klimatu. Lokal serwuje dania z kuchni greckiej i śródziemnomorskiej. Śmiało można powiedzieć, że są one najwyższej jakości. Obsługa dokłada wszelkich starań, by klienci wyszli z lokalu usatysfakcjonowani.
  • Ta Chalkina – to bardzo popularna restauracja znajdująca się w Chanii. Z ową popularnością lokalu wiąże się jednak jedna wada. Praktycznie od południa w sezonie ciężko jest znaleźć wolne miejsce, gdyż lokal jest notorycznie oblegany przez klientów. Trudno się jednak dziwić popularnością lokalu, jeśli spojrzy się na jakość serwowanych w nim dań. W Ta Chalkina klienci mogą spróbować dań z lokalnej kuchni greckiej. Serwowane porcje są duże, ceny stosunkowo przystępne, a jedzenie bardzo smaczne.

Wakacje na Krecie – gdzie nocować? TOP 3 najlepsze hotele

Baza noclegowa na Krecie jest niezwykle bogata i rozbudowana. Ogromna ilość obiektów noclegowych na miejscu sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem najodpowiedniejszej dla nas opcji, nawet jeśli nasze wymagania są wysokie. Poniżej podrzucamy listę najlepszych hoteli uwzględniających kryterium pobytu z dziećmi, świetnego widoku na morze oraz przystępnej ceny.  

Najlepszy nocleg dla rodzin z dziećmi na Krecie

Nostos Beach Boutique Hotel hotel położony jest zaledwie minutę drogi od plaży Kamari. Goście mogą korzystać z basenu z barem, hotelowej restauracji oraz pokoi z dużymi balkonami. Ponadto na dzieci czeka pokój zabaw, a hotelowy basen został również do nich przystosowany. Goście mogą korzystać z wielu udogodnień, do których zaliczyć można między innymi: transfer lotniskowy i bezpłatne wifi. Każdy z pokoi posiada duży balkon z widokiem na morze, a w pokojach znajduje się zestaw do parzenia kawy i herbaty.

Najlepszy nocleg na Krecie z widokiem na morze

DOM Boutique Hotel obiekt znajduje się w mieście Heraklion, w dzielnicy Iraklion. W hotelu znajduje się bar, wspólny salon i stanowisko informacji turystycznej. Goście mogą korzystać z bezpłatnego wifi, prywatnego parkingu, transferu lotniskowego i całodobowej recepcji. Co ważne obiekt został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. DOM Boutique Hotel serwuje śniadania w formie bufetu. Pokoje w hotelu są klimatyzowane i wyposażone m.in.: w lodówkę, sejf, telewizor z płaskim ekranem, prywatną łazienkę z prysznicem i balkon. Dodatkowo w każdym pokoju znajduje się zestaw do parzenia kawy i herbaty. Część pokoi posiada taras, a niektóre z nich mogą wyróżnić się pięknym widokiem na morze.

Nocleg na Krecie w przystępnej cenie

Renieris Hotel obiekt znajduje się w miejscowości Kato Stalos, w odległości 200 metrów od najbliższej plaży. Hotel posiada duży basen z tarasem słonecznym, a także mniejszy basen dla dzieci. Przy basenie położony jest zadaszony bar, oferujący rozmaite przekąski i napoje. Do swojej dyspozycji goście mają bezpłatne wifi i parking, a także możliwość transferu lotniskowego. Każdy z pokoi posiada klimatyzacje i jest wyposażony w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, lodówkę, łazienkę i balkon. Ponadto we wszystkich pokojach w obiekcie znajduje się zestaw do parzenia kawy i herbaty. 

Wycieczki po co-zobaczyc-na-krecie

Poprzedni

Ateny – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, hotele

Trekking do wodospadów Kozjak w Słowenii – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz