Wakacje na Bałkanach? Oto TOP pytań i odpowiedzi!

Tagi , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Bałkany

Jakie kraje leżą na półwyspie Bałkańskim?

Kraje, które leżą na półwyspie Bałkańskim to: Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Kosowo, Słowenia, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Rumunia, Mołdawia, Grecja oraz Turcja. Są to doskonałe miejsca na wakacje na Bałkanach.

Skąd wzięła się nazwa Bałkany?

Nazwa Bałkany wzięła się od starego tureckiego słowa „balkan”, które oznacza „trudna góra”. W XIX w. podróżnik brytyjski – Robert Walsh – jako pierwszy użył nazwy Balkan na określenie całego półwyspu.

Jakie jest najstarsze państwo na Bałkanach?

Bułgaria – zajmująca wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego jest najstarszym państwem na Bałkanach. Powstanie tego państwa datuje się na VII wiek. Bułgaria jest także jednym z najstarszych państw w Europie.

Kiedy najlepiej odwiedzić Bałkany?

Najlepszy czas na odwiedzenie Bałkanów to okres od kwietnia do grudnia. Temperatury są wówczas bardzo przyjemne i występuje stosunkowo mało opadów.

Jaki kraj jest najtańszy na Bałkanach?

Bośnia i Hercegowina to kraj, który jest niezwykle przystępny cenowo na Bałkanach i w Europie.

Kuchnia bałkańska

Typowe dania bałkańskie zawierają głównie mięso i warzywa. Burek i Ćevapčići są najbardziej znanymi daniami. Sposób przygotowania poszczególnych dań różni się w zależności od regionu.

Gdzie leżą Bałkany?

Półwysep Bałkański to obszar geograficzny w południowo-wschodniej Europie. Jego opis jako półwyspu jest czasami odrzucany przez geografów, ponieważ nie pasuje do  klasycznej definicji półwyspu. Pomimo tego istnieją ogólnie przyjęte granice tego półwyspu. Północna granica Bałkan biegnie od Morza Czarnego wzdłuż rzek Dunaj i Sawy aż do Słowenii. Stamtąd biegnie dalej wzdłuż rzeki Kupa i Soča do Morza Adriatyckiego.

Czy Bałkany są bezpieczne?

Bałkany są bardzo bezpiecznym europejskim regionem do zwiedzania. Chociaż w ciągu ostatnich 30 lat w krajach bałkańskich miały miejsce konflikty zbrojne to obecnie są one bezpiecznym miejscem do podróżowania, także dla osób podróżujących samotnie. Podróżowanie po Bałkanach jest bardzo podobne do podróżowania po innych krajach Europy.

Bled

Czy można się kąpać w jeziorze Bled?

Pływanie jest dozwolone w każdym miejscu jeziora Bled na własne ryzyko, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc, które są strzeżone przez ratowników. Najpopularniejsze plaże nad jeziorem Bled to:

 • Plaża Grajska z basenami, zjeżdżalniami wodnymi oraz placem zabaw dla dzieci. Jest tu również restauracja, centrum nurkowe i wypożyczalnia kajaków.
 • Plaża Velika Zaka posiada wypożyczalnię leżaków i parasoli, prysznice, restaurację, bar oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.
 • W pobliżu plaży Mala Zaka znajduje się klub wioślarski.

Czy pływanie w jeziorze Bled jest płatne?

Pływanie w jeziorze jest bezpłatne. Jednak aby odwiedzić plażę Grajska, która znajduje się w pobliżu zamku należy kupić bilet wstępu. Pozostałe kąpieliska, takie jak Velika i Mala Zaka są bezpłatne.

Jakie są temperatury w jeziorze Bled?

Średnia roczna temperatura wody jeziora Bled wynosi 12°C. Najwyższe temperatury –  25°C występują w lipcu i sierpniu. Sezon kąpielowy w jeziorze Bled rozpoczyna się w czerwcu – wówczas temperatura wody wynosi około 19°C i kończy się pod koniec września. Jezioro szybko się nagrzewa, ponieważ nie posiada wielu naturalnych dopływów.

Warto wybrać się na źródła termalne znajdujące się w pobliżu wschodniego brzegu jeziora. Temperatura wody w źródłach utrzymuje się na poziomie 20°C przez cały rok. Źródła termalne są wykorzystywane w basenach Grand Hotel Toplice. Przed hotelem znajduje się również prywatna hotelowa plaża.

Ile zajmuje spacer dookoła jeziora Bled?

Spacer wokół jeziora Bled jest jedną ciekawszych atrakcji. Szlak dookoła jeziora ma około 6 km i przejście go zajmuje około półtorej godziny lub dłużej, jeśli często będziesz się zatrzymywać. Widoki są przepiękne, a po drodze można spotkać kilka bardzo ładnych miejsc do kąpieli.

Gdzie zaparkować w Bled?

Parkować można tylko na oznaczonych parkingach. Należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na tablicach przy poszczególnych parkingach. Miejsca parkingowe mogą się różnić w zależności od maksymalnego czasu parkowania i wysokości opłaty parkingowej. Do najpopularniejszych parkingów należą:

 • P01 – TC Mercator (2 EUR/godzinę, pierwsza godzina gratis, max. 2h postoju);
 • P03 – Park Zdraviliški (2 EUR/godzinę, max. 2h postoju);
 • P04 – Ledena dvorana (2 EUR/godzinę, max. 4h postoju);
 • P06 – Pod Krimom 2 ((2 EUR/godzinę, max. 4h postoju);
 • Parking Infocentrum Triglavska roža Bled  (parking darmowy dla odwiedzających Infocentrum, max.2 h postoju);
 • Parking Dom krajanov Bohinjska Bela (bezpłatny, max.2 h postoju);
 • P11 – Blejski grad (1 EUR/godzinę   bez ograniczeń czasowych).

Co zwiedzić w mieście Bled?

Urocze miasteczko oferuje kilka zabytków, w tym zamek i wyspę na środku jeziora. Można również wybrać się na spacer wzdłuż brzegu jeziora lub skosztować kulinarnych przysmaków w jednej z wielu tutejszych restauracji. Jest to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy.

Primošten

Co zobaczyć w Primošten?

Primošten oferuje ładną starówkę oraz malownicze nabrzeże, gdzie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, piekarnie i sklepy z pamiątkami. Oprócz pięknej starówki położonej na półwyspie, Primošten posiada wiele plaż z lazurowym wybrzeżem.

Najpiękniejsze plaże w Primošten

Plaża Mala Raduca jest główną plażą i jednocześnie najpiękniejszą plażą w Primošten. Popularną plażą jest także Velika Raduca. Znajduje się ona po wschodniej stronie półwyspu Raduca. Plaża Garbina, nazywana jest również plażą Rosi lub plażą Vukovic. Wyjątkowa jest także mała plaża Dagna, która znajduje się w ukrytej zatoce, około 15 minut spacerem od starego miasta. Z kolei plaża June oferuje malowniczy widok na Primošten.

Jaka pogoda w Primošten?

W miesiącach kwiecień, maj, wrzesień i październik panują przyjemne temperatury od 20 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza. Najgorętszymi miesiącami są czerwiec, lipiec oraz sierpień.

Makarska

Czy warto jechać do Makarskiej?

Makarska jako miasto jest dobrym punktem wyjścia do odkrywania Riwiery Makarskiej i sąsiednich wysp. Co ważne, miejscowość ta nie jest zbyt duża, ale jest niezwykle malowniczo położona.

Co zobaczyć w Makarskiej?

Żwirowe plaże w Makarskiej, ciągnące się przez kilka kilometrów są jedną z wielu atrakcji tego miasta. W centrum Makarskiej znajduje się zabytkowa starówka z dziesiątkami restauracji i kawiarni. Warto zobaczyć także port, który w sezonie wakacyjnym wypełniony jest łagodnie kołyszącymi się łodziami i luksusowymi jachtami.

Co warto zobaczyć na Riwierze Makarska?

Riwiera Makarska jest niezwykle popularnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji.  Imponujące góry masywu Biokovo tworzą malowniczy krajobraz z lazurowym wybrzeżem Adriatyku. Podczas urlopu na Riwierze Makarskiej można odpoczywać na najpiękniejszych plażach w Chorwacji. Najbardziej znana jest Punta Rata, która wraz z imponującym kamieniem Brela stała się wizytówką Riwiery Makarskiej.

Gdzie zaparkować w Makarskiej?

Duży płatny parking kilka minut od plaży i centrum miejscowości. Poza tym na nabrzeżu przy ulicy znajduje się wiele płatnych miejsc parkingowych.

Dokąd dopływa prom samochodowy Jadrolinija z Makarskiej?

Prom Jadrolinija z Makarskiej płynie na wyspę Brač. Prom samochodowy z Makarskiej dopływa do Sumartin na wyspie Brač w Dalmacji.

Jakie promy pływają z Makarskiej?

Trasy promowe do i z Makarskiej są obecnie obsługiwane przez 3 firmy promowe: Jadrolinija, Kapetan Luka i TP Line. W sezonie wakacyjnym jest około 14 rejsów dziennie. Poza sezonem są to 3 przeprawy dziennie (wyłącznie prom samochodowy Jadrolinija).

Jaka pogoda w Makarskiej?

W Makarskiej panuje klimat śródziemnomorski. Zimy w Makarskiej są ciepłe i wilgotne. Lato jest gorące i suche, a temperatury często przekraczają 29 stopni Celsjusza. Z ponad 2750 godzinami słońca rocznie i morską bryzą Makarska jest idealnym miejscem na wakacje.

Najlepszą porą roku, aby odwiedzić Makarską jest okres od maja do października. W miesiącach maj, wrzesień i październik panują przyjemne temperatury pomiędzy 20 i 26 stopni Celsjusza.

Polecany artykuł: Makarska co zobaczyć, zwiedzanie i plaże

Park Przyrody Biokovo

Ile kosztuje wjazd na Biokovo?

Każdy zwiedzający lub organizator wizyty wchodzący na teren parku wejściem głównym zobowiązany jest do zakupu biletu wstępu. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8,00 €. Dzieci do lat 7 zwiedzają Park Przyrody za darmo.  

Jak kupić bilety na Skywalk Biokovo?

Bilety na Skywalk Biokovo możesz kupić wyłącznie online na stronie parku.

Gdzie jest szklany most w Chorwacji?

Szklany most to słynny Skywalk Biokovo. Znajduje się on w rejonie Ravna Vlaška, na wysokości 1228 metrów nad poziomem morza, tuż obok centrum informacyjnego w Parku Przyrody Biokovo.

Biokovo co zobaczyć?

Ogród botaniczny Kotišina, który znajduje się nad miejscowością Kotišina, na wysokości 350-500 metrów nad poziomem morza. Jest on integralną częścią Parku Przyrody Biokovo.

Ogród został założony przez dr Fra Jure Radica (1920-1990) – franciszkańskiego księdza i badacza, w celu prowadzenia badań naukowych, monitoringu oraz ochrony tutejszej flory. Na stosunkowo niewielkim obszarze 16,5 ha znajdują się bardzo zróżnicowane siedliska, takie jak ogrody skalne, piargi, grunty orne i wodospad Proslap, który przez większość roku jest suchy, a ożywa tylko podczas ulewnych deszczy.

Skywalk Biokovo to kolejna atrakcja. Platforma widokowa ma wymiary 23 x 3 metry i oferuje wspaniały widok na Morze Adriatyckie i okoliczne wyspy. W słoneczne i wietrzne dni można zobaczyć wybrzeże Włoch. Spacer po przezroczystej, szklanej platformie nad krawędzią klifu, zapewnia skok adrenaliny oraz niesamowite widoki.

Najważniejszą atrakcją Parku Przyrody Biokovo jest szczyt Sveti Jure 1762 m n.p.m. Można do niego dotrzeć drogą, która jest jednocześnie najwyżej położoną drogą w Chorwacji. Z tego miejsca turyści mogą podziwiać fantastyczny widok na  morze i okoliczne góry.

Imotski

Co zobaczyć w Imotski?

Imotski to malowniczo położona miejscowość w Dalmacji, która jest niestety często pomijana przez turystów. Nie ma tu kolejek do atrakcji, nadmiernego hałasu ani wielu ludzi. Miejscowość słynie przede wszystkim z dwóch jezior Modro i Crveno Jezero oraz Twierdzy Topana pochodzącej z X w.

Czy Imotski leżą w Dalmacji?

Tak, Imotski leżą w Dalmacji.

Z czego słyną Imotski?

Miejscowość była zamieszkiwana już w czasie neolitu. Co ciekawe, Imotski noszą tę samą nazwę od czasu przybycia Rzymian na te tereny. W czasach średniowiecznych miasto było uważane za niezwykle ważne, dlatego też wybudowano tu Twierdzę Topana, która nadal dominuje w panoramie Imotski. Jest ona doskonale widoczna z centrum. Spacerując wokół twierdzy można podziwiać wspaniałe widoki na Crveno i Modro Jezero. Latem w twierdzy odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Ile czasu na zwiedzanie Imotski?

Imotski można zwiedzić w 2- 3 godziny. Dzięki swojemu położeniu (blisko Riwiery Makarskiej)  są doskonałym miejscem na popołudniową wycieczkę z Makarskiej, Breli , Igrane lub Baška Voda.

Wyspa Brač

Ile kosztuje prom samochodowy na wyspę Brač?

Na wyspę Brač kursuje prom samochodowy Jadrolinija ze Splitu (do Supetar) oraz z Makarskiej (do Sumartin).

Za bilet Split – Supetar należy zapłacić:

 • Osoba dorosła – 5,50 € (41,00 kn);
 • Dziecko – 2,70 € (20,50 kn);
 • Samochód osobowy – 22,60 € (170,00 kn).

Za bilet Makarska – Sumartin należy zapłacić:

 • Osoba dorosła – 3,70 € ( 28,00 kn);
 • Dziecko – 2,12 € (16,00 kn);
 • Samochód osobowy – 170,00 € (128,00 kn).

Jak dostać się na wyspę Brač?

Na wyspę Brač kursuje prom samochodowy Jadrolinija ze Splitu (do Supetar) oraz z Makarskiej (do Sumartin). W sezonie wakacyjnym uruchamiane są także połączenia szybkim promem osobowym ze Splitu – Krilo Kapetan Luka oraz TP Line.

Jak dostać się na Brač z Makarskiej?

Z Makarskiej na wyspę Brač najwygodniej popłynąć promem Jadrolinija do miejscowości Sumartin.

Z czego słynie wyspa Brač?

Wyspa Brač  jest najbardziej znana z pięknego białego kamienia, który był wykorzystywany do budowy już od czasów starożytnego Rzymu. Co ciekawe, pałac Dioklecjana w Splicie został zbudowany właśnie z tego  kamienia. Dodatkowo był on wykorzystywany także do budowy słynnych budynków w tak odległych miejscach jak Europa i Ameryka Północna.

Jak poruszać się po wyspie Brač?

Po wyspie można bez problemu przemieszczać się samochodem lub kamperem. Oczywiście są także miejsca do których dojedzie wyłącznie auto z napędem na cztery koła.

Jakie najsłynniejsze plaże są na wyspie Brač?

Zlatni Rat to jedna z najbardziej popularnych plaż na wyspie Brač i w Chorwacji. Plaża ta zmienia swój kształt w zależności od wiatru. Murvica, to kolejna  ładna plaża na wyspie. Znajduje się ona w małej miejscowości o tej samej nazwie i leży zaledwie kilka kilometrów na zachód od plaży Zlatni Rat w Bol.  Na północnym brzegu wyspy Brač, kilka kilometrów na wschód od miejscowości Postira znajduje się  piaszczysta plaża w zatoce Lovrecina.

Mostar

Z czego słynie Mostar?

Mostar jest najbardziej znany z mostu „Stari Most”. Pierwotnie został on zbudowany w połowie XVI wieku i zastąpił starszy, drewniany most łączący dwie części miasta, które były przedzielone rzeką Neretwą. Niestety, podczas wojny na Bałkanach – 9 listopada 1993 roku, most został zniszczony. Obecnie można podziwiać odbudowaną wersję, do której budowy użyto kamienie pochodzące z oryginalnego mostu. Budowa mostu została ukończona w 2004 roku.

Czego symbolem jest Mostar?

Stari Most w Mostarze to prawdopodobnie najbardziej znane i najczęściej fotografowane miejsce w Mostarze oraz w Bośni i Hercegowinie. Jest to także jedno z najbardziej ikonicznych miejsc do odwiedzenia na Bałkanach.

Ile czasu na zwiedzanie Mostaru?

Większość turystów zostaje w Mostarze wyłącznie na kilka godzin. Odwiedzają oni to miasto podczas jednodniowej wycieczki z Dubrownika, Splitu, Riwiery Makarskiej czy Sarajewa. Podczas jednego dnia  można wiele zobaczyć w Mostarze, jednak w szczycie sezonu może zapełnione turystami .

Co zobaczyć w Mostarze?

W Mostarze jest wiele atrakcji, które warto odwiedzić oprócz „Starego Mostu”. Z pewnością warto wybrać się na zwiedzanie meczetu Koski Mehmeda-Paszy. Po obejrzeniu „Starego Mostu” warto znaleźć „Krzywy Most” – Kriva ćuprija. Znajduje się on w pobliżu ulicy Onešćukova (główna aleja handlowa prowadząca do Starego Mostu), zaledwie kilka kroków od swojego bardziej znanego „sąsiada”. „Stary Bazar” – Kujundžiluk – to najbardziej urokliwe miejsce w Mostarze. Jest to również jedna z najstarszych części miasta, która pochodzi z połowy XVI wieku.

Gdzie zaparkować w Mostarze?

W Mostarze znajduje się wiele parkingów. Najbliższym parkingiem, który znajduje się w pobliżu Starego Mostu jest duży parking oddalony od mostu o około  300 metrów. Może się na nim pomieści kilkaset aut, kamperów  i autokarów.

Czy Mostar jest bezpieczny?

Mostar jest bardzo przyjaznym miastem dla turystów. Mieszkańcy są gościnni, bardzo mili oraz pomocni.

Blagaj

Gdzie leży Blagaj?

Blagaj to miejscowość położona w w kantonie hercegowińsko-neretwiańskim w Bośni i Hercegowinie. W pobliżu znajduje się źródło rzeki Buna i zabytkowe Tekke (Klasztor Derwiszów).

Z czego słynie Blagaj?

Blagaj Tekija to z pewnością jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Bośni i Hercegownie. Tekija została zbudowana około 1520 roku. W pobliżu znajduje się także źródło rzeki Buna. Blagaj Tekija jest uznawana za zabytek narodowy.

Jak daleko leży Blagaj od Mostaru?

Odległość z Mostaru do Blagaj wynosi około 12 km, natomiast dojazd zajmuje od 15 do 25 minut.

Ile czasu na zwiedzanie Blagaj Tekija?

Na zwiedzenie Blagaj Tekija potrzeba około 30-45 minut.

Ile kosztuje bilet wstępu do Blagaj Tekija?

Opłata za wstęp na Blagaj Tekija wynosi 2,5€ (dzieci poniżej 12 lat wchodzą za darmo).

Wodospad Kravica i Park Przyrody Kravica

Ile kosztuje wejście do Parku Przyrody Kravica?

Opłata za wstęp do Parku Przyrody Kravica wynosi 20 KM (około 10 EUR). Na jednym bilecie można wchodzić i wychodzić z parku bez limitu czasowego, w ciągu jednego dnia.

Gdzie znajduje się Wodospad Kravica?

Wodospad Kravica leży 10 kilometrów na południe od Ljubuški i 40 kilometrów  na południe od Mostaru.

Jak daleko leży Wodospad Kravica od Mostaru?

Droga z Mostaru do Wodospadu Kravica jest stosunkowo prosta. Mostar oddalony jest o około 26,5 (40 minut).

Cavtat

Co warto zobaczyć w Cavtat?

Z pewnością największą atrakcją są plaże i ścieżki nad brzegiem morza. Warto zobaczyć także Mauzoleum rodziny Račić, które wykonał Ivan Meštrović z kamienia pochodzącego z wyspy Brač. Mauzoleum usytuowane jest na cmentarzu w Cavtat. Ten  ośmiokątny grobowiec ozdobiony jest anielskimi twarzami.

Ile jest kilometrów z Dubrownika do Cavtat?

Odległość z Cavtat do Dubrownika drogą morską wynosi 13 kilometrów, natomiast  odległość drogowa  wynosi 19 kilometrów. Czas podróży samochodem z Dubrownika do Cavtat zajmuje około 25 minut (w sezonie wakacyjnym może się znacznie wydłużyć).

Jak dojechać z Dubrownika do Cavtat?

Z Dubrownika do Cavtat kursuje lokalny autobus nr. 10. Można także dopłynąć taxi boat, która płynie około 1h z centrum Dubrownika do Cavtatu.

Najpiękniejsze plaże w Cavtat

Jedną z najbardziej popularnych plaż w Cavtat jest plaża Sustjepan, która  znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie – Sustjepan. Kolejną plażą w Cavtat jest plaża Žal. Ta długa plaża znajduje się w północnej części tej nadmorskiej miejscowości, w pobliżu hotelu Albatros. Plaża Rat to kolejna polecana plaża w Cavtat. Ta spokojna zatoka znajduje się na zalesionym półwyspie Rat.

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje w Cavtat?

W Cavtat panuje klimat śródziemnomorski z ciepłymi i suchymi latami i wilgotną zimą. Najlepszy czas na odwiedzenie Cavtatu to okres od kwietnia do października.

Dubrownik

Czy w Dubrowniku jest drogo?

Podróżujący do Dubrownika uważają, że miasto to jest droższe w porównaniu z innymi chorwackimi miastami. Jednak ceny różnią się w zależności od sezonu, rodzaju zakwaterowania, jedzenia, transportu oraz aktywności.

Z czego słynie Dubrownik?

Dubrownik znany jest z bogatej historii oraz kultury, wspaniałej architektury i malowniczych krajobrazów. Stare miasto w Dubrowniku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu także wiele zabytków, takich jak na przykład Mury Dubrownika i Pałac Rektora.

Kiedy najlepiej zwiedzać Dubrownik?

W Dubrowniku panuje klimat śródziemnomorski z upalnymi i suchymi latami oraz wilgotnymi zimami. Najlepszy czas na odwiedzenie Dubrownika to okres od kwietnia do końca października. Najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią dzienną maksymalną temperaturą 31 stopni Celsjusza.

Sezon wakacyjny jest także najbardziej popularny wśród turystów. Dubrownik jest wówczas oblegany przez podróżników z Europy i z całego świata. Dobrym czasem na zwiedzanie Dubrownika są miesiące przed sezonem ( kwiecień – czerwiec) i po sezonie (wrzesień – październik).

Ile czasu na zwiedzanie Starego miasta w Dubrowniku?

Dwa dni w Dubrowniku to wystarczająca ilość czasu na zwiedzanie starego miasta i bliskiej okolicy. Cztery dni będą idealne jeśli chcesz odpocząć na plaży, popływać w morzu i zwiedzić okoliczne wyspy lub miejscowości.

Gdzie zaparkować w Dubrowniku?

Miasto Dubrownik jest podzielone na pięć stref parkingowych. Każda strefa parkingowa ma inną opłatę parkingową. Płatności możesz dokonać w parkometrze,  są one łatwe do zauważenia i proste w użyciu.

Co zobaczyć w okolicy Dubrownika?

Wycieczki kajakowe często znajdują się na szczycie atrakcji w Dubrowniku. Dzięki kajakowi można zobaczyć mury miejskie (z perspektywy morskiej), mnóstwo jaskiń i zatoczek, a także wyspę Lokrum znajdująca się blisko starego miasta w Dubrowniku.

Najpiękniejsze plaże w Dubrowniku

Najsłynniejszą plażą w Dubrowniku jest Banje, która co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi za czystość morza i plaży. Bardzo popularną plażą w Dubrowniku jest plaża Sunset, znana również jako Uvala Lapad. Dwie najpiękniejsze plaże na starym mieście w Dubrowniku to słynna Buza i Barda Mala Buza. Na obu tych plażach znajdują się „beach bary”, w których można napić się drinka i wynająć leżak.

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum jak się dostać z Dubrownika?

Jednodniowe wycieczki na wyspę Lokrum są bardzo popularne zarówno wśród miejscowych, jak i wśród odwiedzających Dubrownik. Na wyspę pływają łodzie z Porporeli – Starego Portu w Dubrowniku.  W sezonie wakacyjnym kursują one średnio co pół godziny. Poza sezonem nieco rzadziej.

Ile się płynie na wyspę Lokrum?

Łódź z portu Porporela na wyspę Lokrum płynie około 15 minut. Łodzie kursują codzienne.

Z czego słynie wyspa Lokrum?

Wyspa Lokrum słynie z ogrodów i gajów pomarańczowych. Znajduje się na niej również twierdza i klasztor.

Ile kosztuje łódź na Lokrum?

Przeprawa na wyspę Lokrum kosztuje około 5 euro / osoba w jedną stronę.

Czym poruszać się po wyspie Lokrum?

Jedynym sposobem na poruszanie się po wyspie Lokrum jest spacer. Na wyspie nie ma samochodów, ponieważ jest to niezamieszkany rezerwat przyrody chroniony przez UNESCO. Wiele głównych atrakcji znajduje się niedaleko portu na wyspie Lokrum, jak na przykład Morze Martwe, kompleks klasztorny i Stijene (skały).

Czy można się kąpać na wyspie Lokrum?

Wybrzeże wyspy Lokrum jest skaliste i pełne klifów o różnych rozmiarach, które są idealne do skoków z do morza. Natomiast „Lokrum Main” to najlepsza plaża na wyspie Lokrum do skoków i nurkowania.

Ile czasu spędzić na wyspie Lokrum?

Potrzeba przynajmniej kilku godzin na spacer dookoła wyspy.  Warto jednak spędzić na wyspie nawet cały dzień, aby spokojnie spacerować i delektować się niesamowitym krajobrazem.  

Czy można kąpać się w jeziorze „Mrtvo more” na wyspie Lokrum?

Można pływać w tak zwanym „Mrtvo more” („ Morzu Martwym”), które jest w rzeczywistości małym jeziorkiem ze słoną wodą. W pobliżu znajduje się również bar.

Trebinje

Gdzie leży Trebinje?

Trebinje to małe miasto leżące w dolinie rzeki Trebišnjica, w południowo-wschodniej Hercegowinie.  

Z czego słynie Trebinje?

Trebinje jest znane ze swojego dziedzictwa kulturowego i historycznego, gościnności oraz smacznej kuchni. Najbardziej urokliwą częścią Trebinje jest jego stare miasto, zwane „Kaštel”, pochodzące z czasów osmańskich. Warto zobaczyć także most Arslanagića na rzece Trebišnjica.

Jak daleko z Dubrownika do Trebinje?

Z Dubrownika do Trebinje jest około 30 km.

Czy warto odwiedzić Trebinje?

Oczywiście, że tak! Miasto jest niezwykle spokojne oraz piękne. Można się tu zrelaksować z dala od tłumów turystów i cieszyć się prawdziwą bałkańską atmosferą.

Herceg Novi

Herceg Novi co zobaczyć?

Położony blisko granicy z Chorwacją, Herceg Novi jest często pomijany przez podróżnych odwiedzających Czarnogórę. Jest to jednak świetne miejsce na wypoczynek nad pięknym Morzem Adriatyckim. Stare miasto „Stari Grad” jest najczęściej odwiedzanym miejscem w mieście. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest Forte Mare, który znajduje się na obrzeżach starego miasta w Herceg Novi. Fort ten jest jedną z najstarszych konstrukcji w mieście i pochodzi z 1382 roku.

Najpiękniejsze plaże w Herceg Novi

Linia brzegowa w Herceg Novi, od Igalo do Meljine jest najlepszym miejscem do plażowania w miejscowości. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się promenada „Pet Danica”, która  ma około 7 km długości.

Gdzie leży Herceg Novi?

Herceg Novi to nadmorskie miasto w Czarnogórze, które jest położone przy zachodnim wejściu do Zatoki Kotorskiej i u podnóża masywu górskiego Orjen.

Kiedy najlepiej przyjechać do Herceg Novi?

Najlepsze miesiące na odwiedzenie Herceg Novi to kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień oraz październik. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień. Natomiast najchłodniejszym miesiącem jest styczeń. Najbardziej deszczowe miesiące to styczeń, luty oraz listopad.

Jak daleko jest z Dubrownika do Herceg Novi?

Odległość pomiędzy Dubrownikiem a Herceg Novi wynosi  około 50 km. Dojazd zajmuje średnio  1 godzinę ( w szczycie sezonu wakacyjnego dojazd może zająć więcej czasu).

Perast

Gdzie leży Perast?

Perast leży w Czarnogórze, nad Zatoką Koroską, kilka kilometrów na północny zachód od miejscowości Kotor.

Co zobaczyć w Perast?

Perast często nazywany jest najspokojniejszym miasteczkiem leżącym w zatoce Boka Kotorska. Jest on także jedno z najpiękniejszych miasteczek na czarnogórskim wybrzeżu, leżącym u stóp góry Sveti Ilija-  873 m.n.p.m.

Jakie są plaże w Peraście?

Perast ma tylko jedną plażę – Pirate Beach Bar, na północnym końcu miasta. Przy plaży znajduje się także bar, który oferuje napoje i muzykę przez całe lato. Można w Peraście również popływać w okolicy promenady, jednak nie jest to zbyt relaksujące i prywatne miejsce. Po promenadzie spaceruje dużo ludzi, szczególnie w sezonie.

Które miasto lepiej odwiedzić Perast czy Kotor?

Perast jest znacznie spokojniejszy niż inne miasta i miasteczka położne nad Zatoką Kotorską. Natomiast Kotor jest popularnym miastem, do którego dopływają duże wycieczkowicze z ogromną ilością turystów. Obydwa miasta są niezwykle malowniczo położone, jednak Kotor posiada nieco więcej zabytków.

Jaka jest odległość z Dubrownika do Perastu?

Z lotniska w Dubrowniku do Perastu jest około 60 km. Dojazd w sezonie wakacyjnym może zająć około 2h.

Kotor

Ile dni na zwiedzanie Kotoru?

Dwa dni wystarczą na zobaczenie wszystkich atrakcji w Kotorze.

Co warto zobaczyć w Kotorze?

Kotor uznawany jest za najpiękniejsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry. W szczególności miasto słynie z przepięknego i dobrze zachowanego średniowiecznego starego miasta i XVI-wiecznych fortyfikacji, które znajdują się na pobliskim wzgórzu.

Kotor najpiękniejsze plaże

Kotor ma wiele małych i kameralnych plaż. W pobliżu znajdują się również ładne, piaszczyste plaże.

Czy można pływać w Kotorze w pobliżu starego miasta?

Na północ od starego miasta w Kotorze, w pobliżu małej przystani, znajduje się plaża Kotor. Ten krótki odcinek plaży jest niezwykle popularnym miejscem na ochłodę podczas upalnych letnich dni.

Ile czasu zajmuje przejście murów obronnych w Kotorze?

Wejście na mury kosztuje około 9 euro.  Przejście murów zajmuje średnio od 90 minut do 2 godzin, w zależności od ilości przystanków na fotografowanie i nagrywanie. Główne wejście na mury znajduje się w pobliżu północnej bramy Kotoru. Warto zaplanować spacer po murach wcześnie rano, ponieważ nie ma zbyt wiele cienia wzdłuż trasy oraz rano jest mniej turystów.

Parkingi w Kotorze

Parkowanie w Kotorze może być bezpłatne lub płatne. Można swobodnie zaparkować samochód wszędzie tam, gdzie nie łamie się zasad ruchu drogowego i gdzie nie ma znaku zakazu. Stare miasto w Kotorze jest wyłączone z ruchu samochodów, ale w pobliżu znajduje się kilka parkingów.

Czy plaże w Zatoce Kotorskiej są bezpłatne?

Plaże w Zatoce Kotorskiej oferują spektakularne widoki na morze i w większości są bezpłatne.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Kotoru?

Najlepszym czasem na odwiedzenie Kotoru w Czarnogórze jest okres od kwietnia do października. W tym okresie panują przyjemne temperatury i występuje mało opadów. Średnie temperatury latem w Kotorze wynoszą  28°C, natomiast najniższe występują w styczniu i wynoszą 7°C.

Czy łatwo jest zaparkować w Kotorze?

W Kotorze ciężko jest znaleźć darmowy parking, ponieważ jest to dość mały obszar i tak naprawdę nie ma zbyt wielu miejsc do parkowania. Jednak jeśli przyjedziesz do Kotoru odpowiednio wcześnie, z pewnością znajdziesz sporo miejsca do parkowania.  

Budva

Czy warto jechać do Budvy?

Budva jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Czarnogórze.  Niezależnie od tego, czy chcesz spacerować po brukowanych uliczkach starego miasta, zwiedzać okolicę, pływać na pobliskie wyspy, czy po prostu odpoczywać na plażach to z pewnością warto jechać do Budvy.

Czy w Budvie jest drogo?

Budva podobnie jak w innych nadmorskich miastach jest stosunkowo droga, zwłaszcza w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu.

Jakie jest najpiękniejsze miejsce w Budvie?

Najpiękniejszym miejscem w Budvie jest tzw. Stari Grad, czyli stare miasto. Jest to miniaturowa wersja Dubrownika i jedno z najstarszych miast leżących na wybrzeżu Adriatyku. To historyczne miasto otoczone jest murami obronnymi.

Kiedy jest najlepsza pogoda na zwiedzanie Budvy?

Budva charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z ciepłymi suchymi latami oraz chłodniejszymi zimami. Najlepszy czas na odwiedzenie Budvy to miesiące od kwietnia do października. Najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią dzienną maksymalną temperaturą wynoszącą 32 stopnie Celsjusza.

Budva parkingi

Stare miasto Budvy zamknięte jest dla ruchu samochodów, więc oczywiście nie ma tam miejsc do parkowania. Poza starym miastem jest sporo parkingów, głównie na poboczu ulicy, w specjalnych zatoczkach itp. Pržno, Bečići, Rafailovići, Petrovac etc.

Czy Budva ma plaże?

Budva posiada 20 pięknych plaż, z których można korzystać przez cały sezon kąpielowy – od maja do października.

Czy Budva ma piaszczyste plaże?

Co ważne, Budva posiada wybrzeże z krystalicznie czystym morzem i piaszczystymi plażami, które są bardzo popularne szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Jak długo trwa podróż z Kotoru do Budvy?

Kotor oddalony jest od Budvy o około 22 km. Dlatego też, podróż samochodem zajmuje średnio około 30 minut.

Sveti Stefan

Gdzie znajduje się Święty Stefan?

Sveti Stefan to mała miejscowość, na adriatyckim wybrzeżu Czarnogóry, około 6 kilometrów na południowy wschód od Budvy.

Czy w Sveti Stefan można się kąpać?

Można pływać po obu stronach plaży, jednak lewa strona jest bezpłatna (płaci się tylko za wypożyczenie leżaków), natomiast prawa strona plaży jest prywatna i wstęp na nią kosztuje 50 euro od osoby.

Ile kosztuje pobyt na wyspie Sveti Stefan w Czarnogórze?

Jedną z ciekawszych atrakcji i z pewnością najdroższych jest pobyt na wyspie Sveti Stefan.  Jedna noc w luksusowym hotelu na wyspie kosztuje nawet 3000 euro!

 Jak daleko jest z Dubrownika do Sveti Stefan w Czarnogórze?

Z Dubrownika do Sveti Stefan jest około 102 km, co zajmuje około 2 i pół godziny.

Vlora

Z czego słynie Vlora?

Vlorë to miasto, które jest drugim największym portem morskim w Albanii.

Czy warto przyjechać do Vlory w Albanii?

Vlora położona jest na Riwierze Albańskiej. Jest to jedna z najpopularniejszych destylacji  turystycznych w Albanii.

Vlora kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Sierpień nie jest najlepszym miesiącem na podziwianie Vlorë i Albanii ze względu na tłumy turystów i podwyższone ceny. Zamiast tego, polecamy odwiedzić Vlorę w maju, czerwcu , wrześniu oraz październiku! Pogoda jest wówczas stabilna, morze jest ciepłe i jest zdecydowanie mniej turystów.

Vlora najpiękniejsze plaże

W Vlorze i w okolicy znajdziesz jedne z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem. Warto odwiedzić plaże w Dhermi, Himara, Palasë, Qeparo, Vuno oraz Borsh

Saranda

Czy warto jechać do Sarandy?

Położona na południu Albanii – Saranda jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wybrzeża i okolicy. Słoneczna pogoda, piaszczyste plaże, ciekawa historia, dobry stosunek jakości do ceny i mnóstwo okolicznych atrakcji powodują, że w Sarandzie nie ma mowy o nudzie.

Czy w Sarandzie jest drogo?

Saranda jest to typowy kurort wakacyjny, dlatego też ceny są znacznie wyższe niż w przypadku mniejszych miejscowości. Przykładowo przeciętny posiłek w Sarandzie kosztuje około 620 Lek (ok.25 zł) na osobę. Ceny śniadań są zazwyczaj nieco niższe niż obiadów i kolacji.

Ile dni na zwiedzanie Sarandy?

W Sarandzie jest wiele atrakcji i rzeczy do zrobienia, których zobaczenie może zająć  wiele dni. Na zwiedzanie  atrakcji w mieście, odpoczynek na plaży i jednodniowe wycieczki z Sarandy warto przeznaczyć minimum 4 dni.

Czy plaże w Sarandzie są płatne?

Saranda ma jedną plażę, która jest dostępna dla każdego za darmo. Jednocześnie jest to również najdłuższy pas plaży, ciągnący się od terminalu promowego aż do końca promenady na Rruga Butrinti. Tak więc każda część plaży przed bulwarem jest plażą publiczną – Plazh Publik – w języku albańskim.

Ile kosztuje prom z Sarandy na Korfu?

Prom z Sarandy na wyspę Korfu kosztuje w sezonie wakacyjnym ok. 20,00 – 23,80 € dla osoby dorosłej za bilet w jedną stronę. Bilet w obie strony z Korfu do Albanii kosztuje pomiędzy 40.00 – 47.60 € w sezonie wysokim. Poza sezonem ceny są niższe i bilet w jedną stronę kosztuje od 18,00 do 19,00 €, a w obie strony od 36,00 do 40,00 €.

Gdzie leży Saranda?

Saranda to kurort leżący na południu Albanii nad Morzem Jońskim.

Jaka waluta w Albanii?

Oficjalną walutą Albanii od 1947 roku jest lek (ALL). Symbol waluty Lek to L.

Jakie są plaże w Sarandzie?

Saranda to nadmorskie miasto na Riwierze Albańskiej położone nad Morzem Jońskim. Morze jest tu spokojne, krystalicznie czyste, a sama plaża jest zaskakująco czysta i ładna, biorąc pod uwagę jej miejskie położenie. Plaża miejska w Sarandzie jest niezwykle popularnym miejscem do pływania.

Co zobaczyć w Sarandzie?

Saranda słynie nie tylko z niezwykłych plaż, ale ma również długą, starożytną historię. Miasto bierze swoją nazwę od klasztoru Czterdziestu Świętych zbudowanego w XV wieku, na wzgórzu. Saranda jest także często nazywana  „krainą siedmiuset wzgórz”, oprócz tego w pobliżu znajduje się kilka  malowniczych wodospadów.

Gjirokastra

Z czego słynie Gjirokastra?

Główną cechą Gjirokastry jest intensywne wykorzystanie kamienia w budowie domów. Domy te w większości wyglądają jak małe twierdze. Ze względu na wszystkie te cechy, Gjirokastra jest również znana jako „Kamienne Miasto” lub „Miasto Tysiąca Schodów”.

Co zobaczyć w Gjirokastra?

Starówka Gjirokastry została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz starego miasta warto tu również zwiedzić Meczet Bazar, znany również jako Meczet Memi Bey, który został zbudowany w 1557 roku.

Gdzie leży Gjirokastra?

Gjirokastra  (Gjirokastër)  to miasto położone w Republice Albanii, w powiecie Gjirokastër oraz gminie Gjirokastër. Miejscowość znajduje się w dolinie pomiędzy górami Gjerë i Drino, na wysokości 300 metrów nad poziomem morza.

Berat

Gdzie leży Berat?

Berat to miasto leżące w południowej Albanii, nad rzeką Osum, na zachód od szczytu Tomorr 2 416 m n.p.m.. Miasto położone jest wśród stromych wzgórz, poprzecinanych przez rzekę Osum.

Czy warto jechać do Berat?

Oczywiście, że tak! Liczba zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia w Beracie jest nieprzeciętna. Są tu meczety, wąskie brukowane uliczki i twierdza Berat – pochodząca z czasów średniowiecza. Nic dziwnego, że w 2008 roku Berat znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Z czego słynie Berat?

Miasto słynie z zabytkowej architektury i pięknego krajobrazu. Nazywane jest także „Miastem Tysiąca Okien”, ze względu na wiele dużych.

Szkodra

Dlaczego warto jechać do Szkodry?

Szkodra jest jednym z najważniejszych miast w Albanii. Znana jest również jako centrum albańskiego katolicyzmu, kultury i harmonii między różnymi religiami. Miasto jest także doskonałą bazą wypadową do odkrywania Alp Albańskich i Jeziora Szkoderskiego.

Ile kosztuje wstęp do zamku w Szkodrze?

Na terenie ruin zamku znajduje się małe muzeum i restauracja. Opłata za wstęp jest różna dla miejscowych i dla turystów. Obcokrajowcy płacą za wstęp około 200 lek, natomiast miejscowi 100 lek.

Gdzie leży Szkodra?

Szkodra leży w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Jeziora Szkoderskiego, w miejscu, gdzie rzeka Buenë (Bojana)  wypływa z jeziora w kierunku Morza Adriatyckiego. Miasto położone jest na skraju szerokiej równiny otoczonej wysokimi górami. Na zachodzie góruje szczyt Tarabosh- 593 m n.p.m.

Czy Szkodra jest starym miastem?

Szkodra (Shkodër) jest miastem w Albanii z najstarszą historią. Mury zamku w Szkodrze pochodzą z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Rzymski historyk – Livy wymienił to miasto jako stolicę iliryjskiego króla Gentiusa, który poddał się Rzymianom w 168 r. p.n.e.

Jezioro Szkoderskie

Ile kosztuje rejs po jeziorze Szkoderskim?

Każdy odwiedzający Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego musi uiścić opłatę za wstęp w wysokości 4 €. Indywidualna wycieczka łodzią, do 5 osób kosztuje około 30 € za godzinę. Indywidualna wycieczka łodzią, od 5 do 12 osób kosztuje około 36 € za godzinę. Grupowa wycieczka łodzią (czas trwania 2h) kosztuje około 15 € za osobę.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie okolic jeziora Szkoderskiego?

Jezioro Szkoderskie jest piękne przez cały rok, jednak najlepiej prezentuje się wiosną i latem.

Czy można się kapać w jeziorze Szkoderskim?

Jezioro Szkoderskie jest jednym z największych jezior w regionie i oferuje wiele atrakcji przez cały rok. Wędkowanie, pływanie, piesze wędrówki, jazda na rowerze i pływanie łódką to tylko niektóre z atrakcji.

Gdzie leży jezioro Szkoderskie?

Jezioro Szkoderskie to nie tylko największe jezioro na Bałkanach ale i także jest to największe jezioro w całej Europie Południowej. Jezioro znajduje się na granicy Albanii oraz Czarnogóry.

Czy warto jechać nad jezioro Szkoderskie?

Ze względu na swoją bioróżnorodność jezioro Szkoderskie powinno znaleźć się w każdym planie podróży po Europie Południowej, także  jeśli odwiedzasz je w miesiącach zimowych. Rozległe tereny podmokłe stanowią siedliska dla ptaków, a zabytkowe miasta i lokalna żywność przyciągają miłośników Półwyspu Bałkańskiego.

Neum

Gdzie leży Neum?

Neum to miasto i gmina w Bośni i Hercegowinie. Jest to jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie, które leży nad morzem. Dzięki temu kraj ten na linii brzegowej w Neum (około 20 km) ma  jedyny dostęp do Morza Adriatyckiego.

Co zobaczyć w Neum?

W Neum warto zobaczyć zabytkowe nekropolie pochodzące z okresu średniowiecza. W głębi lądu, w pobliżu Neum znajduje się wieś Hutovo oraz ruiny starożytnej twierdzy Hadzibeg. Ponadto polecamy zwiedzić tradycyjny wiejski dom  z oryginalnymi meblami i artefaktami pochodzącymi z regionu Hercegowiny.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Ile czasu na zwiedzanie Jezior Plitwickich?

Park można zwiedzić w ciągu jednego lub dwóch dni, w zależności od zakupionego biletu. Istnieją bilety jednodniowe i dwudniowe. W cenę biletu wliczona jest opłata za wstęp do parku, rejs statkiem i przejazd kolejką panoramiczną.

Czy warto kupować bilety online do parku z wyprzedzeniem?

Jeziora Plitwickie są jednym z najbardziej popularnych atrakcji w Chorwacji, dlatego też zaleca się zakup biletów do parku online z dużym wyprzedzeniem. Po wybraniu konkretnej daty i godziny możesz kupić bilety online – dotrą do Ciebie w ciągu kilku minut.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Jezior Plitwickich?

Wszystko zależy od wyboru trasy zwiedzania. Najkrótsza trasa liczy ok. 3 500 metrów i można ją przejść w ciągu ok. 2-3 godzin. Najdłuższa trasa ma długość  18 300 metrów i przejście tej trasy zajmuje średnio od 6 do 8 godzin.

Ile kosztuje parking przy wejściu do Jezior Plitwickich?

Warto wiedzieć, że za pozostawienie samochodu na parkingu zarówno przy wejściu A jak i B należy zapłacić 1,00 € / h (poza sezonem wakacyjnym) i 1,30 € /h  w sezonie wysokim. W przypadku kampera można kupić wyłącznie bilet całodniowy, który kosztuje 10,50 € poza sezonem i 13,00 € w sezonie wakacyjnym.

Czy można się kąpać w Jeziorach Plitwickich?

Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli w jeziorach, dokarmiania zwierząt oraz zrywania roślin.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich?

Najbardziej popularnymi miesiącami na zwiedzanie Plitwicach są lipiec i sierpień. Dlatego też, jeśli chcesz uniknąć dużych tłumów na szlakach, zaplanuj wizytę w parku narodowym wcześnie rano lub poza sezonem wakacyjnym.  Najlepsze miesiące na odwiedzenie Plitwic to maj, czerwiec, wrzesień oraz październik. Park nie jest wtedy zatłoczony, a pogoda jest idealna do spacerów.

Jak daleko leżą Jeziora Plitwickie od Polski?

Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się około 800 km od granicy Polski w Gorzyczkach. Przejazd zajmuje około 8,5 h.

Czy do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można zabrać psa?

Tak. Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można wejść z psem pod warunkiem prowadzenie go wyłącznie na smyczy.

Rastoke Slunj

Z czego słynie Rastoke Slunj?

Jest to historyczna miejscowość z wieloma małymi wodospadami i kaskadami, przez którą przepływają rzeki Korana, Slunjčica oraz Plitvica.

Czy warto jechać do Rastoke?

Oczywiście, że tak! Jest to miejsce pomijane chociaż znajduje się bardzo blisko Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Rastoke jest czasami także nazywane „Małymi Jeziorami Plitwickimi”. Co ciekawe, jest połączone z Jeziorami Plitwickimi dzięki rzece Korana.

Wycieczki po balkany

Poprzedni

Plan wycieczki po Bałkanach Zachodnich

TOP 7 najpiękniejszych plaż w Pakostane

Następny

Dodaj komentarz