Wakacje i wczasy na Chalkidiki – przewodnik, hotele, plaże

Tagi , , , , , , , , , ,

Półwysep Chalkidiki jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w północnej Grecji. Swoją popularność zawdzięcza malowniczym plażom, licznym zabytkom oraz lazurowej wodzie Morza Egejskiego. Półwysep dzieli się na 3 mniejsze półwyspy, często nazywane „nogami”. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące atrakcji, najlepszych hoteli w regionie, restauracji oraz miejsc wartych odwiedzenia na półwyspie Chalkidiki

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chalkidiki w Grecji – podstawowe informacje

Półwysep Chalkidiki to zielony półwysep, który od dawna jest popularnym celem podróży wśród Greków, głównie ze względu na niewielką odległość od Salonik oraz turystów. Półwysep dzieli się na trzy mniejsze: Kassandra, Sithonia i Athos. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny, drugi jest nieco bardziej spokojny i popularny wśród miłośników kempingów, natomiast na trzecim znajduje się zamknięta wspólnota klasztorna, do której dostęp mają tylko mężczyźni ze specjalnym pozwoleniem.Warto wybrać się na wycieczkę po regionie i zobaczyć takie miejsca jak: jaskinia Petralona, bizantyjskie wieże, starożytne pomniki i piękne klasztory. Polecamy wycieczkę statkiem z Ouranoupolis wzdłuż linii brzegowej Athos i podziwiania pięknych klasztorów z morza.

Chalkidiki historia

Według mitologii, Chalkidiki było miejscem, gdzie odbyła się wielka bitwa Zeusa i innych bogów olimpijskich przeciwko Gigantom – dzieciom Gaí (Matki Ziemi) i Uranosa. Enceladusa – przywódcę Gigantów pogrzebano żywcem w Kasandrze. Według wierzeń czasami próbuje się on uwolnić ze swojego grobowca co powoduje trzęsienia ziemi w całym regionie. Nazwa Kasandra pochodzi od Kasandrosa – króla Macedonii. Sithonia została nazwana na cześć Sithona, syna boga morza Posejdona. Natomiast góra Atos zawdzięcza swoją nazwę olbrzymowi Atosowi, który rzucił w Zeusa ogromnym kamieniem.

Wykopaliska w jaskini Petralona udowodniły, że ludzie mieszkali w tym regionie już 700 000 lat temu. Najstarszymi mieszkańcami byli Trakowie. Starożytne miasto Stagira, w pobliżu Olympiady, powstało około IV wieku p.n.e.

Chalkidiki co zobaczyć?

Chalkidiki leży w północnej Grecji. Uważa się je za jedno z najpiękniejszych miejsc wakacyjnych w Grecji. Długie, piaszczyste plaże, niesamowite krajobrazy, bujna roślinność i urocze nadmorskie miejscowości sprawiły, że półwysep ten przyciąga tysiące turystów każdego roku. 

Góra Athos – Agion Oros

Góra Athos – Agion Oros, czyli Święta Góra, to miejsce wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to część państwa greckiego, administrowana przez Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola. W tym autonomicznym okręgu znajduje się 20 prawosławnych klasztorów.Pochodzenie jego nazwy jest różne. Jedno ze źródeł mówi, że podczas walki bogów i olbrzymów, olbrzym Atos rzucił w boga Posejdona potężną skałę, która wpadła do morza i stała się Górą Athos. Inna legenda głosi, że podczas podróży na Cypr, statek Dziewicy Maryi został zepchnięty z kursu i zadokował w tym miejscu. Była ona tak zdumiona pięknem tego miejsca, że pobłogosławiła je. Od tego czasu Góra Athos nazywana jest także Ogrodem Marii Panny. Pierwsi mnisi, którzy zamieszkiwali to miejsce, przybyli na Górę Athos w V r. n.e. i odkryli, że jest to idealne miejsce do oddawania czci Bogu. 

Jaskinia Petralona

Jaskinia Petralona – Kokines Petres znajduje się w pobliżu Nea Moudania, na wysokości 300 m n.p.m. Jest znana na całym świecie z pięknych stalaktów i stalagmitów, a także ze skamieniałej czaszki znalezionej w jej wnętrzu. Jaskinia została odkryta w 1959 roku przez mieszkańca Petralony. Kilka lat później rozpoczęły się systematyczne wykopaliska na tym terenie. Wykopaliska te wydobyły na światło dzienne wiele paleolitycznych narzędzi, kości i skamieniałych zwierząt, które wyginęły tysiące lat temu.

Antyczna Stagira

Prawdopodobnie jest to miejsce narodzin filozofa Arystotelesa. Pozostałości murów obronnych antycznej Stagiry znajdują się około 25 km od autostrady Via Egnatia. 

Muzeum Historyczne i Folklorystyczne w Arnea

Arnea to tradycyjna osada w Chalkidiki. Znajduje się tu interesujące muzeum, które mieści się w dwupiętrowym domu z XVIII wieku. Budynek ten niedawno odnowiono i otwarto jako muzeum w 1999 roku. Na parterze muzeum znajduje się ekspozycja narzędzi rolniczych, kamieni młyńskich, stempli do chleba itp., uli oraz sprzętu stolarskiego.

Antyczne miasto Olynthos (Olint)

Malowniczy półwysep Chalkidiki słynie także z ciekawych stanowisk archeologicznych. Jednym z takich miejsc jest stanowisko archeologiczne Olynthos. Olynthos był według mitologii synem Strymonasa, króla Tracji, który został zabity podczas polowania na lwa. Miasto Olynthos prawdopodobnie zbudował Vraggasa, brata Olynthosa, ku jego pamięci i czci. Olynthos było pierwotnie zamieszkane przez Macedończyków. Leży na dwóch wzgórzach.

Wyspa Ammoulliani

Wyspa Ammoulliani to jedyna zamieszkana wyspa w tym regionie, położona pomiędzy półwyspami Sithonia i Athos. Plaże na Ammoulliani są duże i  piaszczyste. Można tu także spotkać małe i ukryte zatoczki idealne do pływania i odpoczywania.

Wyspy Drenia – Ośle wyspy

Drenia to kompleks małych wysepek położonych naprzeciwko Ouranoupolis, znajdujących się na wschód od wyspy Ammoulliani. Drenia jest największą wysepką, pozostałe: Tigani, Pontiki, Feti, Penna i Artemis to znacznie mniejsze wysepki. Można do nich dopłynąć łodzią z Ouranoupolis, wynająć prywatną łódź lub popłynąć kajakiem, aby zwiedzić każdą wysepkę i ich plaże.

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Chalkidiki

Plaże w Grecji słyną ze złocistego piasku, krystalicznie czystej wody i bujnej przyrody wokół. Najbardziej popularne plaże znajdują się na półwyspie Kassandra, w tym Sani, Kallithea, Paleochori i Hanioti. Drugi półwysep, Sithonia, nie jest tak rozwinięty turystycznie ale także posiada wiele ukrytych zatoczek, w których można się zrelaksować. 

Plaża Kalamitsi

Plaża Kalamitsi znajduje się na południowo-wschodniej stronie półwyspu Sithonia, 93 km na południowy wschód od Poligiros. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, z piaszczystym wybrzeżem i małymi zatoczkami. 

Plaża Sani

Ta plaża znajduje się 45 km na południe od Poligiros i około 10 km od Nea Fokea. Plaża jest typowo piaszczysta. Była także nagradzana Błękitną Flagą za czystość wód. Wzdłuż wybrzeża rosną drzewa, które zapewniają przyjemny cień i tworzą relaksujące otoczenie.

Plaża w Skala Fourkas

Skala Fourkas to popularny kurort położony 64 km na południe od Poligiros, po południowej stronie Kassandry. Plaża otoczona jest niskimi wzgórzami z bujną roślinnością. Skala Fourkas w sezonie jest odwiedzana przez gości z Fourka i innych pobliskich kurortów, takich jak: Siviri, Possidi i Mola Kalyva. Ta piaszczysta plaża jest dobrze zorganizowana. Można tu wypożyczyć leżaki i parasole. W pobliżu plaży znajduje się mały port dla łodzi rybackich oraz greckie tawerny.

Plaża Kavourotrypes

Jest to piaszczysta plaża z odcinkami skalistymi. To doskonałe miejsce dla turystów szukających idealnej opalenizny, ponieważ nie zapewnia ona naturalnego cienia, warto zabrać własny parasol. Plaża ta zachwyca kolorami wody i jest uważana za jedną z najlepszych plaż Grecji.

Plaża Armenistis

Armenistis to spokojna, piaszczysta plaża położona 65 km na południowy wschód od Poligiros, stolicy półwyspu Chalkidiki. Znajdują się tu udogodnienia plażowe, takie jak: leżaki oraz parasole. Przy plaży leży także jeden z najlepszych kempingów w okolicy, który przyciąga wielu turystów każdego roku.

Najlepsze miejsca na udane wakacje na Chalkidiki

W tym rozległym regionie znajdują się malowniczo położone zarówno górskie, jak i nadmorskie miejscowości.

Cassandria

Cassandria jest jednym z najbardziej znanych miasteczek na Chalkidiki. Znajduje się 54 km na południowy zachód od Poligiros. Jako jedna z najstarszych gmin, Cassandria jest kulturalnym, handlowym i administracyjnym centrum półwyspu. Miasto rozkwitło w XVI wieku i zawdzięcza swoją nazwę królowi Macedonii – Cassander.

Neos Marmaras

Neos Marmaras została zbudowana amfiteatralnie na szczycie wzgórza. Leży 56 km na południowy wschód od Poligiros. Miejscowość założono w 1922 roku, kiedy to wielu imigrantów przybyło z Azji Mniejszej. Obecnie miejscowość przyciąga tysiące turystów, którzy mogą tu znaleźć wszelkiego rodzaju wakacyjne udogodnienia, takie jak: hotele, restauracje, tawerny, bary oraz kawiarnie. Tereny przy Neos Marmaras są obdarzone jednymi z najpiękniejszych plaż w Chalkidiki.

Porto Koufo

Porto Koufo to maleńka wioska rybacka położona 80 km na południowy wschód od Poligiros. Miejscowość ta ma imponującą historię, wspominał o niej nawet Tukidydes z Aten- słynny starożytny grecki historyk.

Nea Phokea – Nea Fokea

Miasto założono w 1922 roku przez imigrantów, którzy przybyli ze wschodniej Tracji. Zbudowano je na miejscu starożytnej Potidei – antycznego miasta założonego przez korynckich kolonistów około 600 roku p.n.e.

Parthenonas

Wioska leży na zielonych zboczach góry na wysokości 350 m n.p.m., na półwyspie Sithonia, 52 km na południowy wschód od Poligiros. W tej atrakcyjnej miejscowości znajduje się Muzeum Folkloru oraz destylarnia, w której produkowane jest wino i tsipouro (grecki wysokoprocentowy alkohol). Historia miejscowości sięga czasów panowania osmańskiego. W 1973 roku, kiedy magnat żeglarski Yannis Carras rozpoczął budowę Porto Carras, wiele osób przeniosło się na wybrzeże w poszukiwaniu pracy. 

Ouranoupolis

Ouranoupolis to małe miasteczko na skraju trzeciego półwyspu Chalkidiki. Okoliczne tereny są wyjątkowo piękne przyrodniczo i dość mocno rozwinięte turystycznie. Ouranoupolis znane jest jako miasto portowe, z którego odpływa prom na Górę Athos. Miasto założono w 315 roku p.n.e. przez Aleksarchosa, brata króla Macedonii Kassandra. W czasach starożytnych nosiło nazwę Ouranopolis (czyli Miasto Nieba) i rozwijało się jako ośrodek handlowy. Podczas wykopalisk archeologicznych w 1959 roku znaleziono pozostałości budynku, a także lampy naftowe, monety i przedmioty osobiste pochodzące z okresu hellenistycznego.

Chalkidiki – gdzie smacznie zjeść?

Dzięki licznym kurortom, turyści znajdą na Chalkidiki wiele miejsc, w których można smacznie zjeść. Miejsca, w których można zjeść, to zarówno ekskluzywne restauracje w 5-gwiazdkowych hotelach, jak i tradycyjne tawerny i restauracje. Tawerny znajdują się w prawie każdej miejscowości i na większości plaż. Oferują one domowe, lokalne dania oraz smaczne greckie wina. 

Mouragio, Gerakini

Restauracja powstała w 1996 roku i wciąż pozostaje wierna tradycyjnym smakom i doskonałej jakości. Mouragio w Gerakini znajduje się w niewielkiej odległości od plaży, co daje możliwość zjedzenia posiłku po kąpieli. Mięso oraz ryby są świeże i pochodzą od lokalnych sprzedawców.

Sousourada & Sgouros skatzoxiros, Afitos

Sousourada & Sgouros skatzoxiros znajduje się w Afytos. Szef kuchni zainspirowany prostotą greckiej kuchni tworzy wyjątkowe smaki w oparciu o lokalne produkty.

Halkidiki Marina, Nea Potidea

Marina jest jedną z najlepszych restauracji serwującymi owoce morza w Grecji. Otrzymała ona liczne nagrody i wyróżnienia w dziedzinie kuchni greckiej. Dodatkowo podczas jedzenia można się rozkoszować pięknym widokiem na morze.

Półwysep Chalcydycki – jak dojechać?

  • Autobusem – Autobusy łączą półwysep Chalkidiki z wieloma miastami w całej Macedonii, a także z Atenami. Centralne dworce autobusowe znajdują się w Polygyros, Nea Moudania, Neos Marmaras oraz w pobliżu lotniska w Salonikach.
  • Samochodem – Do Halkidiki można łatwo dojechać samochodem z każdego miejsca na kontynencie lub z sąsiednich krajów, takich jak na przykład: Bułgaria. W przypadku, gdy przylatujesz do Grecji samolotem, warto wynająć samochód. Możesz skorzystać z aplikacji, aby wyszukać odpowiedni samochód dla siebie w atrakcyjnej cenie.
  • Samolotem – Na półwyspie Chalkidiki nie ma lotniska. Najbliższym lotniskiem jest port lotniczy Saloniki – Makedonia, który znajduje się około 20 km od centrum miasta Saloniki. Lotnisko przez cały rok obsługuje zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe. 

Chalkidiki pogoda – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Klimat na Chalkidiki jest typowo śródziemnomorski. Na ogół zimy są łagodne z niewielkimi opadami, natomiast lata upalne z dużą ilością słońca. Regiony górskie są nieco chłodniejsze niż te leżące bezpośrednio na wybrzeżu. Najniższa temperatura w zimie występuje pomiędzy grudniem a lutym. Temperatury wahają się od 3, 5°C do 19°C. Najwyższa temperatura występuje w miesiącach letnich i waha się od 23°C do 34°C. Temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza występują tylko zimą i tylko w niektórych rejonach górskich.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Chalkidiki

Emily’s Luxury Suites

Emily’s Luxury Suites w Pefkochori to doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi. Wyposażenie pokoi obejmuje klimatyzację, oczywiście bezpłatne WiFi, lodówkę, ekspres do kawy, telewizor, balkon oraz prywatną łazienkę z prysznicem. Emily’s Luxury Suites oferuje widok na ogród oraz restaurację. Plaża Pefkochori znajduje się zaledwie 30 m od pensjonatu natomiast plaża Paralia Glarokabos – 2,6 km.

Anris & Dianas Dom

Anris & Dianas Dom w miejscowości Kallithea. W apartamencie znajdują się dwie sypialnie, łazienka, ręczniki, jadalnia oraz kuchnia z pełnym wyposażeniem. Do dyspozycji Gości jest również bezprzewodowy dostęp do Internetu, klimatyzacja, telewizor oraz balkon. Plaża Kallithea oddalona jest 600 m od apartamentu, natomiast plaża Liosi o 3 km.

Emerald Luxury Apartments

Obiekt leżt około 500 metrów od plaży Nikiti. Miejsce to posiada pokoje rodzinne z klimatyzacją, telewizorem i bezpłatnym WiFi. Wszystkie apartamenty posiadają w pełni wyposażoną kuchnię z lodówką oraz prywatną łazienkę z prysznicem.

TOP 3 najlepsze noclegi na Chalkidiki z widokiem na morze

Theoxenia Apartments

Theoxenia Apartments znajduje się w miejscowości Ormos Panagias, około 800 m od plaży Lagonisi. Pensjonat oferuje pokoje z widokiem na morze, sezonowy odkryty basen, prywatny parking oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Na terenie pensjonatu Theoxenia Apartments dostępny jest także zadbany ogród i sprzęt do grillowania.

Stone-Home Living

Stone-Home Living to dom wakacyjny w Metókhion Konstamonítou. W domu wakacyjnym dostępne są trzy sypialnie, trzy łazienki, jadalnia oraz doskonale wyposażona kuchnia. Do dyspozycji Gości jest również telewizor, sprzęt do grillowania oraz patio z widokiem na ogród. Plaża Castello Sithonia znajduje się około 400 m od Stone-Home Living.

Villa Ulyana Sarti – Ancient Greece in Center

Villa Ulyana Sarti – Ancient Greece in Center leży w miejscowości Sarti. Oferuje ona pokoje z balkonem i widokiem na morze. Wyposażenie wszystkich pokoi obejmuje klimatyzację, telewizor a także dostęp do bezpłatnego WiFi we wszystkich pomieszczeniach.

TOP 3 noclegi na Chalkidiki w przystępnej cenie

Studios Halkia

Studios Halkia znajduje się kilka kroków od piaszczystej plaży w Torone. W bliskim sąsiedztwie są liczne sklepy, kawiarnie i tawerny. Pokoje posiadają bezpłatne WiFi a także prywatną łazienkę. Do dyspozycji Gości jest także ogród i sprzęt do grillowania.

Galini Sea View Apartments

Galini Sea View Apartments Chalkidiki usytuowany jest w odległości 250 metrów od piaszczystej plaży w miejscowości Nea Skioni na Półwyspie Chalcydyckim. Oferuje on zakwaterowanie w apartamentach w przystępnej cenie, które dysponują balkonem.

Halkidiki Greek Pride Villa Ellada

Halkidiki Greek Pride Villa Ellada położony jest w miejscowości Fourka. Miejsce to oferuje pokoje ze wspólną kuchnią oraz prywatną łazienką. Plaża Fourka oddalona jest około 300 m od Halkidiki Greek Pride Villa Ellada, natomiast Agios Nikolaos Fourka Beach o około 2,6 km. Na terenie willi znajduje się także bar, ogród oraz restauracja.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po atrakcje-chalkidiki

Poprzedni

TOP 7 najpiękniejszych plaż na wyspie Solta

TOP 10 najpiękniejszych greckich Wysp

Następny

Dodaj komentarz