Trogir, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, Tagi , , , , , , ,

Każdy z nas kocha podróżowanie. Sprzyja to nie tylko poznawaniu nowych kultur i tradycji, ale także znacząco wpływa na nasz rozwój osobisty i poszerzenie naszej wiedzy. Podróżowanie jest również wspaniałym sposobem na to, by można było się zrelaksować i odpocząć, np. przed powrotem do pracy czy szkoły. Nic więc dziwnego, że zarówno sezony letnie są niezwykle intensywne zarówno dla międzynarodowych lotnisk, jak i biur podróży. To właśnie ten okres turyści chętnie wybierają na spędzenie niesamowitych wakacji w unikalnych miejscach.

Zwykle to właśnie jego wybór sprawia podróżnym najwięcej kłopotów i bywa niemałym dylematem. Warto więc zwrócić uwagę na południe Europy, a w szczególności na malowniczą Chorwację, która słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, a także niesamowitej gościnności względem turystów. To właśnie tam znajduje się niewielkie, a jednak niezwykle interesujące i ciekawe miasteczko Trogir. Warto zapoznać się więc z kompleksowym przewodnikiem, który z pewnością ułatwi zwiedzanie tego malowniczego zakątka Chorwacji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trogir w Chorwacji – jak się do niego dostać?

Trogir to niewielkie miasteczko usytuowane w południowej części Chorwacji. Mieszka tam zaledwie 13 tysięcy mieszkańców, jednak miasto słynie z niesamowitych walorów architektonicznych i kulturalnych. Bez wątpienia dotarcie do niego nie będzie utrudnione, gdyż znajduje się on praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego i wiecznie obleganego przez turystów miasta, jakim jest Split. Jak łatwo można się więc domyślić, najlepszą możliwą opcją jest zarezerwowanie sobie lotów właśnie do Splitu. Lotnisko usytuowane jest zaledwie 6 kilometrów od Trogiru, a co najważniejsze, z naszego kraju obsługiwane są stałe połączenia lotnicze do Chorwacji. Zarówno WizzAir, jak i Ryanair oferuje również tanie bilety lotnicze, o ile turyści się pośpieszą i zarezerwują je z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak więc dostać się z lotniska do Trogiru? Otóż możemy w tym celu wykorzystać komunikację miejską. Wówczas z przystanku obok terminala lotniczego odjeżdżają autobusy oznaczone jako „Trogir”. Co więcej, podróż taksówką również nie nadweręży znacząco naszego budżetu. Finalnie, możemy już na lotnisku wypożyczyć samochód i drogą Dr. Franje Turdmana dojechać aż do centrum tego urokliwego miasteczka.

Co zwiedzić w Trogirze? – muzea i zabytki

Trogir, co ciekawe, otrzymał swoją nazwę od kóz. To przybyli dawniej na te tereny Grecy, którzy zauważyli stada wolno pasących się kóz, nazwali miasto po raz pierwszy Tragos, co później zamieniono i dostosowano do rodzimego języka. Warto także zauważyć, że miasto ulokowane jest częściowo na wyspie. Jest także połączone mostem z inną wyspą, Ciovo, która jest równie częstym kierunkiem wizyt turystów ze względu na piękne plaże i niesamowite położenie. W Trogirze nie zabraknie atrakcji zarówno dla miłośników architektury i historii, jak i dla tych, którzy lubią leniwy wypoczynek. Warto zarezerwować sobie minimum cztery godziny na to, by zapoznać się z tym, co miasto ma do zaoferowania. Co koniecznie należy zobaczyć w Trogirze?

Brama wraz z murami miejskimi

Jednym z atrakcyjniejszych śladów historii w Trogirze jest brama i fragmenty murów miejskich. Szacuje się, że pochodzą one z XIII wieku. W murach, w dość dobrym stanie zachowane zostały dwie wieże, a między nimi znajduje się brama prowadząca w stronę morskiego wybrzeża. Za twórcę i głównego autora bramy uważa się znakomitego artystę Trifuna Bokanica. Warto dodać, że tuż przy bramie znajduje się niewielki ganek, na którym aktualnie odbywa się targ rybny.

Kopnena vrata

Jest to świetnie zachowana brama lądowa, która została przebudowana w roku 1656. Wówczas renowacji dokonano na styl barokowy z wykorzystaniem przepięknego jasnego kamienia. Będąc w okolicy bramy lądowej, warto zwrócić uwagę na jej gzyms. Nad samym łukiem widnieje lew św. Marka, a tuż nad nim została umieszczona figurka błogosławionego Jana z Trogiru, który jest patronem miasta.

Sv. Lovre w Trogir

Czyli słynna w Trogirze katedra św. Wawrzyńca. Została ona wybudowana na ruinach dawnego kościoła, który w 1123 roku został zniszczony przez Saracenów. Warto również zwrócić uwagę, że obok katedry znajduje się zabytkowa dzwonnica z XIV wieku, która jest swoistym przykładem na pomieszanie się stylu gotyckiego i manieryzmu. Portal został wyrzeźbiony zaś w stylu romańskim w 1240 roku, a za jego rzeźbę odpowiada znakomity mistrz Radovan. Portal sam w sobie jest niezwykle interesujący, gdyż znajdziemy na nim anioły śmierci, a także narodziny samego Chrystusa. Co więcej, na kolumnach, które znajdują się po obu stronach drzwi do katedry, znajdziemy rzeźby Adama i Ewy, którzy stoją na dwóch potężnych lwach. Samo wnętrze katedry również z pewnością zachwyci miłośników architektury swoim bogactwem i dziełami sztuki. We wnętrzu znajdziemy również jeden z największych i najcenniejszych zabytków renesansowych, którym jest kaplica św. Jana Ursiniego, a także skarbiec.

Trogir – Główny plac miejski

Główny plac miejski w Trogirze jest prawdziwym skupiskiem zabytków. Znajdziemy tam między innymi piękny i zabytkowy ratusz miejski, a także kościół św. Jana Chrzciciela, a także kościół św. Marii oraz św. Sebastiana i św. Barbary. Każdy z nich prezentuje odmienne style i różnorodne wnętrza, co z pewnością docenią miłośnicy architektury.

Twierdza Kamerlengo w Trogirze

Kolejnym, niezwykle ciekawym zabytkiem Trogiru, jest Twierdza Kamerlengo. Pochodzi ona z XV wieku i znajduje się w południowej części miasta. Wybudowana ona została przez artystę Marina Radoje. Składa się ona z trzech wieży, bastionu i urokliwego dziecińca. Warto wspomnieć, ze w XV wieku twierdza ta była częścią obronnych fortyfikacji miasta. Dokładnie obok niej znajduje się również wieża św. Marka, która również wchodziła w skład murów obronnych. Między wieżą i twierdzą znajduje się przepiękna glorietta, która jest otoczona kolumnami i powstała w 1809 roku. Jest to również świetny punkt widokowy, gdyż z najwyższej wieży rozciąga się niesamowita panorama na całe miasto, a także wybrzeże i port. Wstęp jest jednak płatny – kosztuje około 15 kun.

Pałace w Trogirze

Trogir obfituje w wiele pałaców, które są przykładami różnorodności epok. Pierwszy z nich to Pałac Cipiko, który reprezentuje styl renesansowy. Został on wybudowany w 1457 roku. Należał do najzamożniejszej rodziny w Trogirze – rodziny Cipiko. Można podziwiać tam niesamowite balustrady z jasnego kamienia, a także pilastry z dekoracjami. Kolejnym pałacem jest Pałac Stafileo, który wzniesiony został w XV wieku. Reprezentuje on styl gotycki przełamany bogatymi rzeźbami z motywami roślinnymi. Ostatnim z nich jest Pałac Garganin, który reprezentuje mieszankę stylów romanizmu i baroku. 

Trogir – najważniejsze muzea

W Trogirze znajdują się dwa muzea, które żaden z turystów nie może przegapić. Zaliczamy do nich:

  • Muzeum Sztuki Sakralnej – muzeum to znajdziemy w zabytkowym, barokowym budynku z XVII wieku. Znajdziemy tam rękopisy i inne arcydzieła sztuki sakralnej.
  • Muzeum miasta Trogir – muzeum to przedstawia i pomaga podróżnym zrozumieć historię miasta, a także jego rozwój. Eksponaty uporządkowane są chronologicznie i pokazują kolejne etapy tego, jak miasto powoli zyskiwało sławę, a także stale się rozwijało pod wieloma względami.

Najlepsze atrakcje Trogiru, których nie da się pominąć

Trogir jest miastem, które świetnie przystosowało się do napływu turystów. Ci, którzy szukają więc atrakcji lub poszukują sposobów na spędzenie czasu wraz z najmłodszymi podróżnikami, z pewnością nie będą rozczarowani. W pierwszej kolejności warto wybrać się na spacer nadmorską promenadą, z której można podziwiać całe wybrzeże i zabytki miasta. Kolejno warto wybrać się na malowniczą wyspę Ciovo, która połączona jest z miastem długim mostem. Znajdziemy na niej prawdziwie rajskie plaże, a także wiele ulicznych pokazów artystycznych, które odbywają się głównie na promenadzie. Dla miłośników pięknych widoków polecane jest odwiedzenia wodospadów Krka, a także Jezior Plitwickich.

Malownicze plaże w chorwackim Trogirze

Nie da się ukryć, że mówiąc o plażach Trogiru, mamy tu na myśli przede wszystkim te, które zlokalizowane są na wspomnianej już wyspie Ciovo. Jest to prawdziwa mekka malowniczych zatoczek, a także żwirowo-kamienistych plaż, które usłane są wzdłuż wybrzeży wyspy. Oprócz zatłoczonych i niezwykle popularnych plaż znajdziemy również ich kameralne odpowiedniki. Plaże takie jak: Kava, Okrug Donji, Labadusa, Put Tatinje, Mavarcica, Vela Draga, Slatine czy Misevac zapraszają na spokojny wypoczynek, w otoczeniu pięknej przyrody i spokojnej, morskiej wody. Najsłynniejszą i najbardziej zatłoczoną plażą miasta jest Gradska Plaza Trogir z dużą ilością barów i wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych.

Czy w mieście Trogir można wypożyczyć samochód i gdzie go zaparkować?

Warto zaznaczyć na wstępie, że już na samym lotnisku w Splicie, około 6 kilometrów od Trogiru, znajdziemy 3 dobrze znane wypożyczalnie samochodów. Jeśli jednak komuś zależy na wypożyczeniu auta bezpośrednio w mieście, to również się on nie rozczaruje. Dwie najpopularniejsze wypożyczalnie w Trogirze to ZELRENT, a także Providenca Travel & Charter. Oferują one nowoczesne floty pojazdów, a także nie nakładają na klientów limitu kilometrów. Jak jednak przedstawia się sytuacja z parkingami? Otóż największy i najtańszy parking znajduje się tuż przed samym wjazdem do miasta. W centrum dość trudno o wolne miejsca parkingowe, a także będą one obarczone opłatami drugiej strefy, co oznacza, że będziemy musieli za nie więcej zapłacić.

Kiedy najlepiej wybrać się do Trogiru?- pogoda i temperatura w ciągu roku

W mieście panuje klimat umiarkowany, ciepły, jednak nawet w miesiącach zimowych termometry nie pokazują mniej niż 4 stopnie Celsjusza. Najlepszym okresem na wyjazd będzie sezon od czerwca do września. Właśnie te miesiące są uważane za najcieplejsze ze średnią temperaturą wahającą się od 23 do 26 stopni Celsjusza. W tych miesiącach występuje także najmniejsza ilość deszczowych dni. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, ze średnią temperaturą około 5 stopnia Celsjusza.

Gdzie dobrze zjeść w urokliwym Trogirze?

Trogir mimo swoich niewielkich rozmiarów świetnie rozwinął sobie bazę gastronomiczną. Możemy tam znaleźć restauracje serwujące dania kuchni chorwackiej, ale także te, które specjalizują się w kuchniach międzynarodowych. Gdzie zatem dobrze zjeść w Trogirze? Otóż polecamy zwrócić uwagę na następujące lokale:

  • Bistro Slaven – jak sama nazwa wskazuje, jest to typowo chorwacki lokal, z daniami kuchni regionalnej. Dominuje mięso, jednak zarówno weganie, jak i wegetarianie znajdą w menu propozycje przygotowane specjalnie dla nich.
  • Alka Restaurant – to kolejny lokal specjalizujący się w kuchni chorwackiej w jej najlepszym możliwym wydaniu. Jest to lokal niezwykle elegancki i serwuje swoje dania z uwzględnieniem najwyższych standardów i estetyki. Weganie i wegetarianie oczywiście są mile widziani.
  • Kristian Pizza – lokal dla miłośników dobrej pizzy w chorwackiej odsłonie. To jeden z najpopularniejszych barów z tego typu jedzeniem w całym mieście. Z pewnością nie możecie go pominąć.

Gdzie spać w Trogirze?- TOP3 najlepszych hoteli

Baza noclegowa w Trogirze jest niezwykle różnorodna. Zakładając jednak, że turystom zależy na jak najbardziej luksusowym wypoczynku, powinni więc oni zwrócić uwagę na oferty noclegowe następujących obiektów:

  • Villa 23 – jest to jeden z wielu pięciogwiazdkowych obiektów w Trogirze, który zapewnia turystom dostęp do basenu, kompleksu SPA, a także wielu innych udogodnień. Znajduje się on około 2 kilometry od centrum i zaledwie 800 metrów od najpopularniejsze plaży w Trogirze. Do obiektu przynależy również prywatny parking.
  • Berislavic Palace – to kolejny obiekt, który może pochwalić się pięcioma gwiazdkami. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie nadmorskiej promenady i został urządzony w stylu nowoczesnym. Podobnie jak poprzedni obiekt, oferuje podróżnym najwyższe standardy w zakresie obsługi i wyposażenia hotelowego. Mają oni zapewniony dostęp do basenu, sauny, a także restauracji hotelowej i minibaru. Do obiektu również przynależy prywatny parking.
  • Villa Palace Al Nera – ten obiekt noclegowy, podobnie jak dwa poprzednie, oznaczony został pięcioma gwiazdkami. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i oferuje nowoczesne pokoje z panoramicznym widokiem na wybrzeże. Goście mogą wypoczywać w basenie, a także na specjalnie zagospodarowanym tarasie wypoczynkowym. W obiekcie znajduje się restauracja serwująca dania kuchni regionalnej, a także bar. Obiekt od centrum miasta dzieli jedynie 2 kilometry i oferuje on gościom również prywatny parking.

Najlepsze hotele w Trogirze

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Wakacje Koper – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wakacje Saranda, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

1 komentarz do wpisu “Trogir, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże”

Dodaj komentarz