Trekking do wodospadów Kozjak w Słowenii – przewodnik

Tagi , , , ,

Słowenia to państwo leżące w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami oraz Chorwacją. Słowenia jest krajem, który pokochają miłośnicy trekkingu, a także kanioningu. Są to piesze wycieczki wśród skał i prawdziwych cudów natury. Co roku wielu turystów z całego świata decyduje się na przyjazd do tego przepięknego kraju. Dodatkowo w Słowenii można podziwiać wiele wodospadów, jaskiń i większych lub mniejszych gór. Wyżłobione kaniony tworzą szlaki idealne do pieszej wędrówki, pływania, wspinaczki oraz skakania – to wszystko pod okiem czujnego przewodnika, który służy pomocą i chętnie odpowiada na wszelkie pytania.

Wodospady Słowenii są spektakularne, a najpopularniejszy z nich nosi nazwę Kozjak. Dla odważniejszych urlopowiczów kanioning będzie idealną formą spędzania wolnego czasu. Jest to sport nieco bardziej zaawansowany od trekkingu. Piesze wędrówki również mają swój urok, co zresztą widać po niesłabnącym zainteresowaniu wśród turystów. Mówiąc wprost – naprawdę warto wybrać się na taki urlop. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wodospad Kozjak

Kozjak waterfall one of the beautiful waterfall in Slovenia. Popular place to vitis near river soca, kobarid. Kozjak slap
Dojście do wodospadu Kozjak, Słowenia, Bałkany, licencja: shutterstock/By Alexander Uhrin

Jest to najpopularniejsza atrakcja wśród turystów, którzy zdecydowali się na aktywną formę spędzania czasu wolnego. Woda z wodospadu Kozjak spada z 15 metrów do dużej i głębokiej niecki otoczonej potężnymi skałami. Sam wodospad znajduje się obok uroczego miasteczka Kobarid w dolinie Soca. Do wodospadu Kozjak można łatwo i szybko dotrzeć. Najkrótsza trasa prowadzi przez rozległe zielone łąki, pastwiska, rzeki i las. Atrakcja jest położona w obszarze przypominającym jaskinię. Dlatego tak wiele osób chętnie odwiedza to miejsce; trasa nie jest trudna, ale widoki przepiękne, więc można zebrać sporo fotograficznych pamiątek. Dodatkowo wysokie skoki, wodne zjeżdżalnie i zjazdy na linach powodują, że Kozjak nie zawiedzie nawet bardziej wymagających osób.

Oprócz popularnego wodospadu Kozjak nie brakuje innych wodospadów, takich jak:

El Sol Canyon – 60-metrowy wodospad, który kończy się głębokim, czystym jeziorkiem przypominającym basen.

Sušec Canyon – idealny wodospad dla początkujących. Jest to naturalny park wodny w dolinie Soca. Znajduje się w nim wiele zjeżdżalni, skoków i zjazdów, a wszystko to w pobliżu jeziora.

W dolinie Soca płynie rzeka Kozjak, od której wzięła się nazwa wodospadu i tworzy ona 6 wodospadów. Wędrując do Kozjac, można zobaczyć dwa z nich, z czego ten drugi jest właśnie głównym wodospadem. Po drodze można podziwiać naturalnie wyrzeźbione korytarze rzeczne oraz jaskinie skalne. Podczas wędrówki można iść przez mostki z poręczami lub bez, które zostały stworzone przez człowieka, a które dopełniają malowniczych widoków. Atmosfera nad wodospadem jest tajemnicza, a zimna woda orzeźwia i wręcz zachęca do zanurzenia stóp.

Wodospad Kozjak – jak dotrzeć?

Kozjak waterfall -Slap Kozjak - Kobarid Slovenia
Przepiękny kolor wody w wodospadzie Kozjak, Słowenia, licencja: shutterstock/By elpiase

Znajdując się na trasie Kobarid – Drežnica, należy zjechać z Mostu Napoleona, przejechać przez rzekę i skierować się w stronę kampingu Koren. Naprzeciwko niego znajduje się olbrzymi parking, przy którym należy zostawić samochód, aby dalej ruszyć w drogę. Przed szlakiem znajduje się drewniana budka, w której należy zakupić odpowiedni bilet na dalsze zwiedzanie.

Bilety wstępy dla dorosłych kosztują około 4 euro, natomiast dla dzieci 2 euro.

Przydatne informacje o wodospadzie Kozjak

1. Trasa do wodospadu ciągnie się przez około 2 kilometry.

2. Najlepiej przyjechać rano, gdy nie ma długich kolejek i jest względnie chłodno, a wyjechać popołudniu po zwiedzeniu interesujących nas atrakcji.

3. Zaparkować można nieopodal Mostu Napoleona.

4. Dobrze jest zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub inny sprzęt do tworzenia pamiątek.

5. Czas wędrówki do wodospadu Kozjak wynosi około 25 minut, zaczynając od parkingu 150 metrów za mostem Napoleona lub 45 minut od miasta Kobarid.

6. Po drodze znajduje się kilka schronisk i restauracji, w których można zjeść ciepły posiłek i spróbować tradycyjnej kuchni Słowenii.

7. Miejscowi są bardzo sympatyczni i chętnie służą pomocą i odpowiadają na zadawane przez turystów pytania.

Szlaki turystyczne

Na terenie Słowenii znajduje się około 10 000 oznakowanych tras turystycznych. Wśród nich znajdują się zarówno takie, które rozpościerają się wśród malowniczych nizin, jak i te obok szczytów. Przy każdym wejściu na szlak drogi są oznakowane poszczególnymi stopniami trudności, zaczynając od najłatwiejszego, kończąc na ekstremalnie trudnym oraz szacowanym czasem potrzebnym na ich pokonanie. Dodatkowo wszystkie trasy, niezależnie od trudności, obsługują wykwalifikowani przewodnicy.

Na trasach i w wyznaczonych miejscach można znaleźć sklepiki i schroniska, które chętnie przyjmują gości. W każdym z tych miejsc panuje miła atmosfera, a jedzenie jest wyśmienite. W wielu barach można skosztować tradycyjnej kuchni Słowenii oraz spróbować potraw tamtejszego regionu.

Kanioning a trekking

Wooden boats on Kozjak lake in Plitvice Lakes National Park, Croatia
Łódki przy wodospadzie Kozjak, Słowenia, licencja: shutterstock/By mathes

Trekking jest szybkim marszem, nieco bardziej wymagającym, ale uprawianym w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Kanioning jest ostrzejszą wersją trekkingu. Głównie polega na pokonywaniu rwącej rzeki, która płynie wąwozami wykształtowanymi przez górskie potoki, dużych wzniesień i ostrych skał.

Kanioning łączy kilka aktywności w jedność. Podstawą kanioningu jest sprawne poruszanie się w terenie, chodzenie po kamieniach i skałach, zarówno mokrych, jak i schowanych całkowicie pod wodą. Niekiedy trzeba kawałek przepłynąć, nie sięgając nogami gruntu, a innym razem wspiąć się po skałach. Ten rodzaj atrakcji jest przeznaczonych dla dorosłych i dzieci od 8 lat. Atrakcja, jaką jest kanioning, zawsze jest wyprawą pod okiem czujnego przewodnika, który ukończył odpowiednie kursy i szkolenia w tym zakresie.

Niezależnie od wyboru – trekking, czy kanioning, obiema formami można dotrzeć do wodospadu Kozjak. Jak wcześniej wspomniano, szlaki są odpowiednio oznaczone, a pomoc przewodnika znacząco wpływa na sprawność i przyjemność drogi.

Podsumowując, wodospad Kozjak w Słowenii jest idealnym miejscem na wypoczynek na łonie natury. Osoby, które lubują się we wszelkich sportach i nie lubią nudy, znajdą coś dla siebie – będą mogły wybrać ekstremalną wersję wycieczki, czyli kanioning. Skały, krystaliczna woda i jeziorka tworzą niezapomniany widok, który z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po kozjak

Poprzedni

Wakacje na Krecie – przewodnik, hotele, plaże

Wakacje na Zakynthos – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz