Wędrując po Europie, czy planując wakacje, warto zahaczyć o Słowenię. Ten mały kraj, kiedyś należący do byłej Jugosławii przyciąga malowniczymi widokami, życzliwością gospodarzy i sprawną infrastrukturą. Nie jest też tak oblegany przez turystów jak sąsiednia Chorwacja. Dzięki temu łatwiej tu o wypoczynek dla osób, które niekoniecznie dobrze czują się w tłumie. Słowenia jest też jednym z najbogatszych państw Europy środkowo – wschodniej, a jej malownicze wodospady znane są w całym świecie. Zdecydowanie warto włączyć je do programu zwierzania. Należy jednak brać pod uwagę, że dostęp do niektórych z nich jest płatny, a inne wymagają opłaty za parking. Nie zniechęca to jednak turystów pragnących na własne oczy zobaczyć wielobarwne wodospady Słowenii, których w tym górsko – wyżynnym kraju nie brakuje. Dzisiaj przedstawiamy subiektywny przegląd siedmiu najpiękniejszych z niezliczonych ilości tych wodnych formacji występujących w kraju.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wodospady w Słowenii – Wodospad Kozjak
Niewielki potok stanowiący lewy dopływ rzeki Soczy, w pobliżu Kobarida rozdziela się z hukiem spadając ze skał w postaci dwóch malowniczych wodospadów. Oba, Mali Kozjak i Veliki Kozjak, wpadają w tęczowym tańcu do zacienionej groty, oświetlanej jedynie promieniami słońca wpadającymi przez szczelinę w jej stropie. Szmaragdowa zieleń basenu wygląda baśniowo, a w zależności od oświetlenia i stopnia nasłonecznienia wód, widoki mogą się między sobą bardzo różnić, nie tracąc nic z zapierającej dech urody. Wstęp na to widowisko jest bezpłatny, jednak od parkingu trzeba dojść, a trasa zajmuje przeciętnemu piechurowi około 15 – 20 minut.
Wodospad Savica
Savica to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych wodospadów Słowenii. Podobnie jak Kozjak jest podwójny. Tworzą go dwa inne wodospady – mniejszy o wysokości ok. 25 m i większy – 78-metrowy. Tworzą one optyczną pętlę śnieżnej bieli wirującej pośród skąpo porośniętych zielenią skał. Głęboki turkus basenu tworzonego przez potoki spadającej wody potęguje wrażenie nierzeczywistości. Dotarcie do Savicy wymaga dobrej kondycji, bo do pokonania jest kilkaset kamiennych schodów. Trasa zajmuje ok. 30 minut, a sama możliwość podziwiania tego niezwykłego spektaklu natury kosztuje kilka euro od osoby.
Wodospady w Słowenii – Wodospad Peričnik
Doskonale znany bohater wielu zdjęć w pełni zasługuje na swoją popularność. Spośród innych wyróżnia go to, że można go obejść dookoła niemal suchą stopą i obejrzeć z każdej strony. Spadający z góry słup wody wielokrotnie wykorzystywano w produkcjach filmowych. Rzeczywiście wygląda, jakby pochodził z innego świata lub stanowił do takiego wrota. Położony w wyrzeźbionej przez lodowiec Dolinie Vraty ma imponującą wysokość 52 m, co odpowiada 17 piętrowemu budynkowi mieszkalnemu. Dostęp do niego jest darmowy, ale opłata za parking musi być wliczona do budżetu. Ta zmienia się w sezonie, więc trzeba się upewnić przed wyjazdem co do jej wysokości. Trasa prowadzi przez malownicze tereny i zajmuje ok. 10 minut od miejsca zaparkowania auta.
Wodospad Rinka
Trzeci co do wielkości ze słoweńskich wodospadów przyciąga urodą i rozmiarem. Woda z niego spada z hukiem z wysokości ponad 100 m. Położony w Dolinie Logarskiej w otoczeniu surowej, skalistej przyrody jest dość łatwo dostępny. Trasa do niego wiedzie oznaczonym szlakiem i zajmuje ok. 10 minut. Tereny wokół tego słoweńskiego wodospadu objęte są terenem parku krajobrazowego, za wstęp do którego należy uiścić opłatę. Płatny jest także parking. Teren wokół otoczony jest przystosowaną dla turystów infrastrukturą, której drewniane konstrukcje niezauważalnie wtapiają się w przestrzeń, jakby stanowiły jej naturalną część.
Wodospady w Słowenii – Wodospad Virje
Niewielki, ale niezwykle piękny, stanowiący połączenie srebrzystej bieli spadających wód i turkusowej głębi zbiornika, wodospad Virje zdecydowanie wart jest bliższej uwagi. Wody spadające z wysokości 12 m rozdzielają się na srebrzystą pajęczynkę, tworząc fantazyjne, filigranowe formacje. Jego szerokość natomiast jest niemal dwa razy większa od wysokości i osiąga 20 m. Skały porośnięte skąpo zielenią dają tło spektaklowi tworzonemu przez wodę. Dojście do Virje jest bezpłatne, a od parkingu pozostaje do pokonania trasa nieco ponad półtorakilometrowa. Źródło tego jednego z najpiękniejszych wodospadów Słowenii położone jest 430 m wyżej i nosi dźwięczną nazwę Izvir Glijuna.
Wodospad Boka
Największy ze słoweńskich wodospadów liczy sobie 136 metrów wysokości i obserwować można go z punktu widokowego odległego o 15 minut marszu od drogi głównej. Boka to chyba najbardziej monumentalny z wodospadów Słowenii, nie tylko z powodu swojej wielkości, ale także surowego kształtu. Dostęp do niego jest bezpłatny. Choć kaskady wody biorą swój początek w źródłach krasowych Alp Julijskich, to z powstaniem wodospadu Boka wiąże się miejscowa, dość makabryczna legenda, nieco przypominająca upiorną wersję baśni i Jasiu i Małgosi. Lepiej jednak pozostać przy podziwianiu tego arcydzieła natury, bez fantastycznych konotacji, mogących psuć smak wrażeń.
Wodospad Šum
Subiektywny przegląd słoweńskich wodospadów kończymy opcją dla wytrwałych wędrowców. Bowiem żeby podziwiać urok wodospadu Šum, trzeba przejść najpierw przez malowniczą i urokliwą dolinę wąwozu Vintgar. Taka wycieczka to około 2-kilometrowy marsz, ale widoki na jej mecie warte są każdego wysiłku. Wędrowcy mniej wprawieni w bojach lub o słabszej kondycji mogą skorzystać z drugiego wejścia do wąwozu i zacząć, a może i skończyć zwiedzanie, na tym jednym z najpiękniejszych wodospadów Słowenii. Widok srebrzystej wody przypominającej pęk jedwabnych nici spływającej ze skał do szmaragdowozielonego jeziorka zapiera dech najbardziej odpornym. Niestety możliwość zachwycania się tymi widokami kosztuje. Cena uzależniona jest od wieku zwiedzających.
Słowem podsumowania
Nie da się opisać wszystkich wodospadów w jednym tekście, ani słowami oddać ich wizualnej atrakcyjności. Każdy z nich jest zmienny jak natura. W czasie upałów są mniejsze, po ulewnych deszczach powiększają rozmiary, czasem bardzo znacznie. Każdy z nich jest malowniczy surowym pięknem skalistych gór i każdy bardzo zmienny. Gra światłą i cieni, zależna od pory roku, a nawet dnia może radykalnie zmienić wygląd potoków wody spływającej ze skał. Kwestii indywidualnych gustów i odczuć nawet nie próbujemy tu poruszać, bo te są zmienne jak pogoda. W przedstawionych wyżej propozycjach zawarliśmy siedem, niekoniecznie najbardziej popularnych wśród turystów, ale naszym zdaniem, wartych uwagi, niczego to nie ujmując pozostałym.
Słowenia nazywana jest Krainą Wodospadów – całkowicie słusznie. W tym malutkim, górskim kraju, położonych w przewadze pośród skał, potoki i tworzone przez nie spadające z góry kaskady wody, które nierzadko dają początek kolejnym rzekom, urzekają urodą i czynią miejsca wędrówek wyjątkowymi. Bodajże nigdzie na świecie nie ma takiej ilości wodospadów skoncentrowanych na tak stosunkowo niewielkiej przestrzeni jak w Słowenii. Planując zagraniczną wycieczkę, warto spojrzeć przychylnym okiem na ten rzadko wybierany przez Polaków kierunek podróży.