TOP 5 miejsc i atrakcji na Zakynthos które koniecznie musisz zobaczyć

Tagi , , , , ,

Greckie wyspy na przestrzeni ostatnich lat zdobyły sobie niekwestionowaną popularność. Wielu turystów wraca na nie co roku, gdyż każda z wysp jest na tyle różnorodna. Jeszcze kilka lat temu, podróżni tłumnie zmierzali na wyspy takie jak Rodos czy Kreta. Ale nie małym zainteresowaniem Wówczas rozwiązaniem ich dylematów może być malownicza wyspa Zakynthos. Jeśli więc planujemy spędzić na wyspie nasze wakacje, wówczas warto poznać TOP 5 miejsc na Zakynthos których nie możemy tam pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 5 miejsc na Zakynthos – Półwysep Skinari – najpiękniejsze miejsce na urlop na Zakyntos

Zakyntos jest trzecią co do wielkości Wyspą Jońską, która nie jest gęsto zaludniona. Pieszczotliwie, przez turystów wyspę tę określa się jako „Zante”. Na przestrzeni lat zyskała sobie ona miano miejsca niezwykle kameralnego i luksusowego kurortu. Długość tej wyspy to jedynie 40 kilometrów, a jej szerokość nie przekracza – nawet w najszerszym miejscu – 20 kilometrów. Dla wielu turystów, szczególnie tych, którzy poszukują wyjątkowych atrakcji, może wydawać się, że na tej wyspie nie ma „nic do roboty”. Prawda jest jednak zupełnie inna, a sama wyspa Zakyntos jest najpiękniejszym, greckim skrawkiem raju na ziemi. Nie brakuje na niej urokliwych i wyjątkowych miejsc, w których można liczyć na chwilę zapomnienia. Jednym z nich jest właśnie półwysep Skinari, który określany jest mianem najpiękniejszego zakątku na całej wyspie.

To właśnie tam możemy oczekiwać widoków i krajobrazów, które na długi czas zapiszą się w naszej pamięci. Przede wszystkim półwysep Skinari może pochwalić się wieloma zabytkami. Na samym końcu drogi, która prowadzi na wybrzeże, znajdziemy ruiny zabytkowej budowli obronnej, a także niewielką przystań. To właśnie z niej wyruszają statki do słynnej na całym świecie Zatoki Wraku. Co więcej, z półwyspu Skinari można podziwiać także Kefalonię, czyli kontynentalną część Grecji wraz z jej majestatycznym, skalistym wybrzeżem. Wszystko to sprawia, że półwysep Skinari jest miejscem z kategorii „must see” szczególnie jeśli wybieramy się na Zakyntos.

Blue Caves czyli Błękitne Jaskinie – największa atrakcja turystyczna na Zakyntos

Jeśli już wybraliśmy się na półwysep Skinari, wówczas możemy poświęcić czas, by wybrać się w niesamowity rejs w okolice Blue Caves. Są to słynne Błękitne Jaskinie, które stały się symbolem oraz wizytówką wyspy Zakyntos. Z niewielkiej przystani na półwyspie Skinari odpływają małe, rybackie łódki, które zabierają turystów do wnętrza Błękitnych Jaskiń. To właśnie w ich wnętrzu można podziwiać niesamowite formacje skalne- stalaktyty i stalagmity zapierają dech w piersiach każdemu turyście.

Jednak największa atrakcja Blue Caves to spektakl, który został stworzony przez samą matkę naturę. O czym mowa? Otóż o wpływaniu do jaskiń w słoneczny dzień! Pozwoli nam to nacieszyć oczy fenomenalnym przedstawieniem! Wpadające do jaskiń, przez szczeliny skalne, promienie słońca odbijają się od lazurowego morza i rzucają niebieską poświatę na formacje skalne. To właśnie temu zjawisku Blue Caves zawdzięczają swoją nazwę. Turyści powinni pamiętać o tym, że w Blue Caves można pływać, co z pewnością wzmocni doznania. Jednak taką atrakcję warto na samym początku uzgodnić z naszym żeglarzem, który zabierze nas w ten niesamowity rejs.

TOP 5 miejsc na Zakynthos – Zatoka Wraku – słynne miejsce owiane tajemnicą na wyspie Zakyntos

Zatoka Wraku również została wspomniana przy okazji półwyspu Skinari. Turystom jednak miejsce to znane jest głównie z plaż, które są sprytnie schowane i dostępne tylko od strony morza. Jednak sama Zatoka Wraku – nazywana również Zatoką Nvagio – jest miejscem, z którym związanym jest wiele tajemnic i legend. Główną atrakcją jest znajdujący się tam wrak statku, który pojawił się na jednej z plaż w całkowicie niewyjaśnionych okolicznościach. Pojawiło się odnośnie tego wraku wiele spekulacji, a niektórzy twierdzą, że to same władze Grecji postanowiły go tu umieścić, by przyciągnąć jeszcze więcej turystów. Jednak zgodnie z tym, co podaje wielu naukowców statek ten to MV Saint Bedan.

Zbudowano go w 1937 roku w Bowling w Szkocji  i rozbił się on u wybrzeży wyspy jeszcze w czasach wojny światowej. Niemniej jednak każda z legend mówi o tym wraku co innego. Niektórzy wskazują nawet na fakt, że był on w posiadaniu tureckich przemytników, dla których jeden z rejsów skończył się właśnie rozbiciem o skaliste wybrzeże wyspy Zakyntos. Warto jednak zauważyć, że plaża w Zatoce Wraku jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie Zakyntos, a sam fakt, że można się na nią dostać tylko i wyłącznie od strony morza, stanowi dla turystów dodatkową zachętę do odwiedzenia tego tajemniczego miejsca.

Zakyntos – malownicza i tradycyjna stolica wyspy

Wspomniane już zostało, że sama wyspa Zakyntos nie może pochwalić się pokaźnymi rozmiarami, ani także ogromną gęstością zaludnienia. Prawdą jest, że najwięcej mieszkańców skupia się w mieście Zakyntos, czyli w stolicy wyspy. Można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej kolorowych, tradycyjnych i tętniących życiem miejsc na wyspie. Co więcej, miasto to będzie prawdziwym rajem dla wszystkich miłośników historii i zabytków. Choć z wielu z nich pozostały już tylko ruiny – co spowodowane było silnym trzęsieniem ziemi w 1953 roku, które zniszczyło prawie 90% miasta – to jedna nawet te pozostałości warte są tego, by je odwiedzić. W pobliżu starego portu w Zakyntos znajdziemy największy i najpiękniejszy kościół na całej wyspie.

Jest to kościół Świętego Dionizosa, który – zgodnie z legendą – jako jedyny przetrwał wspomniane trzęsienie ziemi w nienaruszonym stanie. Znajdują się w nim relikwie św. Dionizosa – patrona wyspy – i zgodnie z wierzeniami mieszkańców, to właśnie te relikwie uchroniły kościół przed całkowitym zniszczeniem. Kolejne kroki w mieście powinniśmy skierować w stronę centralnego placu, gdzie znajdziemy kolejny, zabytkowy kościół. Jest to kościół św. Mikołaja z Molos i jest to jedyny budynek na wyspie, który wzniesiony został w w weneckim stylu architektonicznym. Dodatkowo warto zauważyć, że w stolicy wyspy czeka na nas cała masa restauracji, tawern oraz barów, w których możem zapoznać się z prawdziwą, grecką kuchnią. Wizyta w stolicy wyspy Zakyntos jest więc obowiązkowa dla każdego z turystów!

TOP 5 miejsc na Zakynthos – Porto Limnionas – zachwycająca zatoka na zachodnim wybrzeżu Zakyntos

Jeśli na wyspie Zakyntos poszukujemy miejsca kameralnego, w którym możemy cieszyć się prywatną atmosferą, wówczas warto udać się do malowniczej zatoczki – Porto Limnionas. Nie znajdziemy tu typowej plaży, a jedynie niewielkie fragmenty piaszczystego wybrzeża, więc nie jest ono oblegane przez turystów. To zaciszne i spokojne miejsce do pływania i korzystania ze słonecznej pogody. Warto pamiętać, że zejście do wody jest dość agresywne, a miłośnicy adrenaliny decydują się nawet na skoki z wysokiego, skalistego wybrzeża.

Porto Limnionias to także niewielka osada rybacka, więc będziemy mieć dostęp do kilku tawern oraz barów. Panuje tu dość „hippisowski” klimat, który sprzyja nieśpiesznemu wypoczynkowi i podziwianiu krajobrazów. Co ciekawe, po godzinie 18:00 można nawet korzystać z leżaków całkowicie za darmo! To miejsce również powinno znaleźć się na naszej liście „must visit” jeśli planujemy spędzić wakacje na wyspie Zakyntos.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

TOP 5 miejsc i atrakcji na Rodos które koniecznie musisz zobaczyć

TOP 5 miejsc i atrakcji na Korfu które koniecznie musisz zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz