TOP 5 miejsc i atrakcji na Krecie które koniecznie musisz zobaczyć

Tagi , , , , , ,

Kreta jest największą wyspą w Grecji i jedną z największych leżących na Morzu Śródziemnym. Wyspa posiada jedne z najpiękniejszych naturalnych krajobrazów w Grecji. Oprócz tego Kreta oferuje niesamowite widoki, piękne plaże, liczne stanowiska archeologiczne oraz niezwykłą gościnność mieszkańców. Co warto zobaczyć podczas wakacji na Krecie? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opisujemy TOP 5 miejsc i atrakcji na Krecie, które warto zobaczyć podczas urlopu na tej pięknej greckiej wyspie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 5 miejsc i atrakcji na Krecie, które koniecznie musisz zobaczyć

Plaża Vai i największy w Europie las palmowy

Malownicza plaża Vai jest jedną z najbardziej wyjątkowych plaż na Krecie i w całej Grecji. Plaża ta znajduje się 25 km na wschód od miejscowości Sitia i 94 km na wschód od miasta Agios Nikolaos. Obok plaży znajduje się las palmowy na którym rośnie ponad 5000 palm, co czyni go największym lasem palmowym w Europie. Niesamowita sceneria sprawia, że Vai jest jedną z najbardziej imponujących plaż w Grecji.

Pierwsze wzmianki o tym lesie pojawiły się w okresie klasycznym, a jego istnienie przypisuje się fenickim kupcom, którzy wyrzucali tu nasiona daktyli. Przed tym wyjątkowym lasem rozciągają się kilometry czystego i złotego piasku i lazurowe morze. Magiczny i tropikalny klimat tego miejsca przyciąga tysiące turystów. Główne wejście na plażę jest otwarte od wschodu do zachodu słońca. Przy plaży Vai znajdują się bary z przekąskami i miejsc, gdzie można napić się kawy. Aby uniknąć pożarów biwakowanie na plaży jest zabronione.

Forteca Izzeddin w Kalami, Chania

Fortecę Izzeddin w Kalami zbudowano na wzgórzu, z którego roztacza się panoramiczny widok na morze. Znajduje się ona 14 km na wschód od miasta Chania, w pobliżu miejscowości Kalami. Twierdzę zbudował w 1872 roku Mehmeda Emin Rauf Pashę – turecki dowódca Krety. Forteca Izzeddin jest typowym przykładem XIX-wiecznej osmańskiej architektury zamkowej. Pełniła ona również funkcję obronną zatoki Souda. Twierdza wzięła swoją nazwę od pierwszego syna sułtana Abdula Aziza i została zbudowana na miejscu starej wieży.

W latach, które nastąpiły po wyzwoleniu Krety spod panowania Osmanów, twierdza służyła także jako więzienie przeciwników politycznych oraz więźniów skazanych na śmierć.W twierdzy Izzeddin przez kilkanaście lat był więziony grecki premier Eleftherios Venizelos. To tutaj także trafił na 2 lata do więzienia dyktator Theodoros Pagkalos. Podczas II wojny światowej więzienie nie działało, ale ponownie otwarto je w 1948 roku, kiedy przeniesiono tu więźniów politycznych z wyspy Gavdos (na południe od Krety). Więźniowie polityczni trafiali do Izzeddin także po upadku greckiej junty czarnych pułkowników w 1974 r. W fortecy wykonywano także wyroki śmierci, ostatni wyrok śmierci w Grecji został wykonany w Izzeddin w 1972 roku. Po zamknięciu więzienia, twierdzę opuszczono. Latem na dziedzińcu więzienia odbywają się koncerty muzyczne.Jest to doskonałe miejsce do podziwiania okolicznej panoramy.

Pałac Knossos

Pałac minojski w Knossos zajmuje powierzchnię ponad 20 000 m2 i jest największą ze wszystkich minojskich budowli pałacowych. Pierwotny pałac zbudowano około 2000 lat p.n.e., niestety zniszczonyło go trzęsienie ziemi w 1700 roku p.n.e. Nowszy, bardziej rozbudowany pałac zbudowano praktycznie tuż po zniszczeniu pierwszego. W połowie XV w. p.n.e. Achajowie przejęli panowanie nad wyspą i osiedlili się w tym pałacu. Pałac ponownie zniszczył pożar w połowie XIV w. p.n.e. i od tego czasu przestał pełnić swoją funkcję.

Pałac Knossos posiadał około 1300 pomieszczeń połączonych ze sobą korytarzami o różnej wielkości oraz cztery skrzydła rozmieszczone wokół centralnego dziedzińca. We wschodnim skrzydle mieściły się, pomieszczenia mieszkalne, warsztaty i sanktuarium. W skrzydle zachodnim umieszczono magazyny, świątynie i repozytorium, natomiast na wyższych piętrach salę tronową oraz sale bankietowe. W północnym skrzydle znajdowała się Izba Celna i teatr. Natomiast w południowym skrzydle znaleźć można południowy przedsionek, który jest najbardziej imponującym ze wszystkich.

Pałac charakteryzuje się czerwonymi kolumnami, które są wizytówką tego miejsca. Ściany pałacu zdobią liczne freski. Na uwagę zasługuje także tzw. Sala Tronowa z alabastrowym siedziskiem używanym jako tron. Na pozostałych trzech stronach sali usytuowane są duże ławy. Naprzeciwko alabastrowego tronu znajduje się wanna, która służyła do ceremonialnego oczyszczania.Pierwsze wykopaliska przeprowadził w 1878 roku Minos Kalokairinos – kreteński archeolog. Przez lata kontynuowano wykopaliska w międzynarodowym składzie badaczy. W 1898 roku Kreta stała się niepodległym państwem i w 1900 roku rozpoczęto wykopaliska na tym terenie pod nadzorem Arthura Evansa.

Góra Psiloritis

Psiloritis 2 456 m n.p.m. to najwyższa góra na Krecie, która usytuowana jest w centralnej części wyspy. Jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej na Krecie. Najpopularniejsze i najpiękniejsze szlaki piesze zaczynają się w Kamares (6-8 godzin) i Ideon Antron (3-5 godzin).Dziki krajobraz Psiloritis jest niezwykle malowniczy, dlatego też znajduje się on w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Po drodze na Psiloritis znajdziesz wiele jaskiń, wąwozów i lasów. Najbardziej imponującym wąwozem jest Agios Nikolaos w Rouvas, który pokryty jest gęstą roślinnością.

Część Psiloritis jest naturalnym siedliskiem wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich drzew, dzikich ptaków i żbika kreteńskiego.Ponadto góra Psiloritis ma znaczenie kulturowe, ponieważ była miejscem kultu wśród starożytnych Greków. Odkryto na niej wiele ważnych znalezisk archeologicznych. Góra jest także związana z mitologią, ponieważ jaskinia Ideon Antron jest uważana za miejsce, w którym dorastał Zeus. W okolicy znajdują się także inne ciekawe atrakcje takie jak na przykład: jaskinia Sfendoni w Zoniana – jedna z największych jaskiń w Grecji z imponującymi formacjami geologicznymi, kamienna kaplica Timios Stavros i jezioro Zarou.

TOP 5 miejsc na KrecieStanowisko archeologiczne Gortyna

Stanowisko archeologiczne Gortyna leży około 2 kk od miejscowości Agioi Deka i 44 km na południowy zachód od miasta Heraklion. Dowody wskazują, że obszar ten zamieszkiwano już w czasach neolitu 7000 p.n.e. Lata świetności Gortyna rozpoczęły się podczas okupacji rzymskiej w I wieku p.n.e. Wówczas to miejsce to stało się stolicą Krety. Wykopaliska na tym stanowisku rozpoczęły się w 1884 roku, kiedy to Joseph Hatzidakis badał inskrypcje minojskiego kodeksu prawnego na ścianach starożytnych budowli. Do dziś duża część tego rozległego miasta pozostaje wciąż niezbadana pod ziemią.

Do największych atrakcji tego stanowiska archeologicznego należą m.in.: ruiny bazyliki świętego Tytusa, która została zbudowana w miejscu, gdzie apostoł Tytus i dziesięciu innych świętych (Agioi Deka) głosili chrześcijaństwo i następnie byli prześladowani przez rzymskiego cesarza. Inne zabytki w tym starożytnym mieście to m.in.: rzymski odeon, czyli okrągły teatr z rzędami siedzeń, zbudowany przez cesarza Trajana. Na kamieniach, z których zbudowano mury teatru znaleziono słynny Kodeks prawa Gortyna. Jest to najstarsza znana inskrypcja greckiego kodeksu prawnego. Na północ od odeonu znajduje się „święte drzewo platanowe”, które było miejscem, gdzie Zeus ożenił się z księżniczką Europą.

Rzymskie praetorium, zbudowane w I wieku n.e., znajduje się w centrum wykopaliska. Była to siedziba i rezydencja rzymskiego gubernatora. Wokół praetorium, istnieją pozostałości marmurowej fontanny, cysterny Nymphaeum, rzymski kompleks łaźni i świątyni Apolla. Na północny zachód od Gortyny, na wzgórzu Agios Ioannis, znajdują się rozległe pozostałości tzw. Akropolu Gortyńskiego z murami obronnymi, fundamentami świątyni i chrześcijańską bazyliką. Z tego punktu roztacza się wspaniały widok na równinę Mesary. Duża część miasta ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 796 r. n.e. oraz podczas najazdu Arabów na Gortyn w 828 r. n.e.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

TOP 10 miejsc w Grecji, które trzeba zobaczyć

TOP 5 miejsc i atrakcji na Rodos które koniecznie musisz zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz