TOP 15 najpiękniejszych plaż w Rumunii

, Tagi , , , , ,

Jeszcze do niedawna Rumunia mało komu kojarzyła się z wakacjami nad morzem, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Kraj kusi turystów szerokimi, piaszczystymi plażami i ciepłym Morzem Czarnym. Mimo niezbyt długiej linii brzegowej na południu kraju można odnaleźć wiele kurortów turystycznych i jeszcze więcej urokliwych, często dzikich plaż. Gdzie szukać tych najpiękniejszych?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rumunia – najpiękniejsze plaże nad Morzem Czarnym

Na całym rumuńskim wybrzeżu można odnaleźć wiele pięknych plaż, chociaż jej linia brzegowa ma niespełna 300 kilometrów. Kraj ma dostęp do morza od strony południowego wschodu, więc warunki do plażowania są tu porównywalne do tych nad Morzem Śródziemnym. Panujący tu klimat sprawia, że lata są wyjątkowo ciepłe, a średnia temperatura wody w morzu latem wynosi około 25 stopni. Wzdłuż brzegu Morza Czarnego znajdują się zarówno luksusowe kurorty z leżakami, parasolami i beach barami, jak i dzikie, wciąż niezagospodarowane fragmenty wybrzeża bez tłumów turystów i z dala od zgiełku miasta. Z pewnością każdy znajdzie tu idealne miejsce na spędzenie wakacyjnego urlopu. Sezon nad Morzem Czarnym rozpoczyna się już w maju i trwa aż do września, więc z terminem też nie powinno być żadnego problemu. Poniżej 15 plażowych perełek rumuńskiego wybrzeża.

Plaże na wybrzeżu miasta Constanta

Wybrzeże w miejscowości Constanta ma prawie 50 kilometrów długości, a tutejsze plaże są uznawane za jedne z najpiękniejszych w Rumunii. Wzdłuż brzegu morza znajduje się kilka zatok, a w każdej z nich jest kilka mniejszych, piaszczystych i szerokich plaż oddzielonych falochronami. Tą najpopularniejszą jest Plaja Modern znajdująca się najbliżej centrum miasta, z brzegiem pokrytym miękkim piaskiem i łagodnym zejściem do wody. Na miejscu są wypożyczalnie leżaków i parasoli, a na całej długości plaży stoi wiele sklepów, kawiarni i hoteli. Dodatkową atrakcją jest pobliskie akwarium. W pobliżu wybrzeża, w niewielkiej odległości od głównej plaży, stoi kilka hoteli, w których można się zatrzymać na czas pobytu:

 • czterogwiazdkowy Hotel Continental Forum Constanta (Strada Mircea cel Bătrân 39-41, Constanța),
 • czterogwiazdkowy Hotel Cherica (Strada Ștefan cel Mare 4, Constanța),
 • czterogwiazdkowy Hotel Carol (Strada Mihail Kogălniceanu 15, Constanța),
 • trzygwiazdkowy hotel Casa Hrisicos (Strada Traian 1, Constanța),
 • czterogwiazdkowy Peninsula Boutique Hotel (Bulevardul Tomis 41, Constanța). 

Kultowe plaże w Rumunii – kurort Mamaia

Nieopodal miasta Constanta, w centralnej części wybrzeża, leży Mamaia – największy oraz najstarszy nadmorski kurort w Rumunii, bardzo popularny wśród turystów odwiedzających kraj. Tutejsza plaża to piaszczysty, nadmorski pas łączący miejscowości Constanta i Navodari nazywany perłą rumuńskiego wybrzeża. Wybrzeże jest wąskie, ale długie na prawie 10 kilometrów, graniczy z Morzem Czarnym po jednej stronie i Jeziorem Suitghiol po drugiej. Na całej długości mierzei oddzielającej jezioro od otwartego morza znajduje się kilka mniejszych plaż, między innymi Kudos, Myrto, Vega oraz popularna Plaja din Mamaia. Wzdłuż każdej z nich, zarówno po stronie morza, jak i od strony jeziora, stoją liczne hotele, restauracje i sklepiki. W wielu miejscach istnieje możliwość wynajęcia miejsca z leżakiem i parasolem, choć znalezienie wolnego miejsca może być nie lada wyzwaniem.

Wszystkie plaże są zagospodarowane, ale w sezonie mogą być zatłoczone. Jedną z dodatkowych atrakcji w okolicy jest ogromny park wodny Aqua Magic z atrakcjami dla dużych i małych. Drugą jest linowa kolej gondolowa łącząca aquapark ze środkową częścią kurortu, z której można podziwiać widok na całe wybrzeże.

Po zachodzie słońca w Mamaia budzi się życie nocne, jest tu najwięcej klubów na wybrzeżu. Podobnie jak w przypadku Konstanty, tutaj również nie brakuje miejsc noclegowych. Jednym z popularnych miejsc w okolicy jest Camping S z drewnianymi domkami, a ciekawą alternatywą dla tradycyjnego kempingu może być Glamping By The Sea z przytulnymi namiotami. Oczywiście są też hotele, te najlepiej oceniane to:

 • czterogwiazdkowy Hotel Bavaria Blu (Bulevardul Mamaia, Constanța),
 • czterogwiazdkowy Phoenicia Luxury Hotel (Bulevardul Mamaia Nord 91, Mamaia-Sat)
 • czterogwiazdkowy Iaki Conference & Spa Hotel (Statiunea Mamaia, Constanța),
 • trzygwiazdkowy Hotel Bicaz Pirates Resort (Mamaia, Konstanca),
 • pięciogwiazdkowy hotel White Tower Mamaia (Strada Lotus 11, Constanța).

Plaże w RumuniiPlaja Gura Portitei

Gura Portitei to spokojna i niezwykle urokliwa piaszczysta plaża z doskonałym widokiem leżąca w sąsiedztwie zielonych terenów rezerwatu Grindul Lupilor i trzech jezior: Golovita, Zmeica oraz Sinoe. Plaża jest wyjątkowa, bo położona tuż przy miejscu, gdzie Morze Czarne łączy się z deltą Dunaju. To miejsce, gdzie można wypocząć w otoczeniu przyrody. Szczególnie atrakcyjna jest południowa część plaży cicha, dzika i dziewicza. Część północna jest zagospodarowana przez pobliski kompleks wypoczynkowy – czterogwiazdkowy hotel Statiune Gura Portitei. Wzdłuż wybrzeża z piaszczystą plażą rozciąga się również camping z uroczymi, drewnianymi domkami – Holiday Village. Innych miejsc noclegowych w pobliżu trzeba szukać w sąsiednich miejscowości np. Jurilovca położonej przy brzegu jeziora. Wśród tych najpopularniejszych znalazły się:

 • domek letniskowy Blue Bungalow Jurilovca (Strada Izvoarelor 34, Jurilovca),
 • pansjonat Pensiunea Dolosman (Km 1,2 Jurilovca – Cetatea Argamum),
 • pensjonat Pensiunea Briza Marii Jurilovca (Strada Dolosman 52-54, Jurilovca).

Plaja Vama Veche

Miejscowość Vama Veche jest barwnym punktem na mapie Rumunii i kwintesencją wakacyjnego luzu. To również doskonałe miejsce na wakacje na łonie natury. Wioska jest położona w południowej części kraju, tuż przy granicy z Bułgarią, stąd też jej nazwa – „Vama Veche” oznacza „starą granicę”. Tutejsza plaża rozciąga się wzdłuż dawnej wioski rybackiej leżącej na krańcu rumuńskiego wybrzeża i wygląda niczym hipisowski obóz, można się tu poczuć jak w czasach kolorowych lat 70. i 80. Okolica jest spokojna, ale powinna zaspokoić wielbicieli rozrywek. Na plaży nie brakuje beach barów, knajpek i klubów tanecznych, a w wiosce regularnie odbywają się koncerty i festiwale i koncerty, w tym coroczny Sunset Festival.

Zanim miejsce stało się popularne wśród wielbicieli plażowania, było mekką artystów i hipisów, prawdopodobnie dzięki temu na wybrzeżu do dziś nie ma hotelowych molochów. Będąc tutaj, można zatrzymać się np. w jednym z przytulnych i niezwykle klimatycznych pensjonatów:

Plaja 2 Mai

Wybrzeże z plażą 2 Mai również znajduje się na południu kraju, całkiem niedaleko Vama Veche, w wiosce o nazwie 2 Mai. Plaża jest tu mała i wąska, ale czysta i spokojna. Jej południowy kraniec jest popularny wśród nudystów. Miejsce jest idealne na spokojne, rodzinne wakacje, ale również nie ma tu dużych hoteli, więc noclegu należy szukać w prywatnych apartamentach, kempingach lub małych pensjonatach. Na liście najchętniej odwiedzanych znalazły się:

 • pensjonat Casa Olimpia 2 Mai (Strada Vasile Alecsandri 234, 2 Mai),
 • kemping Oz 2mai (Aleea Falezei 4, 2 Mai),
 • pensjonat Casa Epat (Strada Mihail Kogalniceanu 513, 2 Mai).

Plaże Eforie Nord i Eforie Sud

Wybrzeże między miastami Eforie Sud i Eforie Nord jest drugim pod względem wielkości kurortem nadmorskim w Rumunii i zajmuje trzecie miejsce w rankingu popularności. Długi, piaszczysty pas wybrzeża z plażami leży pomiędzy Morzem Czarnym a słonym jeziorem Techirghiol. Oba miasteczka są miejscowościami uzdrowiskowymi – okolica słynie z leczniczych błot, które znajdują się w pobliskich jeziorach i mają zbawienne działanie na skórę i kości. Główna plaża rozciąga się w centralnej części Eforie Nord. Bywa tutaj tłoczno, ale warunki do pływania i plażowania są doskonałe.

Na południowym krańcu wybrzeża można odnaleźć niewielką, spokojną plażę La Ciocane – ulubione miejsce naturystów. Na każdej z tutejszych plaż działają beach bary umożliwiające wypożyczenie leżaków i parasoli, dzięki temu można przyjemnie spędzać czas w przerwie od morskich i słonecznych kąpieli. Baza noclegowa w okolicy również jest bardzo bogata, na liście najpopularniejszych obiektów znalazły się między innymi:

 • pięciogwiazdkowy hotel Boutique Citadel (Bulevardul Republicii 1, Eforie Sud),
 • czterogwiazdkowy hotel Mirage Medspa Hotel (Strada Dorobantilor 1, Eforie Nord),
 • trzygwiazdkowy pensjonat Vila Brancoveanu (Strada Mihai Viteazu 30, Eforie Sud).

Plaże w RumuniiPlaja Sulina

Plaża Sulina leży na północnym krańcu wybrzeża i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych rumuńskich plaż. Spokojny, piaszczysty pas wybrzeża ciągnie się wzdłuż brzegu morza na długości około 3 kilometrów i jest przedzielony kanałem Busurca. W północnej części plaży znajdują się restauracje i bary, część południowa jest bardziej dzika. W pobliżu nie ma żadnego dużego miasta, więc planując pobyt, najlepiej rozglądać się za miejscem noclegowym w pobliskich wioskach lub bezpośrednio w miejscowości Sulina, gdzie jest kilka pensjonatów. Tymi najczęściej polecanymi są:

 • Casa Coral Sulina (Strada I 195, Sulina),
 • Green Coffee House (Strada Europolis 60, Sulina),
 • Pensiunea Valurile Mării Negre ( Strada V 100, Sulina).

Plaja Costinesti

Plaża Continesti jest jedną z najpopularniejszych plaż rumuńskiego wybrzeża. Jest odwiedzana zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Okolica jest znana z licznych klubów i barów, dlatego jest lubiana szczególnie przez młodzież. Południowy fragment plaży jest bardzo szeroki i często zatłoczony, część północna jest nieco węższa, ale też bardziej kameralna i spokojniejsza. Nietypową atrakcją tego miejsca jest stary wrak łodzi wystający z morza. W pobliżu nie brakuje miejsc noclegowych, można się zatrzymać w jednym z nadmorskich hoteli:

 • Hotel Regal (Aleea Studenteasca, Incinta BTT, Costinesti),
 • Hotel Poienita (Stada Faleza Soarelui, Costinesti),
 • Hotel Intim (Strada Pescarului, Costinesti).

Plaże w RumuniiPlaja Navodari

Navodari jest spokojną plażą z doskonałą infrastrukturą, dzięki czemu zyskała miano jednej z najlepiej rozwiniętych plaż w Rumunii. Plaża sąsiaduje z kurortem Mamaia, jest szeroka, czysta i ma łagodne zejście do morza. Wzdłuż wybrzeża nie brakuje barów i restauracji, są też wypożyczalnie sprzętu plażowego. W dzień można zażywać kąpieli słonecznych na leżaku, a wieczorem usiąść na piasku przy brzegu morza i podziwiać zachodzące słońce. Tuż przy plaży jest sporo hoteli i pensjonatów, między innymi:

 • ośrodek Glamping By The Sea (Strada Salvamar, Năvodari),
 • trzygwiazdkowy hotel SaloS Beach Resort (Aleea D30 1, Năvodari),
 • czterogwiazdkowy hotel Nayino Resort Hotel (Strada D5 6, Năvodari).

Plaja Corbu

Plaża Corbu jest położona na północ od Navodari. Jeszcze do niedawna miejsce było niemal zapomniane, dziś plaża jest coraz bardziej popularna, jednak wciąż nietknięta przez masową turystykę. W pobliżu nie ma wielkich kompleksów hotelowych ani ośrodków turystycznych, ale jest sporo przytulnych, nadmorskich restauracji. Podczas pobytu w okolicy można zatrzymać się np. w pensjonacie Vara la Corbu (Strada Pepinierei 3, Corbu) lub w jednym z prywatnych apartamentów. Ciekawą opcją są też namioty plażowe Teepee Corbu stojące bezpośrednio na plaży.

Plaja Vadu

Plaża Vadu leży na północ od plaży Corbu, jest spokojna i kameralna, a dodatkowo zapewnia piękne widoki. Całe wybrzeże leży na terenie Parku Narodowego Delty Dunaju. To jedna z niewielu całkowicie dzikich plaż na rumuńskim wybrzeżu, gwarantuje ciszę, spokój i brak tłumów turystów nawet w szczycie sezonu. Niestety tym samym miejsc noclegowych jest tu tyle, że można je policzyć na palcach jednej ręki. Najbliższe znajdują się w miejscowości Vadu oddalonej od wybrzeża o prawie 3 kilometry. Do wyboru są między innymi drewniane domki Vadu Cazare (Strada Liliacului Numarul 12, Vadu) oraz pensjonat Pensiunea Blue House (Strada Ion Alexandrescu 7, Vadu).

Plaże w RumuniiWybrzeże Mangalia

Miejscowość Mangalia znajduje się w południowej części wybrzeża, w odległości około 44 km od miasta Konstanca. Jest jedynym nadmorskim kurortem w Rumunii, w którym można skorzystać z walorów źródeł mineralnych z siarką. Przypisywane są im właściwości leczące choroby skórne czy reumatyzm. Mangalia to duży nadmorski kurort, który każdego roku odwiedzają tysiące turystów z różnych zakątków Europy i świata. Mimo wszystko okolica nawet w szczycie sezonu jest dość spokojna i niezbyt zatłoczona, a wybrzeże, jak sama nazwa wskazuje, boskie – z długimi, szerokimi i pokrytymi drobnym, białym piaskiem plażami. To idealne miejsce dla osób szukających mniej zatłoczonych, ale ładnych plaż. Plaże są rozsypane wzdłuż brzegu morza i mierzei oddzielających morze od okolicznych jezior.

Pas wybrzeża zajmują plaże kurortów Olimp, Neptun, Jupiter, Saturn i Venus – wszystkie są piaszczyste, czyste i szerokie, z zapleczem gastronomicznym oraz wszystkimi potrzebnymi udogodnieniami, polecane dla rodzin z dziećmi. Linia brzegowa jest pełna małych zatoczek z płytką i przyjemnie ciepłą wodą, idealną dla niedoświadczonych pływaków. Główna, ale też najbardziej oblegana plaża leży w zatoce w centralnej części miasta. Tych spokojniejszych należy szukać w północnej i południowej części kurortu. Mangalia jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Rumunii, więc tutejsza baza noclegowa jest wyjątkowo bogata. Najbardziej komfortowe opcje noclegów w pobliżu to:

 • pięciogwiazdkowy hotel New Belvedere (Strada Teilor 6, Mangalia),
 • czterogwiazdkowy hotel Mera Brise (Strada Frumoasei, Mangalia),
 • trzygwiazdkowe apartamenty w willi Summer Love (Șoseaua Constanței 55, Mangalia),
 • trzygwiazdkowy Hotel Corsa (Strada Frumoasei 11, Mangalia),
 • czterogwiazdkowy Hotel Boutique Shine ( Strada Trandafirilor 24, Neptun).

Plaja Tuzla

Tuzla to niewielka nadmorska miejscowość z czystą, szeroką plażą oddalona od zatłoczonego centrum, która nawet w szczycie sezonu potrafi świecić pustkami. Jest położona u podnóża klifu, nieopodal jeziora Techirghiol oraz otoczona zielenią i rybackimi chatkami. Plaża nie jest długa, ale słynie z krystalicznie czystej wody idealnej do nurkowania. Aby skorzystać z jej uroków, można zatrzymać się w jednym z pobliskich hoteli. Najpopularniejsze miejsca noclegowe w okolicy to:

 • luksusowe, namioty plażowe Luna Glamping (Strada Meduzei 92, Tuzla),
 • pensjonat Lovin’s Rooms (Strada Biruinţei 3, Tuzla),
 • pansjona Vila La Fernando (Strada Nicolae Grigorescu 18, Tuzla).

Plaże w RumuniiPlaja Cap Midia

Cap Midia jest czystą, szeroką plażą położoną w samym centrum rumuńskiego wybrzeża. Plaża rozciąga się na prawie kilometr pomiędzy falochronem portu w Navodari, a miasteczkiem Corbu. To idealne miejsce dla wielbicieli zacisznych miejsc, bez głośnej muzyki, hałasu, tłumów i betonu. W pobliżu nie ma miasta, ale nie ma też punktów usługowych, noclegów również należy szukać najbliżej w Navodari i Corbu. Obiekty zlokalizowane najbliżej plaży to:

Plaże w RumuniiPlaja Sfântu Gheorghe

Sfântu Gheorghe to długa i szeroka plaża pokrytą złotym piaskiem zlokalizowana w pobliżu maleńkiej wioski o tej samej nazwie. Wybrzeże z plażą znajduje się tuż przy ujściu rzeki Saint George Branch (jednego z dopływów Dunaju) do Morza Czarnego. Klimat jest tu iście sielski, a warunki do plażowania zupełnie inne niż w popularnych kurortach – dla jednych będzie to zaletą, dla innych może okazać się wadą. Plaża Sfântu Gheorghe to cisza, spokój i otoczenie dzikiej przyrody. Na plażę można dotrzeć jedynie drogą wodną, najprościej skorzystać z promu kursującego z miejscowości Tulcza. W niewielkiej odległości od wybrzeża morza znaleźć kilka ciekawych miejsc noclegowych:

 • pensjonat Pensiunea Stuf-Est (Strada III 16, Sfântu Gheorghe),
 • hotel Vila Far (Strada IX 44, Sfântu Gheorghe),
 • kompleks wypoczynkowy Casa Delta 106 (Strada Principala 106, Sfântu Gheorghe),
 • hotel ZEN Eco Villa (Strada XII 2, Sfântu Gheorghe),
 • ośrodek wypoczynkowy Green Village (Strada Principala, Sfântu Gheorghe).

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po constanta

Poprzedni

Wiosna w Chorwacji, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Ranking 2024 najlepszych hoteli w Chorwacji z wyżywieniem, przy plaży i z basenami

Następny

Dodaj komentarz