TOP 15 miejsc w Istrii, które koniecznie musisz zobaczyć

, , , , Tagi , , , , , ,

Z czym się najbardziej kojarzy Chorwacja, a dokładniej Istria? Dekady temu, za czasów siermiężnego PRL-u, gdy istniała jeszcze Jugosławia, to właśnie tam Polacy startowali swoimi małymi fiatami, aby posmakować odrobiny „światowego” luksusu, pławiąc się w ciepłych wodach Adriatyku i wylegując na plażach. Ów specyficzny „powiew Zachodu”, za naprawdę niewielkie pieniądze, stał się wówczas ulubionym miejscem turystycznych wycieczek i szczęśliwie nadal, w czasach teraźniejszych, można spędzić w chorwackiej Istrii miło czas, nie sięgając zbyt głęboko do portfela.

Chorwaci są z natury rzeczy przyjaźnie nastawieni do innych i kochają życie. Dzisiaj rocznie blisko milion Polaków odwiedza ten położony nad Adriatykiem kraj. Szczególną atencją darzą właśnie piękny Półwysep Istria. W poniższym artykule opowiadamy o kilkunastu wyjątkowych miejscach wartych odwiedzenia w tym uroczym zakątku świata.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Informacje wstępne na temat Istrii 

Nie da się ukryć, że przypominający swoim kształtem serce Półwysep Istria jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Chorwacji i faktycznie można w nim serce, a nawet duszę zostawić. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że czasy się zmieniały, a turystyka w tym miejscu kwitła nieprzerwanie. Mało tego, w ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem popularności Istrii i znajduje się ona corocznie w planach wakacyjnych milionów turystów nie tylko z Europy. Sprzyja temu dobra baza hotelowa i zaplecze infrastrukturalne.  

Co stanowi o atrakcyjności tego zakątka Chorwacji?

Przede wszystkim sam klimat tego miejsca. Małe rybackie wioski współgrają tutaj z wiekową zabudową miejską, a wszystko otula oryginalna miejscowa przyroda. Nad brzegiem morza mamy urocze nadmorskie miasteczka i przystanie z wyróżniającymi się kolorowymi domkami w stylu weneckim oraz restauracjami serwującymi wyborne potrawy z owoców morza. Wewnętrzne zaś obszary półwyspu stoją winnicami i gajami oliwnymi, dominuje tu nastrój rustykalny. Miłośnicy historii też nie będą zawiedzeni – nie brak tutaj atrakcyjnych zabytków do zwiedzania, a o kilku z nich opowiemy już niebawem. Na Istrii znajduje się poza tym kilka najpiękniejszych chorwackich miast, takich jak Rovinj, Porec czy Motovun. No i jeszcze te niebiańskie plaże…  

Dodajmy jeszcze, że Półwysep Istria jest największym półwyspem w Chorwacji. Znajduje się w najbardziej wysuniętej na zachód części Chorwacji, pomiędzy Zatoką Triesteńską, a Zatoką Kvarnerską. Z geograficznego punktu widzenia Istrię można podzielić na część wzdłuż wybrzeża (Istria niebieska) i część w głębi lądu (Istra zielona). Rzeczywiście na brak kolorów niebieskiego czy turkusowego (krystalicznie czysta woda) i zielonego (soczysta roślinność) nie można tutaj narzekać. 

Miejsca warte odwiedzenia – nasze top 15

Nasza wycieczka po najciekawszych i najpiękniejszych miejscach Istrii przebiegać będzie od średniowiecznych miast, położonych w zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody, po starożytne ruiny, zabytki i piękne wybrzeże Adriatyku. Jeśli zastanawiasz się, co faktycznie warto zobaczyć i gdzie postawić stopę, by uwiecznić na zdjęciu, czy choćby w pamięci ulotne piękno tego półwyspu, czytaj dalej i już zacznij planować swoją najlepszą w życiu wycieczkę do Chorwacji. Oto top 15 miejscówek, których pominąć nie powinieneś! 

1. Atrakcje Istrii – miasto Rovinj

Być może jest to idealna baza wypadowa, by poznawać uroki Półwyspu Istria. Rovinj jest mocno zakorzeniony w miejscowej historii, starczy wspomnieć, że już w VII wieku p.n.e. było siedzibą lokalnych plemion i dopiero w II wieku p.n.e. stało się częścią Imperium Romanum. Stare miasto było kiedyś zresztą wyspą i jeszcze dzisiaj spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można zauważyć naturalne spadki w architekturze miasteczka, niemalże tonące w wodach Morza Adriatyckiego. Za każdym niemal rogiem zaskakują turystę przytulne kawiarenki oraz wyjątkowe butiki z pamiątkami, a domy urzekają kolorami. Wśród miejscowych zabytków znaleźć można kilka wiekowych bram i kościołów, jest też i akcent polski! Mowa o pałacyku hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego, zbudowanego u progu XX wieku według planów krakowskich architektów, a położonego na wyspie św. Katarzyny tuż obok miasta. W samym sercu starego miasta znajduje się luksusowy Hotel Adriatic – warto tam zacumować na jakiś czas… 

2. Miasteczko Porec

Tutaj znaleźć możemy atrakcję turystyczną, która wpisana została na honorową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bazylika Eufrazjusza z VI wieku to jeden z najlepiej zachowanych zabytków sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. We wnętrzu można podziwiać oryginalną, ażurową nadbudowę ołtarza (cyborium) datowaną na XIII wiek. Ale to nie wszystko. Koniecznie trzeba wpaść na tętniącą życiem starówkę, otoczoną nadmorską promenadą. Bardzo stąd blisko na plażę. 

3. Miasteczko Novigrad

Zaraz na północ od Porecu natrafiamy na niemniej interesujące miasteczko. Nazwa Novigrad najbardziej kojarzy się pewnie miłośnikom prozy Sapkowskiego i Wiedźmina, ale oryginał wcale nie jest gorszy od literackiej fikcji. Niektórzy zwą to miejsce „miastem dla smakoszy”. Dlaczego? Znajdują się tutaj najlepsze na Półwyspie restauracje serwujące miejscowe przysmaki. Ale nie samym jedzeniem człowiek żyje. Jest też miejsce na uprawianie sportów wodnych, ładna plaża oraz Muzeum Morskie. Godny polecenia jest także elegancki Boutique Hotel Rivalmare, pięknie zaprojektowany, położony tuż przy starówce i plaży. 

4. Atrakcje Istrii – miasteczko Motovun

Również i w tej osadzie wrażenie robi starówka, ale samo położenie Motovun zasługuje na uwagę. To krajobraz niczym z bajki – wokół są winnice i zielone pola, a wszystko przecina spokojny nurt płynącej w dolinie rzeki Mirny. Widać średniowieczną proweniencję miasteczka, stare miasto położone jest na wzgórzu, z którego rozpościera się kapitalny widok na całą okolicę. Tutejsze restauracje i kawiarenki słyną zaś ze smakowitych trufli.    

5. Miasto Pula 

To jeszcze jedna miejska lokacja warta polecenia, zwłaszcza dla miłośników starożytnej historii. To największe na Istrii miasteczko położone na południowym skraju półwyspu, ma do zaoferowania świetnie zachowane rzymskie ruiny. Wśród nich jest między innymi jeden z najpiękniejszych rzymskich amfiteatrów na świecie – słynna Pula Arena. Zajrzeć też warto na miejscowe Forum Romanum i zrobić sobie fotografię na tle Łuku Sergiusza. Pula przyciąga poza tym entuzjastów nurkowania. Organizowane są tutaj specjalne wyprawy do podmorskich jaskiń, wiele osób podziwia też podwodną przyrodę w ramach snorkelingu. 

6. Przylądek Kamenjak

Z Puli już krótki spacer na Przylądek Kamenjak, bo czas najwyższy wyrwać się z miasta. Miłośnicy fotografii niech koniecznie zabiorą tutaj ze sobą dobry sprzęt do robienia zdjęć. Znajdujemy się oto bowiem w pięknym rezerwacie przyrodniczym, wyróżniającym się skalistym wybrzeżem, wspaniałymi plażami i zatoczkami. Nie brakuje świetnie utrzymanych szlaków do pieszej wędrówki i tras rowerowych. Półwysep Premantura jest ponadto domem dla ponad 500 gatunków roślin, w tym 20 gatunków storczyków, niektóre z nich są bardzo unikalne. W okolicy można także skakać z klifów lub pływać kajakiem. 

7. Zatoka Lim

Przenosimy się teraz na północne wybrzeże Półwyspu Istria. Zatoka Lim powinna przyciągnąć zwłaszcza smakoszy owoców morza – tutejsze ostrygi i małże przyrządzane na rozmaite sposoby podobno nie mają sobie równych. Aby zwiedzić dokładnie Zatokę, warto wybrać się na przejażdżkę łodzią. Widoki i piękne krajobrazy mówią same za siebie! 

8. Wioska Artystów – Groznjan

Ta nazwa oczywiście wcale nie jest przypadkowa. To idealne miejsce na jednodniowe wycieczki wypełnione sztuką wszelkiego rodzaju, a w okresie wakacyjnym można liczyć na rozmaite eventy, koncerty i pokazy ulicznych artystów. Ciekawe zresztą może być zestawienie sztuki nowoczesnej z atmosferą średniowiecznej osady. Miłośnicy historii podziwiać tu bowiem mogą stare mury i pozostałości po forcie. Warto odwiedzić Galerię Fonticus. Mieszcząca się w budynku z 1597 roku, który niegdyś służył jako sąd, więzienie i spichlerz, promuje najnowsze prace głównie chorwackich artystów. Szczególnie cenna jest ekspozycja heraldyczna.  

9. Atrakcje Istrii – zatoczka Duga Uvula 

Do tej pięknej zatoczki z krystalicznie czystą wodą i przyjazną atmosferą prowadzą schodki, a nieopodal jest prosty bar z napojami i przekąskami (Punta Beach Bar). To idealne miejsce, by wypocząć w ustroniu i zregenerować siły na dalsze zwiedzanie uroków Istrii. Jest też oczywiście plaża, zazwyczaj pusta, co może być kuszące dla introwertyków. 

10. Rodzinny kurort Rabac

Jeśli jednak szukamy tętniącej życiem atmosfery i większej liczby opcji w zakresie atrakcji i restauracji, sprawdzić powinniśmy małą miejscowość wypoczynkową Rabac. Tutejsza infrastruktura i zaplecze turystyczne to wprost wymarzona alternatywa dla rodzinnych wakacji. Oprócz kilku plaż do wyboru, znajduje się tu piękna, nadmorska promenada, a na każdym kroku czekają na turystę kawiarnie i puby. Jeden minus – w sezonie jest tu zazwyczaj tłoczno. 

11. Wodospad Zarecki Krov

To iście unikalna miejscówka – kolejny idealny plan zdjęciowy. Kilkunastometrowy wodospad z krystaliczną, turkusową wodą sąsiaduje tutaj ze skalnymi wzgórzami i lasem. Na YouTube nie brakuje filmików właśnie z tej lokacji, więc to nie może być przypadek!

12. Atrakcje Istrii – zamek Pazin

Czym byłaby wycieczka wakacyjna, bez zwiedzenia jakiegoś zamczyska? Istria posiada jeden z najpiękniejszych przykładów architektury średniowiecznej tego typu i powracając znad Wodospadu Zarecki Krov po prostu trzeba się tutaj pojawić. Fortyfikacja zbudowana na litej skale, zbudowana jest z ciosanego kamienia i w ciągu swojej ponad 1000-letniej historii była wielokrotnie przebudowywana. Na zamku znajdują się też dwa muzea: Muzeum Etnograficzne Istrii i Muzeum Miejskie Pazina.

13. Park Narodowy Brijuni

Park ten położony jest na jednej z wysepek w pobliżu popularnego kurortu Fazana. Liczyć tam można między innymi na przygodę w stylu safari, w otoczeniu zebr i lam, podziwiać także można rezerwat rzadkich ptaków. Od jakiegoś czasu na wyspie Brijuni kopie też łopata archeologa i co jakiś czas dochodzi do ciekawych odkryć. Uwaga cykliści! Na terenie Parku istnieje kilkunastokilometrowa ścieżka rowerowa, a dookoła oczywiście piękne okoliczności przyrody. 

14. Atrakcje Istrii – jama Baredine

Polacy mają swoja Wieliczkę, a Chorwaci jaskinię Jama Baredine. To prawdziwy hit turystyczny i zarazem pomnik przyrody. Cud speleologiczny Istrii o głębokości 132 metrów, który został otwarty na potrzeby turystów w 1995 roku. Jaskinia jest otoczona bogatymi prehistorycznymi stanowiskami archeologicznymi, historycznymi fortami, antycznymi willami, średniowiecznymi klasztorami i wciąż nienaruszonym przez człowieka krajobrazem.

15. Winnice koło Momjan

A na koniec zwiedzania, wieczorową porą… warto się wyciszyć przy lampce przedniego, istryjskiego wina. Koło miasteczka Momjan w środkowej części półwyspu znajduje się słynna winnica produkująca nie mniej słynnego Muscata. Złota barwa miejscowego napitku, z bukietem róży i szałwii, urzekła swego czasu samego cesarza Franciszka Józefa, więc i w tym wypadku nie może być przypadku. Na zdrowie i miłego zwiedzania Istrii! 

Wycieczki po motovun

Poprzedni

Hotele w Wielkie Tyrnowo (Veliko Tarnovo) – lista noclegów

Pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz