TOP 10 najlepszych plaż na Krecie

Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Kreta, największa wyspa Grecji położona na Morzu Śródziemnym, jest skupiskiem wielu niesamowitych plaż cieszących się wysoką popularnością wśród wczasowiczów. Poniższa lista TOP 10 najlepszych plaż na Krecie jest sporządzona z myślą o turystach, dla których oprócz wspaniałych warunków do plażowania, ważny jest dojazd do poszczególnych plaż oraz zakwaterowanie w okolicy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Balos

Tak jak na w wielu innych rankingach, tak i tutaj, Balos jest najwyżej ocenianą plażą. Nie dzieje się tak bez powodu. Plaża leży na północnym-zachodzie Krety. Słynie z karaibskiego klimatu, który zawdzięcza niesamowitemu ekosystemowi laguny, górzystym okolicom, miękkiemu białemu piaskowi, a także ruinom twierdzy weneckiej z szesnastego wieku, położonej na okolicznej wyspie Gramvousa.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Balos i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Najszybszą opcją jest przylot samolotem na lotnisko w mieście Chania, położonego pięćdziesiąt kilometrów od plaży. Następnie warto udać się samochodem do miejscowości Kissamos, gdzie znajdziemy najszerszy wybór hoteli. Najlepiej ocenianymi hotelami przez turystów są Christina Beach Hotel oraz Elena Beach Hotel. Oba obiekty doceniane są za obsługę hotelową, komfort, a także bardzo dobre usytuowanie.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Elafonissi

Drugą najlepszą plażą znajdującą się na południowym-zachodzie Krety, jest ta położona na wyspie Elafonissi. Wyspa, której nazwa oznacza po grecku wyspę jeleni wyróżnia się plażą bogatą w drobny, miękki, biało-różowy piasek, a także drzewami cedrowymi, sięgającymi linii brzegowej. Magii miejscu dodają także bez wątpienia otaczające góry.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Elafonissi i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Podobnie jak w przypadku plaży Balos, na Elafonissi możemy udać się dolatując najpierw do Chanii. Następnie dojeżdżając wypożyczonym autem, którym po półtora godzinnej jeździe powinniśmy być na miejscu. Jednymi z najwyżej ocenianych miejsc pobytu w okolicach Elafonissi są Lafo Rooms oraz ośrodek Elafonisi Resort by Kalomirakis Family. Hotele leżą około pół kilometra od plaży.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Vai

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest plaża Vai, położona na północym-wschodzie Krety. Plaża jest otoczona istnym rajem palmowym, gromadzącym największą ilość tej rośliny w Europie. Oprócz lasu palmowego, liczącego pięć tysięcy okazów, Vai oferuje nam krystaliczną wodę, oraz piaszczystą plażę, co stwarza śródziemnomorski, wakacyjny klimat.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Vai i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Na plażę Vai najszybciej dostaniemy się z Polski lecąc na lotnisko w miejscowości Sitia. Następnie samochodem, którym w pół godziny dojedziemy do miejsca docelowego. Wysoko ocenianymi hotelami w okolicy są Castri Village Hotel oraz Esperides Stone Houses. Obiekty leżą około 5 kilometrów od słynnego lasu palmowego w Vai.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Preveli

Następną placówką godną uwagi jest Preveli, która tak jak w przypadku Vai słynie z plaży znajdującej się w towarzystwie palm. Wyjątkowości Preveli nadaje rzeka, która w sąsiedztwie lasu palmowego znajduje swoje ujście w morzu, nad którym położona jest plaża. Wpadająca do morza rzeka tworzy ponadto jezioro, będące miejscem skupiającym miłośników sportów wodnych.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Preveli i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Do Preveli najlepiej dostać się udając się samolotem do znanej już z wcześniejszych pozycji Chanii, z której dojeżdżamy na drugą stronę wyspy, pokonując około 90 kilometrów. Wartymi pobytu hotelami są z pewnością Villa Frati Gorge oraz Mythos Apartments.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Falasarna

Falasarna jest miejscem goszczącym kilka piaszczystych plaż, co czyni je wyjątkowym pod względem rozmiaru. Ze względu na liczne udogodnienia w postaci między innymi licznych leżaków, Falasarna jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Poza tym, w okolicach plaży w sezonie letnim popularne staje się uprawianie windsurfingu. Falasarna oprócz atrakcji związanych z plażowaniem, jest miejscem o bogatej historii, sięgającej drugiego tysiąclecia przed naszą erą. W związku z tym, znajdziemy tam stanowisko archeologiczne, bogate w znaleziska pochodzące sprzed wielu stuleci.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Falasarna i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Z Chanii do Falasarny dojedziemy autem w niecałą godzinę. Na miejscu czeka na nas wiele hoteli, z których warto wymienić Falasarna Bay oraz Aqua Marine, ze względu na wysoki standard oraz bliską odległość do plaży.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Matala

Matala, słynąca w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jako miejsce gromadzące społeczność hippisowską. Jest współcześnie znana przede wszystkim dzięki klifom oraz jaskiniom, które były schronieniem dla społeczności obecnych na tych terenach już w epoce kamienia. Oprócz pasjonujących dziejów, Matala słynie także z piaszczystej, długiej plaży oraz licznych barów i sklepów z pamiątkami, uatrakcyjniającymi pobyt. 

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Matala i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Do Matali najprędzej dostać się lądując na lotnisku w Heraklionie, będącym stolicą i największym miastem Krety. Stamtąd, warto pojechać samochodem bezpośrednio do Matali, pokonując około sześćdziesięciu pięciu kilometrów trasy. Co się tyczy hoteli, warto polecić znajdujące się niedaleko plaży Hotel Orama-Matala oraz Sunshine Matala.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Istro

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Istro. Ta położona we wschodniej części Krety miejscowość wypoczynkowa. Słynie z malowniczego położenia oraz krystalicznie czystej wody jest świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi, dzięki plaży uposażonej w liczne leżaki oraz parasole.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Istro i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Podobnie jak w przypadku Matali, do Istro warto udać się z Heraklionu samochodem, mając stamtąd do pokonania odległość około siedemdziesięciu kilometrów. Na miejscu możemy zorganizować sobie pobyt w hotelu Istron Homes, bądź Kavousanos Apartments.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Plakias

Plakias, położone na południu Krety w niedalekiej odległości od wcześniej wymienionej plaży Preveli. Jest spokojnym greckim kurortem, pozbawionym zgiełku, otoczonym krystalicznie czystą wodą. Ciekawostką jest fakt, iż część plaży mierzącej tysiąc trzysta metrów w okolicach przylądka Kakomouri jest uczęszczana przez nudystów.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Plakias i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Do Plakias najprędzej dostaniemy się lądując w Chanii, a następnie kierując się autem na południowy-wschód. Podróż samochodem powinna nam zająć nieco ponad godzinę. W kwesti noclegu, warto rozważyć KYMANI Boutique Hotel & Suites, a także Alianthos Garden. Oba hotele, oprócz wysokiego standardu, mogą pochwalić się bliską odległością do plaży, nie przekraczającej dwustu metrów.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Rodakino

Kierując się na zachód od Plakias, natrafimy na Rodakino, mogące pochwalić się piaszczystymi plażami oraz nieskazitelną wodą morską. Chociaż miejsce to jest dobrze uposażone w sprzęt do plażowania, taki jak parasole czy leżaki, również wczasowicze ceniący sobie spokój i ciszę nie będą rozczarowani. Uroku miejscowości z pewnością dodają również okoliczne tawerny oraz apartamenty.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Rodakino i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Rodakino, jak już zostało to wspomniane znajduje się w okolicy wyżej opisanego Plakias, od którego oddalone jest jedynie piętnastu kilometrów. Najbliższymi hotelami prezentującymi wysoki poziom są Rykinthos studios, oraz Akropolis Studios.

TOP 10 najlepszych plaż na Krecie – Tympaki

Ostatnim na liście miejscem, gromadzącym wielu plażowiczów jest położona na południu Krety Tympaki. Znajduje się w niedalekiej odległości od Matali. Tympaki może pochwalić się obecnością nadmorskich tawern oraz rozbudowanej infrastruktury plażowej. Istotną ciekawostką jest obecność w odległości sześciu kilometrów od centrum Tympaki starożytnego miasta Fajstos, słynącego z pałacu oraz glinianego dysku z epoki brązu.

informacje praktyczne: jak dostać się na plażę Tympaki i gdzie się zatrzymać w okolicy?

Podobnie jak w przypadki Matali, warto udać się do Tympaki z Heraklionu samochodem. Trasa autem powinna mierzyć około sześćdziesięciu kilometrów. Najlepszymi wyborami dla turystów będą zaś hotele Eleni Apts oraz Galaxias Studios, znajdujące się w promieniu czterech kilometrów od Tympaki.

Podsumowując, Kreta jest pełna wspaniałych plaż, rozsianych po całej wyspie, co zostało udowodnione w przedstawionym rankingu. Niezależnie czy szukamy spokojnego wypoczynku, z dala od miejskiego hałasu i spalin, miłego spędzenia czasu z rodziną na plaży pełnej leżaków i parasoli, czy aktywnego spędzenia wolnego czasu uprawiając sporty wodne, każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od upodobań, wypoczynek może być również wzbogacony licznymi atrakcjami w postaci barów i tawern nadmorskich, oraz stanowisk archeologicznych pełnych zabytków. Ponadto, wczasy na Krecie są bardzo sprzyjające turystom ze względu na dużą ilość lotnisk obecnych na wyspie. Z Każdego z nich można dostać się na każdą plażę w stosunkowo niewielkim odstępie czasu. Na koniec warto powiedzieć parę słów pochwały o infrastrukturze hotelowej, która jest niezwykle rozbudowana w tej części Grecji.

Wycieczki po balos

Poprzedni

TOP 5 najpopularniejszych wysp greckich wśród Polaków

TOP 10 najlepszych plaż na Rodos

Następny

Dodaj komentarz