Grecja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. W Grecji znajduje się wiele atrakcji i miejsc z bogatą historią, które wzbudzają zachwyt. Znajdziesz tu piękne krajobrazy, antyczną architekturę, niesamowite plaże, malownicze wyspy i półwyspy, które z pewnością Cię oczarują. Grecja niezależnie od pory roku jest niezwykle atrakcyjna. Jakie są największe atrakcje Grecji? Co warto zobaczyć podczas wakacji w tym pięknym kraju? Przygotowaliśmy zestawienie TOP 10 miejsc w Grecji, które warto odwiedzić podczas wakacji w tym kraju.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
TOP 10 miejsc w Grecji, które trzeba zobaczyć
Oto zaledwie 10 z wielu miejsc do odwiedzenia w Grecji, które powinny się znaleźć na Twojej trasie zwiedzania Grecji. Wszystkie te słynne miejsca różnią się od siebie, oferują zupełnie inne doświadczenia dla podróżników ale są przy tym niezwykle piękne.
Akropol – Ateny
Słynny Akropol w Atenach, nazywany także Świętą Skałą znajduje się na wysokości 156,63 m n.p.m. Jest to miejsce uważane za symbol starożytnej kultury greckiej i jeden z najważniejszych zabytków starożytnych w Europie. Zarówno Akropol, jak i Partenon – imponująca świątynia poświęcona bogini Atenie są widoczne z każdej części Aten.
Akropol w Atenach ze względu na swoje strategiczne położenie był w okresie neolitu fortecą i bazą wojskową. Do dziś z Akropolu ateńskiego roztacza się wspaniały widok na ląd i morze. W czasach mykeńskich stał się ośrodkiem religijnym, poświęconym kultowi bogini Ateny. W czasach wczesnochrześcijańskich Partenon zamieniono w kościół chrześcijański pod wezwaniem Matki Boskiej Ateńskiej. Okupacja osmańska w XV wieku przekształciła świątynię w meczet. Co ciekawe, w okresie panowania Imperium Osmańskiego (w latach 1456 – 1833) na Akropolu stacjonował garnizon tureckiej armii. W 1975 roku władze Grecji podjęły decyzję o natychmiastowej renowacji Akropolu. W 1987 roku Akropol wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Malownicza miejscowość Oia – Santorini
Oia jest najczęściej odwiedzaną miejscowością na wyspie Santorini i drugą co do wielkości po Fira – stolicy wyspy. Malownicza Oia leży na północnym wybrzeżu wyspy. Miejscowość usytuowana jest nad imponującym klifem, z którego roztacza się widok na wulkan i wyspę Thirassia. Pierwsza osada powstała prawdopodobnie w tym miejscu w XV wieku, o czym świadczą ruiny weneckiego zamku.
Oia znana jest na całym świecie ze swojego autentycznego, cykladzkiego piękna, bielonym domom, uliczkom i niesamowitym zachodom słońca. Setki turystów gromadzą się w tym miasteczku każdego wieczoru, aby oglądać zachodzące nad Morzem Egejskim słońce i uchwycić najpiękniejszy zachód słońca w Grecji. Oia jest z pewnością najbardziej malowniczą miejscowością na Santorini, niektórzy nawet twierdzą, że jest najładniejszą w całej Grecji!
Twierdza Koules – Kreta
Wenecki zamek – Twierdza Koules, nazywany także Castello a Mare jest imponującą fortecą, która otacza port w Heraklionie na Krecie. Zamek Koules jest masywną fortecą o dwóch kondygnacjach, która kiedyś strzegła wejścia do portu w Heraklionie. Twierdzę Koules zbudowali Wenecjanie na początku XIII wieku.
Najwcześniejszy opis weneckiego zamku Koules znajduje się w jednym z dzieł autorstwa florenckiego mnicha Cristoforo Buondelmonti z 1429 roku. Zamek Castello a Mare wykonano z kamienia. Fort posiada dwie kondygnacje oraz 26 pomieszczeń, które pierwotnie pełniły funkcję więzienia, koszar, magazynów, kościoła, zbiornika wodnego, młyna oraz piekarni. W północnej części fortu znajduje się latarnia morska.
TOP 10 miejsc Grecji – Klasztor Wielkiego Meteoru – Kalambaka
Obiekt znany również jako Święty Klasztor Przemienienia Pańskiego. Jest najstarszym, największym i najważniejszym spośród wszystkich klasztorów Meteory. Klasztor ten założył około 1340 roku święty Athanasios Meteor, uczony mnich pochodzący ze Świętej Góry Athos. W połowie XVI wieku, dzięki licznym cesarskimi i królewskimi darowiznom, Klasztor Wielkiego Meteoru stał się największym klasztorem w Meteorze. Z tego czasu pochodzi nawa i narteks głównej świątyni klasztoru.
W późniejszym czasie wybudowano także refektarz, kuchnię, szpital dla starców, wieżę oraz małe kaplice. Na przestrzeni wieków klasztor przetrwał wiele nieszczęść, takich jak najazdy, grabieże oraz pożary. Na uwagę zasługuje fakt, że mimo wszystkich przeszkód i nieszczęść nękających klasztor, mnichom udało się zachować do naszych czasów niezwykłe skarby tego klasztoru. Do najważniejszych i najcenniejszych skarbów należą ikony, manuskrypty, dokumenty oraz rzadkie księgi.
Wenecki zamek i miasto Parga – Epir
Parga to malownicze miasteczko położone w zachodniej części Grecji, w Epirze. Interesujące jest to, że choć jest to miasto kontynentalne, to jego sceneria przypomina wyspę, dlatego też jest to popularny cel letnich wakacji. W Pardze znajduje się wiele kolorowych, wakacyjnych rezydencji, które powodują, że wraz z otaczającą przyrodą miejscowość ta jest niezwykle fotogeniczna. Parga oprócz pięknych krajobrazów ma do zaoferowania także ruiny weneckiego zamku. Ruiny zamku znajdują się na szczycie wzgórza z którego roztacza się malowniczy widok na miasto i okolicę. Dzięki swojemu położeniu używano go do ochrony miasta od strony lądu i morza.
Zamek zbudowali w XI wieku mieszkańcy Pargi, aby chronić miasto przed piratami i Turkami. Na przestrzeni wieków niszczono go i odbudowywany. W XIII wieku Wenecjanie odbudowali zamek. W 1452 roku Parga wraz z twierdzą zajęli Turcy, którzy zniszczyli część zamku. Następnie w XVI wieku został on po raz kolejny odbudowany przez Wenecjan, którzy uczynili z niego jeszcze silniejszą fortecę. Zbudowali oni osiem wież na zewnątrz oraz dwie cysterny, które miały zaopatrywać twierdzą w wodę podczas wojny. W 1813 roku zamek, podobnie jak całe miasto, został sprzedany Turkom. W jego murach powstał hammam i harem sułtana.
TOP 10 miejsc Grecji – Świątynia Posejdona – Przylądek Sounion
Świątynia Posejdona w Sounionie znajduje się na najbardziej wysuniętym na południe krańcu półwyspu Attyka, około 70 km od Aten. Według mitologii jest to miejsce, w którym Egeusz – król Aten, rzucił się do morza. Od jego imienia wzięła się także nazwa Morza Egejskiego. Niektóre z przedmiotów archeologicznych znalezionych w tym miejscu pochodzą już z VIII wieku p.n.e. W starożytności było to miejsce niezwykle ważne dla Ateńczyków, ponieważ był to ostatni punkt ich ziemi, który starożytni ateńscy podróżnicy oraz wojownicy mogli zobaczyć, gdy wypływali na Morze Egejskie.
Było to także pierwsze miejsce, które mogli zobaczyć, gdy wracali z podróży lub wojny. Dlatego też, Ateńczycy postanowili wybudować w tym miejscu świątynię poświęconą Posejdonowi – bogu morza, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas morskiej podróży. Pierwszą świątynię zbudowano w okresie archaicznym, ale zniszczyli ją Persowie w 480 roku p.n.e. Perykles – słynny ateński przywódca, odbudował świątynię Posejdona około 440 roku p.n.e.Fryz świątyni został wykonany z marmuru pochodzącego z wyspy Paros i przedstawiał legendę o Tezeuszu. Na jednej z kolumn można zobaczyć słowo „Byron”, wyryte przez słynnego poetę Lorda Byrona podczas wizyty w 1810 roku. Świątynia Posejdona na przylądku Sounion jest uważana za jedno z miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji w Grecji. Oprócz pozostałości archeologicznych, przylądek Sounion oferuje także piękne zachody słońca i malownicze widoki na Morze Egejskie.
Świątynia Apollina w Delfach
Delfy to jedno z najważniejszych i najciekawszych stanowisk archeologicznych w Grecji. Stanowisko archeologiczne z ruinami antycznej świątyni poświęconej Apollinowi znajduje się w Grecji Środkowej, na zboczach góry Parnas. Delfy znane są także ze znanej na całym świecie starożytnej wyroczni delfickiej, którą odwiedzali pielgrzymi, którzy chcieli otrzymać przepowiednie.
W Delfach można zobaczyć świątynię Apolla, w której podziemiach znajdowała się wyrocznia, Teatr Starożytny, w którym odprawiano rytuały ku czci boga, Stadion Starożytny, na którym odbywały się zawody sportowe ku czci boga oraz inne zabytki. Warto odwiedzić także Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się posągi i znaleziska pochodzące z wykopalisk prowadzonych na tym terenie.
TOP 10 miejsc Grecji – Górski region Zagorochoria – Epir
Region Zagorochoria tworzy 46 górskich wiosek leżących w północno-wschodniej części Grecji, w regionie Epir. Miejsce to słynie z tradycyjnych, górskich miejscowości i pięknej przyrody, ponieważ znajduje się tu także Park Narodowy Vikos-Aoos. Najciekawszym miejscem w Zagorochoria jest malowniczy Wąwóz Vikos, który jest drugim najgłębszym wąwozem na świecie po Wielkim Kanionie w USA. W pobliżu wąwozu Vikos znajduje się uroczy klasztor Agia Paraskevi, do którego można dojść pieszo.
W odległości około jednej godziny jazdy samochodem od regionu Zagorochoria znajdują się popularne w Grecji ośrodki narciarskie takie jak na przykład – Vasilitsa w Grevenie, w którym można uprawiać narciarstwo i snowboard. Rzeka Voidomatis, która przepływa przez miejscowości znajdujące się w regionie Zagorochoria, jest jedną z najbardziej malowniczych rzek w Grecji. Na rzece powstało wiele tradycyjnych, kamiennych mostów. Rezka Voidomatis słynie także z czystej wody, gdyż jest to prawdopodobnie najczystsza rzeka w całej Europie. Szare skały i zielona roślinność doskonale komponują się z turkusową wodą rzeki. Rafting oraz kajakarstwo to inne to jedne z najpopularniejszych sportów wodnych uprawianych na rzece Voidomatis.
Pałac Wielkich Mistrzów – Rodos
Pałac Wielkich Mistrzów znajduje się na starym mieście w stolicy wyspy Rodos. Zbudowano go na fundamentach dawnej Świątyni Boga Słońca (Heliosa), którego kult był bardzo rozpowszechniony na Rodos w starożytności. Był on rezydencją gubernatora i pełnił funkcję centrum administracyjnego w czasach średniowiecza. Pałac Wielkich Mistrzów na Rodos zbudowali w XIV wieku Rycerze Świętego Jana. wyróżnia się kulistymi wieżami i łukowatą bramą. Pałac był ogromnych rozmiarów, posiadał kuliste wieże i 158 pokoi. Obecnie do zwiedzania udostępniono 24 pokoje. W pokojach tych znajdują się piękne antyczne meble pochodzące z XVI i XVII wieku, wielobarwne marmury, rzeźby, dywany i piękne orientalne wazy.
Na pierwszym piętrze pałacu znajdowały się tzw. pokoje urzędowe oraz prywatne kwatery Wielkiego Mistrza. Najważniejszymi pomieszczeniami w Pałacu Wielkich Mistrzów są m.in.: wielka sala przyjęć, poczekalnia, przepiękna sala balowa oraz elegancki pokój muzyczny. Szczególne znaczenie mają freski autorstwa znanych artystów, w tym P. Gaudenziego i F. Vellana. Pałacowe podłogi wyłożono mozaiką pochodzącą ze starożytnej sztuki rzymskiej i bizantyjskiej. Dodatkowo wewnętrzny dziedziniec pałacu zdobią posągi pochodzące z okresu greckiego i rzymskiego.
Zamek w Salonikach
Zamek w Salonikach znany również jako Heptapyrgion, znajduje się na wzgórzu nad starym miastem (Ano Poli). Z zamku roztacza się wspaniały widok na miasto, port i Morze Egejskie. Zamek w Salonikach zbudowano na miejscu starożytnego Akropolu, założonego przez Kasandra w 316 r. p.n.e. Przez cały okres bizantyjski powstawały liczne budynki i wieże, aż do momentu zdobycia miasta przez Osmanów w 1430 roku. Kilka lat później, w 1444 roku, zamek odnowiono. Stare budynki zastąpiono nowymi i dobudowano więcej wież. W sumie zamek Heptapyrgion ma dziesięć wież, choć jego nazwa oznacza siedem wież.
Do lat 90-tych XIX wieku zamek w Salonikach był siedzibą dowódców garnizonu, następnie pełnił on funkcję więzienia do 1989 roku. Więzienie to było znane z ciężkich warunków i tortur. Wielu przeciwników politycznych było tam więzionych i torturowanych podczas reżimu Joanisa Metaksasa w latach 1936-1941, okupacji Osi w Grecji, greckiej wojny domowej (1946-1949) i reżimu pułkowników (1967-1974). Po wielu zniszczeniach, które powstały na wskutek wojen oraz trzęsienia ziemi, Zamek w Salonikach jest w trakcie renowacji. Pomimo renowacji zamek można zwiedzać ponieważ jest otwarty dla zwiedzających.
Autor: Magdalena Łydka