Tirana jest położona malowniczo u stóp góry Dajtit, nad trzema albańskimi rzekami – Lanë, Tiranë i Tërkuzë. To największe miasto w Albanii i od ponad 100 lat stolica tego słonecznego kraju. Za początek istnienia Tirany uważa się pierwsze lata XVII wieku. Wówczas zaczęły powstawać tutaj pierwsze zabudowania – budynki mieszkalne i miejsca użyteczności publicznej. Jednak liczne znaleziska archeologiczne wykazują, że osadnictwo na tych terenach istniało już dużo wcześniej. Dawniej Tirana była jednym z głównych ośrodków handlowych w Albanii. Obecnie jest centrum przemysłowym i kulturalnym kraju z wieloma zabytkami i pięknymi miejscami wartymi odwiedzenia.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Tirana – największe atrakcje albańskiej stolicy
Stolica Albanii nie jest dużym miastem w porównaniu do wielu innych europejskich stolic. Ma ok. 41 kilometrów kwadratowych powierzchni i nieco ponad 400 tysięcy mieszkańców. Nie ma tu też tylu zabytków i atrakcji co w miastach podobnych rozmiarów z dłuższą historią. Mimo wszystko warto ją odwiedzić, chociażby przejazdem lub zatrzymując się tu na weekend. Tirana to miasto wielu kontrastów, w którym pośród licznych pozostałości po szarych i smutnych czasach komunizmu wyrastają nowoczesne budowle i typowo turystyczne miejsca.
Zaletą tego miasta są nie tylko doskonałe warunki pogodowe i przyjemny, śródziemnomorski klimat, ale też niskie ceny i smaczna, bałkańska kuchnia, której chyba nie sposób nie lubić. Od albańskiego wybrzeża Tiranę dzieli zaledwie 40 kilometrów, a w oddali można dostrzec Morze Adriatyckie, więc z powodzeniem możne być ona bazą wypadową do nadmorskich kurortów, lub miejscem na wycieczkę podczas spędzania wczasów nad morzem.
Tirana – co warto zobaczyć?
Odwiedzając Tiranę, w pierwszej kolejności trzeba koniecznie zwiedzić obsadzone drzewami bulwary miejskie, rozciągające się wzdłuż rzeki Lanë. Przy jednym z nich stoi jeden z najstarszych zabytków w stolicy Albanii, jakim jest Most Grabarzy. Kamienny most został zbudowany w XVIII wieku, ale po uregulowaniu koryta płynącej tędy rzeki nie pełni już swej funkcji. Nieopodal znajduje się kolejna zabytkowa budowla – kamienny, otoczony kolumnami grobowiec Kapllana Paszy – jednego z dawnych władców tego miasta.
Pomiędzy mostem a grobowcem znajduje się budowla nazywana potocznie Tirana Castle. Prawdziwa nazwa budynku to Twierdza Justyniana (Kalaja e Justinianit), a jej historia sięga początków XIII wieku. Zamek, a w zasadzie jego pozostałości z czasów osmańskich i epoki bizantyjskiej, stoją w miejscu, gdzie dawniej przecinały się główne drogi przebiegające przez Tiranę. Obecnie są tą trzy odrestaurowane baszty i wysokie mury obronne. Tuż za nimi stworzono deptak i miejsce pełne przyjemnych restauracji, kawiarni i sklepików.
Zabytki w historycznym centrum Tirany
Pozostałe ważne zabytki Tirany są zlokalizowane głównie w centrum miasta. Najważniejszym punktem na mapie stolicy jest ogromny plac Skanderbega (Sheshi Skënderbej), jednego z przywódców i bohaterów narodowych Albanii. Na samym środku placu stoi potężny pomnik przedstawiający wojownika na koniu. Poświęcony jest właśnie bohaterskiemu Skanderbegowi i jednocześnie będący jednym z symboli Tirany. Na terenie wyłożonego kostką placu odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne i największe imprezy oraz koncerty organizowane w mieście.
Tuż obok głównego placu wznosi się budynek Narodowego Muzeum Historycznego. Jest on ozdobiony od frontu kolorową mozaiką z lat 80., przedstawiającą postaci Albańczyków z różnych czasów. Przy placu stoi również jeden z najstarszych zachowanych budynków w Tiranie, czyli zabytkowy meczet Ethem Beja, z bogato zdobionym freskami wnętrzem i wyróżniającym się wysokim minaretem. Przed budynkiem świątyni stoi także kamienna wieża zegarowa Kulla e Sahatit zbudowana na początku XIX wieku. Budowla wznosi się na wysokość 35 metrów i posiada 4 zegary na każdej ze stron. Na jej szczycie znajduje się taras i punkt widokowy – można stąd zobaczyć panoramę całego miasta i okolicy.
Muzea w Tiranie
Na terenie miasta istnieje kilka ciekawych muzeów. Najważniejsze jest oczywiście Historyczne Muzeum Narodowe. Na czterech kondygnacjach stworzono osobne wystawy, które przedstawiają kolejne epoki – od prehistorii po czasy komunizmu. Poza Muzeum Narodowym z licznymi zabytkami historycznymi jest tu jeszcze Muzeum Archeologiczne z wieloma znaleziskami z zamierzchłych czasów oraz Galeria Sztuk Pięknych udostępniająca wystawy czasowe i stałe, na których można podziwiać między innymi piękne albańskie ikony. Ciekawym obiektem jest także Muzeum Tajnego Nadzoru (Muzeu i Përgjimeve të Sigurimit të Shtetit), często nazywane także „domem z liści”. W dwupiętrowej porośniętej bluszczem ceglanej kamienicy zbudowanej na początku XIX wieku stworzono historyczne muzeum poświęcone mieszkańcom miasta, którzy w czasach reżimu komunistycznego byli szpiegowani, ścigani, aresztowani, skazani i w końcu straceni.
Tirana – miasto pełne bunkrów
Tirana, tak jak i cała Albania, słynie z ogromnej ilości bunkrów, które są porozrzucane po wszystkich zakątkach miasta. Albańskie bunkry są pozostałością i swego rodzaju pamiątką po czasach, gdy w kraju panował komunizm. Przywódcą był wtedy Enver Hodża i to właśnie on zlecił budowę owych bunkrów. Cel i sens ich powstania do dziś nie jest do końca znany.
Dwa z nich zaadaptowano na wystawy sztuki. Bunk’art 1 i Bunk’art 2, bo tak właśnie je nazwano, to kilka poziomów z ukrytymi pod ziemią setkami pomieszczeń, które miały być schronem dla najważniejszych osób w państwie. Bunkrów nigdy nie wykorzystano do tego celu, ale po latach udostępniono je turystom. Najlepszy czas na ich zwiedzanie jest latem, gdy na zewnątrz panuje nieznośny skwar, w podziemnych bunkrach czuć przyjemny chłód.
Bunk’art 1 znajduje się na obrzeżach miasta, nieopodal stacji kolejki linowej, w dzielnicy Kinostudio, a do wejścia prowadzi długi tunel. Wewnątrz jest ponad sto pomieszczeń, z czego ok. 20 udostępnionych zostało zwiedzającym. Poza salami pamięci poświęconymi albańskim bohaterom i armii można zwiedzić też te z wystawami związanymi z najważniejszymi wydarzeniami w historii Albanii i Tirany. Bunkier można zwiedzać codziennie w godzinach 9.00-17.00 w sezonie i od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00 poza sezonem. Koszt wstępu do obiektu to ok. 500 leków (to poniżej 20 złotych).
Bunk’art 2 jest dużo mniejszy i mieści się w samym centrum Tirany. Można go zwiedzać codziennie od 9:00 do 18:00. Wewnątrz znajdują się podziemne korytarze i ponad 20 sal, w których również stworzono wystawy zdjęć i eksponatów. Pomieszczenia podzielono na 3 części dotyczące poszczególnych okresów w historii, są to lata 1913-1939, 1939-1944 oraz 1944-1991.
Kolejka linowa Dajti Express i punkt widokowy na szczycie góry Dajtit
Jedną z ciekawszych atrakcji Tirany jest tutejsza gondolowa kolej linowa Dajti Express (jedyna w Albanii), do której prowadzi malownicza, leśna droga. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ulicy Qemal Stafa, na przedmieściach Tirany. Trasa przejazdu to 4670 metrów, a końcowym przystankiem jest punkt znajdujący się niemal na samej górze Dajtit. Okolice pasma górskiego to również teren Parku Narodowego Kombëtar Dajti, a z wieży Dajti Tower na szczycie roztaczają się wspaniałe widoki na panoramę Tirany i otaczające ją tereny.
Ciekawostką jest działający wewnątrz wieży bar, który co 45 minut obraca się o 360 stopni. Pozwala to odwiedzającym na obserwowanie przez oszklone ściany widoku na wszystkie strony wzgórza. Kolejka jest czynna przez 6 dni w tygodniu (z wyjątkiem czwartku) w godzinach 9:00-19:00, a cena biletu za przejazd to koszt 7 euro. Przy górnej stacji kolejki znajduje się smaczna i przytulna restauracja Ballkoni Dajtit oraz niewielki hotel Belvedere, w którym można się zatrzymać podczas wycieczki do Tirany. Na terenach dookoła stworzono kilka miejsc, w których można spędzić wolny czas, między innymi pole golfowe i mały park rozrywki.
Najpopularniejsza część turystyczna Tirany – dzielnica Blloku
Centrum rozrywkowym Tirany jest kolorowa dzielnica Blloku, w której mieszczą się wszystkie najpopularniejsze w mieście restauracje, kawiarnie, kluby i bary oraz najlepsze sklepy, także te z pamiątkami. Jak przystało na typowo turystyczną część miasta, jest tu tłoczno, gwarno oraz nieco drożej niż w pozostałych dzielnicach. Wieczorami kwitnie tutaj życie towarzyskie, natomiast za dnia można naprawdę smacznie zjeść.
Pośród wielu luksusowych lokali, w samym centrum dzielnicy stoi też tajemniczy Dom Hodży. Duża, luksusowa willa była niegdyś zamieszkiwana przez albańskiego komunistycznego dyktatora Envera Hodżę i jego rodzinę. Później przez długi czas stała opuszczona, a aktualnie już od kilku lat w środku znajduje się galeria sztuki współczesnej. We wnętrzach poza wystawą dzieł nadal można podziwiać pomieszczenia z zachowanym wystrojem sprzed lat i pozostałości po dawnych lokatorach.
Park miejski w Tiranie – idealne miejsce na odpoczynek pod gołym niebem
Na terenie Tirany nie brakuje miejsca, w którym można odpocząć i zrelaksować się na świeżym powietrzu. Największy park na terenie miasta, czyli Parku i Madh i Tiranës położony jest w południowej części Tirany nad sztucznym jeziorem i ma powierzchnię aż 289 hektarów, z czego ponad 50 hektarów zajmuje samo jezioro. Miejsce nazywane jest zielonymi płucami miasta i powstało w połowie XX wieku. Wśród zieleni, wokół wielkiego jeziora można znaleźć wiele pomników. Stoi tam m.in. pomnik holocaustu poświęcony Albańczykom dzielnie broniącym Żydów, oraz sporo zabytków, między innymi kościół Świętego Prokopa, czy Pałac Królewski, będący obecnie oficjalną rezydencją prezydenta Albanii. Jest tu również spory plac zabaw, ogród zoologiczny oraz wielki ogród botaniczny. Dookoła jeziora, pośród drzew biegnie szeroka promenada – idealne miejsce do spacerów.
Tirana – najciekawsze atrakcje w okolicy
Albania odwiedzana jest przede wszystkim dla tutejszych plaż. Najbliższy nadmorski kurort znajduje się niecałe 40 kilometrów od centrum Tirany. Miejscowość Durrës leżąca na wybrzeżu Morza Adriatyckiego jest jednym z najstarszych miast w Albanii, a poza pięknymi plażami są tu liczne zabytki nawiązujące do początków istnienia miasta – dawne miejskie mury obronne, pozostałości rzymskiego amfiteatru, term i forum rzymskiego, a także stojący na wzgórzu nad miastem pałac w stylu art deco.
W odległości ok. 15 kilometrów od centrum Tirany, w niewielkiej wsi Petrele mieści się wzgórze z kamiennym murem i ruinami XV-wiecznego zamku, jednej z budowli obronnych Albanii. Miejsce niezwykle fotogeniczne i będące doskonałym punktem widokowym. Na terenie zamku znajduje się też smaczna i niezwykle klimatyczna restauracja w drewnianej chacie. Serwowane są tu dania lokalnej kuchni, a jedząc obiad lub kolację, można podziwiać zielone, pagórkowate tereny otaczające wzgórze. Zamek i restauracja czynne są od godziny 10 rano do późnego wieczora, wejście na teren obiektu jest darmowe.
Jakiej pogody można spodziewać się w stolicy Albanii?
Albania jest słoneczna przez większość roku. Panują tu gorące, a czasem wręcz upalne lata i łagodne zimy. Najlepszą pora na zwiedzanie Tirany jest wiosna i jesień. Pogoda wtedy dopisuje i bardzo rzadko zdarzają się deszczowe dni, ale nie ma też tylu upalnych dni. Temperatura w kwietniu i maju to najczęściej powyżej 20 stopni Celsjusza, podobnie jest od września do listopada. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Temperatury wynoszą wtedy nawet powyżej 30 stopni. Jest to też szczyt sezonu turystycznego, więc w mieście są zdecydowanie większe tłumy, a ceny bywają dużo wyższe niż poza sezonem. Najchłodniejszym okresem jest początek roku, a najzimniej jest w styczniu, termometry pokazują wtedy od 5 do 10 stopni powyżej zera. Od listopada do stycznia w Albanii jest też najbardziej deszczowo.
Gdzie można się zatrzymać podczas pobytu w Tiranie?
W samym centrum Tirany, a także na obrzeżach miasta z roku na rok, wraz z rosnącą popularnością Albanii wśród zagranicznych turystów, zwiększa się liczba oferowanych miejsc noclegowych, apartamentów i hoteli. Poniżej lista tych najbardziej polecanych.
Top 3 hotele w Tiranie
- Hotel Boutique Vila 135 – butikowy hotel z czterema gwiazdkami położony ok. 600 metrów od centrum Tirany, cena za noc w dwuosobowym pokoju to ok. 360 złotych (adres: Rruga e Barrikadave).
- Garden B&B – trzygwiazdkowy, komfortowy hotel typu bed and breakfast położony w odległości ok. 800 metrów od ścisłego centrum Tirany, w szczycie sezonu za nocleg w dwuosobowym pokoju zapłacimy ok. 190 złotych (adres: Rruga Kusuri No8).
- Hotel Boutique Restaurant Gloria – czterogwiazdkowy hotel butikowy w samym centrum miasta, w odległości ok. 500 metrów od centrum miasta, cena za dwuosobowy pokój w szczycie sezonu to ok. 270 złotych za noc (adres: Rruga Qemal Stafa).
Gdzie smacznie zjeść? Polecane restauracje w Tiranie
Będąc w stolicy Albanii, nie sposób nie skosztować tutejszej pysznej kuchni, miejscowego piwa czy albańskiego koniaku i smacznych deserów. Najlepsze dania serwują zarówno restauracje w ścisłym centrum, jak i mniejsze lokale leżące na obrzeżach miasta. Wśród tych najczęściej polecanych znalazły się:
- Restauracja Ejona serwująca najpopularniejsze dania kuchni śródziemnomorskiej (adres: Rruga „Brigada VIII” 7).
- Tavernetta Amazona, w której można zjeść smaczne potrawy z grilla i dania lokalnej kuchni (adres: Bulevardi Gjergj Fishta 42).
- Oda – Traditional Albanian Cuisine, restauracja z tradycyjną kuchnią albańską (adres: Rruga Luigj Gurakuqi 3).
Gdzie zaparkować auto? Parkingi na terenie Tirany
Odwiedzając Tiranę jedynie przejazdem i poruszając się własnym samochodem, bez problemu można go wygodnie zaparkować bezpośrednio przy odwiedzanych atrakcjach lub na jednym z kilku miejskich parkingów. Najpopularniejszy jest całodobowy, podziemny Parkim Nëntokësor Bulevardi Ri Underground Parking. Kolejne to Skanderbeg Square Underground Parking oraz Arena Center Underground Parking.