Sybin, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , ,

Rumunia jest krajem o bogatej kulturze i wielu interesujących atrakcjach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ciekawą kuchnię tego państwa. W kontekście turystycznym najczęściej rozważa się Bukareszt czy Kluż. W ścisłej czołówce umieszcza się jednak również miasto, które opiszemy w ramach tego artykułu, czyli Sybin. Jak zaplanować zwiedzanie tego miejsca?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podstawowe informacje o Sybinie

Sybin jest miastem zlokalizowanym w centralnej części Rumunii, a precyzując w Siedmiogrodzie. W miejscowości mieszka ponad 150 tysięcy mieszkańców, co plasuje je na 14. miejscu wśród najbardziej zamieszkanych miast w państwie. Pod względem turystycznym pozycja ta jednak byłaby znacznie wyższa, co przedstawimy w ramach tego artykułu.

Najważniejsze informacje o atrakcjach Sybinu

Sybin jest miastem, które ma wiele do zaoferowania i jeden dzień to z pewnością za mało, żeby poznać wszystkie jego uroki i zrozumieć panujący tutaj klimat. Symbolem miejscowości są specyficzne okna umieszczone na dachach budynków. Przypominają one otwarte oczy, co potrafi wywołać u turystów specyficzne uczucie bycia obserwowanym. Warto też zwrócić uwagę na obecność ciekawych muzeów. Rynek również należy do tych miejsc, które trzeba odwiedzić. W mieście znajduje się znacznie więcej atrakcji, co nie zmienia faktu, że jedną z najciekawszych form jest po prostu spacerowanie w celu zrozumienia klimatu tego miejsca.

Bogata oferta muzealna, czyli Wieża Ratuszowa, Muzeum Etnograficzne i znacznie więcej

W mieście znajduje się bardzo ciekawa oferta muzeów, które z pewnością trzeba odwiedzić, żeby lepiej zrozumieć Sybin, Siedmiogród i całą Rumunię. Wieża ratuszowa, która jest udostępniana do zwiedzania, nie kusi aż tak bardzo samymi eksponatami, jak widokiem na miasto. Warto na początku swojej podróży spojrzeć na wszystko z góry, poznać rozmieszczenie ulic, którymi później będziemy się przemieszczać.

Zrozumienie tego miejsca będzie łatwiejsze po poznaniu eksponatów Muzeum Etnograficznego. Odwiedzający mogą mieć wrażenie, jakby cofnęli się w czasie o ponad 50 lat. Spośród ciekawych eksponatów warto zwrócić uwagę na pamiątki związane ze słynnym Ceausescu. Muzeum Historii Farmacji również jest miejscem wartym odwiedzenia. Nie opłaca się płacić za możliwość robienia zdjęć, ale nadal warto poznać eksponaty tego miejsca. Niektórzy zainteresują się również Muzeum Brukenthala zlokalizowanym przy rynku miasta. Niewiele dalej znajduje się Muzeum Historyczne.

Najważniejsze zabytki miasta

Rynek zazwyczaj jest centralnym miejscem, które tętni życiem, imponuje fasadami budynków i warto się w nim na chwilę zatrzymać. Podobnie jest w przypadku Sybina. Ratusz nadaje dużo klimatu do całego krajobrazu. Na szczególną uwagę zasługuje urokliwy dziedziniec. Koniecznie trzeba się przejść Mostem Kłamców, który należy do jednych z symboli miasta. Warto zapoznać się wcześniej z legendą tego miejsca, a później podziwiać stalową konstrukcję ozdobioną dużą ilością kwiatów. Jest to również jedno z najlepszych miejsc do wykonania pamiątkowych zdjęć. Ponadto z mostu roztacza się piękny widok na fragment miasta. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na mury obronne. Ponadto zazwyczaj możliwe jest uniknięcie dużych rzeszy turystów i to niezależnie od pory roku.

Inne ciekawe atrakcje Sybinu, czyli pasaż schodów, skansen, tereny zielone i targ

Na poprzednich przykładach nie kończą się atrakcje Sybinu. Bardzo urokliwym miejscem jest pasaż schodów. Warto zwrócić uwagę na historię tego miejsca (pochodzi on z XIII wieku), a później warto tutaj poczuć klimat rodem ze średniowiecza. Można tutaj również wykonać malownicze zdjęcia. Bardzo ciekawą propozycją dla dzieci i dorosłych jest skansen Astra, co pozwoli zrozumieć nam lepiej przeszłość tego regionu.

Warto również obserwować życie mieszkańców Sybinu podczas ich zakupów na rynku w Sybinie (nie mylić z tym, gdzie znajduje się ratusz). Z pewnością sami również zrobimy zakupy w tym miejscu, ponieważ oferowane ceny często są bardzo atrakcyjne. Około 15 km na południe od miasta zlokalizowane są malownicze tereny zielone, gdzie znajduje się bardzo urokliwa Skała Żaby (Frog’s Stone). Ponadto warto zwrócić uwagę na dużą liczbę wież, które również należą do symboli tego miasta.

Gdzie zjeść w Sybinie?

W Sybinie znajduje się wiele miejsc, w których warto spróbować specjałów zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej kuchni. W pierwszej kolejności warto polecić Crama Sibiul Vechi, czyli restaurację w bałkańskim stylu. Lokal oferuje miejscową kuchnię w najlepszym wydaniu (warto spróbować dania z polentą). Miejscem wartym polecenia jest również restauracja Hermania. W miejscu znajdują się dania typowe dla kuchni rumuńskiej. Warto zwrócić uwagę na dania na bazie mięsa. Miłośnicy słodkich smaków (i nie tylko) powinni odwiedzić również restaurację Plai. Wystarczy obejrzeć zdjęcia serwowanych posiłków, żeby wiedzieć, że chce się tego spróbować.

Parkingi w Sybinie

W mieście znajduje się kilka parkingów piętrowych (m.in. przy Strada Mitropoliei, Strada Lucian Blaga czy Strada Alesandru Dimitrie Xenopol). Możliwe jest znalezienie miejsca parkingowego nawet w centrum miasta. Zazwyczaj za pozostawienie auta będziemy musieli zapłacić, ale nie wiąże się to najczęściej ze znaczącymi kosztami. Ponadto warto zwrócić uwagę na parking przy lotnisku w Sybinie, co sprawia, że miasto może być również dodatkową bazą wypadową. Oczywiście obłożenie w dużej mierze zależy od pory, w której będziemy odwiedzać miasto. Wakacje w Sybinie nie powinny być jednak dyskredytowane ze względu na parkingi.

Pogoda i temperatura w Sybinie

Klimat Sybinu klasyfikowany jest jako łagodny umiarkowanie ciepły. Planując odwiedzenie tego pięknego miasta, musimy dokładnie przeanalizować klimat występujący w tym miejscu. Najwyższe średnie temperatury występują w lipcu i sierpniu i wynoszą one 20.2 °C, natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń (średnio – 2.1 °C). W czerwcu odnotowuje się najwyższe opady w ciągu całego roku. Deszcz może nas jednak zaskoczyć z dość dużym prawdopodobieństwem również w maju i lipcu. Na tej podstawie można lepiej zaplanować wakacje w Sybinie.

Najlepsza pora do wyjazdu do Sybina

Wydaje się, że najlepszym miesiącem do zwiedzania miasta będzie ten, w którym będzie panowała odpowiednia temperatura, a jednocześnie zminimalizujemy ryzyko nadmiernych opadów. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy rozpatrzeć sierpień i wrzesień. Maj wydaje się nie być najlepszym miesiącem ze względu na występowanie największej liczby dni deszczowych w ciągu roku. Ponadto miesiące letnie są tymi, w których w Sybinie znajduje się najwięcej turystów. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, warto wybrać się do rumuńskiego miasta w sierpniu lub we wrześniu.

TOP3 najlepszych hoteli w mieście

Sybin jest miastem, które każdego roku przyciąga wielu turystów z różnych części Europy. To z kolei zazwyczaj prowadzi do powstawania ciekawej oferty noclegowej i podobnie jest w tym przypadku. Przedstawmy 3 naszym zdaniem najlepsze noclegi. Na pierwszym miejscu umieściliśmy Martha Residence. Co wpłynęło na ten wybór? Możliwe jest wynajęcie willi na wyłączność. Duża powierzchnia to jednak nie wszystko. Całość ma typowy rumuński klimat i pozwala dokładniej zrozumieć zwiedzane miejsce.

Na drugim miejscu umieściliśmy apartamenty Ramona. W tym przypadku o wysokiej nocie zadecydował nowoczesny wygląd i oferowany komfort.

Trzecie miejsce na podium (a więc nadal bardzo ciekawa oferta w zależności od potrzeb turysty) zostało przeznaczone dla Cezare Sibiu Floasiu Residence. W tym przypadku udało się połączyć luksusowy i nowoczesny wystrój wnętrz z lokalizacją blisko centrum, a do tego przy satysfakcjonującej powierzchni apartamentu.

Podsumowanie

Sybin jest miastem, które obowiązkowo trzeba zwiedzić podczas swojej podróży po Rumunii. Co więcej, liczba oferowanych atrakcji jest tak duża, że całe swoje wakacje można spędzić w tym miejscu. Sybin to nie tylko piękne budownictwo, ciekawe zabytki czy specyficzny klimat, ale również duża ilość dodatkowych niespodzianek w formie urokliwych okoliczności przyrody czy bogactwa miejscowej kuchni. Czas spędzony w Sybinie z pewnością będzie powodem wielu wspaniałych przeżyć.

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) w Săpânța w Rumunii

Bełogradczik

Następny

Dodaj komentarz