Starożytne miasto Mykeny – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Tagi , , ,

Mykeny to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Grecji. Są symbolem Grecji starożytnej, Grecji Homera. Na każdym kroku czuje się tutaj powiew historii. W 1999 roku stanowisko archeologiczne w Mykenach zostało wpisane na  listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przekraczając Kanał Koryncki i wjeżdżając na Peloponez, człowiek wkracza w świat przeszłości, bowiem w tym miejscu Grecji najwięcej jest śladów życia przed naszą era.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótko o historii miasta Mykeny

Około  3000 lat p.n.e. mieszkał tutaj lud nieznanego pochodzenia, co wykazały badania archeologiczne. Grecy zaczęli się tutaj osiedlać około 2000 roku p.n.e. Największy rozkwit miasta Mykeny przypada na okres około 1600 roku p.n.e. Około 150 lat później Mykeńczycy opanowali Kretę. Ich ekspansja wykroczyła poza półwysep Peloponez, ok. 1200 roku p.n.e. zdobyli Troję, co uwiecznił Homer w „Iliadzie”. Wtedy też w Mykenach zbudowano cytadelę, luksusowy pałac, a wszystko otoczono cyklopowymi murami. Później nastąpił jednak upadek Myken. Po najeździe Dorów miasto zostało zniszczone i straciło swe dotychczasowe znaczenie.

Historia Myken w literaturze

Założycielem dynastii mykeńskiej był Atreusz, syn Pelopsa i Hippodamei. Atreusz był ojcem Agamemnona i Menelaosa. Pierwszy z nich był królem Myken, drugi rządził Spartą. Żoną Menelaosa była najpiękniejsza kobieta w Grecji – Helena. Ją właśnie królewicz Parys, syn Priama, uprowadził do Troi, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trojańskiej. Wojska greckie długo nie mogły wypłynąć z portów na wojnę, gdyż nie sprzyjały im wiatry. Aby przebłagać boginię Artemidę, Agamemnon złożył w ofierze Ifigenię, swoją córkę. Tego nie wybaczyła mu żona – Klitajmestra, która okrutnie się na nim zemściła. Historia wojny Trojan z Achajami opisana została przez Homera w najsłynniejszym poemacie starożytnej Grecji „Iliada”.

Zwiedzanie miasta Mykeny

Aby zwiedzić Mykeny, najlepiej jest kupić bilet, który uprawnia do zwiedzenia stanowiska archeologicznego, a jednocześnie wejścia do skarbca Atreusza oraz Muzeum Archeologicznego. Jeśli udajemy się do Myken latem, koniecznie należy pamiętać o nakryciu głowy oraz wodzie do picia. Wśród ruin nie ma cienia, gdzie można by się schronić.

Skarbiec Atreusza

Odkopano go w XIX wieku, znany jest również jako grobowiec Agamemnona.Temu miejscu poświęcił wiersz Juliusz Słowacki, tytułując go „Grób Agamemnona”. Skarbiec leży przy drodze z dzisiejszej wioski Mykeny do stanowiska archeologicznego, można więc rozpocząć zwiedzanie właśnie w tym miejscu. Historycy dowiedli, że grobowiec powstał  około 100 lat przed zdobyciem Troi, nie mógł więc być grobowcem Agamemnona. Do skarbca Atreusza prowadzi aleja o długości ponad trzydziestu metrów, tzw. dromos. Wiedzie wzdłuż skał, potęgując aurę tajemniczości. Konstrukcja skarbca opiera się na ogromnych kamiennych blokach. Połączone zostały oczywiście bez użycia zaprawy. Komora grzebalna, znajdująca się w centralnym punkcie, na wysokość ponad 13 m, a średnica wynosi prawie 15 metrów. Tutaj pochowano szczątki króla, dołączono duży zapas jedzenia, broń i sprzęty, które według starożytnych, miały umożliwić zmarłemu przejście do innego świata. Komnatę niegdyś zamykała potężna dwuskrzydłowa brama.

Nad wejściem do grobowca znajduje się nadproże – blok ważący ok.120 ton, o długości 9 metrów. Do dziś można podziwiać to dzieło. Geniusz starożytnych mykeńskich architektów jest porażający. Obok głównej komory znajduje się niewielka nisza, gdzie również archeologowie odnaleźli ślady pochowanych ludzi. Skarbiec Atreusza to jeden z najbardziej wyjątkowych zabytków starożytnej Grecji.

Cytadela

Przy głównym stanowisku archeologicznym w Mykenach znajduje się duży parking, gdzie można pozostawić samochód. Dawna twierdza mykeńska to najważniejsza tutaj atrakcja turystyczna. Można rozpocząć zwiedzanie od obejrzenia tzw. drugiego kręgu grobów królewskich. Tutaj znajdowały się groby nawet z XVII wieku p,ne., więc dużo starsze od grobowca Atreusza. Jeden z grobowców Schliemann nazwał grobowcem Klitajmestry (była żoną Agamemnona), ale brak na to jakichkolwiek dowodów. Nad wejściem do wnętrza komory grobowej można zauważyć trójkątny prześwit. Zmniejszał on nacisk na konstrukcję nadproża. Droga pod górę od grobowca Klitajmestry prowadzi do cytadeli.

Cyklopowe mury

Tak właśnie zostały nazwany mury otaczające Mykeny. Starożytni nie wierzyli, że tak potężne mury mogli wznieść zwykli ludzie. Sądzili, że uczynili to cyklopi, czyli olbrzymy z jednym okiem, którzy pracowali u Hefajstosa w kuźni i potrafili tworzyć ogromne budowle. Do wnętrza cytadeli prowadziły dwie wielkie bramy i dwie mniejsze.

Za Bramą Lwic

Główne wejście nazwane zostało Bramą Lwic, gdyż bramę wieńczy rzeźbiarska kompozycja, która przedstawia dwie lwice stojące po obu stronach kolumny.

Zaraz za bramą dostrzec można pierwszy krąg grobów królewskich. Prawdopodobnie właśnie tutaj pochowano króla Agamemnona, a także córkę króla Troi Kasandrę, która zasłynęła ze swoich proroctw. Archeologowie odnaleźli w tym miejscu masę złotych przedmiotów, a przede wszystkim złotą maskę pośmiertną Agamemnona, wykonaną przez odciśnięcie jej na twarzy zmarłego.

Za kręgiem grobów znajdują się ruiny spichlerzy i magazynów. Idąc rampą w stronę szczytu, zbliżamy się do ruin pałacu. Zbudowano go w XV wieku p.n.e. Składał się z kilku części. Przez monumentalne propyleje wchodziło się na dziedziniec, a następnie do pałacu. Do dziś zachowały się pozostałości kolumn, które otaczały kolisty hall. W najważniejszym pomieszczeniu stał niegdyś królewski tron. Sala królewska ozdobiona była pięknymi freskami przedstawiającymi greckich wojowników, konie zaprzężone w rydwany, sceny bitewne. Świadczą o tym pozostałości ruin, fragmenty odnalezione podczas wykopalisk.

Wykopaliska w mieście Mykeny

Wykopaliska na terenie starożytnego miasta Mykeny rozpoczął w latach 70-tych XIX wieku Heinrich Schliemann. Ten archeolog – pasjonat odkopał w Mykenach mnóstwo przedmiotów ze złota. On również odnalazł pośmiertną maskę Agamemnona. Później prace kontynuowali jego współpracownicy, a następnie również archeologowie greccy. Najważniejszymi wykopaliskami są oczywiście ruiny mykeńskiej cytadeli, pozostałości pałacu, grobowce szybowe, maski pośmiertne. Odkopano też pozostałości wielu domów, które znajdowały się poza murami cytadeli. Najprawdopodobniej należały one do kupców i rzemieślników. W domach tych zachowały się tabliczki z pismem linearnym B, służącym do zapisywania języka mykeńskiego i wiele fragmentów posągów. Świadczy to o znajomości pisma również przez niższe warstwy społeczeństwa, nie tylko przez skrybów w pałacu.

Muzeum Archeologiczne w mieście Mykeny

Po zwiedzeniu twierdzy w Mykenach warto udać się do muzeum. Znajduje się ono tuż przy wejściu na stanowisko archeologiczne. Koniecznie trzeba przyjrzeć się makiecie, która przedstawia Mykeny w czasach największej świetności. Dopiero teraz można sobie zdać w pełni sprawę, jak potężny gród stworzyli starożytni Grecy. W muzeum można zobaczyć fresk, który przedstawia boginię – jeden z tych, który zdobił niegdyś ściany mykeńskiego pałacu. Znajduje się tutaj wiele cennych wykopalisk, m.in. terakotowe idole, sygnety, pierścienie, elementy zbroi oraz naczyń.

Jak dojechać do Myken?

Zdecydowanie najwygodniej jest podróżować po Grecji własnym lub wypożyczonym samochodem. Droga jest wygodna, gdyż w pobliżu Koryntu przebiega autostrada E94. Z Koryntu do Myken można dojechać lokalną drogą  przez Isthmię i Epidauros. Z Aten na Peloponez można również dojechać autobusem.

Aby wjechać na Peloponez, musimy przekroczyć Kanał Koryncki, oddzielający Morze Egejskie i Morze Jońskie. Wybudowano go pod koniec XIX wieku, choć plany stworzenia kanału powstały jeszcze przed naszą erą. W pobliżu kanału, w miejscowości Isthma, znajduje się stacja autobusowa. Stąd można autobusem udać się do różnych miejscowości na Peloponezie.

Grecję najlepiej odwiedzać w okresie od kwietnia do października. Jest wtedy ciepło i przyjemnie. W miesiącach wakacyjnych trzeba liczyć się z upałem. Jeśli ktoś chce go uniknąć, pozostaje wiosna, która w Grecji jest przepiękna, oraz wczesna jesień.

Wycieczki po atrakcje-myken

Poprzedni

Zagorochoria w Grecji – zwiedzanie, atrakcje, praktyczne informacje

Starożytne miasto Delfy w Grecji – praktyczne informacje dla podróżnych

Następny

Dodaj komentarz