Starożytne miasto Delfy w Grecji – praktyczne informacje dla podróżnych

Tagi , , ,

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Grecja jest jednym z idealnych miejsc na spędzenie wakacji. Wyjeżdżamy tam głównie po to, by móc cieszyć się słoneczną pogodą, a także rajskimi plażami. Z pewnością nic nie dorówna popularnością wyspom takim jak Rodos, Kreta czy Korfu. To właśnie tam, zgodnie ze statystykami, podróżuje największe grono turystów z naszego kraju. Niemniej jednak kontynentalna część tego kraju również ma nam wiele do zaoferowania. Wystarczy jedynie zwrócić uwag na środkową część Grecji, a także znajdujące się tam stanowisko archeologiczne w Delfach. Jeśli mamy ochotę więc na to, by cofnąć się nieco do antycznych czasów i docenić starożytną kulturę to ruiny miasta Delfy będą stanowić dla nas idealne rozwiązanie. Jak więc zaplanować tam swój wyjazd i co warto wiedzieć bezpośrednio przed nim?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Delfy – ruiny starożytnego miasta w środkowej części Grecji

Grecja z pewnością świetnie jest znana ze swojego antycznego klimatu. To właśnie tam w czasach starożytnych najprężniej rozwijały się greckie polis i tworzyły się podwaliny współczesnej sztuki i architektury. Warto jednak zauważyć, że Grecja obecnie kojarzona jest głównie z Riwierą Olimpijską oraz rozrywkowymi i niesamowitymi wyspami. Niemniej jednak nie można zapomnieć o tym, że w jej środkowej części znajduje się wyjątkowe stanowisko archeologiczne, czyli ruiny starożytnego miasta Delfy. Właśnie o tym mieście często uczymy się na lekcjach historii w szkole. Obecnie możemy wybrać się tam samodzielnie i przekonać, co pozostało po jednym z największych polis starożytnej Grecji. Delfy niegdyś były jednym z najważniejszych obiektów kultu religijnego, gdyż to właśnie tam pod górą Parnas znajdują się obecnie ruiny świątyni poświęconej Apollinowi. To właśnie w tym polis dawniej funkcjonowała najważniejsza wyrocznia delficka i sanktuaria. Samo starożytne ruiny miasta Delfy sąsiadują z współczesną miejscowością o tej samej nazwie. Niemniej jednak stanowisko archeologiczne wznosi się dumnie na wysokości około 500-700 metrów nad poziomem morza. Jeśli turystom zależy przede wszystkim na tym, by nieco bardziej cofnąć się w czasie i poznać zamierzchły i jeden z najlepszych okresów w czasie rozwoju Grecji, to Delfy stają się ku temu najlepszą okazją.

W jaki sposób można dostać się do starożytnego miasta Delfy?

Oczywiście planując wakacje w Grecji, większość podróżnych skupia się jedynie na popularnych ośrodkach turystycznych, których tam oczywiście nie brakuje. Delfy jednak znajdują się w środkowej części kontynentalnej Grecji, tuż nas Zatoką Koryncką. Od Aten dzieli je ponad 185 kilometrów, zaś od słynnego kurortu wypoczynkowego w Patra dzieli je około 130 kilometrów. Podróżni mogą więc zastanawiać się, w jaki sposób mogą oni tam się dostać? W pierwszej kolejności trzeba dostać się do współczesnej metropolii jaką stanowią Delfy. Cała podróż jest uzależniona od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Najprościej będzie dojechać do Delf z Patra lub z Aten. Warto jednak wiedzieć, że w tym wypadku ciężko będzie liczyć na komunikację miejską. Rozwiązaniem okaże się wypożyczenie własnego samochodu i samodzielne pokonanie dystansu. Z kolei w momencie, kiedy uda się nam dojechać do współczesnej miejscowości Delfy, wówczas śmiało możemy skorzystać z miejskich autobusów. Dojeżdżają one na przystanek bezpośrednio przy stanowisku archeologicznym w Delfach.

Wycieczki fakultatywne do ruin starożytnego polis w Delfach

Jeśli turyści nie chcą na własną rękę organizować podróży, wówczas mogą oni skorzystać z opcji wycieczek fakultatywnych. Organizowane są one przez lokalne biura podróży i zabierają turystów z pobliskich miast i kurortów prosto pod stanowisko archeologiczne w Delfach. Czy warto jednak z takiego rozwiązania skorzystać? W wielu wypadkach może się ono okazać o wiele lepsze niż samodzielna organizacja podróży. Przede wszystkim będziemy mogli liczyć na bezpośredni transport, a także całkowitą i kompleksową opieką przewodnika, który zabierze nas w podróż po najciekawszych obiektach starożytnych Delf. Lokalne wycieczki fakultatywne do Defl kosztują około 40-60 euro. Może być to więc nieco większy wydatek, jednak z pewnością stanowisko archeologiczne w Delfach jest tego warte.

Jak zaplanować zwiedzanie delfickich ruin?

Starożytne Delfy mają turystom wiele do zaoferowania. To właśnie tu, wyrocznia z Delf przepowiadała przyszłość i odpowiadała na nurtujące pytania. Niemniej jednak znajdziemy tam o wiele więcej do zobaczenia, więc warto się do tego odpowiednio przygotować. Jak więc można zaplanować zwiedzanie tego stanowiska archeologicznego?

1. Parnas – tarasy spacerowe

Jeśli należymy do bardziej aktywnych turystów i oprócz zwiedzania samych ruin mamy ochotę również na spacery, to w Delfach czekają na nas Parnas, czyli tarasy spacerowe. Jednym z najpopularniejszych jest ten, prowadzący do miasteczka Kirra, dawnego portu w pobliżu Delf. Ciekawym rozwiązaniem może być również trasa z Delf prowadząca prosto do jaskini Korykion Antron. To właśnie tam zgodnie z wierzeniami miał zamieszkiwać bóg Faun. 

2. Muzeum Archeologiczne w Delfach

Dobrym pomysłem na przygotowanie się do zwiedzenia samego stanowiska archeologicznego jest wizyta w Muzeum Archeologicznym. Znajduje się ono około 600 metrów od ruin Delf, we współczesnej części miasteczka. Można tam zapoznać się z historią i praktycznymi informacjami odnośnie samych ruin.

3. Świątynia Ateny

To bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów stanowiska archeologicznego. Tuż przy niej znajduje się fontanna, w której- zgodnie z tradycją- musiał obmyć się każdy, kto zamierza wejść do świątyni. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że świątynia Ateny jest puntem wejścia do całego stanowiska archeologicznego, więc nie wolno jej pominąć.

4. Ruiny antycznego gimnazjonu

To kolejne ruiny, które znajdują się tuż obok świątyni Ateny. To właśnie tam możemy odnaleźć pozostałości po okrągłym basenie sportowym czy nawet i pierwszych, prostych trasach biegowych. To właśnie tu doskonalili swoje umiejętności delficcy atleci.

5. Świątynia Apollina

To bez dwóch zdań najważniejszy punkt zwiedzania starożytnych Delf. Świątynia w całości poświęcona była bogu Apollinowi i jest to jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych obiektów w całym kompleksie. Zobaczymy tam świetnie zachowaną kolumnadę oraz pozostałości po fasadach. 

6. Antyczny teatr grecki

Tuż obok słynnej świątyni Apollina znajdziemy także ruiny antycznego, greckiego teatru. Zgodnie ze źródłami mógł on dawniej pomieścić nawet 5 tysięcy mieszkańców Delf. To właśnie tam prawdopodobnie wystawiane były pierwsze dramaty i liryki. Co więcej, jeśli wejdziemy nieco ponad poziom teatru, wówczas staniemy na jednym z lepszych punktów widokowych, z którego rozpościera się niesamowity widok na całe stanowisko archeologiczne.

Inne zabytki w starożytnych Delfach, które warto odwiedzić

Powyżej przedstawione zostały jedynie najważniejsze zabytki stanowiska archeologicznego w Delfach. Niemniej jednak turyści powinni zatrzymać się dodatkowo przy:

  • Rzymskim Forum – przechowywane są tu obecnie antyki;
  • Świętej Drodze – trasa prowadząca bezpośrednio do świątyni;
  • Skarbiec Ateńczyków – najpokaźniejsze budowla kompleksu archeologicznego;
  • Skała Sybilli – to właśnie ten kamień był miejscem spotkania Sybilli z wyrocznią delficką.
  • Stadion Olimpijski – ruiny stadionu olimpijskiego w Delfach znajdują się w najwyższym punkcie stanowiska archeologicznego.

Praktyczne informacje dla podróżnych zwiedzających starożytne Delfy

Podróżni powinni pamiętać, że stanowisko archeologiczne w Delfach otwarte jest codziennie- w niedziele i święta także- od godziny 8:00 do godziny 20:00. Niemniej jednak ostatnie, możliwe wejście planowane jest zwykle na godzinę 19:30. W niektóre wielkie uroczystości, godziny otwarcia stanowiska ulegają zmianie. Bilety wstępu obejmuje wejście do stanowiska archeologicznego w Delfach, Muzeum Archeologicznego i Świątyni Apollina i jego koszt to 12 euro dla dorosłych i 6 euro dla uczniów i studentów.

Wycieczki po atrakcje-delf

Poprzedni

Starożytne miasto Mykeny – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Kanał i Zatoka Koryncka – zwiedzanie, jak dojechać, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz