Średniowieczny Ston w Chorwacji, mury obronne i zwiedzanie

, Tagi , , , ,

Wśród polskich turystów od wielu już lat utrzymuje się swoista tendencja odnośnie planowania wakacyjnych wyjazdów do Chorwacji. To właśnie ten kraj skradł sobie serca turystów z Polski i z roku na rok ma im coraz to więcej do zaoferowania. Jednocześnie jeśli turyści marzą o wakacjach utrzymanych w historycznym i zabytkowym nurcie, a także pragną odpocząć do miejskiego zgiełku, to powinni odwiedzić średniowieczne miasto Ston. Miasteczko to zamieszkuje nieco ponad 2 tysiące mieszkańców i z pewnością zachwyci ono każdego podróżnego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do średniowiecznego miasta Ston w Chorwacji?

Turyści z całą pewnością zdają sobie sprawę z tego, że ze względu na niewielkie rozmiary miasteczka Ston, nie znajdą tam oni portu lotniczego. Niemniej jednak dojazd na miejsce wcale nie będzie taki trudny, jak może się to wydawać. Ston znajduje się jedynie 54 kilometry na północ od Dubrownika. Wobec tego, by dostać się do Ston, na samym początku trzeba sobie zarezerwować loty właśnie do Dubrownika. Warto w tym momencie podkreślić, że loty na tej trasie odbywają się w sposób stały, a im wcześniej turyści zarezerwują sobie bilety, tym większa szansa na to, że zapłacą za nie o wiele mniej. Kiedy turyści wylądują już w Dubrowniku, mają do dyspozycji dwie możliwości podróży:

 • wypożyczonym z lotniska samochodem – na lotnisku w Dubrowniku funkcjonuje wiele wypożyczalni pojazdów, więc z wynajęciem auta nie będzie problemu. Następnie podróżni muszą kierować się na północ, drogą oznaczoną jako D8. Dojadą tym samym do samego, średniowiecznego miasteczka Ston. Cała podróż nie zajmie więcej niż jedną godzinę.
 • komunikacją miejską – podróż przy pomocy komunikacji do Ston również jest możliwa. Jednocześnie z lotniska w Dubrowniku turyści będą musieli dojechać na główny dworzec w mieście. Następnie muszą znaleźć autobus linii Autotrans By Arriva, który odjeżdża do miejscowości Doli. Tam z kolei ponownie muszą znaleźć autobus tych samych linii, jednak odjeżdżający już do miasteczka Ston. Cała podróż może jedna zająć powyżej 2 godzin, gdyż konieczne jest doliczenie czasu na przesiadkę.

Warto pamiętać, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup biletów online, niż stanie w niesamowicie długich kolejkach przy kasach biletowych.

Co warto zwiedzić w Ston?- kompleksowy przewodnik dla turystów 

Miasteczko Ston w Chorwacji uważane jest za perłę średniowiecza. Wszystkie zabytki i fortyfikacje z tego okresu są tam bowiem świetnie zachowane, co sprawia, że w mieście panuje prawdziwie niesamowity klimat. Samo miasteczko ulokowane jest na początku półwyspu Peljesac. Jest ono uważane za jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w tym regionie. Stone jest znane przede wszystkim z długich na 5,5 metra, średniowiecznych murów obronnych, które są najdoskonalszą pamiątką z okresu średniowiecza.

Warto podkreślić, że wakacje spędzone w tym średniowiecznym miasteczku z pewnością są świetnym pomysłem dla każdego, kto szuka „czegoś” wyjątkowego i niesamowitego. Tuż obok, w Mali Ston, można bowiem znaleźć szeroką bazę noclegową, a także cały szereg innych atrakcji. Jednocześnie, kiedy zdecydowaliśmy już, że to właśnie tam chcemy spędzić nasze wakacje, warto dowiedzieć się, co koniecznie trzeba zwiedzić w Stone. Oto kompleksowa lista zabytków i kompletny przewodnik po mieście.

Mury obronne Ston

Mury obronne miasta Ston to jego swoisty symbol i wizytówka, a także jedne z najlepiej zachowanych, średniowiecznych murów obronnych w południowej Europie. Są to również jedne z najwyższych murów. Ich długość wynosi bowiem 5,5 metra. Ich budowa rozpoczęła się w roku 1333, kiedy to cały półwysep dołączył do Republiki Dubrownika. Niemniej jednak nawet 400 lat później, mury obronne Ston nie zostały ukończone. Znaleźć w nich można pozostałości po 3 fortach, 7 bastionach oraz 41 wieżach. Takie mury obronne z pewnością zrobią wrażenie na każdym, kto kocha średniowieczne klimaty.

Stare Miasto Ston

Kolejną perełką w mieście Ston jest Stare Miasto, które również wprowadzi nas w średniowieczną atmosferę. Ciasne uliczki i zabytkowa zabudowa sprawiają, że można się tam z przyjemnością zgubić i głęboko odetchnąć czystym powietrzem. Dodatkowo na Starym Mieście Ston znajduje się także dość pokaźna baza gastronomiczna, więc turyści mogą śmiało skorzystać z lokali zapraszających na chorwacką kuchnię i wyśmienite wina.

Katedra św. Blaza – Crkva sv.Blaza

Jest to jeden z zabytków, który znajduje się na Starym Mieście. Jest to jednocześnie prawdziwy symbol i wizytówka miasteczka. Katedra ta – wedle źródeł – pochodzi z XIV wieku. Reprezentuje ona maksymalne zróżnicowanie styli architektonicznych, które jednocześnie układają się w wyjątkowo spójną kompozycję. Z pewnością tego obiektu sakralnego nie można pominąć.

Muzeum Lapidarium

Jest to jedyne muzeum w Ston, które pozwoli nam nieco bliżej poznać historię półwyspu Peljesac. Muzeum to zgromadziło w swoich zbiorach kilka imponujących artefaktów, które zainteresują każdego z miłośników historii.

Fort Kastio

Jest to również jedna z pozostałości okresu średniowiecza. Zabytek ten jednak został niedawno odrestaurowany, więc ponownie jest on dostępny dla zwiedzających. Ten niewielki fort znajduje się na samym końcu miasteczka Ston. Jest to obecnie jeden z najlepszych punktów widokowych, z których można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale także całe, malownicze wybrzeże.

Zakłady solne w Ston

Zakłady solne są jednymi z najstarszych w całej Europie. Cała sól jest bowiem wydobywana z jeziora, które znajduje się nieopodal miasteczka. Sól jest bowiem uważana za białe złoto tego regionu. We wnętrzu obecnie już „uśpionych” zakładów solnych, zaaranżowane zostało niewielkie Muzeum Soli. Można w nim poznać sposoby wydobywania białego złota, a także proces jej przetwórstwa na sól kuchenną.

Mali Ston

Mali Ston to niewielki plac, zlokalizowany bezpośrednio nad kanałem Malistonski Kanal. Tak naprawdę administracyjnie ten niewielki placyk jest osobną wioską, która również posiada średniowieczne centrum i szereg zabudowań z tego okresu. Panuje tam cicha, spokojna i relaksująca atmosfera, która pozwala się wyciszyć i odprężyć.

Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Ston

Miasteczko Ston, jak i cały półwysep, na którym jest ono zlokalizowane, znany jest także z pięknych fragmentów piaszczystego wybrzeża. Co za tym idzie, turyści spragnieni morskich i słonecznych kąpieli, również nie będą mieli na co narzekać. Do najpiękniejszych plaży w Ston i w okolicach można zaliczyć:

 • Plażę Parapatno – to niewielka, aczkolwiek piaszczysta plaża, która znajduje się tuż poza murami obronnymi miasteczka. Jest to również jedna z popularniejszych plaż rodzinnych, gdyż zarówno miękki piasek, jak i łagodne zejście do wody, zapewniają najmłodszym bezpieczeństwo.
 • Plaża Mali Ston – to plaża zlokalizowana w niewielkiej, wspomnianej już wcześniej wiosce, w pobliżu miasta Ston. Oferuje ona zapierające dech w piersiach widoki, choć dostęp do niej jest nieco utrudniony. Plaża ta bowiem otoczona jest dość wysokimi klifami i ukryta jest ona w niewielkiej zatoczce. Z pewnością jednak warto się na nią wybrać, gdyż takiej scenerii nie da się zobaczyć nigdzie indziej.

TOP5 najlepszych obiektów noclegowych w Ston

Miasteczko Ston jest świetnie przygotowane pod względem obiektów noclegowych, w których turyści mogą wypoczywać. Choć na pierwszy rzut oka hotele i apartamenty nie rzucają się w oczy, to jednak z pewnością ich w Ston nie brakuje. Oto TOP5 rekomendowanych hoteli w mieście dla podróżnych:

 • Blue Appartment – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy zlokalizowany 2 kilometry od średniowiecznego centrum miasta. Goście bez wątpienia mogą tam oczekiwać wysokich standardów.
 • Holiday Home Barbara – to kolejny czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, który znajduje się jedynie 2,5 kilometra od historycznego centrum Ston. Gwarantuje on dostęp do basenu oraz nowocześnie zaaranżowane pokoje.
 • Holiday Home By The Sea – to również obiekt noclegowy, który może pochwalić się czterema gwiazdkami. Od centrum Ston dzieli go jedynie 3 kilometry, a dodatkowo znajduje się on bezpośrednio przy plaży. Również gwarantuje on dostęp do basenu oraz dodatkowo do parkingu.
 • Villa Koruna – Mali Ston – ten hotel znajduje się około 1,3 kilometra od centrum, dodatkowo może się on pochwalić oceną na miarę czterech gwiazdek. W obiekcie działa restauracja oraz bar, a goście mogą korzystać z hotelowego basenu.
 • Oyster Paradise Blue Appartment – ten czterogwiazdkowy hotel znajduje się 3 kilometry od centrum Ston. Gwarantuje zakwaterowanie w nowoczesnych pokojach oraz dostęp do parkingu.

Gdzie można dobrze zjeść w Ston?- lista rekomendowanych restauracji i barów

Baza gastronomiczna w Ston również jest wyjątkowo imponująca. Turyści z pewnością nie będą narzekać na brak możliwości wyboru. Warto szczególną uwagę zwrócić na menu następujących restauracji:

 • Stagnum – to lokal specjalizujący się w kuchni chorwackiej. Dodatkowo można w nim spróbować także najsłynniejszego dania w Ston, czyli specjalnie przygotowywanych ostryg.
 • Konoba Bakus – jest to lokal nieco przypominający tawernę. Oferuje on dania kuchni chorwackiej, a także lokalne wina. Weganie i wegetarianie mogą tam liczyć na osobne karty dań, które są im dedykowane.
 • Konoba Baca – to również lokal gastronomiczny specjalizujący się w kuchni lokalnej. Oferuje on możliwość degustacji wina, a także wyjątkowo przystępne ceny. Weganie oraz wegetarianie są w tym lokalu mile widziani.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Tučepi, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Hotele w Zagrzebiu – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz