Spinalonga – niewielka i malownicza wyspa o bogatej historii

Tagi , , , , ,

Grecja ma do zaoferowania ogromne bogactwo kulturowe oraz jedną z najciekawszych historii spośród wszystkich krajów świata. Picie mrożonej kawy podczas podróżowania pomiędzy bielonymi domami jest zajęciem, które nigdy się nie nudzi. Podobnie jak czerpanie z historii, w której greccy bogowie są tak samo mityczni, jak i ludzcy w swych niedoskonałościach. Spinalonga jest jedną z najpiękniejszych wysp tego kraju. Nie odznacza się ona dużą powierzchnią. Natomiast ma do zaoferowania bogatą historię oraz kameralny charakter. Do tego trzeba dodać zabytkową fortecę z czasów weneckich oraz atrakcyjną plażę. Ten artykuł będzie praktycznym przewodnikiem, który ułatwi zwiedzanie tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lokalizacja Spinalongi

Spinalonga jest wyspą, która położona jest niedaleko Krety. Heraklion, a więc największe miasto i stolica Krety, znajduje się około 65 km na zachód od greckiej bohaterki tego artykułu. Dokładnie mówiąc, zlokalizowana jest na północ od jednego z najbardziej klimatycznych greckich miasteczek, a więc od Agios Nikolaos. To właśnie determinuje to, jak najłatwiej zwiedzić to miejsce.

Jak dostać się na Spinalonga?

Niewielka odległość pomiędzy Kretą a Spinalongą sprawia, że to właśnie z największej greckiej wyspy najłatwiej jest dostać się na Spinalongę. Najwygodniej będzie dolecieć na tę wyspę na lotnisko w Heraklionie, a więc stolicy Krety. Doskonałym wyborem jest wybranie rejsu z Agios Nikolaos. Ten wybór ma taką zaletę, że pozwoli przy okazji zwiedzić jedno z najpiękniejszych greckich miasteczek z pięknymi plażami oraz malowniczym jeziorem Wulismeni. Jeszcze tańszym rozwiązaniem będzie rejs z Plaki, ponieważ będzie on najkrótszy oraz najtańszy.

Niewielka odległość sprawia, że podróż trwa zaledwie około 10 minut. W dodatku kursy są liczne, co sprawia, że podróż jest bardziej elastyczna i nie będziemy mieć problemów z powrotem. Ciekawą alternatywą jest postawienie na Elundę, ponieważ rejs z tego miejsca odbywa się po lazurowych wodach i z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Każdy z tych trzech wyborów ma swoje uzasadnianie. Z perspektywy ekonomicznej najbardziej opłaca się dojechać do Plaki i wybrać rejs właśnie z tego miejsca. Z drugiej strony do Agios Nikolaos najłatwiej będzie dojechać komunikacją publiczną Krety np. z Heraklionu czy Malii.

Najważniejsze zabytki Spinalongi

Jednym z najważniejszych zabytków na Spinalondze jest forteca o takiej samej nazwie jak wyspa. Została ona wybudowana przez Wenecjan w XVI wieku i budzi skojarzeniami z fortecą zbudowaną przez tę samą narodowość w Heraklionie. Na uwagę zasługuje piękna lokalizacja tej budowli, która dodaje całości dodatkowego charakteru. Dokładniejsze poznanie mrocznej historii twierdzy sprawi, że zwiedzanie będzie połączone z występowaniem ciarek na plecach. Drugim ciekawym zabytkiem na wyspie jest panagia kera, czyli kościół ze średniowiecznymi freskami. To miejsce daje możliwość poznania urokliwych malowideł, które przenoszą nas w odległe czasy.

Najważniejsze atrakcje wyspy

Spinalonga ma wiele innych atrakcji do zaoferowania i warto je sprawdzić, żeby wykorzystać pełnię potencjału tej wyspy. Historia wyspy połączona jest z chorobą, która zebrała w przeszłości wielkie żniwo w Europie i mowa o trądzie. Osoby obarczone tym jarzmem były w dawnych czasach kierowane właśnie na Spinalongę. To z kolei sprawia, że możemy patrzeć na tę wyspę również z tej niecodziennej perspektywy. Atrakcją jest możliwość patrzenia na niezamieszkałą obecnie wyspę w sposób dostrzegania trudu ludzi chorujących na trąd. Z powodu bogatej historii warto wybrać ofertę zwiedzania z przewodnikiem, ponieważ to znacząco rozwinie kontekst całej podróży.

Wspomnienie o tych atrakcjach na początku jest przede wszystkim możliwością dostrzegania zarówno budownictwa z czasów weneckich, tureckich, jak i greckich. Wartą odwiedzenia atrakcją jest również muzeum Spinalongi. Na uwagę zasługują również niewielkie kościoły (m.in. pw. św. Jerzego) oraz malowniczy cmentarz traktowany już od lat jako specyficzna atrakcja turystyczna. W kwestii gastronomicznej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bogatej oferty Agios Nikolaos. Pamiętajmy, że Spinalonga jest wyspą, która obecnie nie jest zamieszkana.

Najpiękniejsza plaża na Spinalondze

Najpiękniejszą plażą na wyspie jest Spinalonga Beach. Jest ona zlokalizowana niedaleko fortecy o tej samej nazwie. Miejsce zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ zawiera cechy typowe kreteńskich plaż tzn. lazurową wodę oraz oferuje bogactwo świata podwodnego. Dodatkowo jednak forteca tuż obok nadaje całości dodatkowego charakteru oraz pozwala się zrelaksować w otoczeniu historii, która bywa ponura, ale przez to imponuje klimatem. Dla niektórych wadą może być kamieniste zejście do wody, ale jest to jeden z elementów, który sprawia, że woda jest tak przejrzysta. Warto wziąć ze sobą sprzęt do nurkowania, ponieważ pozwoli to eksplorować bardzo bogate życie podwodne tego miejsca. Nieduże rozmiary Spinalongi sprawiają, że to właśnie to miejsce jest w klasycznym rozumieniu traktowane jako jedyna plaża na wyspie. Doskonale nada się ona po intensywnym poznawaniu innych atrakcji tego miejsca.

Spinalonga, czyli obcowanie z wodami wokół Krety

Możliwość poznawania Spinalongi to także okazja do lepszego zrozumienia wyspiarskiego położenia Grecji. Jest to kraj, w którym znacząca część komunikacji odbywa się za pomocą rejsów. Warto przynajmniej raz spróbować tej formy transportu. Doskonale do tego nada się podróż na Spinalongę, ponieważ odbywa się to w otoczeniu lazurowych wód oraz we wszystkich możliwościach rejs rozpocznie się w malowniczych greckich miejscowościach. Jednocześnie same tereny występujące po stronie Krety pozwalają na uprawianie sportów wodnych oraz na eksplorację świata bogatego w ryby, które kojarzą nam się z akwariami. Spinalonga odznacza się odmiennością historyczną względem otaczających terenów. Niezmiennie jednak jest połączona z możliwością obcowania z lazurowymi wodami.

Podsumowanie

Spinalonga jest niewielką i klimatyczną wyspą zlokalizowaną bardzo blisko Krety. Pomimo niedużego rozmiaru miejsce to wyróżnia się potężną historią. W dużej mierze są to mroczne opowieści związane z ludźmi chorującymi na trąd. Nie da się od siebie oddzielić tych dwóch perspektyw. Na wyspie znajduje się forteca z XVI wieku, która stanowi najcenniejszy zabytek wyspy. Oprócz tego jednak na Spinalondze znajdują się kameralne zabudowania, które budują specyficzny charakter tego miejsca. Na uwagę zasługuje również plaża o tej samej nazwie co wyspa. Na Spinalongę możemy dostać się dzięki rejsowi z jednego z trzech kreteńskich miejscowości tzn. z Plaki, Elundy bądź z Agios Nikolaos. Pierwsze rozwiązanie jest najtańsza, a rejs jest najkrótszy, ale ta trzecia możliwość pozwala na zwiedzenie jednego z najładniejszych miasteczek na Krecie oraz jest najłatwiejsze pod względem komunikacyjnym. Z pewnością warto zdecydować się na rejs na Spinalongę i poznać to, co ta grecka wyspa ma do zaoferowania dla zwiedzających.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje-na-spinalonga

Poprzedni

Wakacje na wyspie Rodos  – przewodnik, hotele, plaże

Wakacje na wyspie Milos – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz