Slovenske Konjice, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , ,

Słowenia mimo wielu atrakcji wciąż jest jednym z mniej popularnych miejsc, jeśli chodzi o turystykę. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakim jest pięknym i różnorodnym krajem. Poza przepięknym, choć niewielkim w porównaniu do swoich nadmorskich sąsiadów wybrzeżem, jest tu również mnóstwo atrakcji w głębi kraju. Jedną z nich są malownicze Slovenske Konjice.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Slovenske Konjice to pięknie położone miasto

Slovenske Konjice to niewielkie miasteczko targowe, które jest zamieszkane przez niewiele ponad 5000 mieszkańców. Jest miejscem, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Miasto jest położone w północno-wschodniej Słowenii, u podnóża szczytu Konjiška Gora. Znajduje się w malowniczej dolinie, przez którą przepływa rzeką Dravinja – największy dopływ słoweńskiej Dravy. Miejscowość jest usytuowana pośród zielonych łąk, starannie pielęgnowanych plantacji winogron i winnic. Otoczona jest również licznymi szlakami turystycznymi i przede wszystkim wspaniałymi widokami. Dzięki swojej długiej i bogatej historii jest częścią Stowarzyszenia Historycznych Miast Słowenii, które zrzesza 17 miejscowości na terenie Słowenii (pozostałe miasta to Kamnik, Škofja Loka, Žužemberk, Nove Mesto, Idrija, Metlika, Kranj, Radovljica, Jesenice, Tržič, Celje, Ptuj, Šentjur, Kostanjevica na Krki oraz Piran i Koper.

Slovenske Konjice przedzielone są strumieniami

Przepływająca przez Slovenske Konjice rzeka Dravinja oddziela nową część miasta od starej. Dwie części połączone są mostem ozdobionym wizerunkami koni. Miejscowość mimo niewielkich rozmiarów posiada piękne, zabytkowe stare miasto, uznawane za jedno z najbardziej malowniczych w Słowenii. Rynek jest z kolei przedzielony strumieniem o nazwie Ribnica, nazywanym przez mieszkańców także „Smoczą śliną” lub „Lady”. Historia miasta sięga początków XII wieku. W samym centrum, pośród brukowanych ulic stoi rzeźba składająca się z kolumny z wizerunkiem Świętego Floriana na szczycie. Otaczają ją cztery cokoły z wizerunkami Świętego Jana Nepomucena, Świętego Franciszka, Świętego Jerzego i Świętego Rocha. Pomnik został wzniesiony w XVIII wieku i ma przypominać o czterech pożarach, jakie miały tu miejsce jeszcze w czasach średniowiecza.

W centrum znajduje się także fontannaFranca Purga z rzeźbami dwóch ptaków ze złamanymi skrzydłami, które w połączeniu z wodą mają symbolizować życie i wolność. Nieopodal stoi zabytkowy, późnogotycki kościół Świętego Jerzego, a nieco dalej mieści się park miejski z zacienionym drzewami stawem oraz potężny Dwór Trebnik, zbudowany ok. XIV wieku.

Przepiękne okolice Slovenske Konjice

U podnóża góry Konjiška, nad miastem Slovenske Konjice wije się ścieżka spacerowa, biegnąca przez okoliczny las. Na kilkukilometrowej trasie można podziwiać między innymi most nad wąwozem, potok Gospodična i kamieniołom, a przy okazji poznać legendę o smoku zamieszkującym wznoszącą się nad miastem górę. Na końcu szlaku, na szczycie wzgórza znajdują się potężne ruiny starego XII-wiecznego zamku Tattenbach. Jest tam odrestaurowana kilkupoziomowa wieża, będącą doskonałym punktem widokowym, z którego roztaczają się spektakularne widoki na całe miasto. 

Kilka kilometrów za miastem stoi tajemniczy, stary, ponad 850-letni kompleks klasztorny Žička, wybudowany na początku XII wieku. Obiekt jest położony w dziewiczej scenerii Doliny Świętego Jana Chrzciciela. Dawniej znajdował się tu dom kartuzów, czyli zakonników nazywanych „białymi mnichami”. Zamieszkiwali go przez kilka wieków, a dziś jest to miejsce relaksu, pozwalające na ucieczkę od zgiełku miasta.

Kompleks składa się dwóch części: górnej, w której mieszkali w zamknięciu mnisi poświęcający swoje życie pracy intelektualnej, oraz dolnej, zamieszkiwanej przez zakonników świeckich, którzy pracowali fizycznie na utrzymanie klasztoru, przyjmowali gości oraz prowadzili schronisko i szpital. Wewnątrz górnej części można obecnie znaleźć wystawy z ekspozycjami dotyczącymi historii tego miejsca, piwnicę z winami z lokalnych winnic, pracownię garncarstwa organizującą pokazy i warsztaty rękodzieła, aptekę i sklep zielarski oraz bujne ogrody ziołowe i słynny zajazd Gastuž z 1467 roku (najstarsza gospoda w Słowenii), w którym serwowane są tradycyjne dania kuchni regionalnej. W dolnej części znajduje się dobrze zachowany kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Slovenske Konjice leżą w znakomitym regionie winiarskim

Region winiarski, w jakim znajdują się między innymi Slovenske Konjice, jest miejscem, w którym powstają pierwszorzędne, słoweńskie wina. Spacer tutejszym winnym szlakiem zapiera dech w piersiach o każdej porze roku. Jedną z największych atrakcji jest winiarnia Zlati Grič. Nowoczesna winnica znajduje się pośród 75 hektarowej plantacji winogron i doskonale wkomponowana w otaczający ją krajobraz. Wszystkie budynki są ukryte pod ziemią, a ich dachy pokryte trawą, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w niepowtarzalny krajobraz. Na powierzchni 3500 metrów kwadratowych produkuje się wyśmienite wino, doceniane przez koneserów win na całym świecie. Na miejscu można zwiedzić winnicę, poznać tajniki produkcji wina i oczywiście je kupić. Wcześniej można skosztować jednego z produkowanych tu trunków – półwytrawnego Rieslinga, owocowego i aromatycznego Blaufränkischa, musującego Konjice Vintage lub miodu pitnego.

Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, obejmujące degustację win i poczęstunek to koszt od 6 do 20 euro, w zależności od wielkości grupy i wybranego pakietu. Dodatkową atrakcją jest pole golfowe znajdujące się na terenie winnicy. W pobliżu stoi zabytkowa rezydencja winiarza, a w budynku z XV wieku udostępniono odwiedzającym trzy przestronne, starannie umeblowane apartamenty z miejscami noclegowymi oraz widokiem na winnicę i pole golfowe.

Na terenie miasta od ponad 50 lat działa pasieka Čebelarstvo Žvikart z ponad 250 ulami. Wytwarza ona miody i inne pszczele produkty. Tutaj również można zaplanować zwiedzanie, poznać historię miejsca, pracę pszczelarzy oraz skosztować pysznych miodów.

Gdzie można smacznie zjeść w Slovenskich Konjicach?

Kuchnia słoweńska jest prosta i smaczna i stanowi mieszankę smaków z sąsiadujących krajów. Można tu spotkać dania typowe tylko dla Słowenii, ale też te powszechne na całym Półwyspie Bałkańskim. Będąc w Słowenii, nie sposób nie spróbować tutejszych štrukli, pysznych zup i regionalnych serów oraz wielu smacznych dań mięsnych. Wśród deserów największą popularnością cieszą się potica, czyli ciasto drożdżowe z różnymi nadzieniami, oraz strudel.

Aby spróbować wszystkich słoweńskich specjałów, nie trzeba daleko szukać. Poza winnicą i budynkiem klasztoru restauracje i kawiarnie, w których można naprawdę smacznie zjeść, znajdują się zarówno wokół miejskiego rynku, jak i na obrzeżach miasteczka. Te najlepiej oceniane to między innymi:

  • Restavracija Fink, adres: Spodnje Preloge 44, Slovenske Konjice
  • Pivnica Krigl, adres: Celjska cesta 4 A, Slovenske Konjice
  • Gostilna Grič Jakob Furman, adres: Škalce 83, Slovenske Konjice
  • Center Okusov, adres: Škalska cesta 1A, Slovenske Konjice

Polecane noclegi w Slovenskich Konjicach i okolicy

Jeśli Slovenske Konjice nie są jedynie krótkim przystankiem w podróży w dalsze części Słowenii, można zatrzymać się na dłuższy pobyt w jednym z miejscowych hoteli, aby móc dokładnie zwiedzić miasto i całą okolicę. Top 3 hotele w mieście to:

  • Mala Kmetija – przytulny, 3-gwiazdkowy hotel położony ok. 1,2 kilometra od centrum miasta.
  • Dvorec Trebnik SOBE – komfortowy, 3-gwiazdkowy hotel położony ok. 550 metrów od centrum miasta,
  • Apartment Venko– pensjonat z przestronnymi apartamentami, położony w odległości ok. 850 metrów od centrum miasta.

Jaka pogoda panuje w Slovenskich Konjicach?

Słowenia jest piękna o każdej porze roku i choć leży dużo dalej na południe, to nie jest upalna nawet w środku lata. W okresie wakacyjnym można się tu spodziewać temperatur na poziomie 21-23 stopni, a najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Zima jest dość łagodna, temperatury rzadko spadają poniżej 0. Amatorzy zimowej aury z powodzeniem mogą się tutaj wybrać w grudniu lub styczniu. Wtedy poza zwiedzaniem miejscowych atrakcji można skorzystać z pobliskich stoków narciarskich, lub odwiedzić jeden z basenów termalnych w okolicy.

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Bukareszt, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Nesebyr (Nessebar) – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz