Skopje, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , , ,

Macedonia jest jednym z państw, które powstały w wyniku rozpadu Jugosławii. Graniczy z Albanią, Grecją oraz Bułgarią. Mimo braku dostępu do morza jest jednym z ciekawszych krajów europejskich. To kraj wielokulturowy i wielowyznaniowy oraz bogaty w liczne atrakcje turystyczne. Warta uwagi jest szczególnie stolica Macedonii, czyli miasto Skopje kryjące w sobie ducha historii kraju oraz mieszankę europejskiej kultury i architektury.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Skopje – największe atrakcje w stolicy Macedonii

Skopje to miejscowość położona w malowniczej kotlinie nad rzeką Vardar, w samym sercu Macedonii Północnej. Nad miastem wznosi się góra Vodno o wysokości 1066 metrów n.p.m.. Na jej szczycie umieszczono 66-metrowy (piąty co do wielkości na świecie) Krzyż Milenijny. Jest on upamiętnieniem chrześcijaństwa w Macedonii i przy okazji jednym z symboli stolicy kraju. Miasto nie jest duże w porównaniu do wielu innych europejskich stolic. Aby zwiedzić je wzdłuż i wszerz wystarczy zaledwie kilka dni i dobry plan. Podczas zwiedzania miasta warto pamiętać, że obowiązuje tu zakaz fotografowania budynków rządowych.

Najciekawsze miejsca i zabytki na terenie miasta Skopje

Sercem i zarazem reprezentacyjną częścią miasta Skopje jest urokliwa, zabytkowa dzielnica bazarowa Čaršija pełna wąskich uliczek przesiąkniętych historią. Miejsce jest istną mieszanką kultur i połączeniem wpływów kultury wschodniej z zachodnią. To właśnie tutaj można znaleźć pozostałości dawnego bazaru i stworzony w ich miejscu współczesny targ. Można tu kupić dosłownie wszystko. Jest tu także wieża zegarowa z XVI wieku, oraz liczne zabytki i budowle jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego. Znajdują się tu między innymi trzy zabytkowe karawanseraje (budynki, które w krajach arabskich służyły jako magazyny i miejsca postoju karawany): Kapan An i Suli An z XV wieku oraz Kurshumli An z XVI wieku, z których jeden jest miejscem wystawy Muzeum Historii Miasta nawiązującej do historii tej części Skopje.

Przepiękne meczety w Skopje

Na terenie dzielnicy Čaršija znajdują się również inne pamiątki pozostawione przez Turków. Są to na przykład dwie łaźnie tureckie: Çifte Hammam i Daut Pasha Hamam, które teraz pełnią funkcję galerii sztuki. Na co dzień mieszczą się w nich wystawy Galerii Narodowej Macedonii, a od czasu do czasu odbywają też przeróżne wydarzenia i imprezy kulturalne. W sąsiedztwie wieży zegarowej, w jednym z najwyższych punktów miasta stoi meczet Sułtana Murada. Wzniesiony na początku XV wieku, który najprawdopodobniej był pierwszym meczetem w Skopje. Tuż obok ulic dawnego bazaru stoi najstarsza w Macedonii muzułmańska świątynia – Meczet Mustafy Paszy, który został wzniesiony w połowie XV wieku i został otoczony mauzoleum oraz ogrodem różanym. Wśród licznych zabytków nie zabrakło również kawiarni, restauracji i pochowanych pomiędzy nimi małych sklepików z pamiątkami.

Na jednym z brzegów rzeki, na wzniesieniu górującym nad starą częścią miasta stoi imponująca Twierdza Skopsko Kale, która została wybudowana jeszcze w czasach rzymskich na polecenie cesarza Justyniana i prawdopodobnie rozpoczęła późniejszy proces osadnictwa na terenie Skopje. Fortyfikacja była wielokrotnie przebudowywana na przełomie setek lat, ale pierwsze mury postawiono w tym miejscu już ok. VI wieku. Budowla otoczona potężnym murem służyła przede wszystkim wojsku, ale na terenie twierdzy odkryto również fragmenty chrześcijańskiej świątyni. Obecnie jest jedną z ciekawszych atrakcji miasta i doskonałym punktem widokowym na panoramę całego miasta.

Zabytkowa dzielnica miasta jest połączona z nową częścią kamiennym mostem o długości 214 metrów. Z niego roztacza się widok na płynącą przez nie rzekę Wardar i oba jej brzegi. Most jest najstarszym zachowanym w Skopje i jednym z ważniejszych zabytków. Stanowi nie tylko charakterystyczny punkt miasta, ale jest też symbolem, który umieszczono w herbie miasta. Został wzniesiony w połowie XV wieku i w tamtym okresie wykorzystywano go jako miejsce straceń skazańców.

Plac Macedoński centrum Skopje

Najważniejszym miejscem w nowej części Skopje jest Plac Macedoński, mający powierzchnię aż 18,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest największym placem miejskim na terenie całego kraju. Główną atrakcją placu są znajdujące się na nim współczesne rzeźby, a przede wszystkim posąg jeźdźca na koniu w samym centrum. Jako że Macedończycy ewidentnie lubują się w stawianiu pomników, to podczas zwiedzania miasta można je spotkać niemal na każdym kroku. Najpopularniejsza trasa turystyczna w mieście to deptak, który łączy Plac Macedonii ze starym dworcem kolejowym.

Po północno-zachodniej stronie miasta stoją całkiem dobrze zachowane ruiny dawnego akweduktu z 50 łukami z cegły i kamienia, a nieco dalej park archeologiczny Scupi z ruinami dawnego, starożytnego miasta. W części północno-wschodniej z kolei stworzono rekonstrukcję neolitycznej osady Tumba Madžari odkrytej podczas wykopalisk archeologicznych.

Kanion Matka

Jedną z najciekawszych atrakcji tuż za granicami miasta Skopje jest Kanion Matka, przez który przepływa niewielka rzeka Treska, a tama na niej zbudowana utworzyła malownicze jezioro, po którym można popływać łódką. Kanion i jego okolice przecina kilka szlaków turystycznych. Spacerując nimi, można podziwiać przede wszystkim głębokie jaskinie oraz budowane przez chrześcijan w trudno dostępnych miejscach zabytki architektury sakralnej, takie jak cerkiew Świętego Andrzeja, cerkiew Świętego Mikołaja, czy klasztor Markov Grad.

U podnóża góry Vodno, na przedmieściach Skopje znajduje się cerkiew Świętego Pantelejmona. W niej można podziwiać XVII-wieczne freski uważane za jeden z cenniejszych zabytków Macedonii. Warte odwiedzenia się też cerkwie Narodzenia Bogarodzicy i Świętego Demetriusza wybudowane w XIX wieku.

Muzea i galerie, które warto odwiedzić podczas wizyty w Skopje

Muzem Miejskie

Na terenie miasta funkcjonuje kilka ciekawych muzeów, jednym z nich jest Muzeum Miejskie stworzone w budynku dawnego dworca kolejowego. W jego wnętrzach znajdują się eksponaty i wspomnienia związane z historią i najważniejszymi wydarzeniami w Skopje. Są tam również wspomnienia dotyczące jednego z poważnych trzęsień ziemi, które w dużym stopniu zniszczyło miasto w 1963 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia zegar znajdujący się na fasadzie budynku stale pokazuje godzinę 5:17. Jest to godzina, w której trzęsienie nawiedziło miasto. Wewnątrz znajdują się eksponaty podzielone chronologicznie. Wśród nich są oryginalne zdjęcia, stroje ludowe, broń, książki i rękopisy, pocztówki oraz dawne meble i przedmioty codziennego użytku. Zwiedzanie wnętrza dawnego dworca i wszystkich wystaw jest bezpłatne, a obiekt czynny jest od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00.

Archeologiczne Muzeum Macedonii

Drugim interesującym obiektem jest Archeologiczne Muzeum Macedonii. To okazały gmach z portykiem i kolumnami, nawiązujący formą do budowli znanych ze starożytnej Grecji. Wewnątrz prezentowane są odnalezione w wykopaliskach relikty z czasów antycznych. Wśród nich między innymi dawne rzeźby, naczynia i narzędzia, fragmenty budynków i monety oraz odnalezione w trakcie prac archeologicznych kości. Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00 – 18:00. Za bilet wstępu każdy turysta musi zapłacić 150 denarów (1 złotówka to ok. 13 denarów).

Muzeum Walki Macedońskiej

Kolejnym muzeum, któremu warto poświęcić chociaż chwilę, jest Muzeum Walki Macedońskiej, w którym Macedończycy przedstawiają historyczne, kulturalne i rewolucyjne tradycje swojego kraju oraz długotrwałą walkę o utworzenie i suwerenność własnego państwa. Najważniejszym eksponatem pośród kilkunastu znajdujących się tutaj wystaw jest kopia Deklaracji Niepodległości podpisanej przez Macedonię w 1991 roku. Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00 – 18:00. Bilet wstępu dla zagranicznych odwiedzających kosztuje od 120 do 300 denarów.

Muzeum Walki Macedońskiej

Miasto posiada również Muzeum Macedonii, obiekt znajdujący się na terenie starego bazaru w Skopje, który jest tak naprawdę kompleksem kilku muzeów: etnologicznego, archeologicznego i historycznego oraz Republikańskiego Instytutu Ochrony Zabytków Kultury. Część etnologiczna posiada bogate zbiory tkanin, strojów, biżuterii, instrumentów, ceramiki i przedmiotów związanych z codziennym życiem. Dodatkowo prezentuje ekspozycję architektury ludowej. W części historycznej i archeologicznej znajdują się głównie przedmioty związane z historią walki narodowowyzwoleńczej Macedonii i wszystkich najważniejszych wydarzeń od czasów starożytnych po współczesne. Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, w soboty od 8:00 do 15:00 i w niedziele od 9:00 do 13:00.

Dom Matki Teresy

Ważnym miejscem na mapie miasta jest również Dom Matki Teresy, pełniący funkcję muzeum i miejsca pamięci znanej wszystkim świętej, która pochodziła właśnie ze Skopje. W budynku poza kaplicą oraz zbiorem pamiątek związanych z życiem i działalnością Matki Teresy znajduje się pomieszczenie zaaranżowane na skromny pokój. Umieszczono w nim ręcznie pisane listy, modlitwy i wspomnienia, zdjęcia i nagrody. Wśród nich również tę najważniejszą, czyli pokojową nagrodę Nobla z 1979 roku. Miejsce można odwiedzać codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 20:00, w weekendy od 9:00 do 14:00. Wstęp jest bezpłatny.

Pogoda w Skopje – kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Macedonii?

Macedonia posiada idealny klimat i warunki pogodowe, a w ciągu roku jest tu aż 260 słonecznych dni. Skopje, jak przystało na stolicę południowoeuropejskiego państwa, jest miejscem, w którym ciężko o złą pogodę. Temperatury w ciągu roku zbliżone są do tych panujących w Polsce, więc najkorzystniejszą porą na wakacyjny wyjazd będą wakacyjne miesiące. Wtedy temperatura w Macedonii szybuje nawet do 30 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, wtedy też są najmniejsze szanse na jakiekolwiek opady deszczu. Wciąż pogodnie, a jedynie odrobinę chłodniej jest na początku jesieni. Dlatego chcąc uniknąć upałów, warto pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu już poza szczytem sezonu wakacyjnego.

Skopje – najlepsze restauracje w mieście

Macedonia poza wieloma atrakcjami turystycznymi może poszczycić się wyjątkowo smaczną kuchnią i pysznymi regionalnymi winami. Mieszanka wielu kultur miała znaczący wpływ na tutejsze potrawy, choć niezwykle proste, to smaczne i aromatyczne. Najpopularniejszymi macedońskimi daniami są mięsne gulasze, zapiekanki warzywne, zapiekane sery, świeże sałatki, szaszłyki i świeże ryby. Najsmaczniejszą wśród tutejszych deserów jest oczywiście pełna miodu i orzechów baklava, a zaraz za nią plasują się słodkie, serowe ciasto kadaif i tufakiji, czyli prażone jabłka z orzechami i bitą śmietaną.

Smaczne dania kuchni regionalnej, ale też te pochodzące z innych krajów można zjeść w wielu lokalach w Skopje. Oto najczęściej polecane:

  • Kaj Serdarot – restauracja z tradycyjnymi daniami kuchni macedońskiej zlokalizowana tuż przy starym bazarze (adres: Kazandziska 5),
  • Makedonska Kuka – restauracja z oryginalnymi recepturami, przytulnym wnętrzem i muzyką na żywo, uznawana za jedna z najlepszych w Macedonii (adres: Teodosie Gologanov 63),
  • Skopski Merak – przytulny lokal z tarasem serwujący dania kuchni wschodnioeuropejskiej (adres: Debarca 51),
  • Pelister – restauracja w budynku hotelu łącząca kuchnię macedońską i śródziemnomorską (adres: Macedonia Square b.b),
  • Distrikt – restauracja z barem i stylowym wnętrzem oraz menu z potrawami kuchni śródziemnomorskiej i wschodnioeuropejskiej (adres: Plostad Makedonija 7).

Gdzie najlepiej zatrzymać się w trakcie pobytu w Skopje?

Na dokładne zwiedzanie Skopje i okolicznych atrakcji trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni. Na czas pobytu najlepiej zatrzymać się w jednym z obiektów w centrum miasta – ceny w Macedonii  są bardzo przystępne, a często nawet niższe niż w Polsce, więc spokojnie można zaplanować nocleg w hotelu. Baza noclegowa nie jest tu zbyt bogata, ale powiększa się każdego roku. Na terenie miasta jest wiele komfortowych hoteli, a wśród tych najlepiej ocenianych znajdują się:

Poza hotelami na terenie Skopje oraz bardzo blisko ścisłego centrum miasta, znajduje się mnóstwo apartamentów i pensjonatów. Na szczycie listy najlepiej ocenianych znalazły się:

  • Lazarus Studio Apartment (w samym centrum miasta),
  • 3M Apartment Skopje Center (100 metrów od centrum miasta),
  • ARSS Apartment Skopje Main Square (350 metrów od centrum miasta),
  • Inner City Apartment (800 metrów od centrum miasta),
  • Moodeight Apartments (1,3 kilometra od centrum miasta).

Jak poruszać się po Skopje i gdzie najlepiej zaparkować?

Turyści przylatujący do Skopje lub przyjeżdżający bez własnego auta nie muszą martwić się szukaniem miejsca postojowego. Wszyscy odwiedzający miasto własnym samochodem mogą wygodnie go zaparkować bezpośrednio przy odwiedzanych atrakcjach lub na jednym z dużych, publicznych parkingów w pobliżu centrum miasta. Na terenie całego miasta znajdują się 4 płatne strefy parkingowe – czerwona (w samym centrum), żółta (dookoła ścisłego centrum), zielona i biała, na których można się zatrzymać pod warunkiem wykupienia biletu parkingowego.

Ceny parkowania różnią się w zależności od strefy, a zapłacić można wysyłając SMS, lub kupując kartę-zdrapkę w pobliskim kiosku. W przypadku dwóch pierwszych obowiązują limity czasowe. W czerwonej można zatrzymać się na maksymalnie dwie godziny, w żółtej na cztery, pozostałe dwie nie mają limitu czasowego. Jest tu też kilka garaży piętrowych usytuowanych w różnych częściach miasta, między innymi Kapishtec, Bunjakovec i Sudska Palata, w których po wykupieniu biletu można pozostawić samochód na określony czas.

Podczas zwiedzania miasta najwygodniej poruszać się pieszo, ale można również skorzystać z komunikacji miejskiej. Po mieście sprawnie i regularnie kursują autobusy piętrowe, ale bilet na przejazd trzeba kupić w kiosku, nie sprzedają ich kierowcy. Żeby nie było tak łatwo, nie jest to bilet papierowy, a karta, którą należy kupić i doładować odpowiednią kwotą. Przy każdym przejeździe autobusem miejskim trzeba ją przyłożyć do kasownika wewnątrz pojazdu.

Najlepsze hotele w Macedonii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Ceny w Albanii i koszty życia

Wakacje w Vlora, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz